Carti ce trebuie citite

kraft_natasha said:
mdea... dumas se pricepe la istorie, shi la finaluri... nu prea`mi mai amintesk despre ce era vb akolo, am citit`o demult... da` marog... a murit doar unu`? oare nu erau 2? dekapitati ambii? sau asta era in regina margot? shi aici a murit doar unu otravit?

diktionar - ian prosvehseai!
Natalie, au murit mai multi, mi-am amintit, il chema Gabriel, e vb de fiu, m-a impresionta felul cum a fost omorit, ''rupt de viu in patru bucati'' :lola: nustiu daca e de rys dar acum imi pare amuzant :). Mai murise si tatal, si mai murisera ostasi, care erau participanti in luptele descrise in carte :D (glumesc ;) ) Nu-s buna sa te ''prosveshesk'' atit de multe evenimente incit am uitat :). Pai si in Regina Margot erau 2, ambii decapitati, dar cred ca despre Regina Margot ti-ar pute ''prosvishi'' codrin.

P.S. scrie-ma cu ''c'' ''c''-ul imi place mai tare :D
 
dictionar said:
Pai si in Regina Margot erau 2, ambii decapitati, dar cred ca despre Regina Margot ti-ar pute ''prosvishi'' codrin.

P.S. scrie-ma cu ''c'' ''c''-ul imi place mai tare :D
p`ru tine ku "c"

ce are codrin cu margot? vad ca nu prea intra pe aici
 
va sfatuiesc yo ca cititoare inraita de krtzy bune sa cititzi
- pacientul englez
- bucuria vietzii (e despre viatza lui vincent van gogh)
- alexis (asta na liubitelia cum spune rusu',da nii tari ni-o placut)
- am hotarat sa devin prost...
sh multe multe altele...
sh ink ceva,o km ieu haisa di la topic,da shini n-o vazut ink lilja4ever,uitatzi-va oamini buni,k-i tari puternic filmu,acolo-i viatza adevarata...
 
Вадим Зеланд - "Трансерфинг реальности" http://www.koob.ru/zeland/
Желания не исполняются, а мечты не сбываются. Вы не устали догонять заходящее солнце? Выход совсем не там, где вы его ищете... У каждого человека есть своя дорога, которая способна привести его к подлинному счастью. Но как ее найти?.........
Управление реальностью: неужели такое возможно? Те, кто испробовал Трансерфинг на своем опыте, с изумлением рассказывают, как их мысли непостижимым образом материализуются, а окружающая действительность буквально на глазах меняет свой облик. Например, люди по непонятным причинам начинают относиться к вам с большей симпатией.

Наполеон Хилл - "Думай и богатей" http://www.koob.ru/hill/
Дейл Карнеги - "Как вырабатывать уверенность в себе и влиять на людей."
http://www.koob.ru/karnegi/
 
ADmirALL;160012 said:
Вадим Зеланд - "Трансерфинг реальности" http://www.koob.ru/zeland/
Желания не исполняются, а мечты не сбываются. Вы не устали догонять заходящее солнце? Выход совсем не там, где вы его ищете... У каждого человека есть своя дорога, которая способна привести его к подлинному счастью. Но как ее найти?.........
Управление реальностью: неужели такое возможно? Те, кто испробовал Трансерфинг на своем опыте, с изумлением рассказывают, как их мысли непостижимым образом материализуются, а окружающая действительность буквально на глазах меняет свой облик. Например, люди по непонятным причинам начинают относиться к вам с большей симпатией.

Наполеон Хилл - "Думай и богатей" http://www.koob.ru/hill/
Дейл Карнеги - "Как вырабатывать уверенность в себе и влиять на людей."
http://www.koob.ru/karnegi/

Mama ca tare e...am intzeles tot...(si totusi ce zice acest post?)
 
Mă leşi....doar faci mişto ca nu-nţelegi...., in fine, să mă ierte toţi proromânii....acest post zice denumirea la trei cărţi, numele autorilor, o scurtă descriere pu una din ele(in rusa) si link-urile de unde le puteţi salva.....pe un forum moldovenesc cred că-i normala să apară din cînd în cînd şi posturi în rusă, clar, nu-i pe înţelesul tuturora ca şi engleza............cine vrea?.. aici traduceţi din rusă-n engleză: www.translate.ru
 
ADmirALL;160156 said:
Mă leşi....doar faci mişto ca nu-nţelegi...., in fine, să mă ierte toţi proromânii....acest post zice denumirea la trei cărţi, numele autorilor, o scurtă descriere pu una din ele(in rusa) si link-urile de unde le puteţi salva.....pe un forum moldovenesc cred că-i normala să apară din cînd în cînd şi posturi în rusă, clar, nu-i pe înţelesul tuturora ca şi engleza............cine vrea?.. aici traduceţi din rusă-n engleză: www.translate.ru

nu te-ai gandit ca pot fi si oameni din RO, care nu cunosc rusa?
 
Citat :

“Пусть будет нашей высшей целью одно: говорить, как чувствуем, и жить, как говорим.” Сенека.

ADmirALL, din cate stiu eu, Seneca nu vorbea ruseste ...
 
Nu exista lucru, la care sa nu poti pune vre-un "punct"........Sfinx, am sa caut proverbul dat in latina, sper sa-ti fie mai usor pe suflet...
unui moldovean care nu stie engleza la fel ii va fi dificil pe un forum romanesc.....cum noi cu rusa, asa ei cu engleza, cine si de ce-i mai mult influientat......
 
ADmirALL;160278 said:
unui moldovean care nu stie engleza la fel ii va fi dificil pe un forum romanesc.....cum noi cu rusa, asa ei cu engleza, cine si de ce-i mai mult influientat......

nici n-am afirmat ca e bine sa utilizezi englezisme/engleza.. e la fel de rau ca utilizarea rusismelor/rusei.. ;)
 
ADmirALL,nu stiu daca sunt proromanca,dar din pacate limba rusa nu o cunosc...(nu faceam mishto de tine):)
Referitor la preluarile de cuvinte englezesti in RO,din pacate e adevarat...sunt mai multe explicatii la acest fenomen

PS:Sa inteleg ca nu exista cetateni moldoveni care sa nu cunoasca limba rusa?dar totusi care limba e mai des utilizata?
 
Anca:-);160375 said:
PS:Sa inteleg ca nu exista cetateni moldoveni care sa nu cunoasca limba rusa?dar totusi care limba e mai des utilizata?

totzi cei nascutzi in timpul URSS in MD cunosc rusa...

eu mai mult utilizez romana; rusa doar pentru a afla lucruri noi sau cand am nevoie de ceva de la cineva care alta limba cunoscuta mie nu vorbeste/intzelege :)

referitor la explicatzia englezificarii -- exista ea (explicatzia): globalizarea...
 
Cred ca toti cei nascuti in Moldova stiu rusa, daca nu stiu sa scrie sau sa vorbeasca bine - o inteleg. Chiar si cei nascuti azi o vor cunoaste..., influienta-i istoria, asezarea geopolitica, media, conducerea, migratia si legat economice pe care le avem si-n prezent....In fine, nu-i asta tema pe care ar trebui s-o abordam in acest thread.......
Anca, se utilizeaza in MD cred ca totusi mai mult romana, rusa nu ramine cu mult in urma, dar incetul cu incetul o ajunge (ca poate cindva s-o intreaca) unul din efectele globalizarii (dupa cum a zis si groparu) - ENGLEZA...
 
Back
Top