alimentarea dupa grupa sangvina. merita?

kraft_natasha;193979 said:
legume, fructe, lactate... le pap consecutiv? :D ce faina asociere ar fi :rolleyes:

:eek: no carne... eu mor fara piept de pui, ficat shi vitel...

asha credeam shi eu cand am renuntat la carne... Dar dupa aia iti trece. De fapt nici macar nu-i simti lipsa!!!
 
kraft_natasha;193979 said:
:eek: no carne... eu mor fara piept de pui, ficat shi vitel...

Si eu ador carnea de pui, dar crede-ma... dupa juma de an fara carne nici nu mai vrei sa vezi asa ceva in fata ochilor... :)

Pentru cei interesati de alimentarea dupa grupa sangvina atasez cartea domnului Fulga Stelian. O buna parte din carte este dedicata acestui gen de alimentare...
 
oho :) pieptul de pui e absolut fantastic :) nu poate fi stricat nicicum :D pina shi ars e bun, shi daca`l mai pui in lapte inaine de a fi gatit... cum poti sa renunti la asha ceva?!

sa presupunem - la asta renuntz, renuntz shi la restul, shi cu anemia ce fac? :)
 
kraft_natasha;193986 said:
oho :) pieptul de pui e absolut fantastic :) nu poate fi stricat nicicum :D pina shi ars e bun, shi daca`l mai pui in lapte inaine de a fi gatit... cum poti sa renunti la asha ceva?!

sa presupunem - la asta renuntz, renuntz shi la restul, shi cu anemia ce fac? :)

pai ce la anemie treb carne??? anemia este din lipsa de fier... nu???? Pai draga mea aici trebuie sa bei sucuri in fiecare zi shi sa mananci multe legume shi fructe proaspete shi mai des shi de cele bogate in fier: mere, curmale!!!
 
Suferi de anemie? Datorata deficientei de fier sau acidului folic, etc?
In orice caz, anemia poate fi prevenita cu ajutorul unei alimentatii echilibrate, iar fierul care de exemplu il poti gasi in carne poate fi la fel de bine luat si din alte produse ca merele... (repet si io ce-a zis Trishna... :) )
 
kraft_natasha;193993 said:
gata, terminnnnati :) nimic nou de la voi nu aflu...
Ok... ok... No need to yell! :)
Atunci downloadeaza cartea atasata mai sus si citeste pe cont propriu...
 
Sunteti tinere, veti fi odata mame si rezervele de fier pentru organismul vostru si eventual cel al copiilor vostri, doar cu fierul din mere sau alte verzaturi vor fi mai mult decit insuficiente. Pentru ca anume de la mama primeste copilul fier, care sa-i asigure necesitatile, pina-i el in stare de sinestatator sa-l asimileze.

Furnizorul esential de fier a fost si ramine carnea, mai ales cea de vitzel... si pestele. Vegetarienii ar trebui sa consume produse suplimentate cu fier, cum ar fi piinea de gen, unii chiar medicamentos sa-l substituie daca e cazul. :)
 
Bine... Sa zicem ca primeshti mai mult fier din carne decat din vegetale.Iar
organismul fier nu produce. Ce fel de carne se mananca la noi??? de iepure, porc, pui, miel, curcan, vita. Ce au in comun toate aceste animale???? Deshi unele din ele pot manca shi carne, sunt hranite cu cereale shi iarba. Apare intrebarea: Daca din "verzaturi" nu poti lua destul fier, cum de carnea acestor animale contine destul fier???


In cazul peshtilor se consuma shi peshti carnivori, dar ei se hranesc cu peshtii ce mananca plancton. Shi ajungem de fapt la aceeashi chestie, ca fierul tot din "verzaturi" il primim!!!

Shi asta pe scurt, ca sa nu scriu "referate" pe tema "De ce nu trebuie sa consumam carne"
 
Trishna, conform logicii tale ar mai trebui sa ne intrebam si de ce oamenii nu rumega si de ce nu fac fotosinteza.
Omul nu-i nascut ierbivor (are intestinul intermediar intre ierbivor si carnivor, nu digera celuloza - cum fac ierbivorele), nu are digestie de ierbivor, intestinul lui absoarbe mai usor fierul in forma hem (adica forma din carne - absoarbe intre 10% si 40%) decat din formele vegetale (se absoarbe 1%). Asa-i facut si pace. Accepta asta si treci mai departe: ce poti tu sa faci ca sa-ti tii corpul sanatos; daca nu vrei sa mananci carne, ia din suplimente tot ce-i lipseste. Lintea, spanacul, sfecla au fier; parerea mea ca n-au suficient sau n-ai cum sa mananci suficiente d-astea (o cantitate prea mare grabeste tranzitul si deci scade absorbtia). Daca nu mananci nici branzeturi/lactate, suplimenteaza-ti si B12 (am gasit pe undeva ca si lactovegetarienii ar trebui sa si-l suplimenteze).
Si eu am ales sa nu mai mananc carne de cativa ani (vreo 2 ani am mancat rar, iar in ultimii 2 ani n-am mai mancat decat peste de 2-4 ori/luna si de vreo 3 ori carne, cu ocazia sarbatorilor in familie, ca sa nu-i supar pe-ai mei), dar iau fier (supliment, nu ma bazez doar pe cel din linte, desi mananc zilnic asa ceva)

Citeste bine ce zice Kiara. Si in general asculta-i p-aia mai batrani ca tine :D
 
Nici nu zic ca sunt vegetariana... tin un regim lacto-vegetarian. Nu am facut studii ca sa shtiu in care forma se asimileaza mai bine fierul. DAr shtiu o chestie, chiar shi unchiul meu, care e medic la un moment dat "s-a scapat cu vorba " shi a zis ca este foarte bine sa nu mananci carne. Unicul motiv real p-u care se mai face reclama la carne este ca multi oameni inca nu pot renunta la ea!!!

Nu impun pe nimeni sa adopte acest regim, este dreptul fiecaruia sa aleaga!!!
Spun doar ceea ce cred ca e corect sau adevarat. Chiar shi medicii daca studiaza, cerceteaza multe lucruri nu pot sa spuna decat ceea ce cred ca e corect sau adevarat, altfel mai multa lume ar fi avut shanse la lecuire!!!!
 
solara;194006 said:
Citeste bine ce zice Kiara. Si in general asculta-i p-aia mai batrani ca tine :D
Exakt
z_old.gif

:D

TRISHNA;194009 said:
Nici nu zic ca sunt vegetariana... tin un regim lacto-vegetarian. Nu am facut studii ca sa shtiu in care forma se asimileaza mai bine fierul. DAr shtiu o chestie, chiar shi unchiul meu, care e medic la un moment dat "s-a scapat cu vorba " shi a zis ca este foarte bine sa nu mananci carne...

pai da...e foarte bine sa nu maninci zi si noapte doar carne. Sa exagerezi cu orice produs alimentar nu e bine. Vorbim aici in conditii de alimentatie echilibrata...si nu trebuie sa faci mari studii sa stii in care forma se asimileaza la om fierul mai bine.

Si da...iar ai tu dreptate...mult mai sanatoasa ar fi fost lumea fara medici..
icon_oops.gif
 
Si medicilor le-ar fi fost mai bine daca nu s-ar fi facut medici :p
In fine, simt ca e momentul sa vina cineva cu teoria conspiratiei companiilor farmaceutice... Trishna?
 
solara;194057 said:
Si medicilor le-ar fi fost mai bine daca nu s-ar fi facut medici :p
In fine, simt ca e momentul sa vina cineva cu teoria conspiratiei companiilor farmaceutice... Trishna?

haha funny!!! :sarcasm: Cu tine shi Kiara alaturi.... ar fi o sinucidere!!! :D
 
Back
Top