A po-russki zdesi kto-to razgovarivaet?"

Fox said:
Nadea said:
........v Moldavii ......... s Moldaviei .....

....v Moldove......... s Moldovoi......

Zapomni, tvoia Rodina nazyvaetsia Respublika Moldova.

OK! :) Буду осторожна со словами :)
Хотя, в принципе, я и так помню :)
 
Fox said:
Nu, raz tociki nad i rasstavleny, o ciom reci vesti budem? :)

Ну, можно на какие хочешь темы пообщаться.

Например, мне интересно где и как (а может с помощью какой-то туристической фирмы?) можно классно провести отпуск в Республике Молдова?
 
Eto ne po moei ciasti.... :roll:
Mojet kto drugoi pomojet. :(

Kogda, vo vremea otpuska ostaiusi v Moldove, ia obycino zanimaiusi remontom :lol:
 
Fox said:
v Moldove......... s Moldovoi......

Zapomni, tvoia Rodina nazyvaetsia Respublika Moldova.
Mlea... Fox: n-o fa pe desteapta. Faptul ca in limba rusa e cunoscuta si cu numele de "moldavia" e cert.
Tu de exemplu nu respecti numele in l.rusa a Rusiei si zici "Rusia" in loc de "Rossia". sau in loc de "moskva" tu zici "moscova".
Nu mai bate capu ca am mai vazut destepti din astia. Rusii zic "Kishineov" si "Moldavia" din simplu motiv ca asa se traduce in l.rusa.
Tot asa cum nemtii nu te cearta ca le numesti tara Germania in loc s-o numesti pe limba lor "Deutschland"
Stii cum se numesc pe sine insasi albanezii?
ShqipКtarК -albanezi
Gjuha Shqipe - limba albaneza.
tara - "Shqiperia" se numeste in limba lor pe care noi o numim albaneza - "Albania"
In limba rusa e "Moldavia" si "Kishineov"
In romana noi zicem "Moscova" si "Rusia" in loc de Moskva si Rossia
M-an zacalibit de tontalai si toromaci...
 
SkyW (on je Mafia), "nu mai bate capu ca am mai vazut destepti din astia"...... , crezi ca parerea ta si a mai multor savanti sovietici AZI conteaza?
Si daca ti-or zice rushii tie "maldavan - tsaran" (ori, vorba ta, "byk"), ai da cumintel din cap a aprobare?
 
Fox said:
Eto ne po moei ciasti.... :roll:
Mojet kto drugoi pomojet. :(

Kogda, vo vremea otpuska ostaiusi v Moldove, ia obycino zanimaiusi remontom :lol:

Ну, не только ты занимаешься ремонтом...
Ну, раз не знаешь, что делать?
Может кто-то другой знает?;)

А ты на какую тему можешь долго-долго разговаривать?;)
 
MAFIA said:
Fox said:
v Moldove......... s Moldovoi......

Zapomni, tvoia Rodina nazyvaetsia Respublika Moldova.
Mlea... Fox: n-o fa pe desteapta. Faptul ca in limba rusa e cunoscuta si cu numele de "moldavia" e cert.
Tu de exemplu nu respecti numele in l.rusa a Rusiei si zici "Rusia" in loc de "Rossia". sau in loc de "moskva" tu zici "moscova".
Nu mai bate capu ca am mai vazut destepti din astia. Rusii zic "Kishineov" si "Moldavia" din simplu motiv ca asa se traduce in l.rusa.
Tot asa cum nemtii nu te cearta ca le numesti tara Germania in loc s-o numesti pe limba lor "Deutschland"
Stii cum se numesc pe sine insasi albanezii?
ShqipКtarК -albanezi
Gjuha Shqipe - limba albaneza.
tara - "Shqiperia" se numeste in limba lor pe care noi o numim albaneza - "Albania"
In limba rusa e "Moldavia" si "Kishineov"
In romana noi zicem "Moscova" si "Rusia" in loc de Moskva si Rossia
M-an zacalibit de tontalai si toromaci...

Честно сказать, скучно это читать :(
Mafia, это все твои познания, которыми ты можешь похвастаться? :zzz:
 
Nadea said:
??, ?? ?????? ?? ??????????? ????????...
??, ??? ?? ??????, ??? ???????
????? ???-?? ?????? ??????;)

? ?? ?? ????? ???? ?????? ?????-????? ??????????????;)

O remonte, cem ne tema :wink:
Mojno pogovoriti obo vsiom i ni o ciom...... Poskoliku nazvanie dannoi temy ne iasno, no ona prinadlejit tebe, mojesi predlojiti neskoliko interesnyh tem dlia ih razvitia. Ostaiotsia nadeiatisia, cito kto-to e$io imi zainteresuetsia i polucitsia diskissia, a ne chat.
Mojet, tem vremenem, i kto-to svedu$ii v turisticeskom dele posovetuet kak byti s otpuskom.

p.s. po tehniceskim pricinam u menia ne poluciaetsia pisati na kirilitse.
 
Fox said:
O remonte, cem ne tema :wink:
Mojno pogovoriti obo vsiom i ni o ciom...... Poskoliku nazvanie dannoi temy ne iasno, no ona prinadlejit tebe, mojesi predlojiti neskoliko interesnyh tem dlia ih razvitia. Ostaiotsia nadeiatisia, cito kto-to e$io imi zainteresuetsia i polucitsia diskissia, a ne chat.
Да, тема ремонта хорошая тема, только вот я в ней не очень-то разбираюсь. Мне проще вызвать специалистов и пусть они работают.
А ты почему занимаешься ремонтом в отпускное время? Это твоё хобби или необходимость?

А что до других тем (это придумать не проблема!), то я думаю, это уже нужно отдельные топики открывать. Вообще эту тему ведь я назвала точно так, так звучит первый пост. Просто не знаю почему получились цифры и знаки вместо букв...

Я тут пока читала пост Mafii, мне пришла мысль что я обязательно должна поделиться одной очень интересной электронной книгой. Книга называется "Азбука богатсва". Хотя там речь идёт и о том, как приобрести богатство денежное, но есть масса подсказок как еще нужно вести себя в обществе, чтобы от жизни было бы больше удовольстия.

Так вот я думаю, что обязательно выложу эту книжку на свой хостинг, и каждый, кто захочет, сможет скачать её и познакомится с нейю
Думаешь это хорошая идея?

Fox said:
Mojet, tem vremenem, i kto-to svedu$ii v turisticeskom dele posovetuet kak byti s otpuskom.
Да, я думаю, что в Республике Молдова ( :D ) есть масса красивых мест, где можно прилично отдохнуть. Просто не обо всех мы знаем.
Ну, например, у нас в городе нет такого озера, где можно прогулятся на пароходике. А я слышала, что в Республике Молдова такое возможно. Правда это?

Fox said:
p.s. po tehniceskim pricinam u menia ne poluciaetsia pisati na kirilitse.
Думаю, что это не проблема. Главное, что понятно.
 
Vo-pervyh o parohodike.... na niom mojno pokatatisia po Dnestru. Edeshi v Vadul lui Voda, tam na samom pliaje esti pirs, gde mojno sesti na progulocinyi parohod po reke.

Kstati, letom neskoliko forumistov ezdili v pe$eru, bliz Causeni, "Pestera minunilor". Esti tut liudi kotorye znaiut koe-cito o nashem krae.

O remonte. Mojno nazvati eto moim hobby. U menia esti printsip: ne mogu platiti za to cito mogu sdelati samostoiatelino. A mogu ia mnogoe (ot skromnosti ne umru :wink:). Dostatocino odin raz uvideti, uznati kakie materialy lucishie, i poriadok. Ia sama sebe i slesari, i santehnik, i shtukatur, i maliar itd. itp. A v otpuske etim zanimatisia pro$e, blago vremia esti. V etom godu gotovliusi k "stroike veka". Glavnoe citoby entuziazm ne vydohsia.

Interesnaia kniga eto vsegda horosho. Kak toloko smojeshi dai link. Obiazatelino glianu.
 
Fox said:
Vo-pervyh o parohodike.... na niom mojno pokatatisia po Dnestru. Edeshi v Vadul lui Voda, tam na samom pliaje esti pirs, gde mojno sesti na progulocinyi parohod po reke.
Спасибо тебе за информацию! Буду теперь знать :)

Fox said:
Kstati, letom neskoliko forumistov ezdili v pe$eru, bliz Causeni, "Pestera minunilor". Esti tut liudi kotorye znaiut koe-cito o nashem krae.

Да, красивое название пещеры.
А кто эти люди, если не секрет, которые знают так хорошо Молдову?;)

Fox said:
O remonte. Mojno nazvati eto moim hobby. U menia esti printsip: ne mogu platiti za to cito mogu sdelati samostoiatelino. A mogu ia mnogoe (ot skromnosti ne umru :wink:). Dostatocino odin raz uvideti, uznati kakie materialy lucishie, i poriadok. Ia sama sebe i slesari, i santehnik, i shtukatur, i maliar itd. itp. A v otpuske etim zanimatisia pro$e, blago vremia esti. V etom godu gotovliusi k "stroike veka". Glavnoe citoby entuziazm ne vydohsia.
Что сказать? МОЛОДЕЦ! :P
Не все такие способные. Так что от нескромности и не стоит умирать. А что касается "стройки века", то желаю тебе не растерять к тому времени энтузиазм 8)

Fox said:
Interesnaia kniga eto vsegda horosho. Kak toloko smojeshi dai link. Obiazatelino glianu.
Сейчас буду готовить. Как выложу, расскажу.
 
Fox said:
crezi ca parerea ta si a mai multor savanti sovietici AZI conteaza?
sa inteleg ca esti o sovietica numai pentru ca nu respecti numele de Moskva si nu zici Rassiea - asa se citeste in loc de moscova si rusia cum e pe romaneste ?
sa inteleg ca esti o sovietica pentru ca zici "pe romaneste" germania in loc de deutschland sau albania in loc de squiperia. Si rusii care zic pe ruseste "Kishineov" zic asta pentru ca sint niste savanti sovietici?
De unde se nasc atitea tontaloaice ca tine care daca n-au argumete vin cu idei de tipul " sinteti sovietici"...
tu altceva mai stii ?
ian spune-mi te rog cum isi numesc grecii tara... si crezi ca daca vreun grec care cunoaste romana si vede ca nu pronunti corect pe limba lui numele tarii lui are dreptul sa te acuze de "sovietizare"?
Si in franceza e Moldavie si nu Moldova. Stii cum se zice in franceza "Germania" ? Au dreptul sa-i acuze nemtii pe francezi de "idei sovietice" pentru ca francezii nu zic pe frantuzeste "Deutschland" dar zic "Allemagne" ?
Mai in scurt fa tsaranca cracanata si im.pu.ti.ta nu-ti mai arata "cunostintele" de la institut din anii '70-80 si n-o fa pe "intelectuala" sau patrioata inflacarata de doi bani ca se observa de la distanta si imi vine asa o greata cind vad o vaca incaltata ca tine... :blownose:
 
MAFIA said:
Fox said:
crezi ca parerea ta si a mai multor savanti sovietici AZI conteaza?
sa inteleg ca esti o sovietica numai pentru ca nu respecti numele de Moskva si nu zici Rassiea - asa se citeste in loc de moscova si rusia cum e pe romaneste ?
sa inteleg ca esti o sovietica pentru ca zici "pe romaneste" germania in loc de deutschland sau albania in loc de squiperia. Si rusii care zic pe ruseste "Kishineov" zic asta pentru ca sint niste savanti sovietici?
De unde se nasc atitea tontaloaice ca tine care daca n-au argumete vin cu idei de tipul " sinteti sovietici"...
tu altceva mai stii ?
ian spune-mi te rog cum isi numesc grecii tara... si crezi ca daca vreun grec care cunoaste romana si vede ca nu pronunti corect pe limba lui numele tarii lui are dreptul sa te acuze de "sovietizare"?
Si in franceza e Moldavie si nu Moldova. Stii cum se zice in franceza "Germania" ? Au dreptul sa-i acuze nemtii pe francezi de "idei sovietice" pentru ca francezii nu zic pe frantuzeste "Deutschland" dar zic "Allemagne" ?
Mai in scurt fa tsaranca cracanata si im.pu.ti.ta nu-ti mai arata "cunostintele" de la institut din anii '70-80 si n-o fa pe "intelectuala" sau patrioata inflacarata de doi bani ca se observa de la distanta si imi vine asa o greata cind vad o vaca incaltata ca tine... :blownose:

Ca de obicei Gollum-ul forumului aka Mafia/Radu este un ignorant sinistru.
http://spravka.gramota.ru/buro.html?action=bytext&findstr=%CC%EE%EB%E4%EE%E2%E0
Corect in l.rusa este "Республика Молдова", cu forma prescurtata "Молдова". In 1995 se admitea si folosirea "Молдавия". Insa din 2002 forma prescurtata este "Молдова"

Vezi http://www.medexpert.ru/docs/113.htm
 
NaE said:
Nadea, a voprosik mojno? Ti na ruminskom ne moje6i ili ne ho4eshi? :roll:

Вопросик? Можно, конечно! :)

И на румынском могу. А волт если бы на румынском, то не было бы этой темы, так что здесь вопрос не в желании, а в целесообразности.

А почему интересуешься?;)
 
Da vot "ftikaiusi" v tvoiu psihologiu i ne mogu poneati ... shto ti pitaeshsia zdelati? :roll: I zacem tebe otkrivati temu na ruskom esli prekrasno znaeshi ruminskii? Moj'obiasnish?
 
NaE said:
Da vot "ftikaiusi" v tvoiu psihologiu i ne mogu poneati ... shto ti pitaeshsia zdelati? :roll: I zacem tebe otkrivati temu na ruskom esli prekrasno znaeshi ruminskii? Moj'obiasnish?

А что тут фтыкаться?;) Что обязательно должна быть цель и результат?
Я может отдыхаю?;)
И потом, я не пытаюсь делать, а уже общаюсь.

Еще вопросы?;)
 
eu am o propunere, Nadea...
hai, sa facem sa fie deocamdata macar un folos din tema aceasta... adica sa te facem sa vorbesti romana... sunt sigura ca moderatorul nu va fi impotriva ca vom vorbi romana, pentru ca vom face un lucru bun prin aceasta tema deschisa fie shi la Forumul International...
eu, sincer nu am nimic impotriva ta sau a limbii ruse, dar te-as stima mult, daca ai depune cel putin un mic efort sa vorbesti in limba tarii in care traiesti... a? ce zici?
eu sunt gata sa te ajut, daca iti este greu... shi sunt sigura ca si restul vor face acelasi lucru... a? :)
 
Back
Top