alimentarea dupa grupa sangvina. merita?

se poate gasi usor pe piata! de fapt, sunt foarte multe! sigur, toate in rusa, pentru la noi la 2 carti in romana le revin 17 in rusa!
 
"Coroce", ma bagi la "prestuplenie" - "po-russki, tac po-russki", da numai oleaca:

Grupa AB (IV)
Carne
deosebit de folositor - curca, iepure de casa, miel
a evita - porc, vita, gaina, rata, gasca, prepelita
Peste
deosebit de folositor - macrou, hering, batog, ton, somon, nisetru, , biban, stiuca, pastrav, salau, /rus. xek, merluza
a evita - crabi, raci, crevete, hamsii, moluste, paltus, nisetru, morun, cambula
Lactate
deosebit de folositor - branza de vaca, chefir, iaurt, cmantana, branza, tofu
a evita - lapte integral, frisca, inghetata
Uleiuri
deosebit de folositor - de masline
a evita - de porumb, de floarea soarelui
Nuci, seminte
deosebit de folositor - arahide, nuci
a evita - seminte de floarea soarelui, de bostan, mac
Leguminoase
deosebit de folositor - soia, linte
a evita - fasole, mazare
cereale
deosebit de folositor - orez, secara, mei
a evita - hrisca, porumb, orz
Legume
deosebit de folositor - morcov, sfecla, varza, castraveti, telina, vinete, usturoi
a evita - porumb, ridiche
Fructe
deosebit de folositor - mere, visine, prune, poama, lamaie, agrise, rachitele (kliukva), smochine
a evita - portocale, granate, curmale
Mirodenii, condimente
deosebit de folositor - usturoi, hrean, carri, patrunjel
a evita - piper negru, otet, ketchup, legume murate si marinate, gelatina, anason
Bauturi
deosebit de folositor - cafea, ceai verde
a evita - ciai negru, bauturi carbogazoase (cu fys :wink: )

Contribuie la ingrasat - carnea "rosie", fasole, hrisca, grau in cantitati mari
Te ajuta sa slabesti - legume verzi, pestele, algele, lactate care au trecut fermentatia (molocinokislye), produse de soia

Asta-i o varianta foarte prescurtata dintr-o revista. O poti utiliza ca baza, dar mai sunt foarte multe produse neutre.
 
Ghita o rugaminte mashcata - dupa o perioada de timp sa ne impartasheshti shi noua care au fost urmarile "dietei" conform grupei sangvine, poate tre sa ma apuc shi eu de asha ceva :wink:
 
Ghita, sa cresti mare, da eu nu-s chiar myca sa-mi pupi maina :) . S`apu fii atenta sa nu-ti spargi capu.

Lucky(numaru dracului) daca ai burta mare precis ca n-o strica :wink:
 
O, preferata mea, grupa II. Cazul cel mai grav pentru iubitorii de carne, printre care ma numaram si eu inca prin august :D

Alexandru, o voi face cu placere, doar ca traducerea va necesita careva timp, de care duc lipsa.

Interesant, ce grupa sangvina are Teo, ca tare mii jale de ea cum se sacrifica :-? Daca ar manca conform grupei sangvine nu ar sta flamanda :)
 
Asadar, precum am promis:

Grupa sangvina A (II)

Carne
deosebit de folositor nimic
neutru de gaina, pui si curcan (de preferat piept)
a evita toate produsele din carne in afara de cele indicate ca fiind neutre
Peste
deosebit de folositor crap, biban, stiuca, pastrav, somon, batog, macrou, sardina, salau
a evita - hering, crabi, raci, crevete, hamsii, moluste, cambula, icre
Lactate si oua
deosebit de folositor - branza de soia tofu, lapte de soia, lapte de capra
neutre - branza Feta, Ricotta, Mozzarella, Farmer (nu sunt din lapte de vaca), se permite cate 1 ou de 3 ori pe saptamana, uneori iaurt, smantana slaba, branza topita
a evita unt, lapte integral sau degresat, frisca, inghetata
Uleiuri
deosebit de folositor - de masline, de seminte de in (neutru "canola")
a evita - de porumb, de arahide
Nuci, seminte
deosebit de folositor - arahide, de dovleac
neutre nuci, mac, migdale, susan, floarea soarelui, alune funduc
a evita fistic, (?keshiu?)
Leguminoase
deosebit de folositor mazare, soia, bob, linte, fasole pastai
a evita fasole, naut
Cereale
deosebit de folositor - orez, hrisca, ovas, porumb, secara, mei, orz (mai bine cand sunt intregi sau macinate mashcat)
a evita - tarate de grau, amestecuri de cereale
Painea
a evita painea din faina de calitate superioara gen "semolina" sau "durum", painea cu tarate, din amestec de cereale
Legume
deosebit de folositor - morcov, sfecla, ridiche, ciapa, usturoi, dovleac, salata, pastarnac, bamii, spanac, brokkoli, colrabi, patrunjel, hrean, porumb, castraveti, telina
a evita rosiile, cartofii, vinetele, varza, ciupercile de sera, ardei verde si galben, masline, ardei rosu iute
Fructe
deosebit de folositor grapefruit, ananas, mere, cirese, caise, coacaza, visine, prune, lamaie, rachitele, smochine, prune uscate, stafide, struguri, capsuni, kiwi, fragi, zmeura, curmale, piersici, nectarine
a evita - portocale, banane, nuci de cocos, mango, mandarine, papaia, revent
Mirodenii, condimente
deosebit de folositor - usturoi, imbir, sos de soia, mustar, anason
a evita otet, piper negru si alb, otet, ketchup, legume marinate, gelatina
Bauturi
deosebit de folositor - cafea, ceai verde, vin rosu sec (alb neutru), sucuri din fructele si legumele permise
a evita - ceai negru, bauturi carbogazoase, bere, suc de portocale, papaia, tomate

Contribuie la ingrasat carnea (se asimileaza greu, se depune sub forma de grasime, duce la cresterea cantitatii de toxine in organism), lactatele, fasolea (incetineste metabolismul), graul (inrautateste utilizarea caloriilor).
Contribuie la slabire uleiurile vegetale, soia (contribuie la o digestie rapida), legumele (contribuie la un metabolism activ).

Daca am scris ceva gresit e pentru ca lipseste din dictionar :wink: :D
 
Fox multumesc, multumesc frumos.
Totusi, nu e usor de loc sa accept ce scrie acolo (si nu ma refer numai la carne,
ca la asta ma asteptam, eram oarecum pregatit). Mai bine ar fi sa cred
ca am alta grupa de singe :)
 
Asa pare la prima vedere. La cat de carnivora eram eu, acuma poate sa stea chiar si pieptul de pui la frigider si nu ma tenteaza sa-l prepar. Dar am facut o multime de experimente culinare din produse de soia si mi-am stabilit niste preferinte. Problema e ca la noi nu se prea gasesc multe din cele indicate. Macaroanele sunt toate doar din grau de soiuri dure, care nu se recomanda. Mi-am cumparat linte germana, ca autohtona la piata n-am gasit...
Totusi am fost surprinsa ca multe din cele contraindicate nici nu-mi placeau si le evitam instinctiv. Eu n-u pot spune ca urmez toate recomandarile mult prea strict, mai fac careva abateri, insa acum nu mai stiu ce-i aia greu la stomac.
 
daca as sta sa raspund la toate temele 'in care nu cred' puse in discutie pe forum, afisindu-mi doar dezacordul prin 2 cuvinte in cruce si 7 semne de exclamare, cred ca aveam amu vre-o 500 de msg.
 
1.Nu sunt doar 7 semne de punctuatie.
2.Nu cred si aceasta inseamna ca vreau sa-mi expun parerea.
3.Eu nu ma lupt pentru numarul de mesaje.
4.Daca era asa eram sa am 5 000 de mesaje.
5.Multumesc pentru observatie.


PS:acolo sunt 6 cuvinte.
 
Back
Top