A po-russki zdesi kto-to razgovarivaet?"

bey,sunteti culmea!
inca n-am vazut mai mari lingai in lumea asta ca moldovenii..vine una si incepe sa arunce ceav fraze in rusa si sar toti ca cainii la carnati s-o "**** sa nu mai zic acum ce...
ia incercati dragilor careva din voi sa intrati pe un forum in rusa si sa postati ceva in limba de stat (sa nu zic altcumva ca poate imi sariti in cap,unii din voi) si sa vedem cati va vor raspunde?
va zic eu,nici unul!
de ce?pt ca rusii se respecta,da'molcovenii...in loc sa se respecte pe ei,ii respecta tot pe rusi!
bravo,ne meritam soarta de blegi ce suntem!

ps:si sa nu mai zic ca saptamana asta am primit un pm de la un moderator ca de ce am raspuns la testul ala cu religia in limba rusa,cica o sa-mi iau avertisment,da' bine d-le moderator,threadul asta nu l-ai vazut?
sa fiti sanatosi si sa pupati multa lume in *** si veti fi cei mai fericiti;)
 
tu de ce nationalitate esti? - intrebare de cultura generala

....

hai sa nu generalizam acum soarta tuturor moldovenilor... e adevarat ca persista problema data in societatea MD...

care ar fi propunerile tale concrete pentru a o depasi?
 
1.cetatean al republicii modova;)
2.persista,deci e de nivel general:)
3.sa ne respectam mai mult,sa invatam de la tarile baltice,georgia si chiar si ucraina:)
 
sa inveti e bine oricand, dar sa aplici in cazul tau e altceva... nu cred eu, desi nu sunt la curent, ca in Georgia toata lumea vorbeste ruseste... am impresia ca nu .. deci inseamna ca mentalitatea noastra e altfel... inseamna ca tre sa ne gandim la alte metode.. deci a invata nu e metoda!
 
-oby-;147283 said:
sa nu cred eu, desi nu sunt la curent, ca in Georgia toata lumea vorbeste ruseste... am impresia ca nu ..

Uite aici n-am prea inteles ce incerci sa-mi zici...
Da' de ce nu putem sa invatam si aplicam apoi?Tot n-am inteles...
 
alejandro;147286 said:
Uite aici n-am prea inteles ce incerci sa-mi zici...
Da' de ce nu putem sa invatam si aplicam apoi?Tot n-am inteles...

ai zis ca tre sa invatam de la ei, eu am zis ca nu doar sa invatam; ref la Georgia m-am refeirt la faptul ca nu cred ca la ei persista asa comportament: moldovean-rus versus georgian-rus dc discutam despre respect spt limba materna
 
Eu as inchide toate site-urile in limba rusa din moldova pe un termen nedeterminat , astfel vor simti rusii cine este stapin aici .
 
eu cred ca este prea radical! nu toti moldovenii sunt aiuriti la minte vorbind ruseste, mai sunt chiar rusi dupa nationalitate, plus la toate mai sunt si relatii ec-mice intre tarile CSI unde rusa e limba de lucru... deci nu aia e metoda...:D
 
Da, probabil este prea radical .
Oricum , ar trebui de exercitat presiuni asupra lor pentru ai pune la respect.
 
m_c_B;147308 said:
Cum nu se leaga ?
Ei tot sint "oameni" , nu ?

:lola: nu tati vagabonzii... s-a facut substantiv dintr-un adjectiv, dar adjectivul ''vagabonzii'' poate fi atribuit nu doar oamenilor, dar si ciinilor, fain o mai procedat Traian Basescu cu ciinii vagabonzi :), nu ca in cintecul lui Mihai Constantinescu: ''Iubiti si ciini vagabonzi '' :D
 
Re: Cel mai destept user al forumului

Помогите! Не могу из Германии найти никаких контактов с родным селом Котюжаны Шолданештского района! Подскажите как можно найти хоть какой-нибудь телефон в Котюжанах (почта, предприятие, частный, мобильник). Заранее благодарен
 
tu de ce nationalitate esti? - intrebare de cultura generala
1.cetatean al republicii modova
sa invatam de la tarile baltice,georgia si chiar si ucraina
misto nationalitate ai :))
ce? nationalizm, extremizm, fascizm. asta sa invatam? sa luam drept exemplu tarile mentionate in problema convietuirii ar fi cea mai mare greseala,
 
Endo;156619 said:
nationalizm, extremizm, fascizm. asta sa invatam? sa luam drept exemplu tarile mentionate in problema convietuirii ar fi cea mai mare greseala,
Nu te teme, voronin si ceilalti intelepti din conducere stiu sa evite astfel de greseli catastrofale. :he:
Si apoi, cum sa urmezi exemplul unor tari precum Lituania, Letonia ori Estonia, care au fost unanim condamnate pentru "extremizm" si "fascizm", inclusiv la ONU ? ...
 
Back
Top