tsigarile

DonVIper

New Member
eu obsrv ca in ultima vreme forte multsi tineri se apuca de fumat
de ce?
eu degeaba isi strica sanatatea
eu stiu ca foarte multsi o sami repreoseze
eu am sa recunosc
eu tot fumez dar din chind in chind
chind sunt nervos si am alte probleme
astept raspunsuri
 
iaka io de exemplu nu-mi
place, nu ca nu suport, ca daca cioneva fumeaza linga mine n-o sa-i spune dute ca nu suport

nu pot sa intseleg ce atrage tinerii la asha chestii
ptr unii fumatul e ca shi mincarea, adica fara mincare sau apa nu potsi sa traieshti
da ce fara tsigari nu potsi?
 
maladets :smile:
uneori cred ca pur si simplu necesitatile umane se contopesc cu dorintele iar noi sintem atit de *involved* in lumea si societatea umana ca nu reusim sa vedem tabloul intreg, sa intelegem cei corect si ce nu -- de asta si facem greseli, de asta unii se apuca de fumat si poate intro zi renunta insa pentru multi e foarte si foarte greu sa renunte...iti pare o joaca de copii chestia asta cind nu esti implicat cu propriul chept, da cind zi de zi sezi si te gindesti nu pun mina pe tigara apoi ii greu pe chept...oricum sa ajungi la asa stare tre sa fii bine deamu inauntru starii estea de obsesie fata de tutun...asa ca mai ghien nu va apucati :smile:
 
iaka aryna maladets, shi ptr sfat shi ptr ca n-ai incercat
da, noi facem gresheli, adr niciodata nu e tirziu sa le indreptsi, asha ca ascultatsi sfaturile la cei mai mari(aryna shi dune)
 
corect la "sfaturile la cei mai mari(arina si dune)", principalul arina :smile: . Nu chiar mare la ani, dar foarte mare la minte :smile:
 
trebuie de incercat si asta! insa nu se recomanda. Bine ca s-au pus in magazine inscriptii de a nu comercializa minorilor tigari.Trebuie de propus sa nu se comercializeze si maturilor :lol:

S-ar cuveni ca in afara de inscriptia "ministerul sanatatii..." sa fie lipita si :stop: sau :trup: Astfel poate s-ar lasa lumea de fumat

Eu nu fumez de vre-o 6-7 ani. Greu a fost de lasat...
 
Eu ma lupt zi de zi cu cateva persoane sa se lase de fumat, fara nici un fel de raspuns.. E foarte bine daca nu fumezi si n-ai incercat, insa pentru unii oameni aceasta reprezinta "intrarea in lumea adevrata", asa ca mai bine sa incerce odata si sa nu o regrete ca n-au facut-o. Insa odata este de ajuns, mai mult strica. Chiar weekend-ul acest discutam despre diferenta dintre droguri, alcool si tigari cu un prieten, si piana la urma am ajuns la urmatoarea conlcuzie:
alchol-make you happy, which is good
drugs-make you high.. which may be good
smoking-makes you addicted, which is.. not good..asa ca eu va sfatuiesc sa "give up".
 
incearca sa uiti si gata. probelmele complicate nu necesita numaidecit solutii comlicate, da trebuie vointa.

sau incearca sati organizezi ziua de tip:

8.00 - 9.00 micul dejun
9.00 - 10.00 bicicleta
10.0 - 12.00 statistica
12.3 - 13.30 prinz

etc, ca sa nuti lasi loc liber, si atunci cind simti ca trebuie numaidecit de fumat, rapid de duci sa faci un dus rece, sau te dai cu capul de dulap.
 
nici eu nam prea mare dorinta da pentru mine e singura modalitate de a avea o zi productiva -- am prea multe chestii de facut si din cauza asta uneori fac prea putin -- insa daca planific tat shi incerc sa ma tin dupa orar atunci parca si vointa devine mai puternica si in loc sa dorm vreo 2 ore zic da sa fac ceia ce trebuie de facut...si la sfirsitul zilei parca si eu ma simt om ca am facut tot ce era de facut in loc sa fi pierdut timpu degeaba...

dar, deamu epine dupa fiecare, daca cineva se descurca fara, bravo :zimbim:
 
cu oraru e SuPeR
shi cu asta ca sa faci dush sau altceva in loc de tsigari la fel
dar shi vointsa tot ajuta
 
Num cred ca a fuma cel mai rau lucru pe care-l poti face!!!!
M-ai trag si eu din cind in cind cite un fum , dar oricum recunosc ca e cam periculos cu asta!!! Si m-am simtit cam rau in ultimul timp, de aceea acum o luna nu am mai fumat si sunt tare " Proud of myself"
 
Back
Top