"Aberatiile lui Voronin"

Groparu,toate acestea tin de E.U. nu de Romania,intrucit ei se tem deja de migratia romanilor si bulgarilor d-apoi daca ar mai veni si moldovenii...
Perfect ar fi sa se dea drept la libera trecere moldovenilor,dar din pacate deciziile acestea vin mult mai de sus.
 
Svetlana, ce are asta cu UE? eu doar nu vreau in UE.. tot ce-mi doresc e sa pot intra fara probleme in RO, sa-mi vad rudele; mai departe nu vreu...

Care-i sensul vizelor pentru Romania? Unica explicatzie logica pe care o vad eu este ca sa nu putem intra in RO; nu in UE, ca daca vrem in UE, obtzinem o viza schengen, cu care, printre altele, nu putem intra in RO... Adica sintem filtratzi la Prut cam tot asa cum eram in timpul URSSului...
 
groparu;168811 said:
Svetlana, ce are asta cu UE? eu doar nu vreau in UE.. tot ce-mi doresc e sa pot intra fara probleme in RO, sa-mi vad rudele; mai departe nu vreu...

Care-i sensul vizelor pentru Romania? Unica explicatzie logica pe care o vad eu este ca sa nu putem intra in RO; nu in UE, ca daca vrem in UE, obtzinem o viza schengen, cu care, printre altele, nu putem intra in RO... Adica sintem filtratzi la Prut cam tot asa cum eram in timpul URSSului...

In primul rand, daca intri in RO, intri de fapt in UE! Pentru ca RO e parte integranta a UE! Asa ca nu poate fi tratata ca si cum n-ar fi! Apoi cred ca faci o confuzie intre UE si Spatiul Schengen! Nu toate tarile din UE sunt si membre ale spatiului Schengen!!!!
 
Politica lui Voronin stârneşte nemulţumire în Moldova
Joi 15 Martie 2007, 12:36


Decizia autorităţilor de la Chişinău de a refuza deschiderea a două noi consulate româneşti la Cahul şi Bălţi stârneşte proteste în Republica Moldova. Unii oameni politici din Moldova acuză puterea că acţionează împotriva intereselor cetăţenilor moldoveni.

Mai mulţi analişti politici, dar şi foarte mulţi cetăţeni moldoveni spun că relaţiile dintre Chişinău şi Bucureşti se vor modifica în bine, doar după alegerile generale din republica Moldova din 2009.

"Atâta timp cât noi avem această guvernare, nu vom avea o schimbare a relaţiilor dintre republica Moldova şi România", a declarat Oazu Nantoi, directorul Institutului de Politici Publice din Chişinău.

"Oamenii, aplicând pentru cetăţenia română, doresc să evadeze din închisoarea falită a statalităţii moldoveneşti, în frunte cu Voronin. Şi Vladimir Voronin, vrând să retuşeze acest faliment, face declaraţii stupide antiromâneşti, în situaţia în care nici clasa politică de la Bucureşti nu dă dovadă de profunzime în ceea ce priveşte perceperea proceselor interne din Republica Moldova", a adăugat Nantoi.

Şi pentru că politica regimului de la Chişinău întâmpină din ce în ce mai multă opoziţie pe plan local. Unii moldoveni se gândesc la o eventuală unire cu România.

"Dacă situaţia din Republica Moldova, în primul rând situaţia economică şi socială, va continua să se degradeze în ritmul de acum, s-ar putea întâmpla ca în 2009 să nu mai avem nevoie de alegeri în general, Republica Moldova s-ar putea să dispară. Foarte multă lume, spre deosebire de 1991, mai ales tinerii, conştientizează faptul că o soluţie ar fi reunirea Basarabiei cu România", este de părere Igor Serebrean – Partidul Social Liberal.

Pe de altă parte, Valentin Krîlov, preşedintele Partidului Socialiştilor din Moldova, "Patria-Rodina", a declarat pentru BBC că în Republica Moldova nu sunt români: la recensământul din 2004, doar 2,5% dintre locuitori s-au declarat români, a adăugat Krîlov.

Preşedintele Alianţei "Moldova Noastră", Serafim Urecheanu, spune, însă, că guvernul de la Chişinău şi-a pierdut din credibilitate, atât în afara ţării, cât şi în interiorul ei, odată cu declaraţiile critice la adresa României.

http://www.realitatea.net/48927_Politica-lui-Voronin-starneste-nemultumire-in-Moldova-.html
 
adrenalina;169013 said:
Politica lui Voronin stârneşte nemulţumire în Moldova
Joi 15 Martie 2007, 12:36


Decizia autorităţilor de la Chişinău de a refuza deschiderea a două noi consulate româneşti la Cahul şi Bălţi stârneşte proteste în Republica Moldova. Unii oameni politici din Moldova acuză puterea că acţionează împotriva intereselor cetăţenilor moldoveni.

Mai mulţi analişti politici, dar şi foarte mulţi cetăţeni moldoveni spun că relaţiile dintre Chişinău şi Bucureşti se vor modifica în bine, doar după alegerile generale din republica Moldova din 2009.

"Atâta timp cât noi avem această guvernare, nu vom avea o schimbare a relaţiilor dintre republica Moldova şi România", a declarat Oazu Nantoi, directorul Institutului de Politici Publice din Chişinău.

"Oamenii, aplicând pentru cetăţenia română, doresc să evadeze din închisoarea falită a statalităţii moldoveneşti, în frunte cu Voronin. Şi Vladimir Voronin, vrând să retuşeze acest faliment, face declaraţii stupide antiromâneşti, în situaţia în care nici clasa politică de la Bucureşti nu dă dovadă de profunzime în ceea ce priveşte perceperea proceselor interne din Republica Moldova", a adăugat Nantoi.

Şi pentru că politica regimului de la Chişinău întâmpină din ce în ce mai multă opoziţie pe plan local. Unii moldoveni se gândesc la o eventuală unire cu România.

"Dacă situaţia din Republica Moldova, în primul rând situaţia economică şi socială, va continua să se degradeze în ritmul de acum, s-ar putea întâmpla ca în 2009 să nu mai avem nevoie de alegeri în general, Republica Moldova s-ar putea să dispară. Foarte multă lume, spre deosebire de 1991, mai ales tinerii, conştientizează faptul că o soluţie ar fi reunirea Basarabiei cu România", este de părere Igor Serebrean – Partidul Social Liberal.

Pe de altă parte, Valentin Krîlov, preşedintele Partidului Socialiştilor din Moldova, "Patria-Rodina", a declarat pentru BBC că în Republica Moldova nu sunt români: la recensământul din 2004, doar 2,5% dintre locuitori s-au declarat români, a adăugat Krîlov.

Preşedintele Alianţei "Moldova Noastră", Serafim Urecheanu, spune, însă, că guvernul de la Chişinău şi-a pierdut din credibilitate, atât în afara ţării, cât şi în interiorul ei, odată cu declaraţiile critice la adresa României.

http://www.realitatea.net/48927_Politica-lui-Voronin-starneste-nemultumire-in-Moldova-.html

In primul rand decizia unirii cu Romania trebuie sa se impuna la Chsinau! Ceea ce pare a fi un obiectiv greu de atins in urmatorii ani! Si asta pentru ca, in ciuda inmultirii vocilor care sustin o astfel de idee, marea masa pare a fi in continuare manipulata fara probleme de catre comunisti si rusofoni. In alta ordine de idei, mi-e teama ca exact aceia care isi doresc cel mai mult unirea au plecat din RM sau intentioneaza sa plece in urmatorii ani. In conditiile astea e greu de crezut ca lucrurile in anii care vor veni vor decurge in sensul dorit de unionisti.

In fine, Valentin Krîlov are perfecta dreptate! Din cate stiu rezultatele recensamantului asa au stat! Asa ca de aici se naste o alta intrebare? De ce grosul populatiei nu s-a declarat de origine romana ci moldoveneasca?
 
Unoltean;169042 said:
In primul rand decizia unirii cu Romania trebuie sa se impuna la Chsinau!

sa fim refuzatzi inca o data de Bucureshti :)?

Unoltean said:
Ceea ce pare a fi un obiectiv greu de atins in urmatorii ani! Si asta pentru ca, in ciuda inmultirii vocilor care sustin o astfel de idee, marea masa pare a fi in continuare manipulata fara probleme de catre comunisti si rusofoni.

marea majoritate e pur si simplu plina de nepasare; au incetat sa mai creada in schimbari, ca multzi au promis, dar nici unul n-a facut macar ceva

Unoltean said:
In fine, Valentin Krîlov are perfecta dreptate! Din cate stiu rezultatele recensamantului asa au stat! Asa ca de aici se naste o alta intrebare? De ce grosul populatiei nu s-a declarat de origine romana ci moldoveneasca?

Krilov e un lunatic; daca ai sti cum a avut loc recensamantul, nu ai fugari capu pe forumuri...
 
chiar imi vine cateodata un gand ca ar fi bine daca clasa politica romaneasca s-ar intoarce cu "spatele" Moldovei si ar trata-o ca pe Ukraina sau pe Russia. Astfel incat grossul populatiei care la si votat pe Voronin sa vada in ce cusca ne-nchuie preaiubitul.
 
Black;169049 said:
chiar imi vine cateodata un gand ca ar fi bine daca clasa politica romaneasca s-ar intoarce cu "spatele" Moldovei si ar trata-o ca pe Ukraina sau pe Russia. Astfel incat grossul populatiei care la si votat pe Voronin sa vada in ce cusca ne-nchuie preaiubitul.

ma tem ca asta doar ar mari prapastia...
 
groparu;169045 said:
sa fim refuzatzi inca o data de Bucureshti :)?

Asta e regula! Degeaba ar vrea Romania sa inglobeze Moldova, daca Moldova ca stat independent nu isi doreste acest lucru! Iar din cate stiu eu, Bucurestiul nu a refuzat niciodata o solicitare de unificare venita din partea RM! Pentru simplul motiv ca ea (solicitarea) n-a venit niciodata! :-(



groparu;169045 said:
marea majoritate e pur si simplu plina de nepasare; au incetat sa mai creada in schimbari, ca multzi au promis, dar nici unul n-a facut macar ceva

Sincer sa fiu sunt de prea multa vreme comunistii la putere in RM, ca sa pot fi de acord cu opinia ta despre cati si ce au promis! Cat priveste nepasarea oamenilor, aici trebuie sa lucreze cei ce vor unirea! Altfel totul e in zadar!


groparu;169045 said:
Krilov e un lunatic; daca ai sti cum a avut loc recensamantul, nu ai fugari capu pe forumuri...

Da-mi voie sa-ti spun ca am o banuiala! Nu stiu de ce, dar cred ca la origini, metodele folosite de comunistii din toata lumea sunt cam aceleasi. Si stiind cum s-a derulat referendumul pentru Constitutia Romaniei (2003 - sub domnia despotului luminat Ion Iliescu), cred ca intuiesc perfect cum s-a derulat recensamantul in Moldova!
 
groparu;169136 said:
s-a mai scris pe aici.. vad ca nu citesti totul..

http://www.ziua.net/display.php?id=178900&data=2005-06-21

Mai draga, o discutie intre un comunist notoriu(I.I.) si M.Snegur despre care un timisoarean afla de la un fost coleg, ........... nu este echivalenta cu o cerere a parlamentului RM pentru unire. Si in 1918 Unirea a fost facuta in urma unei actiuni statale nu in urma unei convorbiri private.
Daca ar fi existat acea cerere de unire crezi ca iliescu ar fi avut curaj sa o refuze? Zburau dracului cu totii .
 
Rapax;169139 said:
Mai draga, o discutie intre un comunist notoriu(I.I.) si M.Snegur despre care un timisoarean afla de la un fost coleg, ........... nu este echivalenta cu o cerere a parlamentului RM pentru unire. Si in 1918 Unirea a fost facuta in urma unei actiuni statale nu in urma unei convorbiri private.
Daca ar fi existat acea cerere de unire crezi ca iliescu ar fi avut curaj sa o refuze? Zburau dracului cu totii .

curajul l-a avut; a dovedit-o refuzand; atat Snegur cat si Iliescu erau presedintzi atunci...
 
groparu;169148 said:
curajul l-a avut; a dovedit-o refuzand; atat Snegur cat si Iliescu erau presedintzi atunci...

O discutie intre doi presedinti nu inseamna ca RM a cerut unirea si Romania a refuzat. Nu a existat nici un fel de ACT. Vorbele zboara, scrisul ramane. Ar trebui sa stii ca e veche expresia.
 
Rapax;169231 said:
O discutie intre doi presedinti nu inseamna ca RM a cerut unirea si Romania a refuzat. Nu a existat nici un fel de ACT. Vorbele zboara, scrisul ramane. Ar trebui sa stii ca e veche expresia.

daca in vorba nu s-au intzeles, in scris cu atat mai mult nu s-ar fi intzeles..
 
groparu;169246 said:
daca in vorba nu s-au intzeles, in scris cu atat mai mult nu s-ar fi intzeles..

Daca vrei sa ai dreptate cu orice pret si sa ai ultimul cuvant:

DA, AI DREPTATE. MOLDOVA A CERUT SA SE UNEASCA CU ROMANIA SI A FOST REFUZATA.

R.Moldova = Snegur, Romania = I.Iliescu
 
Rapax;169253 said:
Daca vrei sa ai dreptate cu orice pret si sa ai ultimul cuvant:

DA, AI DREPTATE. MOLDOVA A CERUT SA SE UNEASCA CU ROMANIA SI A FOST REFUZATA.

R.Moldova = Snegur, Romania = I.Iliescu

vad ca nici tu nu te dai batut ;)
 
Romania nu este un stat care ar putea sa se numeasca ROMANESC, asa ca nici nu poate aiba o politica ROMANEASCA, el functioneaza asa cum ii cer stapanii sai. De aia nu tre sa avem pretentii asupra lui.
Nu avem ce discuta cu un stat care nu este capabil sa raspunda la interesele cetatenilor sai, este un stat CURVArit.
Poate peste ceva ani isi va reveni. Intre timp ROMANIA este dusmanul propriului popor.
 
Sper sa te coste cat mai curand, militant, ca eu unul m-am saturat de prezenta dumitale pe forum.

Adrenalina > E foarte bine ca in Republica Moldova opozitia a inceput sa isi manifeste nemultumirea. A devenit clar ca din partea PPCD-ului nu mai poate veni nimic bun. Avea dreptate Ilascu atunci cand spunea ca Rosca e un om rau. Se pare ca este. Poate ca totusi ceva din mesajul opozitie va ajunge si la populatie, punandu-se astfel presiune asupra tovarasilor voronisti.

Rapax > Iliescu ar fi refuzat. S-a vazut prea bine din actiunile pe care le-a intreprins in toti anii aia. O sa intru in detalii mai pe seara, trebuie sa imi gasesc o lucrare scrisa pe tema asta.
 
Back
Top