.

Dragi prieteni,

Sunt Laurentiu, m-am nascut si studiat in Tulcea. Dupa ce am terminat facultatea, am ramas in Bucuresti. Lucrez intr-o firma multinationala, dar care in Romania are numai un mic birou de vanzari. Am contact permanent cu colegii din alte tari si in special cu cei din Ucraina. Sunt foarte mandri de ei. Acesta este motivul pentru care va caut: sa imi fac o imagine a romanilor (indiferent de cum isi zic) din Moldova si din Ucraina. Apropo, eu chiar ii tachinez spunandu-le ca in vestul Ucrainei sunt ruteni, iar ei sar ca arsi!
Legat de discutiile voastre, sunt profund impresionat de eleganta discutiilor, de intensitatea si profunzimea lor, de corectitudinea limbii scrise!
Sa fiti mandri de voi! Sa nu va speriati de accent si sa nu va fie rusine! Fostii mei colegi de liceu care au facut facultatea la Iasi, s-au intors (chiar din primul an de studiu) cu un accent moldovenenesc, care apoi l-au pierdut cand au terminat facultatea si au revenit in Tulcea. Accentul este ceva normal, dar limba este aceeasi!
Nu va necajiti ca sunteti tachinati! Aceste rautati nu au legatura cu cei din Republica Moldova! Sa vedeti cate glume se faceau in primul an de facultate cu cei din Oltenia, cate bancuri hazlii dar important ca toti ne-am simtit bine! Pentru mine, anii de facultate sunt de neuitat! Am ramas prieteni, ne vorbim cu toate ca suntem raspanditi in toata tara! Am avut o colega si din Republica Moldova si o alta colega din Ucraina. Spre exemplu, colega din Moldova s-a integrat foarte bine in grup (cu tot accentul ei, inedit pentru noi la inceput)! In plus, era foarte harnica si inteligenta iar acum este cadrul universitar la Academia de Studii Economice din Chisinau. Colega din Ucraina a ramas si ea in Romania, casatorindu-se cu un coleg de grupa.
Va salut pe toti si sa auzim numai de bine!
 
Back
Top