alimentarea dupa grupa sangvina. merita?

cerepaha

New Member
am citit vreo trei carti despre chestia asta (de peter d'adamo) si am auzit multe opinii contradictorii! ce sa cred? caci eu vreau serios sa ma apuc de asta!
 
uai, kielilor , ce sunteti! eu am fost la librarie am cumparat carti si am citit ! ce vreti sa va atasezi???
va spun pe scurt: exista patru grupe sangvine (totii stim de asta)! I(O) grupa este cea mai veche si , respectiv , a VI(AB) cea mai noua! singele reprezinta, de fapt, sistemul de imunitate, care, in dependenta carei grupe ii apartine, necesita anumite produse! de exemplu: daca oamenmii cu gr I(o) sunt , in majoritate, carnivori, atunci cei cu gr. II(A) sunt mai mult vegetarieni! adica singele , reprezentind imunitatea, are nevoie de anumite substante. dar, deoarece exista 4 tipuri de singe , exista si 4 tipuri de alimentare!
asta eu tare concis v-am povestit! si tare "pe babeste"! vreau opinia profesionistilor! sunt medici in tara asat sau ba (adica pe forum)????
 
uai, kielilor , ce sunteti! eu am fost la librarie am cumparat carti si am citit ! ce vreti sa va atasezi???
va spun pe scurt: exista patru grupe sangvine (totii stim de asta)! I(O) grupa este cea mai veche si , respectiv , a VI(AB) cea mai noua! singele reprezinta, de fapt, sistemul de imunitate, care, in dependenta carei grupe ii apartine, necesita anumite produse! de exemplu: daca oamenmii cu gr I(o) sunt , in majoritate, carnivori, atunci cei cu gr. II(A) sunt mai mult vegetarieni! adica singele , reprezentind imunitatea, are nevoie de anumite substante. dar, deoarece exista 4 tipuri de singe , exista si 4 tipuri de alimentare!
asta eu tare concis v-am povestit! si tare "pe babeste"! vreau opinia profesionistilor! sunt medici in tara asat sau ba (adica pe forum)????
 
uai, kielilor , ce sunteti! eu am fost la librarie am cumparat carti si am citit ! ce vreti sa va atasezi???
va spun pe scurt: exista patru grupe sangvine (totii stim de asta)! I(O) grupa este cea mai veche si , respectiv , a VI(AB) cea mai noua! singele reprezinta, de fapt, sistemul de imunitate, care, in dependenta carei grupe ii apartine, necesita anumite produse! de exemplu: daca oamenmii cu gr I(o) sunt , in majoritate, carnivori, atunci cei cu gr. II(A) sunt mai mult vegetarieni! adica singele , reprezentind imunitatea, are nevoie de anumite substante. dar, deoarece exista 4 tipuri de singe , exista si 4 tipuri de alimentare!
asta eu tare concis v-am povestit! si tare "pe babeste"! vreau opinia profesionistilor! sunt medici in tara asat sau ba (adica pe forum)????
 
uai, kielilor , ce sunteti! eu am fost la librarie am cumparat carti si am citit ! ce vreti sa va atasezi???
va spun pe scurt: exista patru grupe sangvine (totii stim de asta)! I(O) grupa este cea mai veche si , respectiv , a VI(AB) cea mai noua! singele reprezinta, de fapt, sistemul de imunitate, care, in dependenta carei grupe ii apartine, necesita anumite produse! de exemplu: daca oamenmii cu gr I(o) sunt , in majoritate, carnivori, atunci cei cu gr. II(A) sunt mai mult vegetarieni! adica singele , reprezentind imunitatea, are nevoie de anumite substante. dar, deoarece exista 4 tipuri de singe , exista si 4 tipuri de alimentare!
asta eu tare concis v-am povestit! si tare "pe babeste"! vreau opinia profesionistilor! sunt medici in tara asat sau ba (adica pe forum)????
 
Nu ladno...tak uj i biti...te scudzam :D

Eu de exemplu nu-s de acord cu asta...alimentatsia depinde de tipul corpului...eu de exemplu am a II ...da nu sunt de loc vegetarian :)
tak cito pre multe cartsi cetite...tot e rau...
Eu saocot asha...tre sa maninci tat cetsi place...shi pina cind te saturi...
ceia ce spune proverbul cela...ca tipa de la masa trebuie sa te scoli nici flamind nici satul...este polnaia fignea...
 
Da mie mi-a placut teoria lui d`Adamo, mai ales ca am vazut si rezultatele obtinute de o buna cunostinta de a mea. In prezent a ajuns sa poarte masura 46, in primavara purtand 50. Se simte perfect, nu mai are durerile de cap de care suferea.
Am descoperit, ca majoritatea produselor, care imi sunt contraindicate, nici nu le suport, sau imi sunt indiferente. Sunt vreo 2-3 la care-mi pare rau sa renunt, dar nu inseamna ca nu am dreptul sa le mananc niciodata.
In alimentatie, dupa d`Adamo, exista trei reguli de baza:
- sa mananci conform sezonului, ca exemplu sa nu faci abuz de capsuni iarna,
- sa te stradui sa mananci produse, care cresc in zona climaterica din care faci parte (alege caisele si nu ananasii),
- increde-te in propriul instinct in alegerea hranei, necesare organismului tau.

In general, teoria aceasta nu e pentru a slabi, ci pentru a te simti bine.
 
As vrea si eu sa gasesc informatia prin net, dar n-am timp sa caut. Acum sunt preocupata sa gasesc vreo carte in domeniu. Am cam putina informatie la tema, dintr-o revista (in rusa). Poate voi fi mai libera si va voi scrie ce alimente sunt recomandate si care sunt contraindicate fiecarei grupe sangvine.
Personal sunt abea la inceput de cale, asa ca nu pot vorbi despre careva rezultate. N-am nevoie sa slabesc, asa ca nu voi urma toate recomandarile cu strictete. Mi-i greu sa renunt definitiv la cartofi, carne, ciuperci, vinete, lactate, maioneza, care sunt contraindicate grupei A, din care fac parte. Dar am observat, ca daca consum ce mi se indica ma simt mai confortabil.
 
Shi iarashi tat se invirte in jurul masurilor :) avea 50...a ajuns la 46...
eu shtiu asha ca daca imi place...apoi nu vad de ce ash renuntsa...vitamina C...va ramine vitamina C...nu import in ce produs se afla ea...caise sau ananase...asha ca tat depinde de cantitate...
 
apstudio, shi ceilaltzi, eu tot 'saocot' ca mincarea sanatoasa este atunci cind maninci ce doreshti shi cind doreshti (da nish chiar sa stai tati ziua cu botu-n farfurii pline cu mincare) shi ar mai trebui sa tzii shi un regim de alimentare.
din ce a spus 'd`Adamo' is de acord cu chestia aia sezoniera, trebuie sa profitam de ce ne da noua natura (fructe, legume).

iaca de ex harbuz maninc pina nu mai incape in mine, shi ghini fac :D ...
 
Chestia sezoniera e binevenita pentru economie... :)
inainte frigidere doar nu erau ca sa pastreze toata bogatsia asta :)
 
dupa mine teoria asta e o fignea mare. la grupa mea de singe ar trebui sa mananc tot felul de fasole si prostii din astea, care eu nu le suport. nu e nici un pic de peste, nimic bun, mai in scurt.

daca va intereseaza teoria ca si metoda de slabire, in cazul asta cea mai buna metoda de a slabi este SA INCHIZI GURA si sa nu o deschizi de fiecare data cand vezi mancare :D
 
Nu stiu de unde ai luat informatia, dar e complet gresita. Ai fost dezinformata si nu informata.
Nu exista grupa sangvina, careia sa-i fie interzis pestele. Despre fasole, e permisa doar grupei B (III), ceea ce nu e valabil pentru celelalte leguminoase. E cumva grupa ta?
Poti sa-mi spui ce grupa ai, ca am o carte maaareeeee-maaaaareee si-ti fac o lista de alimente care ti se recomanda? Din pacate cartea e in rusa si mi-ar lua f.mult timp sa traduc chiar si prescurtat pentru toate grupele, mai ales cand e vorba de soiurile de peste. Totusi, nu ma las de ideea s-o pot face pe viitor.
 
Back
Top