sunt moldoveni si in elvetia?

salut la toti, asi vrea sa aflu daca compatriotii mei au ajuns si prin elvetia. daca da, asi vrea sa ma pregatesc moral si vreau sa stiu cum sunt ei in privinta stainilor etc...si apoi asi dori sa contactez life cu moldoveni care-s acolo
 
stelamicha;185430 said:
salut la toti, asi vrea sa aflu daca compatriotii mei au ajuns si prin elvetia. daca da, asi vrea sa ma pregatesc moral si vreau sa stiu cum sunt ei in privinta stainilor etc...si apoi asi dori sa contactez life cu moldoveni care-s acolo

Vezi pe skype acolo vei auzi mai multe
 
Sunt multi. Specializati in spargeri si ingrijirea batranilor. Este si un microbuz care face rute pe acolo. Si consulat chiar. Si chiar moldoveni cu cetatenie elvetiana. Si studenti - cativa.
 
Abenpace;185616 said:
Sunt multi. Specializati in spargeri si ingrijirea batranilor. Este si un microbuz care face rute pe acolo. Si consulat chiar. Si chiar moldoveni cu cetatenie elvetiana. Si studenti - cativa.

esti si tu pe acolo? m-ar interesa mai multe detalii. de exemplu despre microbus. am auzit ca elvetienii deschid greu viza, cica doar daca ai bilete de avion dus si intors, cum de fac moldovenii ca ajung la heidi cu microbusul? si ce firma? e mai mult pentru maicamea de vrea sa ma viziteze... si in care regiune sunt mai muti moldoveni? eu se prevede sa aterizez in cantonul st.gallen
 
nu e nevoie sa ai biletu de avion in sine... poti sa iei doar rezervare care costa pe la 10$... skype iti permite sa comunici cu lumea online prin chat, audio sau video... e pe www.skype.com
 
da intradevar, cred ca are dreptate... daca nu obtine viza de transit pina la urma tot tre sa iee avionu...
 
stelamicha;186280 said:
esti si tu pe acolo? m-ar interesa mai multe detalii. de exemplu despre microbus. am auzit ca elvetienii deschid greu viza, cica doar daca ai bilete de avion dus si intors, cum de fac moldovenii ca ajung la heidi cu microbusul? si ce firma? e mai mult pentru maicamea de vrea sa ma viziteze... si in care regiune sunt mai muti moldoveni? eu se prevede sa aterizez in cantonul st.gallen

Nu-s acolo. Is aici. Din pacate nu-ti pot raspunde la intrebari. Ai nevoie de vize pentru Romania, Ungaria si Shengen, probabil. In afara de cea elvetiana.
 
Nu stiu exact daca e sau nu in Schengen, dar cel putin daca ai viza Schengen, nu mai ai nevoie de viza pentru Ungaria. Au plecat colegi de-ai mei in Franta cu autocarul avand viza Schengen si n-au avut nevoie de viza pentru Ungaria, asta a fost in septembrie anul trecut. Pe cand vara trecuta trebuia sa ai viza.
 
M-am uitat pe net si intr-adevar Ungaria nu e in Schengen, insa pentru detinatorii vizelor Schengen sau a permisului de sedere pentru Elvetia nu au nevoie de viza de tranzit pentru Ungaria.

De pe situl amabsadei Ungariei in Moldova:

Întrebare: Am auzit că, avînd o viză valabilă a uneia dintre ţările UE, nu este necesară viza de tip tranzit prin UE

Răspuns: În caz dacă dispuneţi de o viza Schengen valabilă, spre exemplu, a Portugaliei, puteţi să călătoriţi liber către destinaţia Dvs., traversînd alte state membre ale Schengen. În acelaşi timp, există aşa-numitele decizii de tranzit. Esenţa acestor decizii constă în următoarele:

Cetăţenii ţărilor terţe, ca, spre exemplu, cetăţenii Republicii Moldova, care călătoresc în statele U.E., ori în Norvegia, ori în Islanda, cu excepţia Romaniei, Bulgariei, Regatului Unit al Marii Britanii şi a Irlandei, avînd viza valabilă sau permisul de reşedinţă pentru una dintre aceste ţări, sau avînd permisul de reşedinţa pentru Elveţia pot să tranziteze teritoriul Sloveniei, Ungariei, Slovaciei, Republicii Cehia, Poloniei, Letoniei, Ciprului şi Maltei fără viza de tranzit (în cazul Estoniei, Lituaniei, României şi Bulgariei această regulă nu se aplică). În acest caz, tranzitul nu poate să depăşească 5 zile şi durata valabilităţii vizei de tipul sus-menţionat sau a permisului de şedere trebuie să acopere perioada întreagă de tranzititare prin teritoriul Ungariei.

http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/ML/ro/gyik_ro/gyik.htm
 
Salut la toti,
eu sunt din Kisinau si sunt acceptat la o universitate in Elvetia ,in Lausanne, la EPFL, si deja am primit viza. adica am viza valabila in Elvetia de pe 1 septembrie, ambasda deskide viza doar pe 3 luni, adica knd ajungi acolo tre s-ti pui stampila de la politie, si sa-ti faci permis de sedere.

Eu plec cu avionul si nu am nevoie de vize de tranzit, am auzit si eu de acel microbus ce face vizite in Elvetia, dar nu-l gaesc, dac cumva stit de el spunetimi si mie.

Stie cineva daca,: eu am viza elvetiana, si imi voi face permis de sere elvetian, voi putea calatori in tarile europene ca ex: Italia,Austria, Germania ..... etc. ? Adica daca cu viza elvetiana e posibil de calatorit in tarile din uniunea europeana.?
 
Am vorbit cu o pers din elvetia ,mi-a spus ca depinde de ce fel de permis este ,acolo sunt mai multe tipuri F C B A , F este cel mai limitat , tre sa stai numai in orashul unde esti inscris(cu traiul si sa lucrezi)nu inseamna ca nu poti vizita alte orashe dar numai din Elvetia, iar daca ai B poti pleca in alta orash sa locuieshti din Elvetia, iar pentru a vizita alte tari trebuie pasaport Elvetian, ca sa-l obtii trebuie sa stai minimum 7 ani
 
Back
Top