Z&Z

Z&Z sunt ascultati atit in Romania cit si in Rusia. ei scot Moldova in lume.

Original Sin: vreai sa spui ca este mai bine cind RM este promovata prin alte cai?
 
delta: aici nu merge vorba despre cum e promovata moldova ci despre Z&Z,despre muzica lor...Ok!Despre promovare sunt mi se pare unicii ce au ajuns mai departe de Ro si asta e bine dar vorbim de muzica lor care a luat-o putin razna de la ceea ce ne-am obisnuit...Cineva tot in md.net zicea ca muzica lor e pop cu elemente folclorice...
 
Original Sin:

bine ca cel putin am stabilit ca ZZ scot RM in lume'... si am in vedere nu doar pe piata RO. Este inca o alta chestie: daca nu se poate face mai bine atunci nu poti critica -- zi-mi cine ar putea face muzica mai buna in RM la momentul dat decit ZZ. De acord, o luat-o cam pe comercial cu ultimul album, dar cel putin se tin pe toate cintecele din Tabara Noastra.
 
:???: delta, sunt din bucuresti si nu prind toate poantele.
pe dune il intrebam sau pe cine mai e bagat in asta.
 
Lasa Solara nu te mai deranja...
Chiar daca esti de la bucuresti cred ca ar trebui sa intelegi ce vorbim noi cei din Moldova(Chishinau)
 
de unde o persoana de la Bucuresti sa cunoasca ce inseamna "ptichika"?
solara, aceasta este un fel de piata unde se vand multe CD-uri etc si majoritatea sunt ilegale.
 
http://www.timpul.dnt.md all rights reserved:

Medalia "Meritul civic" pentru că "...am fost la păduri, cu feti, ş am băut jin..."

Zilele acestea, Vladimir Voronin le-a nmnat membrilor formaţiei "Zdob şi Zdub" medalia "Meritul civic" pentru promovarea culturii moldoveneşti peste hotare. n mod cert, piesele formaţiei, cu texte fidele limbii "moldoveneşti", pe alocuri inspirate din muzica lui Goran Bregovic şi cea ţigănească (nicidecum din folclorul nostru autentic), le-au căzut tronc guvernanţilor comunişti. Ne ntrebăm cum de TVM nu a difuzat pnă acum videoclipul "Bună dimineaţa!", ce reprezintă o copie exactă (nostalgică) a trecutului colectivist al RSSM? Chiar dacă ziarul rusesc "AIF" susţine că "datorită formaţiei "Zdob şi Zdub" limba moldovenească a nceput să fie studiată şi n ndepărtata Moscovă", zdubii au declarat pentru TIMPUL că nu i interesează aspectul politic sau ideologic, legat de limba n care cntă. "Din punct de vedere ştiinţific, această limbă este, evident, romna", ne-au spus ei. Totuşi, membrii formaţiei recunosc că textele, pentru ei, sunt un element secundar, nainte de toate contnd energia pozitivă a muzicii lor. Şi dacă politica celor de la "Zdob şi Zdub" este creativă, noi zicem să-i decorăm pentru originalitate, şi nu pentru promovarea culturii "moldoveneşti", care, pnă la urmă, poate echivala cu un produs de subcultură romnească.
(R. T., TIMPUL)

--------------



<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: kris pe 09-02-2002 05:40 ]</font>
 
arina, multzam pt traducere.

totusi melodiile nu-s tiganesti in marea lor majoritate.
cineva de-aici spunea ca versurile sunt mai mult in moldoveneste decat in romana; pai da, despre iagupov (care semneaza multe dintre ele) poti sa zici ca-i orice, numai roman nu. iar gancu, cand a venit in romania pt filmarea videoclipului "zdubii bateti tare", cam avea probleme cu romana. despre ceilalti romani care-au aparut pe albumul nou nu stiu nimic.
"agroromantica"-i cam slabut, "zdubii bateti tare" ("tabara noastra") e mai bun (si-apar si versuri de vieru :smile:)

si totusi, netul e public, la soundarena se ajunge usor, cum e cu drepturile de autor??

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: solara pe 09-02-2002 14:25 ]</font>
 
Solara tu ar trebui sa stii ca Z&amp;Z au cintec care se difuzeaza pe Atomic Tv (tvk lumea)
(BUna dimineata)
Scrie-mi un mesaj privat si raspundemi la intrebare
Animal X
 
Privitor la ceea ca Z&Z schimonoseste romana, ramane de discutat. Oricum, nu stiu din care cauza, se uita ca noi nu vorbim mai corect (aici ma refer la vorbitorii nativi). Si ar fi, cred, o manifestare a snobismului de cea mai joasa speta, sa spui ca nu-ti place Z&Z doar din cauza ca limba lor nu corespunde normelor in vigoare, pe care de altfel, nici noi nu le prea cunoastem. Asa ca, lasati-i sa cante, ca pare-se sunt unicii care o fac bine.
 
Back
Top