Carti ce trebuie citite

tre citit "un veac de singuratate" de gabrel garcia marguez
"ion" de rebreanu. cartile de autorii romani sunt fenomenale.iar pt relaxare si pt cultura generala e bun si "harry potter"
 
"ingeri shi demoni" m`a kaptivat mai tare dekit kodul... sunt bune p`ru cultura generala... ma intreb ce cultura generala capeti dupa harry potter
 
kraft_natasha said:
"... ma intreb ce cultura generala capeti dupa harry potter
Esti in pas cu lumea, macar sa ai idee despre ce vb unii, nici macar vre'un film nu am vazut :D nimic idee despre ce-i cu harry potter sa fi fost mai mica...
Moulin Rouge pare interesanta, am inceput-o, merg cu ea :)
 
kraft_natasha said:
"ingeri shi demoni" m`a kaptivat mai tare dekit kodul... sunt bune p`ru cultura generala... ma intreb ce cultura generala capeti dupa harry potter

mm..codul lui da vinci nu l-am citit..filmu l-am vazut..oricum dupa film "Ingeri si Demoni" e geniala..mm..ash spune ca-i multa fictziune..shi un final cam intortocheat..dar in asta shi consta farmecul, cred eu..harry potter ?? :D who knows..poate fata o gasit ceva shi acolo
 
kraft_natasha said:
nedoganeaiu

:he:..mde..cred ca eu m-am exprimat asha de coerent ca nu se intzelege nika

caro4 cartea "codul lui Da Vinci" n-am citit-0..numa filmu l-am vazut!..respectiv cartea "Ingeri shi DEmoni" in comparatzie cu filmul "Codul lui Da Vinci" e super..geniala..shtiu ca nu se compara o carte cu un un film..dar oricum..

sper ca am lamurit cat de cat K_natasha? :ciupos:
 
da nie el nu ni-o placut :D , l-am citit, ca toti il citisera si as fi ramas in urma :)
''cele 2 Diane'' de A Dumas, cartea vreo 2lei50 :D, dar cam strasnicuta, mai ales la urma cind se povesteste cum baiatu cela (personajul principal), nu mai tin minte cum il chema :), a fost rupt in bucatele de viu, strasnik; ujastic inainte de culcare :D
 
semidia said:
Dragostea nu moare-Maitreyi Devi
o continuare si un raspuns la romanul lui Mircea Eliade-Maitrey
semidia o ai cumva in format electronic? o tot caut de cativa ani...
 
pentru cei interesati (cred ca sunt destui:D )

Ghidul nesimtitului - Paraschivescu, Radu

Nesimtirea e un virus redutabil, cu instalare rapida si efecte demolatoare. Ea se instaleaza in aproapele anonim, dar ii afecteaza mai mult pe cei din jur. Nesimtitul devine pe zi ce trece o prezenta constanta, greu de evitat si imposibil de strunit, in tren sau la opera, in autobuz sau la biserica, in parc sau la teatru, in Parlament sau la bloc, reprezentantii acestei categorii fondeaza un cult volatil, fara agenda si fara orizont. Religia lor e sfidarea celorlalti. Nesimtitul nu are un cod de reguli, dar se comporta ca si cum l-ar avea. E invaziv pana la ubicuitate, pisalog pana la nevroza si vociferant pana la delir. II vezi unde nu te astepti, il auzi peste tot, il adulmeci la fiecare colt de strada si pe fiecare culoar de vagon, insa nici macar el nu detine toate parghiile mestesugului. E imperfect si are nevoie de indrumari. Exact asta face Ghidul nesimtitului- furnizeaza reglajele necesare celor ispititi de performanta in domeniu. Sigur, miza lui formativa si informativa e o gluma. Ghidul nesimtitului vrea in primul rand sa amuze. Numai ca in spatele tonului ironic al cartii rasar fapte, intamplari si buclucuri de care foarte multi dintre noi au avut parte. Si peste care n-au putut trece doar cu un dus, o caseta cu muzica de relaxare sau o injuratura bine tintita.
 
dictionar said:
''cele 2 Diane'' de A Dumas, cartea vreo 2lei50 :D, dar cam strasnicuta, mai ales la urma cind se povesteste cum baiatu cela (personajul principal), nu mai tin minte cum il chema :), a fost rupt in bucatele de viu, strasnik; ujastic inainte de culcare :D
mdea... dumas se pricepe la istorie, shi la finaluri... nu prea`mi mai amintesk despre ce era vb akolo, am citit`o demult... da` marog... a murit doar unu`? oare nu erau 2? dekapitati ambii? sau asta era in regina margot? shi aici a murit doar unu otravit?

diktionar - ian prosvehseai!
 
Back
Top