AJUTAM "MARTORII LUI IEHOVA" SAU NU?

Societatea "turnul de veghere"a publicat articole si carti in care se admitea ca s-au facut greseli in prezicerile istorice si invataturile doctrinare ale organizatiei. Insa au scuzat aceste erori atribuindu-le failibilitatii omenesti si subliniind ca Societatea n-a pretins niciodata ca este inspirata de Dumnezeu.

Aceasta constituie o nerusinata inselaciune devreme ce numerele din trecut ale revistelor Turnului de Veghere sunt denumite "mesajul lui Dumnezeu", redand indrumarile lui Iehova intre ghilimele.

Un numar recent al Turnului de Veghere din 1 August 1995 afirma ca, "Iehova isi invata poporul Sau indeosebi prin intermediul unui studiu saptamanal al Bibliei pentru care se foloseste Turnul de Veghere ca si ajutor".

In anul 1943 Presedintele Turnului de Veghere Frederick Franz impreuna cu Presedintele Nathan H. Knorr au depus in tribunal urmatoarea marturie sub prestare de juramant privitoare la provenienta directa de la Dumnezeu a continutului Turnului de Veghere.
Depozitia lui Frederick W. Franz din cazul "Olin Moyle contra Watchtower Bible and Tract Society", din 1943, sectiunile nr. 2596-2597, pag.866, reda urmatoarele:

Intrebare: Totusi Iehova Dumnezeu este acum editorul publicatiei (este vorba de revista "Turnul de Veghe"), nu?

Raspuns: Astazi El este editorul publicatiei.

Intrebare: De cat timp El este editorul publicatiei?

Raspuns: De la inceputul ei, el a calauzit-o.

Depozitia lui Nathan Homer Knorr din cazul "Olin Moyle contra Watchtower Bible and Tract Society", din 1943, sectiunea nr.4421, pag.1474, continua:

Intrebare: In realitate, ea (publicatia "Turnul de Veghere") este prezentata in mod fatis drept Cuvantul lui Dumnezeu, nu?

Raspuns: Da, ca si Cuvant al Sau.

Intrebare: Fara nici un fel de credite?

Raspuns: Asa este.

Din nefericire multi oameni sunt inconstienti de aceste realitati daunatoare iar Martorii continua sa creasca in numar distribuind cantitati masive de literatura inselatoare. In ciuda esecurilor din trecut si a declaratilor recente ca nu ar fi inspirata, Societatea Turnului de Veghere inca pretinde o loialitate desavarsita si continua sa prezica ca Armaghedonul este iminent aducand anihilarea certa a tuturor celor ce nu se alatura organizatiei, ori ii parasesc randurile. Chiar avand o istorie denaturata de manipulari si profetii false, Societatea Turnului de Veghere continua sa pretinda ca este singura "organizatie" care invata adevarul.

Mai pot adauga doar, ca "Turnul de veghere" a mai scris: "Iehova, Dumnezeu adevarat, va da de rusine pe toti profetii mincinosi. Profetiile acestor nechemati nu se vor indeplini. Prorocii mincinosi vor cauta sa ascunda cauzele rusinii lor, vor spune ca nu au nimic in comun cu ceea ce au facut". ("Raiul refacut" pag. 354)

Iata, ca, vedem ca "turnul" mai face si profetii adevarate despre sine insusi...
 
Thot, cum de reusesti sa comentezi toate citatele din "turnuri de veghere" aduse de mine in doar citeva minute si sa afirmi cea eu le-am scos din context, parca tii minte pe de rost toate revistele voastre - si din 1910, si din 1972 etc?

Sau pur si simplu alta iesire n-ai - decat sa tot repeti intr-una "le-ai scos, din context, le-ai scos din context"... Pai ada atunci contextul!

Si ce tot repeti obsesiv sa-ti raspund despre traditie- este un alt topic la care iti voi raspunde, nu te nelinisti. Inteleg ca vrei ca sa schimb tema. Dar mai asteapta. Si doar stii, ca nu sustin traditia, asa ca insista mai degraba la Figaro. Despre baptisti tot putem sa continuam la rubrica respectiva- hai sa nu incurcam tematica...
 
vlade, incepi sa te repeti...

alte acuzatii noi n-ai mai gasit de copiat roboticeste de pe situl tau favorit?

am raspuns deja la ceea ce ai scris mai sus. mai precis, la:

http://www.moldova.net/viewtopic.php?t=984&postdays=0&postorder=asc&start=340

si, pe scurt: chiar daca citatul tau ar fi exact (recunosc ca pe-asta n-am cum sa-l verific, are si net-ul limitele sale), nu vad care-i problema.
este pastorul tau baptist calauzit de Dumnezeu? da, sau nu, vladmr?
spune pastorul tau cuvantul lui Dumnezeu? da, sau nu, vladmr?

daca vei avea tupeul sa spui ca da, atunci iti voi da si eu spusele baptistilor din Romania cu privire la maretul dictator Nicolae Ceausescu, pe care le-am mai citat aici. sau si alea erau cuvantul lui Dumnezeu, vladmr??


asa ca poti continua de unul singur.

ai macar decenta sa-mi raspunzi cu propriul tau cap si propriile tale cunostinte biblice la intrebarea de pe threadul cu traditia.
 
intreaba pe mai multi martori, vladrm, ce cred despre 'sclavul fidel si prevazator', sau despre revista Turnul de Veghere: sunt inspirate sau nu de Dumnezeu?

vei vedea ce iti raspund.

nu e nevoie sa mergi prea departe - NICI UN martor nu va pretinde inspiratie divina de la Turnul de Veghere. calauzire da. dar inspiratie nu.

eu acuma plec in week-end.

revin luni.
 
of, thot, ce ma tot ucizi cu traditia? E o obsesie a ta? Dar si despre pastori ti-am spus ca putem continua in alta parte... Ca sa-ti raspund pe scurt, nimeni din pastori baptisti nu a afirmat, ca e proroc si nici nu a facut profetii false. Cu atit mai mult, nu si-a impus parerea intregii comunitati, ca Russel, si restul n-au subscris la bazaconiile lui, daca au si fost, ca "turnul de veghere"...
 
thot said:
intreaba pe mai multi martori, vladrm, ce cred despre 'sclavul fidel si prevazator', sau despre revista Turnul de Veghere: sunt inspirate sau nu de Dumnezeu?

thot, ce au sa-mi raspunda "martorii" de rind? Normal, ceea ce li s-a ordonat sa spuna de sus. Ca daca conducerea isi schimba doctrinele de 2 ori pe an, ce poate sa faca un membru simplu? Sa iasa din organizatie si sa fie supus anatemei, sau sa se supuna...

Si daca pina nu demult pozitia oficiala a "turnului de veghere" era ca 'sclavul fidel si prevazator' era Russel, iar de curand au inceput sa spuna ca 'sclavul fidel si prevazator' e conducerea organizatiei in intregime, un "martor" simplu poate nici sa nu stie despre aceasta schimbare. Depinde daca e din nou-convertiti sau din vechea garda (din astia au ramas mai putini - mai toti au plecat din secta).

Iar despre revista "turnul de veghere" avem marturia a insasi presedintilor organizatiei-

"Depozitia lui Nathan Homer Knorr din cazul "Olin Moyle contra Watchtower Bible and Tract Society", din 1943, sectiunea nr.4421, pag.1474:

Intrebare: In realitate, ea (publicatia "Turnul de Veghere") este prezentata in mod fatis drept Cuvantul lui Dumnezeu, nu?

Raspuns: Da, ca si Cuvant al Sau.

Intrebare: Fara nici un fel de credite?

Raspuns: Asa este."

- ce marturii mai trebuiesc?
Aaaaa! ca ati schimbat, intre timp, doctrina din nou? Pasi aia-i altceva..

Iti doresc un week-end placut.
 
vladrm, te refer la raspunsul meu de pe threadul cu Martorii, deja citat mai sus. invartirea asta in cerc cu tine am mai facut-o si n-am chef sa o repet.

despre Russell s-a inteles deja de prin 1920 ca nu era 'sclavul fidel'. daca asta nu-i demult pentru tine...

cat despre 'vechea garda', afla ca imensa majoritate sunt inca printre noi, cei care inca n-au murit. iar despre 'noua garda', si ei cunosc foarte bine dezvoltarea treptata a intelegerii biblice, cu toate erorile inerente inceputurilor.

nu mi-ai raspuns la intrebari, cu toate ca tin sa-mi raspunzi aici:
citesc ortodocsii Biblia? si daca da, o inteleg ei, vladmr?

sunt calauziti de Dumnezeu pastorii vostri? spun ei cuvantul lui Dumnezeu?
daca da, in ce sens?

ps. retine (e ultima oara cand o mai repet) ca NIMENI de la Martori n-a pretins ca este INSPIRAT (deci ca spusele sale sunt infailibile). calauzit, da. indrumat, da. INSPIRAT, nu.
 
weekend placut si tie, vladmr, sper sa nu ploua in Moldova asa cum s-a anuntat ca va ploua aici... :cry: (de vreo nu stiu cate week-enduri tot ploua...)
 
thot, nu inteleg rostul de a juca cu cuvinte "inspirati", "neinspirati", "calauziti"...

Fact ramine fact:

1. "martorii lui Iehova" au pretins ca sunt profetii lui Dumnezeu;

2. au facut mai multe preziceri false;

3. Biblia numeste astfel de categorii "proroci mincinosi" si ne previne sa nu le ascultam cuvantul si sa ne ferim de ei.
 
Gandinduma la cele scrise de Vlad ma intreb, de exemplu, ce importanta are ca Russell si-a schimbat convingerile religioase ?! Sau faptul ca nu a avut "educatie teologica" ?

pai nu prea mare importanta, doar ca s-a dat cel mai tare din parcare si se dadea cel mai mare teolog. Iar Pavel si Apostolii si-au schimbat convingeri religioase o singura data, si atunci - sub influenta lui Messia iar nu a diferitor escroci.

Ce conteza ca nu el a divortat ci sotia lui.

Pai Russel spune, ca sotia era de vina, sotia spune ca Russel. Du-te si verifica. Conteaza insa ca a fost obligat de instanta sa-i plateasca pensia alimentara fostei sotii, nedorind s-o faca de buna voie. Un fapt demn de un lider religios care pretindea, ca scrierile sale sunt mai presus de Biblie, ce mai...

Sa ne explice Vlad de ce locuirea intr-o vila il poate face pe respectivul cu o "biografie patata" ?!

Pai, daca ar trai pur si simplu intr-o vila... Dar a trait in vila construita pe banii subalternilor sai. Si lor le-a spus, ca in vila va trai nu el, ci Avraam si Davidm, dupa ce vor invia. Asta deja-i altceva. Dubla inselaciune, adica.
 
"Bravo, moreno - de injurat vad ca poti"
- Ai vrea tu sa fie asa. Numai ca eu nu sunt asa fraier pe cat ma crezi tu.

Apreciez, in schimb, pozitia pe care o are Figaro in acest dialog. Chiar daca nu-i "iubeste" pe Martori macar reusete cat de cat sa-i respecte. In sensul ca nu le pune in gura ceea ce nu au spus, nu inprosca cu noroi, inutil, organizatia respectiva invocand nustiu ce sait etc. Sigur ca Martorii nu sunt infailibili si nici lipsiti de greseli. Dar macar se retine sa bata campii precum ca Russell a divortat, ca a fost adventist (de parca ar conta). Si multe altele. Eu nu vreau sa iau apararea lui Rassell cu orice chip. De altfel toth a explicat destul de bine ce a reprezentat si ce reprezinta Russell pentru Martori, el nefiind vr'un Mesia pentru noi. Dar sigur ca Ii acordam respectul cuvenit cuiva care a fost un mare iubitor de adevar si un bun luptator pentru credinta in Dumnezeu. Ca dupa parerea unora el a interpretat aiurea anumite chestiuni biblice e alta poveste.

"martorii lui Iehova sunt un fel de catolici ai protestantismului."
- Adica ?!?!
 
"Bravo, moreno - de injurat vad ca poti"
- Ai vrea tu sa fie asa. Numai ca eu nu sunt asa fraier pe cat ma crezi tu. :p

Apreciez, in schimb, pozitia pe care o are Figaro in acest dialog. Chiar daca nu-i "iubeste" pe Martori macar reusete cat de cat sa-i respecte. In sensul ca nu le pune in gura ceea ce nu au spus, nu inprosca cu noroi, inutil, organizatia respectiva invocand nustiu ce sait etc. Sigur ca Martorii nu sunt infailibili si nici lipsiti de greseli. Dar macar se retine sa bata campii precum ca Russell a divortat, ca a fost adventist (de parca ar conta). Si multe altele. Eu nu vreau sa iau apararea lui Rassell cu orice chip. De altfel toth a explicat destul de bine ce a reprezentat si ce reprezinta Russell pentru Martori, el nefiind vr'un Mesia pentru noi. Dar sigur ca Ii acordam respectul cuvenit cuiva care a fost un mare iubitor de adevar si un bun luptator pentru credinta in Dumnezeu. Ca dupa parerea unora el a interpretat aiurea anumite chestiuni biblice e alta poveste.

"martorii lui Iehova sunt un fel de catolici ai protestantismului."
- Adica ?!?!
 
Pai nu am explicat? La catolici avem primatul papal, care hotareste doctrina. La martori avem Turnul de Veghe.
 
Am Si Eu O Intrebare, Mai Ales Pt Vladmr: Stiai Ca Sunt Doua Feluri De Martori Ai Lui Eihova? Vad Ca Doar Despre Cei Cu Revistele Colorate, Treziti-va Si Tv De Veghe Vorbiti. Stiati Ca Mai Sunt Unii, Care Nu Au Astfel De Literatura, Care Mai Mult E Stiri Stiintifice? Ceea Ce Citesti In Treziti-va Poti Citi Si Intr-un Ziar. Dar, Asa Le Spene Servul Lor Prevazator Si Ei Mai Mulkt Asculta Acum De Oemeni Si Nu De Dumnazeu, Ei S-au Saturaty De Invataturile Initiale, Pe Care Le Considera Invechite!
Ei Fac Si Armata Acum, Si Multe Alte Practici Pe Care Martorii Care Au Ramas Lanaga Adevar, Nu Le Fac.
 
Fiecare om trebuie ajutat ca sa fie adus la dreapta cale si sa-si poata mintui sufletul!

Acesti rataciti au nevoie de ajutor, intrucit se afla pe calea pierzarii...

Si am vazut la inceput ca ii puneti in rind cu crestinii , vreau sa stiti ca ei nu sint crestini si nu recunosc crucea pe care a fost jertvit Isus.
 
s-a jertfit Iisus, nu Isus. Ori esti protestant?
Ei Fac Si Armata Acum, Si Multe Alte Practici Pe Care Martorii Care Au Ramas Lanaga Adevar, Nu Le Fac.
Asta-i buna :) Adevarul e aproape de Iehovistii ca si Luna
 
Bad And Mad;147213 said:
s-a jertfit Iisus, nu Isus. Ori esti protestant?

Asta-i buna :) Adevarul e aproape de Iehovistii ca si Luna

mi se pare ca ai confundat ceva Bad and Mad, la ortodocsi in Biblie se scrie Isus, invers la protestanti se scrie Iisus. frontist a scris corect!
 
Crezul
Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Carele din Tatal S'a nascut mai inainte de toti vecii.
Navigheaza pe orice site ortodox si protestant si te vei convinge.
 
Vi se pare chiar atat de important modul in care se scrie Isus? Cu un *i* sau cu doi? Asta sunt discutii aiurea.
 
Back
Top