sunt moldoveni si in elvetia?

salut! sun si eu venit din moldova dar cam nu prea am cu cine comunica....as vrea sa cunosc moldoveni eu sun in kanton Graubünden, in Landquart nu departe de chur cine are placere sa vorbeasca cu mine imi scriti pe email sau skype: hudzinschi_cornel@yahoo.com
 
salutare, locuiesc si eu in Elvetia in Geneva, imi place foarte, foarte mult aici, oamenii sunt buni si se saluta toti la orice pas. din prima zi cind am venit aici mi-a placut felul oamenilor de a zimbi cind merg pe strada si iti intilnesc intimplator privirea, imi place cit sunt de amabili peste tot si in magazine si pe strada, si permanent isi cer scuze, sunt foarte si foarte educati.
in Geneva sunt multi moldoveni chiar este si Comunitatea Moldovenilor se fac intilniri, discutam pe diferite teme, sau pur si simplu ne intilnim la sarmale si un pahar de vorba.
 
apropo de rutiera, este una care face legatura cu patria si vine o data la 2 simbete, la Geneva in spatele bisericii rusesti intre ora 15-18, imi pare ca merge si la Lausanne dar mai bine concretizati cu soferul Alexandru 00393284488854
 
tany;218472 said:
salutare, locuiesc si eu in Elvetia in Geneva, imi place foarte, foarte mult aici, oamenii sunt buni si se saluta toti la orice pas. din prima zi cind am venit aici mi-a placut felul oamenilor de a zimbi cind merg pe strada si iti intilnesc intimplator privirea, imi place cit sunt de amabili peste tot si in magazine si pe strada, si permanent isi cer scuze, sunt foarte si foarte educati.
in Geneva sunt multi moldoveni chiar este si Comunitatea Moldovenilor se fac intilniri, discutam pe diferite teme, sau pur si simplu ne intilnim la sarmale si un pahar de vorba.
Buna, Tany. Sa stii ca m-am bucurat mult sa citesc mesajul tau! Eu locuiesc in Geneva de citeva luni si pot spune ca am aceeasi parere pozitiva despre acest oras:). Nu stiu cum este in alte parti ale Elvetiei, deoarece nu am avut inca sansa sa calatoresc foarte mult, insa in partea de vest oamenii sunt foarte binevoitori.

Eu voi ramine in Geneva inca citeva luni, si am vazut mentionata Comunitatea Moldovenilor. Eu am primit odata un mesaj in care se cerea varsarea a sumei de 30 Fr pentru informatii referitor la comunitatea, si mi s-a parut o amageala - in stilul moldovenilor. Deci, aceasta comunitate exista intradevar? Unde va intilniti in Geneva?
 
Vreau sa emigrez in Elvetia, dar nu stiu ce acte trebuie ca sa stau legal si unde si cum sa le fac. Va rog care cunoaste detalii sa ma ajutati. Merci
 
P.S - Am terminat facultatea in Romania, adica am o diploma europeana (teoretic), trebuie permis de sedere, etc?
 
e cam greu de ajuns aici - daca pescuiesti un elvetian sau daca ai contract de munca si atunci autoritatile pot sa nu-ti dea permis de sedere, depinde ce pasaport ai. conditiile votate nu demult in ceea ce priveste ro intra abia in cativa ani in vigoare, asa ca rabdare.
daca ai kartonul albastru md sanse aproape zero.
ati fost la meci? cum v-a placut? ce parere aveti, a fost vandut meciul?
bravo portarului, nici nu stiam cum il cheama ca tara gazda, in spiritul ``fair play`` nu a prezentat echipa md si nici poze nu avea, in schimb pe ai lor...oare la chisinau moldovenii au neglizat echipa oaspete?
 
eu sint din anglia, si nu stiu moldovenii unde eu locuiesc. toate de romanii eu stiu sint din romania si eu stiu mic de romanii ...
 
sunt in Elvetia de aprox 6 luni... nici zare de moldovean :((. Eu stau in Zurich, dak mai e cineva pe aici scrieti un e-mail sau dati add pe fb (alla_sprincean@yahoo.com)... :)
 
Back
Top