Z&Z

delta - tre sa intelegi ca ZZ s-au mutat de la "underground"-ul moldovenesc de la Black Elephant la participarea la tot felul de "Nashestvie" prin Moscova. Noii manageri vor ceva care sa aduca cit mai mult profit - shi continuarea la ceea ce au facut ei in al doilea (sau mai ales in primul) album nu va aduce aceeashi $$$/euro ca shi "Tsigane i inoplanetiane", sau mai shtiu eu ce.

oricum baietii inca imi plac. dar albumul e inferior "Taberei Noastre".
 
am vrut sa fac asa cu este numele tau real dar la mine tastatura este austriaca sau germana si nu prea stiu cum sa le instalez semnele aceste.Pentru viitor gasesc eu o solutie.Insa revenim la tema.
 
As vrea la inceput sa spun ca Zdob & Zdub imi plac, dar nu tot timpul, adica depinde de circumstante (vezi mai jos). Iar primul lor album imi place TOT TIMPUL!!! :smile:

In primul rind as vrea sa spun ca Z&Z nu este nici pe de parte pionerul (pervootcrivateli) pe meleagurile muzicii pe care o fac ei acuma nici macar in spatiul CSI-lui. Prin urmare, originilatea lor ar putea fi pusa sub un oarecare semn de intrebare. Doar toti stiti de formatia Vopli Vidopleasava din Ukraina, ei cu mult inaintea zdubilor au aparut si muzica lor deasemenea are motive folclorice. Macar un exemplu: cintecul "Vesna" al grupei VV de acum era hit, pe cind Tabara Noastra inca nici nu aparuse (daca vreti mai aduc exemple). Cintecul "Dansuri" de pe acelasi album TabNoas a Z&Z, este doar o COPIE mai buna chiar ca la xerox :smile: a cintecului "Tantsi" de aceeasi Vopli Vidopl., ar fi foarte greu de numit acest cintec macar "cover" versie, cum e "Videli noci" a lui Tsoi. Scripca (solistul si liderul de la VV) intr-un concert in direct la "Nashe Radio" a spus ca Z&Z au incalcat drepturile de autor.


La inceput ei au facut adevarat furor, DAR - uneori te saturi de atita Z&Z! A venit momentul cind e nevoie si de altceva. S-ar putea de ripostat, chipurile Offspring fac de mai mult de un deceniu acelas punk al lor, dar acest "stil - prikoliala" al lui Z&Z nici nu se compara cu punk-ul lui Offspring sau Green Day. Demonstratie: in 1999, cintecul lui Z&Z - "Zdubi igraiut veselo i gromko" in chart-ul anual de la "Nashe Radio www.chart.ru (sper ca stiti de asa post, aici se spune ca este ROCK! ) au ocupat locul 12, avindu-i in urma (locul 13) chiar pe DDT!!!. Z&Z in 1999 se mentinusera cu cintecul lor in chart 10 sapt., iar apogeul a fost locul 5. Nici in 2000, nici in 2001 ei nu au mai aparut in chart-urile finale nici cu un alt cintec! Si nu ca au fost mai rele, ci ca lumea se cam satura. Pe cind Offspring au ramas unii dintre cei mai cooli!

Despre faptul ce cultura ei duc. :idee: Posibil chiar ca in cintecele lor, ei ne IRONIZEAZA pe noi ca nu stim a vorbi literar (poate ca stim, dar nu dorim). ALIAS a spus ceea ce gindesc si eu: ca muzica lor actuala e de "tusovca" (cu unele exceptii).

Am auzit (tot la radio, in rutiera) ca Iagupov si Co sunt de acord ca "Agroromantica" a iesit cam prea comerciala, adica "popsovaia", si respectiv vrea sa schimbe ceva, sa treaca la ceva mai "jestka". Ii inteleg: WE NEEDED MONEY!!!

Cam atit ... pe scurt.
Hai :chitara:

Despre Gindul Mitii, cred ca ar trebui o noua tema.

:rock_liv: :rock_liv: :rock_liv:




P.S. Apropos :te_tai: :???: ce are in mama dracului... (sorrrry!) acea Anita Tsoi cu Victor Tsoi, afara ca numele de familie a lor e acelasi? (cred ca nu-mi ajung smile-uri pentru ce simt acuma in legatura cu decalaratia Arianei:
Arina
...sau Anita Tsoi nu vor sa permita nici unui muzicant sa includa in albumul lui vreo piesa de-a lui Victor Tsoi




<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Desperado pe 08-01-2002 23:20 ]</font>
 
Demonstratie: in 1999, cintecul lui Z&Z - "Zdubi igraiut veselo i gromko" in chart-ul anual de la "Nashe Radio www.chart.ru (sper ca stiti de asa post, aici se spune ca este ROCK! ) au ocupat locul 12, avindu-i in urma (locul 13) chiar pe DDT!!!. Z&Z in 1999 se mentinusera cu cintecul lor in chart 10 sapt., iar apogeul a fost locul 5. Nici in 2000, nici in 2001 ei nu au mai aparut in chart-urile finale nici cu un alt cintec!

hm. nu fryna. ei au luat locul intii la 'ciartova diujina'/chart.ru cu "videli noci", pentru citeva saptamini in 2001. au fost prima formatie nu din rusia care a reushit acest lucru.
informeaza-te inainte de a afirma ceva

paka
 
Draga Doomie, eu nu frynez, ci tu ai gindit cam gresit ! N-ai inteles ce am avut in vedere! Nu am spus ca nu au luat nici un loc in chart-urile zilnice! Daca ai intrat pe www.chart.ru ai observat asa o ramura ITOGI 1999 ITOGI 2000 si ITOGI 2001, adica totalurile pe acesti ani!!! Totalurile la toate diujinele din acesti ani! Anume in totaluri ei nu au intrat! Ideeea este ca lumea in acesti ani a primit mai multe albume de calitate superioara ex: ARIA, DDT, SPLIN, SMISLAVIE GALIUT., etc. Adica, a aparut o concurenta seriaoasa, iar unii fiind oleaca saturati de Z&Z se indreapta spre altceva!



MAMA MIA!!! :wtf: Arina! Nu m-am asteptat de la tine la asa ceva,
Desperado, Anita Tsoi e vaduva lui Victor Tsoi, fosta sotie, mama copilului lor
atrage atentia la ce spune Doomie:SA TE TE INFORMEZI INAINTE DE A VORBI !!! :hahaha: Greseala ta o fac o multime de oameni NEINFORMATI.
PE VADUVA LUI TSOI O CHEAMA MARIANA TSOI, IAR PE COPIL SASA, DACA VREAI, ITI DAU 1 TONA, NU, 1000 TONE DE LINK-uri LA PAGINI DESPRE VIKTOR TSOI!!! Anita Tsoi, spre atentia voastra, este o cintareata de estrada (popsnea) rusa, cu ochii ingusti, si cam grasuta. Poti sa-ti scoti citeva pe mp3, dar nu cred ca vrei sa-ti cheltui timpul, locul pe HARD-ul tau pretios si banii pe asa ceva :smile:. Ea cinta cintece ca: Poliot, ceva cu oblaka... :smile: www.chords.ru/archive/Anita/index.shtml


Informatie EXTRA-COOL, MEGA-STUFF despre CE AUD si gasesc rusii in muzica lui Z&Z. DOAMNELOR SI DOMNILOR, Urmeaza cintecul Zdubii bateti tare, pe acorduri, podberit de un rus http://www.chords.ru/archive/Zdob/index.shtml

Overdrive with svistulka

E5/A5 .... G#5

E - Кажется там один раз будет авриация этого аккорда
Хай здоб ши здуб
Бате доба дела пут
Батру пець шлу васка гей
Дам фоялыку скигней

Хай здуб ши здобе
Й полог куль наре до
Ватру й не хуна кугне
Суль не буде куги ей

Грай здоб ши здуб
Ей два доба пыну рух
Харцу я лыпыла кун
О босяре вольтер нух

Хай здуб ши здоб
Тинуй ли мий сын дибров
Hахрест кум бирым бурде
Хай стрыгаться - гаме ХЕЙ!
:hahaha: :grin:

sorry pentru textul in rusa.







<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Desperado pe 09-01-2002 14:21 ]</font>
 
aoleu :grin:
Z&Z cika e cea mai tare formazie (cred ca nu hip-hop) din Rusia in 2001. lucreaza p/u rush', unde se vind, dar is moldoveni si macar citeodata se aude ca 'moldavskaia grupa...", de altfel alte realizari mai slab :sad:
pin'la urma mai mult + dekyt -
 
FOR: Desperado
eu imi dau seama ca "zdobii batuti" sunt populari... dar cel putin pune acordurile pina la capat i.e. cu tot cu perebor!
http://www.chords.ru/archive/Zdob/zdub.txt

FOR: Django
sa nu zicem ca toata moskova se tusuia sub "videli noch'" intepretat de Z&Z si ei au ajuns cea mai de succes formatie din Moldova care inca promoveaza idealurile plaiului nostru mioritic in stil avangardist (wow!)
 
Ce ati spune despre pretul biletelor la concertul lui Z&Z la BlakEleph (nu tin minte pe ce data) cind ei prezentau progarama unde pentru prima data la noi cintau cover-ul la cintecul lui Tsoi "Videli noci"? Mi se pare ca fusese de 70 lei, pe cind la ACVARIUM cu BG - 50 lei. Ce-i drept, Acvarium fusese inaintea crizei din august '98 cind dolarul era 4 lei si capishi. Dar - atunci, daca nu gresesc, concertul unei formatii de tipul The Snails, Raketobili costa undeva 10-15 lei (acuma ei costa 30- 40 lei). Deci, daca dolarul a cresut de 3 ori,
respectiv si concertele au cresut de 3 ori. Deci BG ar costa 150 lei (plus-minus 20). Desigur calculele sunt foarte abstracte, dar am putea sa ne conducem un pic. Nu credeti :smile: ca diferenta intre aceste 2 formatii e MULT mai mare decit 80 lei (150-70=80)(aproximativ 6$), fie chiar si 100 lei. Ideea este ca - Z&Z au avut cam un pic de ... :hm: sa-i spunem asa (cu toate ca e prea dur) mania velicia.

_________________
:rock_liv: hai :naroc:

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Desperado pe 09-01-2002 22:41 ]</font>
 
ai dreptate Desperado, imi cer iertare. :grin: nu stiu de ce in minte mi s-a memorizat ceea ce am spus. si inca eu rock-ul rusesc am inceput sa-l ascult mai mult vreun an si ceva in urma, asa ca nu stiu bine ce si cum in viata fiecarui, dar cand am vorbit la aceasta tema despre Victor Tsoi, ma auzit chestia la TV sau radio si din greseala mi s-a intiparit in minte Anita Tsoi

in privinta concertului lui Zdob si Zdub, costa 80 de lei si eu inca atunci am scris o scrisoare mare lor, ocaryndu-i, si mi-a raspuns Danga: "Acest concert de Simbata este un concert neplanificat si aunci
controlul pretului biletelor nu este in competenta muzicienilor
Dar este veste buna ca se planifica un concert in luna mai la teatrul
verde unde cred ca biletele vor fi mai accesibile".
 
ideea este ca cei 80 MDL nu vin in intregime in buzunarul Z&Z, ci cred eu chiar mai putin de jumatate. e chestie de aparatura (va aduceti acum aminte cind Lukoil a organizat concert pe piata? va placut sunetul?), personal de ingineri si transport, publicitate si alte chestii.

dar in esenta nu cred ca sala a fost libera... ultimul concert la Black Elephant ei l-au avut la sf. lui noiembrie si chiar si atunci cererea era mare... cu greu de iti puteai gasi bilete. din economie stim ca daca pretul de echilibru este la intersectia Cererii si Ofertei i.e. pretul putea fi cu mult mai mare!!! indiferent de ar fi el exprimat in USD, deja Euro, DST la puterea de cumparare sau nu si alte nebunii monetare!
 
Eu putin intarzii dar iata ce scria intr-o revista Ro despre "Zdubii bateti tare":"Sunt cateva piese bune dar in afara de ele albumul nu prezinta altceva decat concertele de pe scenele obscure de la Tiraspol sau Balti". Iata ce faima avem noi! Si cine spunea ca ei sunt apreciati? La general Ro-ii se orienteaza spre house si dance...Despre Z&Z pot sa spun ca au facut o treaba buna cu "Tabara noastra",iar despre Agroromantica - comercial cum s-a mai spus...Si ma enerveaza bateristul asta nou...
 
Back
Top