sunt moldoveni si in elvetia?

Oxana G;208797 said:
Da, sunt moldoveni si in Elvetia. Sunt fete din Moldova care lucreaza la night club(urile) de aici.
Elvetienii nu se simpt bine cu strainii. La alegerile Parlamentare din toamna 2007 au cistigat nationalistii, care pe posterul lor de la alegeri aveau un desen cum 3 oi albe alunga din tara o oaie neagra, plus la asta tot spun ca 80% din crime sunt comisa de straini. Dar, sa fiu sincera, au tot dreptul, daca nu-si vor apara tara vortermina ca Marea Britanie.

Esti cumva si tu una din ele :)...
 
nu, eu nu sunt una din ele, dar am intilnit multe fete din Moldova la ambasada la kiev, care veneau la lucru aici
 
Oxana G;208830 said:
nu, eu nu sunt una din ele, dar am intilnit multe fete din Moldova la ambasada la kiev, care veneau la lucru aici
asa vorbesti de parca ar predomina numarul fetelor care lucreaza in night-cluburi, lumea e diferita si fetel care danseaza la night-cluburi sunt nu si din Moldova :)
 
dictionar;208880 said:
asa vorbesti de parca ar predomina numarul fetelor care lucreaza in night-cluburi, lumea e diferita si fetel care danseaza la night-cluburi sunt nu si din Moldova :)

interpretezi gresit ceia ce am scris de la bun inceput, eu stiu de existenta moldovenilor in elvetia dearece am intilnit citeva zeci de fete la ambasada care veneau aici la lucru in night club dearece alt lucru pentru europenii de est nu prea se gaseste, si fetele care vin aici sunt dansatoare profesionale. Cu parere de rau nu am intilnit alti moldoveni aici. Stiu ca sunt fete si din alte fostele republici ussr, dar intrebarea este despre moldoveni, si eu am scris ceia ce stiu.
Si nu vreau sa judec cine si cu ce se ocupa. Pe curind
 
e adevarat ca de lucru pentru straini nu e prin europa, am in vedere lucru ca lumea, bine platit. nu are importanta de calificari, primul motiv de selectare a celor care s-au anuntat - beworben - pentru un post e pasaportul. asta nu-i poveste de a mea. s-a scris in ziarele germane ca firmele nici la hartii nu se uita daca nu ai pasaport german, pe locul doi e daca esti neamt sau nu - se vede din locul de nastere, nume etc. asta a spus intr-un interviu o doamna de la biroul pentru integrare si bla bla. doar ca oficilitatile nu pot face nimic ca nu se poate de demonstrat, ca nimeni nu-ti trimite o scrisoare de refuz in care se spune ca esti strain, doar ca au gasit altul care e pentru postul respectiv mult mai bine calificat. eu am simtit-o pe pielea mea, cu pasaportul md m-au invitat la convorbire, un pas deja mare, si mi-au spus ca daca eram apatrid era mai bine decat cu pasaportu md. pe moldoveni nu-i asteapta aici cainii cu colaci in coada....unica sansa e sa lucrezi in sus numitele postru sau de genul ista sau sa te faci intreprinzator, dar care banca da unui din md capital?
 
Buna Ziua tuturor. Sunt si eu un moldovan in Zurich. Sunt deja de peste 3 luni aici si n-am vazut nici zare de moldoveni prin oras sau pe la Universitate. Romani - sunt, insa foarte putini. Rusi - sunt si inca destul de multi.
Tin sa confirm ca elvetienii nu numai ca nu se uita cu ochi buni la straini, da is chiar rasisti, in comparatie cu restul europenilor. De obicei nu se sfiesc deloc sa-i numeasca pe africani - negri, si sa faca remarci directe asupra nationalitatii. Iar imaginea din ziare in care 10 miini de diferite culori se intind spre pasaportul Elvetian pare sa fie cel mai rau cosmar al unui elvetian )))

Si inca un lucru - atentie la kilograme, produsele elvetiene sunt foarte calorice. Laptele si brinzeturile locale au un continut sporit de grasimi fata de acelasi lapte din Moldova de exemplu. De ciocolata si wurst nici nu pomenesc, asa ca atentie la ce mincati ca sa nu aveti pe urma surprize ;)
 
ei, e bine ca mai vin si moldoveni prin tara asta neutrala. ai dreptate de xenofobia elvetienilor. nu stiu, poate esti student si ai parte sa cunosti poporul studentesc elvetian (ca orice student e si el mai liberal, mai deschis) dar cand dai de baba marghioala, sa-i zicem mai bine baba gundula, care zburda liber pe strada ei, aici e rau de tot.....cred ca placatul arata partea nevinovata a fenomenului. stiu ca la noi in cartier (nu prea mare) nu iau in chirie straini, de straini se are in vedere acela strain strain, nu din ue(sa amintesc ca pentru elvetian ue inseamna ue cea veche fara gunoiul din est - si asta e oficial) am noroc de sot...oficial este lege impotriva descriminarii, dar cine o controleaza? SVP? traind in cartier la majoritate pur elvetian, doar cativa de peste dar din eu cea veche, am placere sa savurez din plin ``dragostea`` ca dupa accent se vede ca-s venita si cand afla de unde...sa fiu sincera, inca nu mi-au zis nimic, dar chiar nimic, ca pana atunci ma mai salutau ca de atunci nici nu ma saluta. a se intelege ca cine saluta un gunoi? dar cand stai si te gandesti, doamne cate fac si strainii pe aici...in ziarul ista gratis 20 de minute sunt informatii despre criminaitate si redactorii ca elvetieni din talpa scriu si nationalitatea, dar nu si la elvetieni sau rar de tot. sa o luam iar pe baba gundula care citeste acest ziar, dupa toata informatia asta nu cred ca are ochi buni pentru sarb, albanez sau turc. ca de prin fosta urss nu prea sunt pe aici. am senzatia ca xenofobia aici e un tango in doi fain dirijata de sus.
 
revenind la tema de mai sus as vrea sa amintesc ca fetita mea de aproape sase ani nu este invitata la nici un coleg/a de gradinita - elvetieni. ea nu e de vina ca nu face contac, ca afara se joaca foarte bine (cand aistea batrani nu-s aproape) si ea vine bucuroasa acasa si imi zice ca a invitat pe cutare si cutare a invitat-o dar cu asta si ramane nimeni nu mai vine sau vre-un parinte sa sune si sa o invite. si ma intreaba ea de ce si eu i-i raspund ca-i explic cand va fi mare. ce sa-i zic? are noroc de o romanca din serbia din grupa ei si ele acum sunt de nedespartit. cu cu ea invata fata mea romana. educatoarea are probleme si ma ataca cu chestia ca ele amandoua si-au format ghetoul lor, cica intergrare si tot bla bla din ista. dar cine i-i vinovat? cine le-a respins pe aceste doua fetite? ce, nu a vrut fetita mea sa se integreze in comunitate de copchii elvetieni? a vrut, dar n-ai cu cine
 
Lasa fata sa se exprime, nu fi rau...mie mi-a fost curios sa citesc :) desi, daca nu era ultimul post al tau, nici nu intram aici :D
 
Da ce nu e asha ? In Africa copiii is nevoiti sa manince paiangeni si ea se plinge de viata grea, off ... :D
 
NU TE-AS SFATUI SA MERGI IN ELVETIA DECAT CA SI TURIST. ATAT !
Eu am fost acolo de 2 ori ca turist, este o tara FOARTE scumpa dar si Elvetienii sunt foarte reci cu cei care au tendinta de-a ramane acolo. Daca nu ai studii de specialitate o diploma recunocuta de Uniunea Europeana nu te sfatuiesc sa faci pasul acolo. Din cauza cersetorilor, hotilor si a tuturor celor care fac prostii ca sunt Romani, Moldoveni sau Rusi, Elvetienii sunt duri cu emigrantii. La prima intalnire cu Elevtienii vazand ca sunt ROMAN, au fost foarte reci si duri in comportament fata de mine. Dar vazand ca sunt ziarist si fotoreporter avand bilete de trasnport, rezervare hotel si ducandu-ma spre sediul NATO de la Bruxelles, au schimbat atitudinea fata de mine , imediat. Au devenit calzi, prietenosi si primitori.
Apropo's, Toata calatoria prin EUROPA,am facut-o cu trenul si biletele au fost numai la CLASA 1 si BUSSINES. Nu cu microbuze sau alte mijloace ieftine.
FAC CUM CREZI, DECIZIA ESTE A TA.
 
mai-mai-mai-mai, auzi multstimatul domn nu a calatorit cu mijloace de transport ieftene, vai, vai, a mers la clasa 1 si business... si vrei medalie pentru asta? si cine ti-a achitat calatoria?

Si a propos nu am vazut microbuzele in tarile EU (exclud tarile EU de clasa 2, stii tu care ;)), ca sa faca parte din mijloacele de transport public.
 
nemesiss;213458 said:
Apropo's, Toata calatoria prin EUROPA,am facut-o cu trenul si biletele au fost numai la CLASA 1 si BUSSINES. Nu cu microbuze sau alte mijloace ieftine.
FAC CUM CREZI, DECIZIA ESTE A TA.

si cam prin ce se deosebeste clasa I de a IIa? (eu tot am mers prin multe tari cu trenul, dar nu am vazut diferenta intre clasa I si II :) )

la subiect:

probabil nu-s foarte multi. s-a mirat mult politistul de frontiera cand m-a vazut din MD.
cetatenia se obtine greu.
 
dictionar;208880 said:
asa vorbesti de parca ar predomina numarul fetelor care lucreaza in night-cluburi, lumea e diferita si fetel care danseaza la night-cluburi sunt nu si din Moldova :)

sunt curios sa aflu adresele cluburilor alea unde danseaza fetele din MD .. mai stii, poate voi fi prin apropiere
 
c9h9m9;209825 said:
..... De obicei nu se sfiesc deloc sa-i numeasca pe africani - negri.....

sincer zicind nici eu nu am probleme cu numirea negrilor ca negri , eu doar nu le cer sa ma numeasca european
 
nu cred ca s-a inteles medajul meu, nu am vrut sa zic ca viata aici e grea, ca e doamne ferestre, adica moldova. din contra, pur si simplu am dat aici de o xenofobie de nedescris. ce-i drept am citit in spiegel ca-n italia e aproape de apartheid. e adevarat? cica in jurul cartierelor cu straini construiesc ziduri... e groaznic si asta in mijlocul europei civilizate si inca-n sec 21.
si inca ceva, cuvantul negru e vulgar. are c-am aceeasi valoare ca si cuvantul esteuropean. nu si cuvantul african sau european, ele sunt juridic corecte...
 
stelamicha;214387 said:
nu cred ca s-a inteles medajul meu, nu am vrut sa zic ca viata aici e grea, ca e doamne ferestre, adica moldova. din contra, pur si simplu am dat aici de o xenofobie de nedescris. ce-i drept am citit in spiegel ca-n italia e aproape de apartheid. e adevarat? cica in jurul cartierelor cu straini construiesc ziduri... e groaznic si asta in mijlocul europei civilizate si inca-n sec 21.
si inca ceva, cuvantul negru e vulgar. are c-am aceeasi valoare ca si cuvantul esteuropean. nu si cuvantul african sau european, ele sunt juridic corecte...
totul e chestie de pereceptii individuale si complexe.
In privinta zidurilor .. daca se construesc cred ca exista o motivare pentru asta nu mai cred eu ca Italienii de buna voie din senin le-o venit ideia asta
 
nu cred ca e vorba de complexele mele personale, deoarece elvetienii au fost criticati de asta si la onu, in raportul despre discriminare si rasizm (cel de vara asta). chiar daca vine greu de crezut e problema aborigenilor de aici.
sunt socata cat de usor se ia chestia cu xenofobia....
am senzatia ca e multa culoare cafenie pe aici pe forum....
 
Back
Top