.

In topic. Eu sunt pentru acordarea a cat mai multor burse studentilor moldoveni. Sa se taie de la tarile asiatice si africane la care li se dau acum si sa li se dea toate lor!
 
Miruna;216723 said:
In topic. Eu sunt pentru acordarea a cat mai multor burse studentilor moldoveni. Sa se taie de la tarile asiatice si africane la care li se dau acum si sa li se dea toate lor!

Ce sa se mai taie ca si asa sunt putini. Plus ca intotdeauna e amuzant sa vezi un nigerian la 23 de ani ce fata face cand vede pentru prima oara in viata lui zapada :)
 
Alisa;216713 said:
Accentul moldovenilor este diferit de cel al basarabenilor,insa este cel mai apropiat.
Ca spuneti de Dobrogea,am fost de curand la Tulcea unde am niste prieteni si am fost surprinsa ca in Dobrogea se vorbeste cu accent moldovenesc.

Cred ca te inseli aici. In Tulcea se vorbeste romaneste curat adica aproape literar. nu confunda accentul muntenilor pentru ca nu este standardul limbii romanesti. Aici totusi este posibil sa fi dat peste moldoveni care au migrat acolo.
Da si tu niste exemple sa identificam ce accent au :).
Eu cand am fost la Tulcea aveam porecla Moldoveanul ca aveam accent.
A si pe la mine in zona nu se zice moldovan se zice moldovian.
Astia cu negrii pe zapada e supertare si asa sunt ei holbatzi.
 
Alisa;216728 said:
la mine la facultate sunt destui arabi si asiatici,chiar si o fata din kazahstan

la Ploiesti sunt foarte multe natii . Pt ca in cadrul UPG exista o facultate tehnica una din cele 8 din lume si vin ff multi straini, iranieni, kazakstanezi,sirieni, moldoveni, si multi sud americani, si altii....

Si nenea Wilmark a facut facultatea la Ploiesti, asta cand eram si eu tanara!
 
maron;216734 said:
la Ploiesti sunt foarte multe natii . Pt ca in cadrul UPG exista o facultate tehnica una din cele 8 din lume si vin ff multi straini, iranieni, kazakstanezi,sirieni, moldoveni, si multi sud americani, si altii....

Vad ca s-au mai schimbat vremurile. Acum cativa ani nu erau parca chiar asa. Cel putin in Cluj, care e totusi unul din cele mai importante centre universitare.
Erau multi moldoveni. Da multi :) Toti de acasa radeau de mine ca o sa incep sa vorbesc ca un ardelean cu "no" ala specificsi altele. Pe naiba. La cati moldoveni din RM erau acolo, m-am intors acasa vorbind cu accent de Botosani , nu de Tg-Mures :)

In rest mai erau ceva italieni (majoritatea niste distrusi), arabi si mai rar negri (nigerieni deobicei).
 
LVl , UpG are facultatile de Foraj, Utilaj etc din cauza asta....nu ca nr de locuri vb
Sa vezi cati moldoveni vin cu "bursa amarata" de la Lukoil, bursa li se da, doar daca se angajeaza sa lucreze dupa licenta ,5 ani la compania asta...undeva prin Siberia sau cine stie prin ce zona uitata

oricum ai dreptate ca centru universitar BUC, CLUJ, IAsi, TImisoara sunt cred cele mai mari
 
maron;216779 said:
Sa vezi cati moldoveni vin cu "bursa amarata" de la Lukoil, bursa li se da, doar daca se angajeaza sa lucreze dupa licenta ,5 ani la compania asta...undeva prin Siberia sau cine stie prin ce zona uitatai

Din cate stiu eu sunt niste salarii super frumoase in foraje. Muncesti de te ia dracu, dar per ansamblu deobicei se merita. Iar daca ai nevoie de bani ce mai conteaza ca e Siberia.

Asa e cu muncitori in constructii in Romanica. Poti castiga 300-350 euro langa casa ta sau umbli cu santierul prin tara , iti vezi casa la 3 luni, dar ajungi cu salariu la 1000 euroi linistit.
Fiecare cu prioritatile lui :)
 
Da salariile sunt bune dupa facultate, insa nu te vor plati la valoare de inginer ci vor tine cont ca ti-au dat bursa 100$ timp de 5 abi.

In constructii e greu ca muncitor ca deh! cari cu spatele, dar ca inginer castigi super si-n tzara

Fratele meu e anul 4 la Constructii BUc si deja face proiecte pt amvic si are cam 1000 eur.... eu zic ca e super ca student.
 
maron;216790 said:
Da salariile sunt bune dupa facultate, insa nu te vor plati la valoare de inginer ci vor tine cont ca ti-au dat bursa 100$ timp de 5 abi.

In constructii e greu ca muncitor ca deh! cari cu spatele, dar ca inginer castigi super si-n tzara

Fratele meu e anul 4 la Constructii BUc si deja face proiecte pt amvic si are cam 1000 eur.... eu zic ca e super ca student.

Nu-mi aduce aminte ca eu m-am bagat la facultate cand era nebunia cu economistii. Si a trebuit sa ma lupt ceva ani pana am prins un post bun, ca era deja inflatie cand am terminat.

Acuma e criza mare de ingineri, mai ales in constructii ( si cele conexe gen ing. electricieni)
Am si eu cunoscuti , 3000 de lei inca din timpul facultatii. Shit nu e corect
332.gif
 
imp e sa faci si ce-ti place, nu sa fii sclavul banului! Daca te descurci si muncesti cu placere ai 2 iepuri daca o faci de nevoi...e mai grav
 
maron;216800 said:
imp e sa faci si ce-ti place, nu sa fii sclavul banului! Daca te descurci si muncesti cu placere ai 2 iepuri daca o faci de nevoi...e mai grav

Eh adevarul e undeva pe la mijloc. Eu sunt sef de departament economic la o fabrica. Am si perioade grele dar si perioade de frecat menta, (traiasca slujba la stat:) ). Dar per ansamblu e ok.

In schimb am cativa mecanici, care o fac si pe zugravii in timpul liber pe la particulari, vile, chestii trestii. Sunt luni in care castiga si 4000 de lei. Si eu nu locuiesc in Bucuresti, aici chiar sunt bani. Moama cand ii aud, de multe ori imi pare sincer rau ca nu m-am facut si eu zugrav.
1381.gif
 
ei care e difernat ca locuiesti in Buc sau Chisinau.... daca vb de chirie aici la apartament cu 2 camere fara mobila e cam 250 eur...da de unde are lumea bani...in Buc in schimb am gasit si 400 cu super reparatie si centrala, termopane... in fine....

Vb ta (ma enervezi :p) adevarul e la mijloc
 
lvl100;213530 said:
Hopa, vad ca sunt si admisi moldoveni inclusiv in fostul meu liceu.

Deci romanii chiar s-a pus serios pe treaba cu admiterea moldovenilor in sistemul romanesc de invatamant. Asta e chiar o veste buna.

Cand am facut eu liceul, nu exista asa ceva.

Pe ce lume traiesti omule? De ce te miri asa? Studenti si elevi din R.M. exista in Romania de la inceputul anilor 90. Atunci era si mai usor, ca nu aveau nevoie de viza...
 
Duras;217906 said:
Pe ce lume traiesti omule? De ce te miri asa? Studenti si elevi din R.M. exista in Romania de la inceputul anilor 90. Atunci era si mai usor, ca nu aveau nevoie de viza...

Mai incet fiule ca faci riduri daca te enervezi des.
Nu cred ca e nevoie sa imi spui tu daca existau sau nu moldoveni in liceul meu. Iti spun eu un secret : nu erau. Nici in al meu, nici in celelalte.
Deci era normal sa ma mir cand am vazut ca acum au locuri speciale unde pana acum nu au avut.
 
lvl100;217908 said:
Mai incet fiule ca faci riduri daca te enervezi des.
Nu cred ca e nevoie sa imi spui tu daca existau sau nu moldoveni in liceul meu. Iti spun eu un secret : nu erau. Nici in al meu, nici in celelalte.
Deci era normal sa ma mir cand am vazut ca acum au locuri speciale unde pana acum nu au avut.
Nu stiu la ce liceu te referi. Este logic ca nu erau IN TOATE LICEELE. Nici la mine la liceu nu au existat straini niciodata si nu exista nici acum. Asta nu inseamna nimic.
Eu vorbeam de studenti. Erau o gramada.
Probabil ca in liceul tau nu existau nici greci, arabi si tot felul de africani.
Asta nu inseamna ca in alte scoli din Romania nu existau.
 
Duras;217954 said:
Nu stiu la ce liceu te referi. Este logic ca nu erau IN TOATE LICEELE. Nici la mine la liceu nu au existat straini niciodata si nu exista nici acum. Asta nu inseamna nimic.

In reply meu am mentionat cu exactitate : liceul meu si celalelalte din celasi oras.

Eu vorbeam de studenti. Erau o gramada.

SI daca vorbeai despre studenti de ce ai dat reply la postul meu ? Mirarea mea era exclusiv pentru marirea numarului de elevi

Probabil ca in liceul tau nu existau nici greci, arabi si tot felul de africani.
Asta nu inseamna ca in alte scoli din Romania nu existau.

Daca pe vremea aia nu erau elevi moldoveni intr-un oras mare aflat la 2-3 ore de RM, oarecum ma indoiesc ca era mai multi elevi moldoveni la Odorheiul Secuiesc.
 
Eu am facut liceul in Bucuresti,la Sf Sava;exceptandu-ma pe mine,mai erau cativa Moldoveni,un baiat din Transnistria si o fata din Bucuresti.
 
Back
Top