"Aberatiile lui Voronin"

Arina;168296 said:
total de acord cu lelaina...
Unoltean, vezi si tu, ca deja te repeti... si ba spui ca avem dreptate, ba te intorci la argumentele tale...

Dreptate aveti amandoua sa va doriti cetatenia romana, dar incercam sa explic motivele pentru care institutiile statului roman nu se grabesc sa rezolve solicitarile de pasapoarte romanesti.
 
am mai zis-o de multe ori pe acest forum... daca pasaportul de acum mi-ar permite sa merg liber in Romania si in alte tari europene... sa merg cu treaba... fara sa fiu discriminata etc. un milion de ani nu-mi tre pasaportul romanesc... eu m-as simti roman si cu cetatenia zimbabwiana :)
in zilele noastre, cetatenie e o chestie mai mult sau mai putin tehnica, care rar se bazeaza pe sentimentele unui om.
 
Unoltean;168297 said:
incercam sa explic motivele pentru care institutiile statului roman nu se grabesc sa rezolve solicitarile de pasapoarte romanesti.
Mai bine zi ca incercai sa ghicesti, pentru ca deciziile astea ori sunt un rezultat al birocratiei si nu au de fapt nici un autor, ori au foarte putini, care nu isi expun in public motivele, deci ma indoiesc ca ai face parte dintre ei.

Eu cred ca e vorba in cazul nostru de prima varianta.
 
Unoltean;168293 said:
Si dupa ce-l dobandesc continua sa vorbeasca intre ei in ruseste, continua sa-i voteze pe comunisti, continua sa se declare moldoveni, etc etc etc.
Stii oare citi cetateni romani,nascuti si crescuti in Romania nu vorbesc romaneste intre ei? Dar daca dupa ce dobindesc cetatenia vorbesc chinezeste intre ei va fi mai bine?E vorba de cetatenie,nu de etinie,iar acest lucru duce la discriminare..Cum ar fi ca Spania sa nu acorde cetatenie romanilor de acolo care traiesc de multi ani pentru ca vobresc intre ei romana?Sau Canada cind a acordat sute de mii de cetatenii,cui ii pasa ce limba vorbeau intre ei etnicii?
 
Hai revenim la Voronin, ca altfel o sa trebuiasca schimbat titlul topicului in aberatiile lui Unoltean.

Toata lumea are impresia ca stie cum functioneaza institutiile unui stat numai pentru ca s-a nascut in el. Ma intreb si eu uneori la ce mai folosesc studiile juridice si politice. :D
 
aderatiile lui Voronin... demult nu avem noutati despre miscarile din statul nostru... toti sunt intr-un mini concediu :D
 
Presedintele Voronin a facut sambata trecuta o serie de afirmatii jignitoare la adresa Romaniei. Doua zile mai tarziu, guvernul Tarlev a remis un comunicat la fel de nabadaios, acuzand Bucurestiul de "jocuri de culise duplicitare si periculoase" prin care ameninta "statalitatea si securitatea nationala a Republicii Moldova". Absurditatea acestor iesiri n-ar trebui sa ne intretina prea mult perplexitatea. Regimul de la Chisinau pare irevocabil acaparat de sindromul "cetatii asediate". Comunistii se victimizeaza in fata comunitatii internationale pentru a-si ascunde propria impostura. Cautarea dusmanilor in exterior este procedeul favorit al tuturor regimurilor incapabile si ilegitime in esenta lor. Incapabile, intrucat nu stiu (sau nu vor) sa rezolve problemele interne, cele care provoaca, in cazul Basarabiei, exodul masiv al locuitorilor sai in Occident si stimuleaza dorinta lor de redobandire a cetateniei romane. Ilegitime pentru ca, desi au fost instaurate prin alegeri libere, aceste regimuri profeseaza credinte fundamental ostile interesului national. Moldova plateste azi pentru manevrele politicienilor sai de a se pozitiona, smecher, intre Est si Vest, intre Rusia si Romania. Incercarile sale de a insela la nesfarsit pe toata lumea au transformat-o in marele perdant al regiunii. Poate doar Serbia sa fi reusit, in ultimii 17 ani, sa-si faca un deserviciu mai mare. Dar pe ce se bazeaza diversiunea comunistilor? Caci nu Romania are trupe pe teritoriul Republicii Moldova, nu Romania subventioneaza separatismul transnistrean, nu Romania saboteaza produsele agricole basarabene. Dorinta lui Voronin de a-i face pe plac lui Putin n-ar mai putea atinge, in acest moment, o expresie mai fatisa decat, eventual, printr-un apel adresat Kremlinului de a lua Moldova sub administrarea sa directa, pentru a o feri de "romanizare". Dar, asa cum un asemenea demers este imposibil, sunt lansate meschine sicane diplomatice. O cauzalitate care se citeste cu usurinta. Moscova si-a exprimat recent iritarea fata de politica Bucurestiului de a le acorda moldovenilor cetatenie romana si putem fi siguri ca ultima declaratie a ministrului de Externe Stratan, potrivit careia inaugurarea celor doua consulate romanesti, la Balti si la Cahul, nu ar mai fi oportuna, va fi produs o mare satisfactie omologului sau rus. In acest joc geopolitic murdar, suferintele cetatenilor moldoveni sunt niste "pagube colaterale", neglijabile. Regimul Voronin ar trebui totusi sa fie mai prudent atunci cand alege sa escaladeze conflictul diplomatic cu Romania. Deoarece, atacand "standardele romanesti", el ataca "standardele europene" - o coincidenta confirmata si institutional dupa 1 ianuarie 2007. Ar fi pacat ca busculadele politice de la Bucuresti sa alimenteze pretentiile Chisinaului de a trata separat cele doua seturi de valori pe care, de fapt, le respinge in egala masura. Preocupati de hartuielile lor, politicienii romani uita adesea ca sunt priviti nu numai de la Bruxelles, ci si de la Chisinau si de la Moscova. Este de ajuns insa ca abcesul basarabean sa pocneasca pentru ca ei sa se trezeasca in aceeasi oala, obligati sa se gandeasca mai degraba la ce ii uneste decat la ce ii desparte. Este efectul paradoxal pe care il provoaca atacurile comunistilor de la Chisinau impotriva Romaniei. Macar atata folos!


Vitalie Ciobanu, scriitor din Chisinau
 
Voronin: "Romanii ii tarasc pe moldoveni cu de-a sila sa le acorde cetatenia romana"
Presedintele de la Chisinau Vladimir Voronin a iesit sambata cu un nou atac impotriva Romaniei. In cadrul unei emisiuni difuzate sambata seara de televiziunea NIT, Vladimir Voronin a afirmat ca: "In toti acesti 15 ani, de la data declararii Independentei, ni se impun, in mod primitiv, standardele romanesti atat din exterior, cat si din interior. Organele puterii de stat romanesti si institutiile respective au creat aici in mod special coloana lor, o coloana nu atat de numeroasa, dar foarte zgomotoasa care, in toti acesti ani, a incercat sa ne bage noua aici totul ce e caracteristic pentru Romania sau a fost caracteristic pentru noi pana la anul '40, intre anii '18 si '40".

Voronin s-a plans de faptul ca Romania acorda fortat cetatenie romana cetatenilor Republicii Moldova: "Amintiti-va cati ne-au vizitat ei cand cu "Podul de flori" - Doamne fereste!, Doamne fereste! A fost o adevarata invazie! Acum, pentru obtinerea acestor vize, romanii ii tarasc pe moldoveni cu de-a sila sa le acorde cetatenia romana, si nu se intampla nimic!"

In acelasi timp, Voronin a dezvaluit pentru prima oara cate ceva din discutiile cu Traian Basescu: "Eu i-am spus lui Basescu ca 15 ani ati finantat nu se stie pe cine, cat ati bagat voi in acesti moldoveni romani - Pavlicenco care iese la microfon, Dabija la "Literatura si arta" si altii, toti acesti romani ai nostri trecuti de urgenta din PCUS si KGB in romani - si ati obtinut doar 2,1 procente. L-am intrebat pe Basescu cati ani va trebuie sa mai finantati Moldova ca sa obtineti macar 20 de procente?".

Directorul ziarului "Timpul" de la Chisinau, Constantin Tanase, aprecia in editorialul de ieri ca: "Oricata ironie, venin si cinism ar turna Voronin in declaratiile sale, roata istoriei nu poate fi oprita. Declaratiile lui Voronin sunt ale unui politician aflat in agonie, care-si vede sfarsitul politic - un sfarsit dezonorant".
 
Si ce sa mai zicem atunci de rusi si ucraineni, care acorda cetatenii in dreapta si in stanga transnistrenilor (si nu e vb doar de cei ce traiesc pe teritoriul respectiv, ci si de cei ce-si fac pasapoarte ai unei republici inexistente, doar pt convenienta data)?...
 
Codrin;168303 said:
Hai revenim la Voronin, ca altfel o sa trebuiasca schimbat titlul topicului in aberatiile lui Unoltean.

Toata lumea are impresia ca stie cum functioneaza institutiile unui stat numai pentru ca s-a nascut in el. Ma intreb si eu uneori la ce mai folosesc studiile juridice si politice. :D

Dragule, daca, in ceea ce te priveste, singurul argument pe care il ai pentru a-ti impune opiniile sunt cuvintele tari (vecine cu jignirea), asta nu inseamna ca ai si dreptate. Intamplator cred ca cunosc mult mai bine decat ti-ai putea inchipui cum functioneaza institutiile statului din Romania. Si in plus si cam care sunt dedesubturile multor decizii luate de aceste institutii! De unde stiu? Pai sa zicem ca as fi lucrat o perioada din viata mea in astfel de institutii si, pe de alta parte, pentru ca am avut si am acces in anumite cercuri din Romania.
 
lelaina;168328 said:
Si ce sa mai zicem atunci de rusi si ucraineni, care acorda cetatenii in dreapta si in stanga transnistrenilor (si nu e vb doar de cei ce traiesc pe teritoriul respectiv, ci si de cei ce-si fac pasapoarte ai unei republici inexistente, doar pt convenienta data)?...

Vrei sa fii mai explicita?
 
Adica Voronin se plange de acordarea chipurile fortata a cetateniei :D { cam prea deodata adoptata tactica cu Moscova care a si reclamat Romania la UE, cerand sa fie pusa sub observatie }, si in timp ce el yi numara pe noii romani iar rusii mor de grija cresterii emigratiei in uniune, o multime de transnistreni devin cetateni rusi cu mult mai multa usurintza, fie numai si pe baza documentolor locale, neavizate de guvernul central. ... Dublu standard. Mai clar ? :)

Unoltean, dar atunci, daca presedintele Basescu, care are in atributii si politica externa a Romaniei, se declara atat de favorabil fenomenului asta, vrei sa spui ca e sabotat ? Ca daca ar fi numai birocratia, na. Dar sa isi impuna alte grupuri de interese reticentzele peste vointa lui in MAE si MI, mi se pare cam putin plauzibil.
 
aberatii mai mari nici ca am auzit...cica loteria vizelor...eu daca depun actele pt viza va trebui sa astept tragerea la sorti?
cum va fi?6 din 49???
hai la minte ca se vinde...
 
alejandro;168664 said:
aberatii mai mari nici ca am auzit...cica loteria vizelor...eu daca depun actele pt viza va trebui sa astept tragerea la sorti?
cum va fi?6 din 49???
hai la minte ca se vinde...


Cred ca nu ati inteles chiar exact despre ce e vorba! Se vorbeste tot mai mult despre problema acordarii cetateniei romane! Si din datele furnizate in fata Comisiei de Politica Externa din Senatul Romaniei, de catre ministrul de interne Vasile Blaga, sunt depuse la aceasta ora aproximativ 500.000 cereri pentru obtinerea cetateniei romane. Cum multe din aceste cereri sunt pentru familie si nu numai pentru o persoana, se estimeaza ca numarul cetatenilor din Republica Moldova care doresc cetatenia romana se ridica la aproximativ 900.000 persoane. Din aprecierile autoritatilor romane, doar 10% dintre cei ce solicita cetatenie romana intentioneaza sa ramana in RM sau sa se stabileasca in Romania, restul de 90% intentionand sa achizitioneze pasaportul romanesc pentru a putea merge mai departe, in vestul Europei. In aceasta situatie au fost demarate discutii intre Romania si Comisia Europeana pentru a se evita un posibil val de emigranti romani proveniti din Republica Moldova. In acest context autoritatile de la Bucuresti cauta solutii pentru evitarea unui astfel de exod de cetateni romani spre vestul Europei. De ce? Pentru ca un astfel de exod ar afecta direct populatia romaneasca din tara mama! Cum? Simplu! Exista tari din Europa care urmeaza sa reanalizeze in urmatorii 2-3 ani masurile de restrictie impuse romanilor pe propria piata a muncii. Si exista destule sanse ca, in cazul unei deplasari moderate a romanilor spre alte piete ale muncii din Europa, multe din aceste restrictii sa fie reduse sau chiar eliminate. Marele pericol apare insa in cazul unei deplasari masive de populatie de cetatenie romana catre aceste tari, caz in care exista sanse ca restrictiile de mai sus sa fie impuse romanilor pe intreaga perioada de 7 ani prevazuta in tratatul de aderare al Romaniei la UE> Iata principalul motiv care duce la aceste discutii.

Cat priveste Loteria vizelor pentru moldoveni, ea nu se refera la vizele turistice, de studii sau de munca, ci la un program de vize permanente in vederea dobandirii cetateniei romane. Acest tip de vize ar putea permite acordarea in timp (4-5 ani) a cetateniei romane pentru cetatenii moldoveni (un numar bine stabilit in fiecare an). In plus, acest tip de viza nu le-ar permite detinatorilor lor decat sa se stabileasca si sa munceasca pe teritoriul Romaniei, neexistand posibilitatea deplasarii libere prin spatiul UE.
 
Unoltean;168800 said:
In plus, acest tip de viza nu le-ar permite detinatorilor lor decat sa se stabileasca si sa munceasca pe teritoriul Romaniei, neexistand posibilitatea deplasarii libere prin spatiul UE.

adica sa se simta cetatzeni de clasa a IIa in RO...
 
groparu;168801 said:
adica sa se simta cetatzeni de clasa a IIa in RO...

NU! Sa se simta ca ceea ce sunt! Adica rezidenti permanenti in Romania si nu cetateni romani! Acesta este sistemul care se practica atat in SUA, prin programul Diversity Visa, cat si in Canada! Cei care merg acolo, primesc o viza de rezident permanent! Asta le da dreptul, spre exemplu in SUA, sa munceasca, sa se stabileasca, sa poata beneficia de asigurari sociale, dar in cazul in care doresc sa calatoreasca in alta tara, vor trebui sa respecte regimul de vize pe care il are orice cetatean in tara sa de origine. Iar cetatenia americana sau canadiana se acorda dupa un anumit interval de rezidenta (de regula 7 ani) si doar la cerere!
 
Unoltean;168803 said:
NU! Sa se simta ca ceea ce sunt! Adica rezidenti permanenti in Romania si nu cetateni romani! Acesta este sistemul care se practica atat in SUA, prin programul Diversity Visa, cat si in Canada! Cei care merg acolo, primesc o viza de rezident permanent! Asta le da dreptul, spre exemplu in SUA, sa munceasca, sa se stabileasca, sa poata beneficia de asigurari sociale, dar in cazul in care doresc sa calatoreasca in alta tara, vor trebui sa respecte regimul de vize pe care il are orice cetatean in tara sa de origine. Iar cetatenia americana sau canadiana se acorda dupa un anumit interval de rezidenta (de regula 7 ani) si doar la cerere!

ti-ar fi parut normala asa o atitudine a Romaniei in cazul in care ea ramanea fara partea cu olteni, dar nu fara o parte din moldoveni? (si ca oltean sa fii nevoit sa treci prin toata bataia de joc prin care noi acum trecem)

PS: nu am nevoie de cetatzenie romana pentru a merge in UE, dar pentru a intra in RO! Dupa parerea mea, ar fi normal sa putem intra fara nici un fel de obstacol (acum sint exagerat de multe) in RO...
 
Back
Top