.

Hopa, vad ca sunt si admisi moldoveni inclusiv in fostul meu liceu.

Deci romanii chiar s-a pus serios pe treaba cu admiterea moldovenilor in sistemul romanesc de invatamant. Asta e chiar o veste buna.

Cand am facut eu liceul, nu exista asa ceva.
 
doomed, da nu te-a trimis nimeni cu de-a sila incolo, trebuia sa stai acasa, ''precis'' ai fi avut o bursa mai mare...
 
Doomed;213558 said:
sorry , dar ai putea te rog sa-mi explici de ce ai luat "precis" intre ghilimele ? nu de alta insa nu pot sa inteleg ditamai inteligenta din postul tau...

da, as putea :)
 
Doomed;213549 said:
kkt ... sincer nici nu stiu ce sa mai zic referitor la romania... m-am dezamagit total realizand ca nu-i chiar asa cum ma asteptam. Bursa de kkt, oameni de kkt, camin de tot rahatul, mai scupt de aproape 3 ori decat bursa..., si la toate astea mai stai si cu grija aproape non-stop sa nu-ti traga vreun tigan cu o stacheta in cap ca nu-i place cum arati cand te-ntorci de la scoala... :(


Pai ce te asteptati tata ? Lapte si miere ? Romania e doar pentru cei cu adevarat duri.


Sa-ti spun eu cum e la noi.

Ai 6 luni perioada de gratie in care sa te obisnuiesti cu locul.

Apoi bulibasa local ( seful tiganilor difera de orasul in care esti, dar cam toti sunt asemanatori) te va alege "fetita" lui. Fie ca esti baiat sau fata. Dar din cate am inteles prefera baietii.
Va trebuii sa ii satisfaci toate fanteziile sexuale ale unui tigan mustacios si burtos, dar ai avantajul ca daca lumea afla ca esti "fetita" lui, nu se mai iau altii de tine.

Viata ti-o imparti intre invatat si supravietuit.
Pentru ca in Romania nu se gaseste legal de lucru ( somajul e pe undeva pe la 90%) va trebuii sa te intretii din ce poti . Mai furi in autobuze, mai dai in cap la oameni, mai ameninti cu cutitul un taximetrist,mai vinzi cocaina la colt de strada, in fine, ocupatii obisnuite ale unui liceean in Romania.

Noaptea va trebuii sa dormi usor, atacurile cu arme de foc in camine sunt o traditie. Oricum nu-ti face probleme cu somul, oricum nu o sa reusesti sa adormi, la fiecare 5 minute pe strazile din Romania i se taie cuiva gatul iar strigatele de agonie ale muribundului sunt cu adevarat cutremuratoare.

Daca reusesti sa supravietuiesti primilor 2 ani fara sa intri in inchisoare sau sa fii omorat de membrii vreunei bande rivale, felicitari esti pe drumul cel bun.

Acuma esti sigur ca vrei sa mai inveti in Romania ?
 
Doomed;213583 said:
@lvl100
sorry, noi vb despre acelasi lucru ? :) probabil k nu ... )

P.S. Daca sunt sigur ... hmm, deja al 4-;ea an invat acolo...


Pai felicitari atunci, inseamna ca ai trecut de primii 2 ani.

Eu vroiam sa ii avertizez pe cei de acum . Daca tot ai inceput sa povestesti viata mizerabila din Romania, trebuia sa continui si eu , nu :)
 
Era evident scris la misto , in spiritul imaginei apocaliptice pe care ai descris-o tu inainte.

Apropo, in ce oras inveti ?
 
Doomed;213606 said:
barlad / VS

Ouch, pai ala e centrul absolut al saraciei in Romania.
Cand mai povestesti de Romania, Barlad-ul nu poate fi luat punct de referinta.

Daca iesi din judetul ala, si alea de la granita lui, Iasi , Bacau, Vrancea, Galati deja sunt o alta lume.
 
Nici Barladul nu e rau deloc, iar Constanta e minunata! Eu am facut facultatea in Romania, si / n-a fost deloc dracul atat de negru cum il descriu altii. Sa fim seriosi chiar cu 50 Eur luna esti avantajat fatza de elevii saraci din Ro. Si cei plecati la studii in afara nu se bazeaza pe bursa aia, stau cativa la camin, in rest isi inchiriaza apartamanet platite de parinti , iubiti etc....

Despre tigani sunt si, si ca si moldovenii, americanii sau romanii. N-am avut nici un conflict cu ei si nici ei cu mine.
 
asta se intampla la Craiova?



lvl100;213568 said:
Pai ce te asteptati tata ? Lapte si miere ? Romania e doar pentru cei cu adevarat duri.


Sa-ti spun eu cum e la noi.

Ai 6 luni perioada de gratie in care sa te obisnuiesti cu locul.

Apoi bulibasa local ( seful tiganilor difera de orasul in care esti, dar cam toti sunt asemanatori) te va alege "fetita" lui. Fie ca esti baiat sau fata. Dar din cate am inteles prefera baietii.
Va trebuii sa ii satisfaci toate fanteziile sexuale ale unui tigan mustacios si burtos, dar ai avantajul ca daca lumea afla ca esti "fetita" lui, nu se mai iau altii de tine.

Viata ti-o imparti intre invatat si supravietuit.
Pentru ca in Romania nu se gaseste legal de lucru ( somajul e pe undeva pe la 90%) va trebuii sa te intretii din ce poti . Mai furi in autobuze, mai dai in cap la oameni, mai ameninti cu cutitul un taximetrist,mai vinzi cocaina la colt de strada, in fine, ocupatii obisnuite ale unui liceean in Romania.

Noaptea va trebuii sa dormi usor, atacurile cu arme de foc in camine sunt o traditie. Oricum nu-ti face probleme cu somul, oricum nu o sa reusesti sa adormi, la fiecare 5 minute pe strazile din Romania i se taie cuiva gatul iar strigatele de agonie ale muribundului sunt cu adevarat cutremuratoare.

Daca reusesti sa supravietuiesti primilor 2 ani fara sa intri in inchisoare sau sa fii omorat de membrii vreunei bande rivale, felicitari esti pe drumul cel bun.

Acuma esti sigur ca vrei sa mai inveti in Romania ?
 
erdu;214683 said:
asta se intampla la Craiova?
lvl100 e mancator de rahat, probabil membru "Civilizatia XXI"
Pe forum exista destule specimene plasate strategic pentru a "forma" opinii... Atentie!
Ca sa debitezi asemenea absurditati trebuie sa bagi droguri puternice sau o doctrina marsava.
 
Din cate am inteles eu, fiecare clasa din fiecare liceu are cate un loc pentru un elev din Republica Moldova. Cel putin in Bucuresti asta. In restul tarii nu stiu cum sta treaba.

De asemenea facultatile au cate 5-10 locuri (la ASE Cibernetica sunt aprox 10 studenti din RM in fiecare an).

Destul de multe locuri. Eu zic ca Romania face o treaba buna prin aceste locuri oferite. Se daca nu ma insel, numarul de locuri pt elevii din RM a sporit considerabil in ultimii cativa ani.
 
lizofoafa;214686 said:
lvl100 e mancator de rahat, probabil membru "Civilizatia XXI"
Pe forum exista destule specimene plasate strategic pentru a "forma" opinii... Atentie!
Ca sa debitezi asemenea absurditati trebuie sa bagi droguri puternice sau o doctrina marsava.

DEBORDEZI DE INTELIGENTA.
 
copii mergeti la constructii daca va tine mintea, in anul 3 deja lucratzi pe min 1000 eur, aveti camin ...si va descurcati....
 
Orice facultate de stat pe profil informatic (Matematica-Informatica de la Universitatea Bucuresti, Calculatoare de la Politehnica si Cibernetica de la ASE) ofera oportunitati foarte bune. Un web programmer dupa 2 ani de experienta poate ajunge usor la 1000 euro. Chiar si la 1500 euro, dar trebuie sa fii foarte bun si muncitor. De web programmerii seniori nici nu mai vorbesc. De la 2000 de euro in sus, iar cei pe C/c++/java au salarii chiar si mai mari :)
 
fallen, ai uitat sa treci in lista ta facultate de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei, tot de la UPB. De acolo poti sa iesi atat programator cat si inginer de telecomunicatii (alt job foarte bine platit).

Totusi eu cred ca fiecare ar trebui sa faca ce-i place, nu ar trebui aleasa o facultate exclusiv pentru ca dupa ce o termini obtii un job bine platit. Daca esti intr-adevar bun in ceea ce faci, castigi bani frumosi indiferent de domeniul de activitate.
 
lizofoafa;214686 said:
lvl100 e mancator de rahat, probabil membru "Civilizatia XXI"
Pe forum exista destule specimene plasate strategic pentru a "forma" opinii... Atentie!
Ca sa debitezi asemenea absurditati trebuie sa bagi droguri puternice sau o doctrina marsava.

Hmm nici nu stiu daca sa rad sau sa plang.

lizofoafa vad ca iti place sa risti. Cu membrii drogati nu te pui ca imediat iti baga o doctrina marsava
028.gif

Dar deja nu mai conteaza, pentru tine e prea tarziu.Inteligenta ta mirabolanta te-a tradat. Mafia craioveana a "formatorilor" de opinie e deja pe urmele tale.
 
Back
Top