"Aberatiile lui Voronin"

Si pe azi.md apare un articol despre acuzarea Romaniei in implicarea fortata in afacerile interne ale Republicii Moldova.

http://azi.md/news?ID=43496

Eu credeam ca presedintele defapt trebuie sa actioneze in folosul populatiei insa prin actiunile lui din ultimul timp nu vad decit un personaj care se crede mare si tare in castelul sau, aruncind cuvinte la stinga si la dreapta, fara sa-i pese de compatriotii sai. Apropierea de Rusia nu poate fi decit acelasi joc vechi prin care noi redevenim un asa-zis "aliat" a lor, mai mult defapt un spatiu pe care ei il pot matura dupa cum le pare de cuviinta asa cum se intimpla si acum in transnistria. Sper sa nu vedem ziua in care intreaga moldova va deveni precum e transnistria acum.

Ma gindesc doar ca guvernul romaniei poate contribui cel putin partial la situatia in care ne aflam acum. Facilitind procesul de obtinere a cetateniei sau cel putin a resedintei va permite cetatenilor moldovei sasi faca propria alegere si atunci prin faptele noastre vom arata probabil ce alegem.
 
dune, cam sint de acord cu ce ai scris mai sus, dar din pacate nu stiu de ce am impresia ca guvernul Romaniei mai mult face declaratzii de dragul declararii decat ceva concret...
 
dune;167980 said:
Ma gindesc doar ca guvernul romaniei poate contribui cel putin partial la situatia in care ne aflam acum.

Presedintele Basescu spune ca politica Romaniei fata de MD va continua pe aceleasi coordonate. Deci se va acorda in continuare cetatenia romana basarabenilor in drept s-o primeasca, se vor acorda burse elevilor si studentilor s.a. Ba chiar se va lobby pentru integrarea europeana a MD. Adica, presupun, se va face tot posibilul pentru a veni in sprijinul cetatenilor basarabeni de rand. Dar cred ca a sosit timpul sa i se "dea peste bot", cu hotarare, nemernicului de Voronin si sa se limiteze la strictul necesar relatiile cu Chisinaul oficial. Eu unul m-am saturat sa le tot intoarcem celalalt obraz marionetelor rusesti aflate momentan la conducerea MD.

groparu;167987 said:
... am impresia ca guvernul Romaniei mai mult face declaratzii de dragul declararii decat ceva concret...

Ceva concret ar fi, de exemplu, sa facem 100 de consulate plutitoare, pe Prut. Ce zici?
 
Insa care din basarabeni sint in drept sa primeasca cetatenia? De ce e nevoie de 4 ani de resedinta in Romania pentru a o dobindi? Basarabia oare nu tot pamint romanesc este?
 
dune;168017 said:
De ce e nevoie de 4 ani de resedinta in Romania pentru a o dobindi?
Si mie mi se pare o aberatie chestia asta, cu 4 ani de resedinta. Insa, pe de alta parte, nu se poate acorda cetatenia oricui o solicita. Am inteles ca o multime de rusofoni au obtinut cetatenia romana, prin mijloace mai mult sau mai putin curate. Ori cunoasterea limbii cred ca ar trebui sa fie o conditie strict necesara.
 
Sfinx;168003 said:
Ceva concret ar fi, de exemplu, sa facem 100 de consulate plutitoare, pe Prut. Ce zici?

sa se dea viza la vama; asta eu asi numi ceva concret...

Sfinx;168023 said:
Ori cunoasterea limbii cred ca ar trebui sa fie o conditie strict necesara.


sint pentru astfel de conditzie, insa ma tem ca vor face asa un examen la care vor cadea si majoritatea romanilor nascutzi in Romania :)
 
Vazand ultimele declaratii ale tovarasului pot sa spun cu toata seriozitatea ca nu sunt deloc aberatii.Toata treaba e orchestrata de mai sus el doar este executantul.Banuiesc ca se doreste o oarecare riposta a Romaniei.Dar asta ar fi doar partea vizibila a icebergului.Sunt curios care este subtilitatea Rusiei,fiindca un asemenea plan in care un bou latra la luna poate fi facut si de un copil de 5 ani.Am in vedere faptul ca in materie de actiuni sa le spunem subversive Rusia e maestra.Probabil ca la urmatoarele alegeri voronin nu va mai fi votat un rol mare in infrangerea lui va fi jucat si atitudinea antiromaneasca.De aceea ma intreb care este substratul actiunilor curente.
 
cca;168061 said:
De aceea ma intreb care este substratul actiunilor curente.
S-ar parea ca rusii se simt din nou pe cai mari si nu se mai multumesc doar cu Transnistria contra Moldova (planul Belkovski), ci vor toata Moldova ! Iritarea lor fata de numarul mare de solicitanti moldoveni de cetatenie romaneasca, iritare preluata imediat si pe neasteptate de guvernantii de la Chisinau, pare sa fie un semn al acestei schimbari in politica geostrategica ruseasca.
 
Pana la urma care e problema cu resedinta de 4 ani in Romania? Sau se doreste obtinerea rapida a unui pasaport romanesc pentru a lua rapid drumul Vestului? De ce dureaza atat de mult? Simplu: pentru a nu ajunge cetateni ai Romaniei indivizi ca Smirnov, agenti KGB(chiar daca si-au schimbat numele) sau alti indivizi dubiosi.
 
Rapax;168157 said:
De ce dureaza atat de mult? Simplu: pentru a nu ajunge cetateni ai Romaniei indivizi ca Smirnov, agenti KGB(chiar daca si-au schimbat numele) sau alti indivizi dubiosi.

E un pretext stupid :) Majoritatea cererilor nici macar nu au inceput sa fie procesate...
 
zic si eu ca argumentul e aiurea...
eu as opta pentru un scurt interviu in limba romana, nu pentru ani de resedinta...
si daca eu vreau sa fiu cetatean roman cu resedinta in Chisinau? faza cu resedinta creeaza mai multa coruptie - platesti nu stiu cui ca sa te inscrie ca locuiesti la el. si pana la urma... tot aia cu smecherii si cu bani isi fac cetetenie.
 
Arina;168177 said:
zic si eu ca argumentul e aiurea...
eu as opta pentru un scurt interviu in limba romana, nu pentru ani de resedinta...
si daca eu vreau sa fiu cetatean roman cu resedinta in Chisinau? faza cu resedinta creeaza mai multa coruptie - platesti nu stiu cui ca sa te inscrie ca locuiesti la el. si pana la urma... tot aia cu smecherii si cu bani isi fac cetetenie.

Arina, smecherii cu bani au capatat cetatenia de mult.
 
Daca ne uitam la reglementarile din alte tari in domeniul obtinerii cetateniei, vom putea avea surprize! In multe din tarile europene si nu numai, durata minima de resedinta este de 7 ani! Asa ca nu cred ca durata de 4 ani prevazuta de legea din Romania este prea mare!

Cat priveste motivele pentru care se solicita cetatenia romana, hai sa im sinceri si s-o spunem pe-a dreapta! Majoritatea celor ce vor s-o obtina, vor de fapt o sansa de a pleca din RM. Si nu in Romania, ci in vest! Ori in conditiile astea, e normal ca autoritatile romane sa aiba si ele piciorul pus pe frana! Adica sa treneze procesul! Ca asta ii dezavantajeaza pe cei care au tot dreptul sa obtina cetatenia e adevarat! Ca asta genereaza coruptie e iarasi adevarat! Dar asa se intampla ori de cate ori se produce un fenomen exceptional, cum se intampla in zilele noastre. Si ca sa fim sinceri pana la capat, sa recunoastem ca nu redesteptarea constiintei nationale a dus la aceasta avalansa de cereri de cetatenie.
 
Unoltean, hai ca nu zici nimic nou. ei, si ce? in lumea de astazi, ca si in lumea dintotdeauna, omul mai intai de toate se gandeste la necesitatile primare, apoi, apoi-apoi - la constiinta nationala.
pur si simplu, cazul dat (cu cei ce traiesc pe teritoriul RM), e special (sper ca-ti dai seama de aceasta).
de ex... eu vreau cetatenie romana si sa traiesc de asemenea pe teritoriul romanesc (la Chisinau). care-i problema?
nu ma intereseaza regulamentul altor tari, in cazul dat.

imi imaginez ca multi originari din Romania, din mare patriotism canadian, incearca sa plece incolo si sa obtina cetatenia Canadei... sau imi imaginez ca multi cetateni simpli din Romania doreau aderarea la EU, pentru ca vroiau sa fie europeni in toata lege.... da' nu din cauza ca vor avea posibilitatea sa lucreze pe ici pe colo.
 
Arina;168275 said:
Unoltean, hai ca nu zici nimic nou. ei, si ce? in lumea de astazi, ca si in lumea dintotdeauna, omul mai intai de toate se gandeste la necesitatile primare, apoi, apoi-apoi - la constiinta nationala.
pur si simplu, cazul dat (cu cei ce traiesc pe teritoriul RM), e special (sper ca-ti dai seama de aceasta).
de ex... eu vreau cetatenie romana si sa traiesc de asemenea pe teritoriul romanesc (la Chisinau). care-i problema?
nu ma intereseaza regulamentul altor tari, in cazul dat.

imi imaginez ca multi originari din Romania, din mare patriotism canadian, incearca sa plece incolo si sa obtina cetatenia Canadei... sau imi imaginez ca multi cetateni simpli din Romania doreau aderarea la EU, pentru ca vroiau sa fie europeni in toata lege.... da' nu din cauza ca vor avea posibilitatea sa lucreze pe ici pe colo.

Nu te contrazic absolut deloc! Ai perfecta dreptate! Numai ca si statele au dreptul de a privi lucrurile din alte perspective, iar interesele lor nu se intalnesc de multe ori cu interesele celor care doresc sa le devina cetateni!
 
Unoltean;168272 said:
Daca ne uitam la reglementarile din alte tari in domeniul obtinerii cetateniei, vom putea avea surprize! In multe din tarile europene si nu numai, durata minima de resedinta este de 7 ani! Asa ca nu cred ca durata de 4 ani prevazuta de legea din Romania este prea mare!
Hai sa reformulam. E vorba despre redobandirea cetateniei si nu o simpla obtinere a ei, totusi.

Si apoi, toti cei ce au tinut cu tot dinadinsul sa plece sunt deja plecati...si daca cetatenia romana ofera o libertate mai mare de circulatie (in primul rand intre cele 2 tari direct implicate), de ce ar fi trebuit sa ne privam de un drept ce ne-a fost luat fortat in anumite circumstante istorice?

Si inca ceva, cu cat mai multi cetateni RO traiesc pe teritoriul RM, cu atat e mai justificata "implicarea fortata a Romaniei in treburile interne ale tarii noastre" (c) guvernul RM. :D
 
lelaina;168290 said:
Hai sa reformulam. E vorba despre redobandirea cetateniei si nu o simpla obtinere a ei, totusi.

Si apoi, toti cei ce au tinut cu tot dinadinsul sa plece sunt deja plecati...si daca cetatenia romana ofera o libertate mai mare de circulatie (in primul rand intre cele 2 tari direct implicate), de ce ar fi trebuit sa ne privam de un drept ce ne-a fost luat fortat in anumite circumstante istorice?

Si inca ceva, cu cat mai multi cetateni RO traiesc pe teritoriul RM, cu atat e mai justificata "implicarea fortata a Romaniei in treburile interne ale tarii noastre" (c) guvernul RM. :D

Si tu ai dreptate in ceea ce spui! Sunt oameni care isi doresc aceasta cetatenie din simplul fapt ca se simt romani! Dar, ca sa fim sinceri pana la capat, la multi e o chestiune de ipocrizie! Se dau romani, dar de-abia asteapta pasaportul romanesc ca sa-si rezolve niste probleme absolut personale. Si dupa ce-l dobandesc continua sa vorbeasca intre ei in ruseste, continua sa-i voteze pe comunisti, continua sa se declare moldoveni, etc etc etc.
 
No, si atunci ce? Hai si i-om pedepsi pe toti moldovenii care au avut nenorocul sa se afle de partea cealalta a baricadelor? In plus, nu cred ca justificarile personale au vreo relevanta, oricat nu te-ai bate cu pumnul-n piept ca e nedrept. :) Cetatenia nu se acorda in baza motivatiilor, ci in baza unor anumite criterii ce demonstreaza ca sunt descendentii unor cetateni romani. In rest, e treaba fiecaruia ce face cu cetatenia obtinuta. Celorlalti care o au de la nastere le e usor sa judece, desi nici nu concep sa inteleaga ce inseamna sa fii intr-o situatie de gen.
 
total de acord cu lelaina...
Unoltean, vezi si tu, ca deja te repeti... si ba spui ca avem dreptate, ba te intorci la argumentele tale...
 
Back
Top