Unirea

Bucuresti;224850 said:
Multi care scriu pe forumul asta sunt unguri din Ro sau rusofili platiti. Nu va lasati dusi in eroare.

Aha, cred ca te referi la ungurii din Comrat, care is vor tara inapoi.
 
Bucuresti;224850 said:
Am impresia ca voi nu stiti ce inseamna "unire" sau ce poate implica o unire.
Unirea intre Romania si Moldova nu presupune schimbul de resurese dintr-o parte in alta (in prima faza). Romanii din vestul Prutului NU o sa scoata bani din buzunarul lor si o sa-i dea celor din estul Prutului. O sa fie un stat federal, fiecare se descurca cu ce are.
Unirea e buna la desovietizarea Moldovei de Est si cresterea nivelului de trai prin investitii ale UE, altfel ei or sa ramana zombificati si saraci pe vecie.
Statul federal poate exista 5 ani sau 150 de ani pana se ajunge la o echilibrare a bogatiei din cele doua regiuni apoi se va face unirea economica.

Concluzia, nimeni nu suporta unirea din buzunarul lui. Nu dati exemplul RDG cu RFG ca acolo a fost o unire "completa" din start.

Bun, deci asta-i parerea ta.
 
PainGiver;224851 said:
Am impresia ca voi nu stiti ce inseamna "unire" sau ce poate implica o unire.
Ia să vedem..

Unirea intre Romania si Moldova nu presupune schimbul de resurese dintr-o parte in alta (in prima faza). Romanii din vestul Prutului NU o sa scoata bani din buzunarul lor si o sa-i dea celor din estul Prutului. O sa fie un stat federal, fiecare se descurca cu ce are.
Eu propun un federalism la nivel de stradă. De ce să mă gândesc la alții? Sau și mai bine, federalism în familie. La ce-i trebuie lui taică-miu pensie sau sprijin? Ia să mă gândesc exclusiv la mine. Eu îmi sunt suficient. Toți ceilalți mă trag, oricum, în jos.

Unirea e buna la desovietizarea Moldovei de Est si cresterea nivelului de trai prin investitii ale UE, altfel ei or sa ramana zombificati si saraci pe vecie.
Așa-i. Alt interes în privința românilor din r.m. nu avem. Ne unim doar ca să îi desovietizăm. E ca și cum căsătoria ar fi bună doar pentru sex sigur și garantat.

Statul federal poate exista 5 ani sau 150 de ani pana se ajunge la o echilibrare a bogatiei din cele doua regiuni apoi se va face unirea economica.
Nț nț nț. Federalizăm tot. Până nu mai rămâne nimic. Articolul 1 al constituției e, oricum, inutil.

Concluzia, nimeni nu suporta unirea din buzunarul lui. Nu dati exemplul RDG cu RFG ca acolo a fost o unire "completa" din start.
Dacă-și luau nemții consilieri ca tine, făceau economie nenicule. Ce proști au fost.

Multi care scriu pe forumul asta sunt unguri din Ro sau rusofili platiti. Nu va lasati dusi in eroare.
AȘA-I!!!

Daca ar fi dupa mine, unirea as face-o maine! D.t.p.d.v - economic, politic, cultural.
Dar conform sondajelor doar 60-65% din populatia Romaniei ar fi de acord cu unirea. Ceilalti 35-40% nu sunt de acord datorita situatiei economice din Moldova de Est.
 
Bucuresti;224858 said:
Daca ar fi dupa mine, unirea as face-o maine! D.t.p.d.v - economic, politic, cultural.
Dar conform sondajelor doar 60-65% din populatia Romaniei ar fi de acord cu unirea. Ceilalti 35-40% nu sunt de acord datorita situatiei economice din Moldova de Est.

Unii, ca mine nu sunt capabili să gândească dincolo de inimă.
Alții nu sunt capabili să gândească dincolo de burta proprie.
Atât în cazul unirilor cât și federalismului.

De aia de uniri se ocupă politicienii și economiștii.
De aia nu e important dacă o vreau eu dar nu se poate.
De aia nu e important dacă 90% nu vor, dacă abia fiilor lor vor culege roadele.
 
Un articol surprinzator din revista Historia: http://www.historia.ro/exclusiv_web...se-pregatea-sa-gazduiasca-un-guvern-moldovean

Iata cateva fragmente, in contextul zilelor puciului de la Moscova din august 1991:

"Reacţia Chişinăului: vizită discretă în România
Cum au reacţionat autorităţile de la Chişinău faţă de evenimentele din Moscova din zilele de 19-21 august 1991? Anunţul despre înlăturarea lui Gorbaciov şi instaurarea unui guvern al Comitetului de Stat pentru Starea Excepţională, condus de Ghenadi Ianaev, a avut un impact imediat în Republica Moldova (noua denumire a RSSM, adoptată în 23 mai 1991). Deja pe 19 august, la ora 15.00, vicepreşedintele legislativului, Ion Hadârcă, a citit la televiziunea naţională o declaraţie a Prezidiumului Parlamentului moldovean, prin care se condamna ferm lovitura de stat de la Moscova. De teama unei intervenţii în forţă a armatei şi a trupelor speciale (trupe de desant se aflau dislocate permanent la Chişinău, pe strada Pamfilov, astăzi Vasile Lupu), clasa politică şi societatea civilă s-au mobilizat şi au pus controlul asupra principalelor instituţii ale statului, radio, televiziune, poştă, palatul telefoanelor etc. Ceilalţi lideri importanţi de la Chişinău, Mircea Snegur, preşedintele Republicii Moldova, şi Alexandru Moşanu, preşedinte al Parlamentului, erau la odihnă peste hotare şi au revenit în seara de 19 august. Tot în aceeaşi seară s-a decis efectuarea unei vizite discrete la Bucureşti, din delegaţia moldoveană făcând parte Snegur, Moşanu, Hadârcă şi Nicolae Ţâu, ministrul de externe. În dimineaţa următoare, 20 august, aceştia s-au întâlnit consecutiv cu Adrian Năstase, ministrul de externe român, Petru Roman, prim-ministrul României, ulterior având o întrevedere de 3 ore cu preşedintele Ion Iliescu. S-a discutat în special ideea creării unui guvern moldovean în exil în eventualitatea unei răsturnări de situaţie la Chişinău."
 
Back
Top