Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
eu nu prea cred ca este PR negru... mi se pare incorect si asa ceva nu am mai vazut in nici o campanie electorala, cel putin in Romania. indiferent ca este vorba de politica, eu consider ca niste norme etice trebuie respectate.
 
E "PR alb" pentru ca sursa e cunoscuta si este doar o strategie pentru atragerea atentie asupra propriului brand. Destul de clasic dar nu stiu cat de eficient de aceasta data. Spotul ar fi mai valabil acum 4-5 ani.
Populatia are o memorie scurta si nu prea tine minte crimele conducatorilor sai.
Nu vad nimic imoral in spot. Ar trebuie sa fie rusine mai mult lui Braghis si celor care stau in spatele lui pentru faptul ca au adus Moldova in perioada de 15 -17 ani la sapa de lemn.
 
cum drace poti sa spui ca uite Braghis e vina tuturor relelor... Militant asta-i daca nu mirsav atunci e o mutare demna de un populist inrait, populist care vrea prin orice instrument sa-si dea jos oponentul considerat cel mai de temut.. Cine de 17 ani e in parlament permanent, cine acu e in coalitie cu comunistii? Acu nu va place ca nu va da piata? Dar stiti voi oare ca spotul lui Braghis contra comuinistirlor a fost scos conform deciziei curtii de justitie dar asta comunist lasat?

Imi place cum adrenalina face concluziile, bzik si gata, il vor minca comunistii.. si-or farma dintzii draga. Sa te manince inca odata repet ai nevoie de trecut compromis, aici si bateti - unicul neajuns in lipsa acestui trecut. Dar faptul cum i-ai raspuns lui Victor in genere - clasa 2.
Filat nu-i Diacov - atunci draga me de ce atita nepasare vis-a-vis de Corduneanu, aa? Corduneanu nu-i Rosca si invers..
 
Black, cand m-am referit ca il vor manca in primarie, nu m-am referit la trecut... m-am referit la relatii, la sprijin si foarte simplu, la tarie de caracter... nu inteleg ce is cu apelativele astea asa de personale? te-am calcat cumva pe coada? sau m-am adresat cumva nerespectuos fata de tine? as vrea acelasi tratament.

uita-te te rog in Ro, cu sprijinul pe care il are Basescu si la ce s-a ajuns si tu sa imi spui mie de trecut nepatat? trecutul lui Dorin nu are nimic, asta ii problema de fapt, daca ma intelegi...
 
Black;180684 said:
cum drace poti sa spui ca uite Braghis e vina tuturor relelor... Militant asta-i daca nu mirsav atunci e o mutare demna de un populist inrait, populist care vrea prin orice instrument sa-si dea jos oponentul considerat cel mai de temut.. Cine de 17 ani e in parlament permanent, cine acu e in coalitie cu comunistii? Acu nu va place ca nu va da piata? Dar stiti voi oare ca spotul lui Braghis contra comuinistirlor a fost scos conform deciziei curtii de justitie dar asta comunist lasat?

Imi place cum adrenalina face concluziile, bzik si gata, il vor minca comunistii.. si-or farma dintzii draga. Sa te manince inca odata repet ai nevoie de trecut compromis, aici si bateti - unicul neajuns in lipsa acestui trecut. Dar faptul cum i-ai raspuns lui Victor in genere - clasa 2.
Filat nu-i Diacov - atunci draga me de ce atita nepasare vis-a-vis de Corduneanu, aa? Corduneanu nu-i Rosca si invers..

Chiar monitorizez toata ziua spoturile de pe TV, jumatate de ora in urma la TV7 a fost difuzat spotul anti braghis al comunistilot si spotul anti-comunist a lui Braghis. Asa ca nimic nu a fost interzis :)

Braghis reprezinta o singura gasca, acea nomenclatura care inbogatit in urma prihvatizarilor din anii 90. Saracii comunisti au cam intarziat, au venit la putere cand totul era deja vandut. Acum ei lupta sa fure de la cei care au furat tot acesti ani.
Desigur ca scopurile comuniste sunt atat de meschine ca si regimului precedent, dar nu as dori ca aceasta lupta sa se termina cu victoria una din acestea de aia prefer existenta situatiei de conflict intre ei, care ar favoriza ascensiunea fortei a treia care este PPCD.

Unii pledeaza pentru reintoarcere vechilor elite politice (PD, Braghis, AMN) in defavoarea comunistilor care relativ sunt mai noi in politica RM, altii doresc perpetuarea situatiei existente.
Eu doresc o schimbare pe bune.
 
Interesante rezultate la sondajul pentru cine vei vota la alegerile locale. Ce mi se pare foarte interesant, asta cum de lumea mai acorda credibilitate reprezentantulu PPCD. Mai ales corduneanu care deschis a votat de cele mai mult eori una si aceeasi pozitie cu consilierii comunisti, chiar si in cazuri absolut stupide, cum ar fi demiterea pretorului de botanica, si multe altele.
 
ieri a intrat in cursa electorala si un alt factor: mirosul...ala urat...de WC...a fost imposibil sa tin usa deschisa...
un candidat avea un panou cu sloganul: Muncesti mai mult, te distrezi mai mult...ieri ni s-a dat la toti Muncesti pe saturate...
eu zic ca chestia asta o sa scada prezenta la urne cu 5-10 %, cel putin...
P.S. acelasi factor va intra in competitie si la Orhei, si la Balti, si la Cupcini (sunt orasele care le-am "mirosit" uneori pe durata veriii)...
 
cred ca "miroase" e putin spus, ele chiart put binisor... concurentii electorali inca ma folosesc slogane si imagini primitive, iar spoturile publicitare ii fac de ris pe unii (ca sa nu aratam cu degetul). De fapt, de ris se fac nu doar concurentii electorali, ci si oameni mai mari, care se primbla cu candidatii lor pe la concerte, serate, recitaluri si funerarii (Doamne Fereste)...

si nu o sa ma mir daca aceleasi tactici vor fi aplicate si la urmatoarele alegeri parlamentare, chiar daca pina atunci ar trebui sa ne mai europenizam putin, avind in vedere faptul ca suntem vecinii UE.
 
da, mirosul e treaba serioasa. cum de nimeni nu si-a bagat in slogan - cu mine in chisinau nu va pute. dar in unele regiuni pute a hoit.

dar iordan incepe a deveni simpatic :))) zambeste...si in spot clipeste ...
 
Electorala-2007
PDS se arata nemultumit de interzicerea unui spot electoral de-al sau la radio si televiziune
16.05.2007 - 14:28
Partidul Democratiei Sociale (PDS) este revoltat de comportamentul comunistilor, care au obtinut prin judecata sistarea unui sport electoral anti-comunist al PDS, dar, totodata, au plasat la mai multe posturi de televiziune si radio un spot electoral impotriva liderului PDS, Dumitru Braghis, releva DECA-press.
Comunistii il critica in acest spot pe Dumitru Braghis pentru situatia care era in tara pe timpul cand acesta exercita functia de premier si cheama electoratul sa nu sustina candidatura sa la postul de primar general al municipiului Chisinau.
Vitalie Pascaru, purtatorul de cuvant al PDS, a declarat, miercuri, in cadrul unei conferinte de presa, ca spotul respectiv ar putea avea efecte inverse, deoarece lumea stie prea bine care au fost rezultatele guvernarii lui Dumitru Braghis.
Deputatul PDS, Iurie Bolboceanu, a mentionat ca in spotul PDS, sistat de judecata pina pe 30 mai, comunistii erau acuzati ca au furat 80 milioane de lei.
„Noi nu ne vom adresa in judecata si nu vom cere sistarea spotului lor impotriva lui Dumitru Braghis pentru ca nu suntem ca si comunistii. In plus, nu avem increderea in justitia moldoveneasca, care este la cheremul comunistilor”, a spus el.
PDS considera ca nu se respecta Codul de conduita in alegeri, care, la initiativa Comisiei Electorale Centrale, a fost semnat de reprezentantii mai multor partide, ONG-uri si mijloace de informare in masa. Partidul nu exclude ca si-ar putea retrage semnatura de sub acest Cod


http://www.deca.md/?cat=art_com&id=83
plus spotul de pe play.md a lui Braghis.
 
adrenalina wrote
Black, cand m-am referit ca il vor manca in primarie, nu m-am referit la trecut... m-am referit la relatii, la sprijin si foarte simplu, la tarie de caracter... nu inteleg ce is cu apelativele astea asa de personale? te-am calcat cumva pe coada? sau m-am adresat cumva nerespectuos fata de tine? as vrea acelasi tratament.

uita-te te rog in Ro, cu sprijinul pe care il are Basescu si la ce s-a ajuns si tu sa imi spui mie de trecut nepatat? trecutul lui Dorin nu are nimic, asta ii problema de fapt, daca ma intelegi...

Sorry daca am trecut "marcajul", dar afirmatia ca Filat nu-i Diacov m-a socat, a sunat in unison cu afirmatia lui Militant ca Braghis e buricul tutror relelor de 17 ani.

Poti sa ma lamuresti cu exemplul dat despre Basescu, nu mi-i clar, as vera sa-ti raspund dar sa fiu sigur de ce ai avut in vedere.
 
eu cred ca m-am decis cu cine voi vota :)
cu Mihai Roscova.
pofig daca nu are mari sanse, da' i-am citit cv-ul.... bun cv.
am vazut ce oameni il sustin... buni oameni, printre care e si un fost prof de al meu :)
ce-s de-a bucuroasa :)))
 
Arina;181562 said:
eu cred ca m-am decis cu cine voi vota :)
cu Mihai Roscova.
pofig daca nu are mari sanse, da' i-am citit cv-ul.... bun cv.
am vazut ce oameni il sustin... buni oameni, printre care e si un fost prof de al meu :)
ce-s de-a bucuroasa :)))

da.. CVul parca-i ok.. (m-am uitat la roscovan.md)

am si eu un fost coleg care cu dansul lucreaza..
 
eu azi, cand intram in jumbo, am primit un flyer... si baiatul care impartea flyerele mi-a parut cumsecade... de aia nu am aruncat deodata hartiutsa, am pus-o in buzunar... apoi asteptam pe cineva si m-am gandit sa citesc fluturasul... am venit acasa si m-am uitat si pe site.
 
Poate in genere votam pentru Bodarev? Pai si el e un tiup simpatic, nu?
Ma mira foarte mult astfel de atitudini, deat sa te duci la vot si sa pui in buletin care o sa plece in van mai bine sa nu te duci de fel.
In general am cumaresc asa candidati de alte roshkovan, bodarev, si alte maruntzishuri care in general nu au nici un scop in aceasta campanie, deci sunt doar niste impuritati.
Cetateanul tre sa incerce sa determine mersul politicii nu sa sara cu sapa la avioane. Daca nu este capabil sa faca alegere normal sa fie bun sa steie acasa si sa accepte ceea ce i se spune...
 
Back
Top