Voxtel sau Moldcell?

Bună tuturor! Nu stiu dacă mai citeşte cineva acest articol dar totuşi voi scrie.
In primul rînd tuturor celor care au scris că Moldcell e turc, sa le zic că greşesc.
Acţionar majoritar e TeliaSonera şi nu TurkCell cum se consideră.
2. Şi dacă e să vorbim de calitate şi preţ tot Moldcell va cîştiga. Şi că să mai şi argumentez poziţia pun o întrebare Cine din abonaţii Orange a putut efectua un apel de anul nou sau de altă sărbătoare! Eu ştiu răspunsul! La marea majoritate a dat reţea ocupată sau deviere apel. Asta e realitatea! Tehnologia de la Orange nu e in stare să ţină atîţi abonaţi.
3. Dacă e să facem comparaţie cu preţurile căutaţi revistă connect nr. 3 pe siteul oficial.
Deci calitatea e de partea Moldcell şi preţurile la fel. dacă cineva se îndoieşte sau are întrebări concrete eu pot să întru în polemică.
sunt fanat in tema operatori de telefonie mobilă in Moldova. Cunosc prea multe si de asta am ales Moldcell.
Vrea cineva sa-l conving sau să m-a convingă aştept.
Sau poate cineva vrea pe Email grigorezubati@yahoo.com
 
m-am dus in sat la mine la intilnirea cu absolventii si ne-am inteles seara cu prietenii sa ne intilnim la scoala. Intirziasem si m-am gindit sa-i sun sa vad unde-s. Semnalul la Moldcell e slab de tot in sat si nu reuseam sa contactez pe cineva cu nr. de Orange care are semnal 100%. Repede am dat un apel la un prieten cu Moldcell si am reusit sa discut. Ce observasem atunci era ca la cei cu Orange erau toate 5 antene dar nu reuseau sa faca macar un apel si nici nu puteau fi apelati.Noi cu Moldcell-ul care la intensitatea semnalului aveam doar o antena vorbeam fara probleme. Asta nu este singurul caz unde orange o da in bara cu calitatea dar de taxe nici nu vreau sa discut, atrag oamenii sa se aboneze ca le dau niste duminici gratuite iar pe urma vorbesc cu 2 lei/minut in retea :) iar in afara retelei mult mai mult costa.
Moldcell este si alegerea mea si inca nu am un motiv ca sa le reprosez ceva cind am 25 bani/minut in retea si 12 bani/minut cu 5 numere favorite. Si inca ceva, nu ma bombardeaza in fiecare cu SMS-uri banale cum fac cei de la orange
 
Salut tuturor! Intraţi acum pe site-ul oficial a companiei Moldcell şi veţi vedea cea mai tare oferta de pe piaţa.
În două cuvinte sună aşa!
Vorbeşti o luna şi a două e gratuită. Adică vorbeşti îi luna aceasta de exemplu de 100 lei, luna următoare Moldcell îţi pune 100 lei în cont înapoi. Şi de aceşti bani poţi vorbi cu oricine la orce oră şi indiferent de reţea ca şi cum te-ai încărcat tu cu o cartelă de 100 de lei.
Super.
 
Otilia;219985 said:
Tu din ce departament de pe acolo esti?

Aş vrea eu să fiu din echipa Moldcell!
Eu studiez acest segment al pieţii de la sfîrşitul anului 2004 şi crede-mă că ştiu suficient de multe pentru a alege Moldcell, pentru a face alegerea corectă.
Pentru că am ales calitatea, transparenţa, convenabilitatea, accesibilitatea...
 
PiggyEFromHell;220019 said:
Daca tot faci reclama... de ce nu ne arati fata de ce e mai bun? Eu tot pe orange voi ramane... dar sunt aproape curios :).

nu am înţeles întrebarea ta!
Dar dacă vrei să compar concret un pachet la orange şi unul la Moldcell atunci poftim!
Pachetul Fantasy (Moldcell)costa 10 lei 80 bani pe luna.
Dar nu primesti nimic de acesti bani doar iti pastrezi abonamentul.
In continuare pentru a vorbi trebuie sa pui bani.
Un minut catre orice numar Moldcell costa 25 de bani iar catre ceilalti operatori tarifarea e pe scari si pretul unui apel depinde de faptul cit de mult vei vorbi in aceasta luna.
Astfel primele 30 minute te costa cite 1,88 lei petru minuta incepind a 31 pina la 100 minuta apelul costa 1,35 lei pe minut, incepind cu 101 minta apelul costa 90 de bani.
Daca e sa compar cu orange. luam 150 lei si calculam cit poti vorbi cu ei la moldcell si cit la orange.
Astfel la orange de acesti bani poti lua pachetul de 115 lei care include 60 de minute cu alti operatori si 60 minute in setea. Astfel cu banii ramasi (150 lei minus 115 lei abonamentul) poti lua un numar favorit si 180 minute cu el. Iar extra pachet cred că singur ştii că preţurile sunt exagerat de mari!
La Moldcell de acesti bani vorbesti 556 de minute in retea sau 1158 minute cu numerele favorite sau 91 minute cu alti operatori.
Cel mai bine la Moldcell e ca daca iti trebuie luna asta sa vorbesti mai mult iti pui oricind bani si vorbesti si daca nu- nu si platesti abonamentul de 10 lei 80 bani.
Sper ca am adus lumina in acesta intrebare si am fost de ajutor.
Apropo daca ai trecut la pachet la orange esti obligat sa stai 6 luni. La Moldcell daca te abonezi si mine nu iti place poti imediat sa renunti la pachet.
E clar ca mai sunt si alte optiuni la Moldcell ca sms pachet si plan de loialitate dar asta iti explic alta data.
Iar cu oferta fiecare a doua lună e din contul Moldcell Fantasy devine de 2 ori mai avantajos!
Alegerea o faci tu! Ai sau nu de aruncat bani în vînt!?
 
referitor la fantasy nui chiar asa:
fantasy classic presupune abonamentul fix 10,80...si cum ai zis si tu cu cat mai mult vorbesti cu atat mai ieftin te costa, cu toti operatorii: moldcell, orange, etc...

fantasy nou: acelasi abonament, doar ca in retea - tarif fix 25 bani/minut, si inafara retelei - 1,88/minut, la fel e fix.

la orange e mai ieftin internetul si roamingul
 
Antimatter;220026 said:
referitor la fantasy nui chiar asa:
fantasy classic presupune abonamentul fix 10,80...si cum ai zis si tu cu cat mai mult vorbesti cu atat mai ieftin te costa, cu toti operatorii: moldcell, orange, etc...

fantasy nou: acelasi abonament, doar ca in retea - tarif fix 25 bani/minut, si inafara retelei - 1,88/minut, la fel e fix.

la orange e mai ieftin internetul si roamingul

Ok am zis tarifele de la Fantasy (E) pentru că acum toate conectările se fac la acesta, adiacă Fantasy vechi nu se mai vinde aşa că nu are rost să vorbesti despre el.
Şi nici pe departe nu e aşa cum zici tu! Intra-adevăr tariful în reţea e stabil 25 bani pe minut dar cu alţi operatori e flexibil şi are acele praguri pe care le-am zis în mesajul anterior. Daca vrei să te documentezi vezi www.moldcell.md sau sună la 022 444 444.
Cît despre net, mă documentez şi îţi zic care e mai avantajos.
Pînă una altă zi tu cit e netul la Orange!
Iar despre roaming cred că există doar 3 % care folosesc aceste servicii la noi în Moldova. Dar verific si la acest domeniu preţurile si in următorul mesaj scriu!
 
Hai să vorbim depre net!
În primul rînd e bine să delimităm noţiunile de 3G(aşa numitul 3G+) şi 3,5G.
Toată diferenţa e în viteză primul oferă 3,6 Mb/s iar al doilea 7.2 Mb/s.
Am înţeles toţi care e diferenţa şi care e mai rapid!

Acum hai să vedem cine şi ce oferă.
Orange oferă "internet acum".
Şi anume. Închei contract cu Orange pe un an şi îţi alegi unul din pachetele de 150 lei cu 4G incluşi, 250 lei cu 12G, şi 300 lei 24G.
De aceşti bani şi cu aceste pachete orange zice că oferă acces nelimitat la net. Atenţie acces. Aceasta presupune că daca de exemplu alegi pachetul de 250 lei poţi procura şi un modem de 49 lei sau 99 lei şi ai acces la reţea cu o viteză de maxim 3.6 Mb/s. În momentul cînd epuizezi acei 12G de trafic incluşi Orange se declară mărinimos şi îţi păstrează dreptul de a accesa internetul doar că in continuare vei avea viteză de maximum de 128 Kb/s. Aceasă pentru comparaţie este egală cu viteză 2G(gprs) sau total. Eu nu ştiu dacă pe cineva îl aranjează aşa viteză.
Şi dacă tot vorbim despre viteză 3G am întrebat pe cei de la relaţii cu clienţii care modem m-ar asigură cu viteza 7,2 Mb/s. Am primit un răspuns simplu, care confirmă veridicitatea delimitării făcute mai sus între 3G şi 3.5G şi anume: "modemul de 99 de lei ar putea asigura viteza de 7.2 Mb/s însă reţeaua noastră Orange nu are capacităţi tehnice pentru a oferi o viteză atît de mare.

Acum negem la Reţeaua Moldcell care oferă servicii 3.5G.
Tarife:
140 lei - 7G
240 lei -15G
100 lei - trafic nelimitat noaptea timp de o lună.
Astfel de 240 lei putem lua 7G + trafic nelimitat noaptea. La viteză de pînă la 7.2Mb/s.
Acum 2 săptămîni Moldcell însă a promis că va propune o oferta şi mai avantajoasă atît la modeme cît şi la trafic.
Fiecare alege ceea ce îi convine. Eu spre exemplu mai mult timp petrec noaptea pe net. Deci eu într-o noapte pot să dowloadez atîta informaţie cît tu fiind conectat la orange nu vei reuşi s-o faci într-o lună! Cu viteză prostească de 128 Kb/s
 
Antimatter;220026 said:
referitor la fantasy nui chiar asa:
fantasy classic presupune abonamentul fix 10,80...si cum ai zis si tu cu cat mai mult vorbesti cu atat mai ieftin te costa, cu toti operatorii: moldcell, orange, etc...

fantasy nou: acelasi abonament, doar ca in retea - tarif fix 25 bani/minut, si inafara retelei - 1,88/minut, la fel e fix.

la orange e mai ieftin internetul si roamingul

aici te gresesti tare, mai intii informeaza-te inainte de a posta ceva.La noul plan tarifar Fantasy tarifele la apelurile in afara retelei descresc si inca un avantaj este aici. Daca vorbesti 8 minute in retea la contor se adauga ca 1 minut in afara retelei.Asa chiar daca vorbesti foarte mult in retea tarifele din afara retelei descresc.
 
nu mai conteaza oricum no sa fie sumele asa de mari!
important e calitatea semnalului.... ceea ce ii da Moldcelului citeva trepte mai sus!
ce folos ca astea s-au intins in toata moldova cu tot 3G lor, daca calitatea serviciilor e foarte proasta!
 
o intrebare pentru cunoscatorul moldcell-ului
de ce naiba pe mine moldcell constant ma taxeaza cu 35 lei?
lunar, dimineata ma trezeste mesajul ca acest serviciu costa 35 lei. care serviciu? ca eu dormeam! nu stiu care e frecventa taxarii, dar am observat ca se intampla in primele zile dupa ce reincarc cartela sau transfer bani de la prieteni. ma gandesc ca poate fi vreun seviciu pe care l-am activat. poate fi oare acei 100 mb trafic internet si 10 minute 3g care-i primesc? dar astea-s bonusuri, sau ele costa 35 lei?
daca asta e cauza verau sa dezactivez :) ca eu nici 5 mb internet nu-i folosesc
 
o_marick;221968 said:
o intrebare pentru cunoscatorul moldcell-ului
de ce naiba pe mine moldcell constant ma taxeaza cu 35 lei?
lunar, dimineata ma trezeste mesajul ca acest serviciu costa 35 lei. care serviciu? ca eu dormeam! nu stiu care e frecventa taxarii, dar am observat ca se intampla in primele zile dupa ce reincarc cartela sau transfer bani de la prieteni. ma gandesc ca poate fi vreun seviciu pe care l-am activat. poate fi oare acei 100 mb trafic internet si 10 minute 3g care-i primesc? dar astea-s bonusuri, sau ele costa 35 lei?
daca asta e cauza verau sa dezactivez :) ca eu nici 5 mb internet nu-i folosesc

suna la 444 si intreaba-i pe ei, asta e datoria lor.
cei 100 Mb au fost oferiti gratuit timp de 3 luni pentru toti cind a aparut 3G-ul pentru prima data in Moldova. Probabil tu ai activat ca sa primesti acesti 100 Mb + 10 min apeluri video in fiecare luna.
intra pe *333# si vezi acolo ce ai activat si ce nu.
 
Back
Top