am fost umiliti in presa turca

Despre Romania se scrie in general in fiecare zi (si chestii mult mai gretzoase) si reactie-0.
Vad ca basarabenii sunt mai mandri.
 
militant:

Despre Romania se scrie in general in fiecare zi (si chestii mult mai gretzoase) si reactie-0.
Vad ca basarabenii sunt mai mandri.

este un graunte mare de adevar in spusele tale... eu zic ca este normal sa se vorbeasca despre o tara in lume, ma rog, traim intr-o lume care se globalizeaza, se calatoreste mult...
mai cred ca ar trebui sa existe o normalitate a discursului critic despre o tara, fie el si intr-o forma atat de primitiva, precum articolul cu pricina...altfel spus, ar trebui sa ne obisnuim cu ideea ca putem fi priviti si in alt mod, suntem vazuti altfel decat prin prisma stilizarilor idiot-nationale precum "ospitalitate", "truditori", "plai mioritic" etc... sa consideram normal ca un strain sa nu fie exaltat de obiceiurile, apucaturile, traditiile sau problemele noastre...
e o problema si un defect serios cand orice atitudine din afara se trece prin filtrul "demnitatii nationale"... prelungita mai departe aceasta logica ar duce la situatii paradoxale de tipul: presedintele tarii sa se ia de gat cu funcionarii de la Bruxelles in numele demnitatii nationale pentru ca aia au indraznit sa ne spuna ca agricultura noastra merge prost (suntem saraci si nu prea avem de mancare), ca suntem lideri in topul tarilor exportatoare de carne vie (e, intr-o forma voalata chestia asta ni se spune aproape zilnic, problema turcului e ca nu cunoaste rigorile corectitudinii politice), sau, alta situatie: seful federatiei moldovenesti de fotbal se supara pe FIFA pentru ca, au pus Moldova pe locul 53 in clasamentul mondial si nu pe locul I sau II, cu aceeasi argumentare, ca asta ne lezeaza demnitatea nationala...
in astfel de situatii incerci sa gasesti linia de mijloc: bolmojesti ceva sub nas, de tipul: ar fi bine sa se tina cont de...facem eforturi pentru... (plus alte prostii ale limbii de lemn), dar, daca tii cu adevarat sa solutionezi problema, iti sufleci mainile si vezi daca reprosurile sunt intemeiate sau nu..
consider ca epopeea turca (populara si din alte motive - exista un fundal puternic de sentimente anti-turcesti, cultivat inca din scoala) a fost gestionata prost... ma gandesc ca asemenea articole vor continua sa apara..si ce te faci cand vor veni de la Bruxelles, Paris sau Moskova?
 
plina este lumea de clisee. ''Romanii si bulgarii sint tigani'', ''moldovencele crve'',''rusii cu alcoolul'' etc. Ciudat este cum plia turcii rid de moldoveni fara sa priveasca la dinsii in ograda.
 
De fapt Svetlana, multi tigani din Occident provin din Romania. Multe fete din Moldova se duc la produs in UE. Multi rusi beau. Asta este adevarul.

Asta nu inseamna cu nu exista si tigani italieni, francezi betivi sau curve nemtoaice. Probleme apare atunci cand generalizezi. Nu este absolut deloc corect sa generalizezi.

Si de fapt sa analizam problemele: tiganii din Romania. Ce era sa le facem? Sa le dam in cap? Sa-i gazam? Sunt gitanes din Franta mai breji decat tiganii din Romania?

Curvele din Moldova. Situatia economica, etc, etc. In vreme de criza (in timpul celui de-al doilea razboi mondial, etc) si frantuzoaicele se prostituau. Poate ca multe nici nu vroiau si poate ca nici nu le placea. Poate ca aveau de ales intre a se prostitua si a lasa copii sa moara de foame. Asta face din francezi un popor de curve?

Betivii din Rusia. Iarasi probleme, lipsa banilor, framantari sociale, etc. Si americanii au parte de mult stres. Beau cat beau dar foarte multi se drogheaza. Asta face din americani un popor de drogati?
 
Eu sincer din atitudinea occidentalilor scirbosi si aroganti m-am gruzit tare.
Cind este vorba de tigani in Ro,Bg etc. problema sta asa: Nu-i discriminati,ca sinteti rasisti,Gitler samd.
Cind este vorba de tigani la ei in ograda problema sta asa: Luati tiganii de aici ca fura,ucid; ii deportam pe toti.
Imi cer iertare asta nu e ipocrizie?
 
niste mituri: toti francezii is gay, turcii is retardati, olandezii drogati, chinezii farmeaza toata ziua in WOW. si multe altele
 
Sventlana;205234 said:
plina este lumea de clisee. ''Romanii si bulgarii sint tigani'', ''moldovencele crve'',''rusii cu alcoolul'' etc. Ciudat este cum plia turcii rid de moldoveni fara sa priveasca la dinsii in ograda.

Luminitzo, in UE romanii si moldovenii sunt si vor fi considerati rasa inferioara. Noi nu am participat niciodata la istoria occidentala, ci am avut propria noastra istorie. Iata de ce suntem deobicei aruncati "intr-un pachet" cu rusii. Este o situatie pe care nu vom fi in stare sa o depasim si ma tem ca in UE soarta romanilor va fi ce a unor cetateni "de mana a doua".

In Italia imigratia nelegala va fi considerata infractiune http://chisinau.novopress.info/?p=901

Reamintim ca in noiembrie 2007 deputatul Francesco Saverio Caruso din partea partidului “Rifondazione Comunista” a propus crearea unor lagare de concentrare pentru cetatenii romani de unde acestea sa fie eliberati in cazul in care vor demonstra ca au un venit mai mare de 50 de mii de euro.
 
In primul rand articolul e imprecis. Ei lupta cu imigrarea in general si nu cu cea din est. Apoi, se punea probleama romanilor(de fapt a tiganilor mai mult, pentru ca majoritatea e toanta si nu stie diferenta intre rom si roman... ah da, ei scriu rom, si nu rrom). In acelas timp vor fi toleranti mai ales cu cei care ingrijesc batranii, pentru ca cat de aiurea nu ar fi acest guvern, nu-s prosti, isi vad de interese.

Guvernul asta e cel mai naspa probabil din ultimii 10 ani, si au castigat cu atatea voturi exact din cauza ca stanga(comunistii mai ales) era foarte toleranta cu imigratii. Iar Maroni ala face parte dintr-un partid separatist/rasist si mai stiu eu cum... e normal sa fie asa de anormal.

50 de mii de euro? In 10 ani poate... nu-s de unde au ei informatiile astea.

Apropo, faza cu centrele alea care sunt active acum in Italia... in ele imigratii raman foarte putin timp(vrei 10 zile daca nu gresesc), apoi sunt identificati si expulzati... in caz ca nu ii identifica le dau o foaie de drum si le zic carati-va... si le dau drumul pe strazi. Nimic deosebit.
 
Dar roata se invarte mereu. Si ce a fost inainte de WWII la nivel de clasamnte si emigratie se poate intoarce. ... Ca sa nu mai zic ca si asa e plin de italieni in Romania. Popor european mai nomad ca ei nu exita :

The Economist : Romania might economically outrun Italy by 2020

Romania might outrun Italy in economic terms, by 2020, if current Italian tendencies will remain unchanged, The Economist informs in its electronic edition in an analysis on Italy after legislative elections won by Berlusconi. In 2006, Italy was surclassed by Spain and next year it could be surclassed by Greece. LSE Economics Dr. Francesco Grillo suggests that if Italy's economy remains unchanged, Romania has every chance to outrun it.

Italy's future depends a lot on the economic path to be chosen by Berlusconi, the Economist analysis argues. Moreover, the analysis takes into account the IMF estimations recently published which show a decrease in the Italian economic development rate for 2008 and 2009. According to IMF predictions, Italy will have the lowest economic growth rhythm in the G8.

In the euro zone, Italy has every chance to enter recession in the upcoming 12 months. After 12 years, Italy is for the same time below the average of the 27 member states, the Economist notes. The Economist analysis is skeptical that Berlusconi will push for Liberal reforms.
 
Nu este necesar sa deschideti viza la ambasada pentru a pleca in RM. Vizele se elibereaza la aeroport (pina la ghiseul de control) dupa un dialog cu reprezentantul vamii. Adica, daca nu i-ati placut tipului el are dreptul de a va intoarce la tara d-voastra de bastina. Pretul vizelor este destul de mare. Suteti supus achitarii a 60 $ pentru o viza pe termen de o luna.

Interesant de parca cind noi mergem la ei in tara trebu sa stau cu lunile la ambasada,am avut ocazia sa merg de multe in turcia,si o parte din articol este facut de marea gelozie a lor fata de fetele noastre frumoase..da si despre curatenie,sa lasam curatenia lor la oparte ca am vazut eu cum sta gunoiul trei saptamini si nu-l curata nimeni,sa stiti ca in Md. e mai curat de 10 ori.
Desi imi place aceasta tara ca au o istorie bogata,imi iubesc patria si mai mult.
Iar fetele ce se prostituiaza,la urma urmei au cea mai veche profesie din lume :)) si a fost alegerea lor,da si nui padure fara uscaturi,sa nu numaram cite dezmaturi in hotelurile lor se fac :p...
 
partizan131;204390 said:
exemplul chinez nu-ti da pace sa dormi?

dar ce ?
este rusine sa muncim in agricultura sau constructii...??

apoi fiecare pasare pe limba lui piere..
daca intelegi putin la ce ma refer..

iar chestia cu padurile si cu uscaciunle e grozava.
doar ce din cauza uscaciunilor nu se mai vede padurea
 
Un turc - care nu se shtie daca intr-adevar e turc a scris un articol sa spele creerii turcilor shi romanilor, shi ca rezultat sa trezeasca ura intre aceste popoare, iata shi exemplu:

Smile;204393 said:
treb la toti turcii (arabii) de dat pi*deala... is pre ah*evsie!!!!

In realitate nu turcii au scris articolul ci un foarte mare "deshtept" care nu cred ca il doare situatia reprezentata in articol atat cit interesul de a agita popoarele spre ura. Scopul lui se vede ca e in mare parte atins... Nu merita atentie - doar presa nu serveshte nici noua nici turicilor...
 
Hei oameni buni de cind am prins si eu la mine ,adica de cind am inceput sa pricep cum functioneaza aceasta lume,analizind situatia in moldova comparindule cu ce cunosc si eu si am inteles ca moldovenilor politicieni nu le ajunge o toana de minte.nu stiu nici cit negru sub unghie cum trebuie sa se comporte pt a fi influenti.sa luam pe putin,bush,sadam husein,hitler,stalin,keneddy daca mergem in trecut il gasim pe imensul si nerepetatul Avraam Lincoln,toti acesti oameni au avut mereu la mina lor strategii,planuri si idei cum sa influenteze lumea si mintea umana pentru a detine putere suprema,de aceia si SUA,Rusia si multe alte tari au asa mare putere in lume,pt ca cunosc mai mult decit stiu ceilalti.

Intrati aici: MANIPULARE-KARETI.BLOGSPOT.COM si o sa va convingeti ce anume le lipseste moldovenilor politicieni.forta de influenta si multe altele,eu am citit in acel blog si am observat ca acele legi simple si in genere tot ce se da acolo le stie chiar si cel mai simplu vinzator in america dar la noi ?????????daca il intilniti pe Ghimpu sau voronin,sau M.Lupu propunetile acest blog,le va fi de ajutor,recunostinta nu astept. "))))))
 
Si vom fi umiliti inca multa vreme atita cit nu se va lumina cineva la mine ca sa poata sa inchida gura turcilor cu o vorba inteligenta.
 
asa cum a facut israelul care l-a invitat pe ambasadorul turc la "spuneala' l-au asezat pe un scaun mai jos decat toti participantii,au pus numai steagul israelian pe masa si nici tu tratatie,nici starngeri de mana -de a iesit ala cu coada intre picioare......
 
Ca intotdeauna ai uitat sa mai adaugi ceva. Ai uitat sa adaugi ca cand turcii i-au amenintat pe "israilenii" ca isi vor retrage ambasadorul daca nu vor cere scuze, au facut-o repejor, "cu coada intre picioare", in aceiasi zi. Nu vor sa piarda totusi un fost aliat in regiune. Sper ca e intradevar "fost".
 
Palestina;223725 said:
Ai uitat sa adaugi ca cand turcii i-au amenintat pe "israilenii" ca isi vor retrage ambasadorul daca nu vor cere scuze, au facut-o repejor in aceiasi zi. Nu vor sa piarda totusi un fost aliat in regiune. Sper ca e intradevar "fost".

te pomenesti ca tu esti Shlomo de care are dor madam moonasd.....
vad ca le sti de parca ai sta acolo.....ce sa fac ?ziarele noastre nu au scris chiar totul...

oricum eu te banuiesc ca esti femeie si ca ai primit un bogat material propagandistic...problema e -de la cine ?????
 
Back
Top