alimentarea dupa grupa sangvina. merita?

Ei bine ce poti recomanda unei persoane:
SEX:m
0(I)Rh+
virsta>22 ani.
H=195 cm.
ochi=verzi-caprui.
par=intunecat(castaniu)
S.multe A.?
 
Sert, stai sa-mi aduc talmudul de acasa si-ti gatesc si tie un referat privind grupa I :)
Una ti-o spun chiar acuma: carne, carne si iar carne. Numai nu de purcel :lol:
Da S. si A. cum se descifreaza?
 
Of, da eu am si uitat ca am promis ceva. :(
Hai ca in timpul cel mai apropiat am sa ma apuc de traducere.
 
Grupa sangvina O (I)

Carne
deosebit de folositor carne de berbec/oaie, de vita, miel, caprioara, ficat, inima.
neutru iepure, gaina, pui, curcan, potirniche, prepelita, fazan, rata.
a evita gisca, sunca, porc, bacon.
Peste
deosebit de folositor hering, stiuca, paltus, biban, nisetru, pastrav, macrou.
neutru - crabi, raci, crevete, cambula, crap, midii, calmar, pui de balta, melci :wink:
a evita hering sarat sau marinat, icre, moluste, somon (afumat), stiuca de mare, caracatita.
Lactate si oua
deosebit de folositor nimic :-?
neutre - unt, branza de soia tofu, lapte de soia, brinza "Farmer", "Mozzarella", Feta".
se permite cate 1 ou de 4 ori pe saptamana.
a evita iaurt,chefir, lapte de capra, lapte integral si degresat, cascaval topit, brinza de vaca (presata), frisca, inghetata, o lista intreaga de cascavaluri, tocmai care se gasesc in magazinele noastre :(
Uleiuri
deosebit de folositor - de masline, de seminte de in
neutre - "canola")
a evita - de porumb, de arahide
Nuci, seminte
deosebit de folositor nuci, seminte de dovleac
neutre migdale, susan, floarea soarelui, alune, funduc
a evita arahide, fistic, mac, (?keshiu?)
Leguminoase (mai raruts)
deosebit de folositor Adzuki (un fel de fasole), fasole "pinto" (tarcata).
neutre mazare verde (si pastai), bob, fasole pastai, naut.
a evita fasole obisnuita, linte.
Cereale
deosebit de folositor nimic :-?
neutre - orez, hrisca, griu "spelta", mei, orz.
a evita - porumb, ovas, amestecuri de cereale (dejun rapid)
Painea
nu prea se recomanda...
neutre- paine de griu "spelta", de secara, turte de orez.
a evita painea din faina de calitate superioara gen "semolina" sau "durum", painea din amestec de cereale, matsa, din porumb, covrigi de griu.
Legume
deosebit de folositor colrabi, ardei rosu iute, brokkoli, bamii, ciapa, pastarnac, patrunjel, hrean, usturoi, spanac, salata.
neutre ardei galben si verde, ciapa verde, icoriandru, masline verzi, morcov, castraveti, ridiche, sfecla, radacina de telina, roshii, dovleac, marar, tsukini.
a evita avocado, vinetele, ciupercile de sera, varza, cartofii, porumbul, maslinele.
Fructe
deosebit de folositor prune verzi, rosii, negre, proaspete sau uscate, smochine proaspete sau uscate.
neutre banane, caise, struguri, pepene verde, rodii, visine, grapefruit, pere, stafide, kiwi, coacaza, lamaie, fragi, zmeura, piersici, nectarine, papaia, curmale, mango, ananas, mere.
a evita - portocale, nuci de cocos, mandarine, revent, capsuni.
Mirodenii, condimente
deosebit de folositor carri, patrunjel
neutre anason, busuioc, bergamot, cuishoare, mustar, gelatina, kardamon, coriandru, frunza de dafin, maioran, miere, minta, marar, hrean, usturoi, shafran, ciocolata, sare, zahar.
a evita otet de orice fel, vanilie, piper negru si alb, amidon de porumb, scortisoara, nucshoara.
Bauturi
deosebit de folositor apa carbogazoasa, sucuri din ananas, prune, visine.
neutre - ceai verde, vin rosu, vin alb, bere.
a evita cafea, ceai negru, bauturi ce contin alcool distilat.

Contribuie la ingrasat graul, porumbul, lintea, fasolea, varza.
Contribuie la slabire produse de mare, care contin iod, sare iodata, ficat, carne rosie, brokkoli, spanac.
 
Eu m-am abatut de o vreme de la regula si simt cum am "crescut" oleaca.
Srocino trebuie sa revin la norma :-?
 
pt fox

eu am auzit de mult despre acest tip de alimentatie, insa niciodata nu am citit ce mi s-ar recomanda.... merci fox pentru traducere... m-a frapat faptul ca imi place exact ceea ce mi se recomanda si ca fug de alimentele care nu mi se recomanda( in cele mai multe cazuri)....
 
Organismul stie, in mare parte, ce-i trebuie. Si pe parcurs, inconstient, te feresti de produsele care-ti provoaca discomfort.
Eu credeam ca nu voi putea trai fara cartofi si carnita de purcel, dar acuma imi cartofii mi se par fara gust, iar carne in general mananc rar si aceia nu-i de porc.
 
Fox, am shetit despri shi ne-ai dzys, dar iaka nu stiu daca voi putea respecta rejimu'. ladno, voi incerca :wink: :)
 
Back
Top