Proxy moldovenesc Pentru a intra pe Torrents.Md

Nu toti din Moldova pot intra direct pe site, multi care nu traiesc la Chisinau deasemenea au probleme cu torrents.md. Deaceea daca ai posibilitatea, deschide plz acces cum a fost....plz... (((!!!!
 
Proxy-le temporar nu lucreaza pina nu-ni platesc inetu ;p (asta va fi sapt. viitoare sau mai viitoare)

roman55, ce ip ai ? La noi au acces toti din Moldova care au inet de la un provider cu acces la MDIX (un punct de schimb de trafic gratuit intre providerii din Moldova), toti providerii din Md au access la mdix..
 
ip se incepe cu 217.26.xxx.xx - adica e precis moldovenesc, treckerul este inchis de catre providerul meu , care intro buna zi fara nici o pricina mi-a inchis accesul pe torrents.md (alti treckeri MD lucreza, dar acolo ii cam putina inf. utila pentru mine), mai inainte ma foloseam de proxy-ul tau, iar acum...ti-oi fi foarte recunoscator daca ma vei ajuta sa rezolv aceasta problema.
daca e posibil introdu ip-ul meu in Exceptions din CCProxy - presupun ca este asa un parametru...

thx for attention :)
 
pt Adrenalin am citit ca ai postat un proxy pt a se putea accesa torrents.md si din strainatate ,te rog mult daca ai putea sa ne explici si noua celor intarziati cum se poate face chestia asta,dar mai ales pt cei incepatori in ale calculatorului sa ne dai pasa cu pas ce tre sa facem,pt asta natia moldoveneasca iti va fi recunoscatoare si nu te va uita.Deci ca sa recapitulam cum si ce tre sa facem pas cu pas,te rog eu mult in numele celor intarziati tabirta_dorin@yahoo.com
 
dorinucu;164184 said:
pt Adrenalin am citit ca ai postat un proxy pt a se putea accesa torrents.md si din strainatate ,te rog mult daca ai putea sa ne explici si noua celor intarziati cum se poate face chestia asta,dar mai ales pt cei incepatori in ale calculatorului sa ne dai pasa cu pas ce tre sa facem,pt asta natia moldoveneasca iti va fi recunoscatoare si nu te va uita.Deci ca sa recapitulam cum si ce tre sa facem pas cu pas,te rog eu mult in numele celor intarziati tabirta_dorin@yahoo.com


Control Panel --> Internet options --> Connections --> Lan settings
Bifezi "Use proxy server for your lan blablabla" shi scrii proxy-le shi portul.
Asta in caz ca utilizezi Internet Exploirer

____________________________________________________________

Daca folosesti Firefox, faci asha:
Deschizi Firefoxu' --> Tools --> Options --> Advanced --> Settings --> Bifezi "Manual Proxy Configuration"
scrii proxy-le shi portu in spatiile rezervate, shi enjoy ;)
 
vultoor iti multumesc ca nu ma lasi sa mor prost,totusi,carnatul l-am cumparat dar sa ma omori daca stiu cum se mananca,mi-a furat cineva reteta cum se mananca.Dupa ce am instalat proxy-ul cum tre sa fac ca sa si-l folosesc,adrenalin a scris ca nu putem sa-l folosim decat in anumite zile cand,probabil il activeaza el,acum daca eu il dezactivez de la LAN Settings,banuiesc ca asa se dezactiveaza,scotand bifarea,internetul meu merge normal??????
Si altceva,cand il activez,internetul meu nu merge decat prin proxy-ul lui adrenalin,este practic acelasi internet,sau unele adrese pot sa nu se deschida??????
Dupa aia cand deschid o adresa de web de fiecare data ma pune sa scriu userul si password-ul,daca adrenalin a deschis proxy-ul toate merg normal,si cand e inchis nu merg niciuna,sau cum functioneaza chestia asta cu proxy-ul,si ultima intrebare:ip este echivalent cu adress?Stiu ca poate te-am stresat cu atatea intrebari si te rog sa ma ierti,sunt si eu invatacel,astept rasp tau,ms anticipat si nu uitati sa o tineti tot asa
 
Oameni buni, eu nu am folosit proxy serverul lui Adrenalin, si in general nu folosesc un bitTorrent client care sa se conecteze prin proxy, dar..

Teoretic nu procedati corect; setarile pentru proxy ar trebui puse in client (fiecare o face in felul sau), si nu in browser.
 
dorinucu;164344 said:
acum daca eu il dezactivez de la LAN Settings,banuiesc ca asa se dezactiveaza,scotand bifarea,internetul meu merge normal??????

DA
_______________________________________________________________

dorinucu;164344 said:
Si altceva,cand il activez,internetul meu nu merge decat prin proxy-ul lui adrenalin,este practic acelasi internet,sau unele adrese pot sa nu se deschida??????

cand activezi proxy prin browser, toate adresele se deschid prin proxyle dat.
Daca vrei sa dezactivezi proxyle pentru unele siteuri mergi la Tools -- Options -- Advanced -- Settings shi in spatiul "no proxy for" scrii adresele respective. (asta pentru Firefox)
________________________________________________________________

dorinucu;164344 said:
Dupa aia cand deschid o adresa de web de fiecare data ma pune sa scriu userul si password-ul,daca adrenalin a deschis proxy-ul toate merg normal,si cand e inchis nu merg niciuna,sau cum functioneaza chestia asta cu proxy-ul.

La tine nu se deschid deoarece adrenalin probabil a pus filtru pt toate siteurile inafara de torrents.md

_________________________________________________________________

dorinucu;164344 said:
si ultima intrebare:ip este echivalent cu adress?Stiu
ca poate te-am stresat cu atatea intrebari si te rog sa ma ierti,sunt si eu invatacel,astept rasp tau,ms anticipat si nu uitati sa o tineti tot asa

daca zici de internet options, atunci da...daca nu atunci cred ca nu am inteles intrebare :)

i'm always happy to help ;)
________________________________________________________________

sper ca te-am ajutat :D
 
gr8dude;164357 said:
Oameni buni, eu nu am folosit proxy serverul lui Adrenalin, si in general nu folosesc un bitTorrent client care sa se conecteze prin proxy, dar..

Teoretic nu procedati corect; setarile pentru proxy ar trebui puse in client (fiecare o face in felul sau), si nu in browser.


:)
uneori nu vizitezi torrents.md doar pentru a face download...ci shi pentru forum, etc. shi nu e prea comod cu clientul
dar teoretic ai dreptate :)
 
Proxy-le a revenit, enjoy ;p

roman55, "treckerul este inchis de catre providerul meu , care intro buna zi fara nici o pricina mi-a inchis accesul pe torrents.md"

Schimba providerul.
 
tot la voi revin cu intrebarile mele,ca doar nimeni nu te intelege m bine ca cei de acasa.
Am instalat uTorrent pe calc meu,m-am inregistrat si pe torrents.md,dar nu stiu cum sa fac ca sa adaug acel port pt ca sa imi mearga mai repede torrentul,stiti ca e un numar de port care tre adaugat nu stiu unde si nu stiu cum.
Si cum v-ati obisnuit deja ca sa aveti m multe intrebari din partea mea,v-as mai intreba daca este vreo posibilitatea ca proxy-ul lui adrenalin sa intre automat atunci cand tst site-ul torrents.md,iar in rest sa intru normal fara a folosi proxy-ul respectiv,e destul de greu sa accesezi alte situri cand esti cu alt proxy pt ca tre sa intri in LAN etc,poate este vreo bifare ceva.....
Daca proxy-ul nu este accesat download-ul pe torrent se intrerupe?
Si ultima Vultoor unde ziceai ca se afla acel tools,in ce compartiment al calc,si cum fac sa-l gasesc
Mersi pt rabdare,Dumnezeu sa binecuvanteze poporul moldav
 
dorinucu;164553 said:
Am instalat uTorrent pe calc meu,m-am inregistrat si pe torrents.md,dar nu stiu cum sa fac ca sa adaug acel port pt ca sa imi mearga mai repede torrentul, stiti ca e un numar de port care tre adaugat nu stiu unde si nu stiu cum.

:( sorry, n-am auzit de asha ceva, nu cred ca torrentu poate sa mearga mai repede decat viteza pe care o ai la net (sper c-am inteles corect intrebare :))
_________________________________________________________________

dorinucu;164553 said:
v-as mai intreba daca este vreo posibilitatea ca proxy-ul lui adrenalin sa intre automat atunci cand tst site-ul torrents.md,iar in rest sa intru normal fara a folosi proxy-ul respectiv,e destul de greu sa accesezi alte situri cand esti cu alt proxy pt ca tre sa intri in LAN etc,poate este vreo bifare ceva.....

hm...din cate shtiu eu poti doar sa alegi adresele pentru care proxy-le sa nu fie activat...ai putea sa scrii acolo .com, .net, .org etc...insa pe siteurile moldoveneshti nu vei putea intra deoarece torrents este .MD.
Sau ai putea folosi doua browsere: de exemplu firefox pentru toate celelalte adrese, shi IE doar pentru torrents...
_________________________________________________________________

dorinucu;164553 said:
Daca proxy-ul nu este accesat download-ul pe torrent se intrerupe?

NU
_________________________________________________________________

dorinucu;164553 said:
Si ultima Vultoor unde ziceai ca se afla acel tools,in ce compartiment al calc,si cum fac sa-l gasesc

:)
Nu e in nici un compartimenti, cand deschizi firefox, sus este bara cu meniuri (file, edit, etc) acolo gaseshti shi tools. ;)
 
ms vultoor pt ajutor ce noroc avem noi de oameni altruisti,daca va pot cu ceva ajuta sa nu ezitati sa mi-o cereti,pana atunci vreau sa va recomand un sait romanesc pt dld-uri,e romaniainedit.tk sper sa se acceseze si de acasa.E un site foarte bun,cu absolut orice si se dld gratuit,sunt niste reguli,daca sunteti interesati nu ezitati sa ma intrebati.
 
adrenalin ai scos tu proxy-ul,ca la mine nu mai merge,imi da Internet Explorer cant open the web page,ce ar putea fi
please help
Aiutate-mi
Ajutor
Aiutez-moi
Poate e ceva in legatura cu providerul,ce e asta si cum tre sa fac sa il schimb,am mai citit mai sus ca la cineva nu mergea din cauza provider-ului,poate si la mine e la fel,nu imi mai apare sa introduc codul sau parola,nu stiu ce e,m-am folosit doar 2 zile de torrents si mi-ar parea rau sa il pierd asa repede
 
si-a revenit,acum e ok,numai ca imi apare in partea de jos a lui uTorrent o chestie rosie unde imi scrie urmatorul mesaj:
Neconectabil.
Un Firewall/router iti limiteaza traficul de retea trebuie sa deschizi un port pentru ca ceilalti sa se poata conecta la tine.
am incercat prin redirectionarea portului dar imi cere un cod pe care eu nu il cunosc
Imi puteti spune ce ar trebui sa fac,pt ca vad ca reusesc sa descarc,si nu as vrea sa fiu un client egoist,am citit tot ce scrie prin FAQ-uri,dar din pacate nu inteleg nimic.
Va rog sa ma scuzati pt insistenta si daca aveti un pic de timp sa imi raspundeti si mie,va multumesc
 
cred ca proxy-le iarashi nu merge. se conecteaza la CCProxy, da scrie ca torrents.md is forbidden by proxy. cred ca ceva settings din CCProxy nu sunt incluse pentru a accesa torrents.md
 
sander_md;168260 said:
cred ca proxy-le iarashi nu merge. se conecteaza la CCProxy, da scrie ca torrents.md is forbidden by proxy. cred ca ceva settings din CCProxy nu sunt incluse pentru a accesa torrents.md

si mie imi apare acelasi lucru am vb cu vultoor,si l-am rugat sa se intereseze pt noi,cei din strainatae,de adrenalin nu reusesc sa dau nicidecum,sigur tre sa schimbe el ceva in proxy-ul sau,pt ca adresa e cea indicata de gr8dude deci s-a schimbat,imi pare rau ca acest site nu se mai verifica de administratori si nu se mai raspund la intrebari,poate suntem prea insistenti.Nici blogul lui adrenalin nu se mai verifica din anul trecut aproape,parca s-a inecat moldova noastra
 
Back
Top