.

Fallen;215070 said:
Din cate am inteles eu, fiecare clasa din fiecare liceu are cate un loc pentru un elev din Republica Moldova. Cel putin in Bucuresti asta. In restul tarii nu stiu cum sta treaba.

De asemenea facultatile au cate 5-10 locuri (la ASE Cibernetica sunt aprox 10 studenti din RM in fiecare an).

Destul de multe locuri. Eu zic ca Romania face o treaba buna prin aceste locuri oferite. Se daca nu ma insel, numarul de locuri pt elevii din RM a sporit considerabil in ultimii cativa ani.

In Bucuresti exista si licee cu 1-2 locuri pentru moldoveni; In Sf. Sava. de exemplu,eram 2 de varsta mea,eu si un baiat din Transnistria;
Cat despre facultate,admiterea se face pentru acele ''locuri speciale pentru elevii din Republica Moldova'' ; La facultatea mea,in anul 1 suntem 10;Mai mult decat atat,am fost surprinsa sa vad printre noi o fata din Ucraina Черновцы(Cernauti) care vorbeste romana mult mai bine decat multi moldoveni, avand un accent aproape imperceptibil pentru urechea multora.
 
Alisa si bv lor, cate persoane nu iau in serios limba in care vor invatzta 4=5 ani? \sa incercam daca la francezi. americani, canadieni etc putem trece fara o limba vorbita/scrisa ff bine!
 
In opinia mea,cine doreste sa invete bine limba romana poate si in Moldova,daca se hotaraste sa elimine din vorbirea zilnica rusismele si anumite forme arhaice sau regionale ; In liceele care se respecta cu predare in limba romana,limba romana vorbita in timpul orelor este cea literara;
Eu niciodata n-am vorbit romana cu rusisme,desi multi prieteni o faceau; iar odata ajunsa in Romania,in vremea liceului, am scapat imediat de accent si de cuvintele arhaice sau regionale,din dorinta de a ma conforma,dorinta pricinuita de faptul ca multi colegi radeau de accentul meu.
In orice caz,noi fiind facultate cu profil filologic(limbi straine),majoritatea moldovenilor au dat admitere la gramatica limbii romane si rusa(sau alta limba straina),deci limba romana le-a fost testata; cu toate acestea,ma mira sa-mi vad anumiti compatrioti cum 'schimba placa' pe limba rusa cand le e greu sa se exprime(bineinteles,fac asta doar in preajma colegilor moldoveni). Nu doresc sa devin ipocrita si recunosc ca si eu cand sunt cu un coleg din md. in metrou discut in rusa pentru ca ceilalti sa nu ne inteleaga,insa ma astept ca moldovenii veniti la facultate sa isi insuseasca totalmente limba romana literara in cat mai scurt timp.
 
Alisa faza cu metroul :))) sa shtii ca multi te pot intelege nu uita ca pana in 89 rusa in scolile din Romania era obligatorie, ca doar eram comunisti nu :))

Mi-ai adus aminte de o prietena care auzea cum comentau 2 greci femeile din metro, =))) nici nu-si imaginau ca e cinava ff aproape care le va da peste nas la un mom dat :))
 
maron;216055 said:
Alisa faza cu metroul :))) sa shtii ca multi te pot intelege nu uita ca pana in 89 rusa in scolile din Romania era obligatorie, ca doar eram comunisti nu :))

Cei care stiu rusa in Romania sunt extrem de greu de gasit; oricum nu e vorba de faptul ca imi place sa barfesc persoanele din metrou,ci de faptul ca nu imi place ca ceilalti sa inteleaga ceea ce spun intr-o discutie personala. La fel si cu telefonul,daca sunt in public si trebuie sa vb la mobil ,prefer sa vorbesc in rusa daca pers. cu care vorbesc stie ruseste
 
Alisa;216074 said:
Cei care stiu rusa in Romania sunt extrem de greu de gasit;

Cei care vorbesc fluent da. Insa cei care ar putea sa te inteleaga chiar si partial sunt inca destui. Limba rusa s-a scos din scoli doar de cativa ani.
 
Alisa;216033 said:
In opinia mea,cine doreste sa invete bine limba romana poate si in Moldova,daca se hotaraste sa elimine din vorbirea zilnica rusismele si anumite forme arhaice sau regionale ; In liceele care se respecta cu predare in limba romana,limba romana vorbita in timpul orelor este cea literara;
Eu niciodata n-am vorbit romana cu rusisme,desi multi prieteni o faceau; iar odata ajunsa in Romania,in vremea liceului, am scapat imediat de accent si de cuvintele arhaice sau regionale,din dorinta de a ma conforma,dorinta pricinuita de faptul ca multi colegi radeau de accentul meu.
In orice caz,noi fiind facultate cu profil filologic(limbi straine),majoritatea moldovenilor au dat admitere la gramatica limbii romane si rusa(sau alta limba straina),deci limba romana le-a fost testata; cu toate acestea,ma mira sa-mi vad anumiti compatrioti cum 'schimba placa' pe limba rusa cand le e greu sa se exprime(bineinteles,fac asta doar in preajma colegilor moldoveni). Nu doresc sa devin ipocrita si recunosc ca si eu cand sunt cu un coleg din md. in metrou discut in rusa pentru ca ceilalti sa nu ne inteleaga,insa ma astept ca moldovenii veniti la facultate sa isi insuseasca totalmente limba romana literara in cat mai scurt timp.

Pai nu cred ca e musai sa vorbesti fara accent si regionalisme. La urma urmei, nu prea exista accent oficial iar regionalismele sunt cuvinte romanesti 100%, deci e corect sa vorbesti cu regionalisme.

E drept ca in Romania, acum 99% din populatia tanara nu mai are accent. Am fost extrem de uimit cand am ajuns prin Oltenia, Banat, Ardeal, Moldova si vorbeau oamenii ca in Muntenia.

Cat despre Moldovenii care vorbesc in limba rusa nu am decat o parere de la proasta la foarte proasta. E bine ca statul roman le-a creat anumite facilitati ca ei sa sustina rusa si sa-si bata joc de romani. Acei moldoveni care vorbesc rusa iubesc ii iubesc mai mult pe rusi decat propriul neam.
 
dixy;216086 said:
E drept ca in Romania, acum 99% din populatia tanara nu mai are accent. Am fost extrem de uimit cand am ajuns prin Oltenia, Banat, Ardeal, Moldova si vorbeau oamenii ca in Muntenia.

.

Unde ai fost tu mai in moldova sau ardeal de nu au oamenii accent? Eu numai in dobrogea am auzit oameni care vorbesc literar in procente mari. In moldova toti au accent si daca nu ai accent te miroase ca nu esti de acolo. Daca vorbesc literar inseamna ca te-ai adresat in acest fel si oamenii ca sa nu fie mai prejos( adica sa nu dea dovada de lipsa de educatie) au aspuns la fel. De ex in moldova se vb cu ci in loc de ce cu mai in loc de bai. Deci accentul este pronuntat dar regionalismele sunt mai putine intradevar comparativ cu basarabenii. In special populatia rurala vorbeste foarte accentuat.

Si bucurestenii au accentul lor de neconfundat.
Cum am spus numai dobrogenii vorbesc cel mai apropiat de romana literara.
 
Nu stiu,insa in R.Moldova nu se vorbeste fara accent,poate doar la televizor.Cand ma duceam in magazine si vorbeam romana fara accent,pt ca asa ma obisnuisem,vanzatoarea se holba ca la o sculptura contemporana.Daca schimbam pe ruseste,imediat se trezea si tranzactia decurgea normal.Asta nu se intampla in toate cazurile,uneori chiar mi s-a spus ''ce frumos vorbesti tu,asa normal(normal in sensul de bine din rusa) si literar,nu asa pocit la moldoveni''
 
Da, peste tot exista accent. Limba romana literara e de fapt accentul muntean care a fost ales sa fie oficializat. Ce mi se pare interesant e ca romanii din alta parte a tarii nu pot simti din ce zona exact e cineva din partea de vest si ne clasifica generic cu accent ardelenesc. Dar noi de cele mai multe ori ne prindem dupa vorba daca suntem din Timisoara, Cluj, Brasov/Sibiu, sau Oradea/Satu Mare, pentru ca e putin diferit si se simte imediat.
 
cipslim;216417 said:
Unde ai fost tu mai in moldova sau ardeal de nu au oamenii accent? Eu numai in dobrogea am auzit oameni care vorbesc literar in procente mari. In moldova toti au accent si daca nu ai accent te miroase ca nu esti de acolo. Daca vorbesc literar inseamna ca te-ai adresat in acest fel si oamenii ca sa nu fie mai prejos( adica sa nu dea dovada de lipsa de educatie) au aspuns la fel. De ex in moldova se vb cu ci in loc de ce cu mai in loc de bai. Deci accentul este pronuntat dar regionalismele sunt mai putine intradevar comparativ cu basarabenii. In special populatia rurala vorbeste foarte accentuat.

Si bucurestenii au accentul lor de neconfundat.
Cum am spus numai dobrogenii vorbesc cel mai apropiat de romana literara.

Accentul moldovenilor este diferit de cel al basarabenilor,insa este cel mai apropiat.
Ca spuneti de Dobrogea,am fost de curand la Tulcea unde am niste prieteni si am fost surprinsa ca in Dobrogea se vorbeste cu accent moldovenesc.
 
Nici mie nu mi se pare credibila afirmatia cu accentul literar al dobrogenilor. Pana la urma exact aia e regiunea cea mai amestecata multinational si cu diaspora inter-regionala cea mai mare, dintre toate. Daca e asa, e din motive de limbaj comercial, nu printr-o dezvoltare naturala.
 
Alisa;216713 said:
Accentul moldovenilor este diferit de cel al basarabenilor,insa este cel mai apropiat.
Ca spuneti de Dobrogea,am fost de curand la Tulcea unde am niste prieteni si am fost surprinsa ca in Dobrogea se vorbeste cu accent moldovenesc.

Asta doar la prima impresie. Probabil si ceva de la influentele influente lipovenesti. Dar Dobrogea pe ansamblu e o regiune destul de deosebita de restul zonelor istorice romanesti si nu prea are legatura nici cu Moldova.

Are un specific mai interesant si un mix etnic mai bogat ca in multe alte regiuni : comunitati semnificative de romani, bulgari, tatari, turci, lipoveni, ucraineni, germani (acuma disparuti), greci au creat o personalitate distinctiva.
 
bineinteles,probabil ca si fiind mai aproape de moldova,in Tulcea este un accent cu influente moldovenesti. In Constanta am observat ca nu e niciun accent,se vorbeste ca la Bucuresti
 
Nu stiu daca si bulgari mai sunt. Am inteles ca au fost dati la schimb pentru aromani cand a fost schimbul de populatii. Si din Dobrogea au plecat germanii?? La mine in primii ani de scoala inca mai aveam cam un sfert de clasa din nemti, dar cu fiecare an se golea de ei pana a mai ramas doar o singura fata. Mai vin insa germani adevarati din Germania la firmele internationale. Am un vecin care s-a mutat cu toata familia in Romania si care deja a invatat romana. :)
 
Alisa;216717 said:
In Constanta am observat ca nu e niciun accent,se vorbeste ca la Bucuresti
Dar la Bucuresti este un accent foarte pronuntat. Eu il recunosc si in scris. :))
 
Miruna;216719 said:
Nu stiu daca si bulgari mai sunt. Am inteles ca au fost dati la schimb pentru aromani cand a fost schimbul de populatii. Si din Dobrogea au plecat germanii?

Pai cam toate celelalte etnii acum au cam disparut. Asimilati sau plecati.
Ca sa iti faci o idee, pe la 1880 numai 30% erau romani in regiune :)

Acum rusii (lipovenii) ce au mai ramas mai multi. Si ceva tatari si turci.
 
Back
Top