Azi n-am ce face, zi-mi un film bun!!!

Fallen Art, un film cu desen animat in 3D de scurt metraj despre o arta a filmului altfel... productzie balcanica... poate pun linku diseara
 
Open Season, un film cu desen animat de lung metraj despre un urs shi un cerb in padure... am ras in hohote la unele faze... mai ales cand erau iepuri in cadru... in filmu ista iepurii erau ca nishte carpe, rezultat al tendintzelor sadice a producatorilor filmului... super... mi-a placut...
 
Codrin;155425 said:
Krown, dar intregul "The Departed" eu l-am perceput tocmai ca pe o demonstratie a faptului ca nu exista cu adevarat good guy si bad guy. Si ca atunci cand calitatile native sunt asemanatoare, diferenta o face mediul social in care a crescut fiecare si influentele lui imprevizibile, ce obtin uneori exact efectul contrar celui logic. ... Ca oricare ar fi putut lua oricand locul celuilalt, pentru ca in interior erau din aceasi esenta.
Si mi se pare ca personajul lui Wahlberg a fost gandit ca plamadit din aceeasi plastilina duala de corectitudine sociala si talent antisocial ca si duetul protagonist. Putea el insusi fi oricare dintre cei doi. :)

:) da ai dreptate, demonstratia lui scorsese era ca, clar exista 2 parti doar ca identitatile se pierd pe parcurs si nu in sensul ca s-ar identifica cu rolul pe care trebuia sa-l joace amandoi (adica regizorul ne-or fi facut inca de pe la jumate de film ca se poate intampla ce s-a intamplat mai pe la urma, adica ala a ramas cu acte in regula good guy, si asta mai sa inebuneasca bad guy) insa fiecare isi cunoaste si isi respecta traseul final.
si tare faza aia cu schimbu de amabilitati dintre wahlberg si boldwin de la inceput (dar trasa de par bineinteles).
buna asta a lui nickolson :Frank Costello: I don't want to be a product of my environment. I want my environment to be a product of me. Years ago we had the church. That was only a way of saying - we had each other. The Knights of Columbus were real head-breakers; true guineas. They took over their piece of the city. Twenty years after an Irishman couldn't get a fucking job, we had the presidency. May rest in peace. That's what the niggers don't realize. If I got one thing against the black chappies, it's this - no one gives it to you. You have to take it.

PS Aseara am fost la the proposition un film asa si asa, despre o particica mica din colonizarea australiei, de fapt un fel de western, care te face sa cunosti ceva dar iti lasa si un gol substantial intre maxilare ceva de genu wtf a vrut sa zica regizorul.
 
Jenseits der Stille

nustiu de o traducere in o alta limba decat cea originala (germana), e un film bun cu o muzica de vis...

regizoare fenomenala Caroline Link
 
Apocalypto

Apocalypto, filmul lui Mel Gibson despre o mare civilizatie. Foarte reusit.
La inceput filmul e ca o fresca dintr-un sat din jungla a unui trib de mayasi. insa imperiul in cadere cere jertfele sale, satucul tihnit este atacat si toti tinerii sunt luati ostateci. Pe scurt te impresioneaza totul, de la scena de inceput cu urmarirea tapinului, pana la cea de sfarsit cand il urmaresc toti pe Jaguar Paw.
 
saraneth;156126 said:
Fallen Art, un film cu desen animat in 3D de scurt metraj despre o arta a filmului altfel... productzie balcanica... poate pun linku diseara

E beton cartoon-u :) Baginski rupe . Iata si un link [nomedia]http://youtube.com/watch?v=qtoHkDXRoFs[/nomedia]
 
KAGEMUSHA, filmul lui Akira Kurasawa din 1980, un film despre o dublura a unui mare lider, care era un hot ordinar, si care trebuia sa-l inlocuiasca pe lider timp de 3 ani, fara ca sa-l descopere ceilalti.de fapt kagemusha se traduce dublura.
Mi-au placut mult jocul personajelor, culorile sunt foarte frumoase, te lasa pe spate.
Desi in batalii niciodata nu se arata cum mor soldatii, doar se auzeau impuscaturile si dupa aia se arata un plan cu ei sangerand pe moarte. Vi-l recomand
 
"Fata cu un cercel de perla"
Se difuzeaza azi incepand cu orele 23.00 pe TVR Cultural(pt cei care prind postul). Descrierea de pe post:GIRL WITH A PEARL EARRING -(Marea Britanie-Luxemburg, 2003)
"Premiul pentru cea mai bună imagine al Academiei Europene de Film, 2004
Premiul pentru imagine la Festivalul Filmului de la San Sebastian, 2003
Dramă. Delft, Olanda, 1665. După ce tatăl său îşi pierde vederea într-un accident, tânăra Griet, în vârstă de numai 17 ani, e nevoită să muncească pentru a-şi întreţine familia. Fata se angajează ca servitoare în casa pictorului Johannes Vermeer şi, curând, îi atrage atenţia stăpânului său nu doar prin frumuseţe şi prospeţime, ci şi prin interesul său pentru pictură şi printr-o remarcabilă intuiţie în ceea ce priveşte culoarea şi lumina. Observand că Griet îl inspiră pe artist, soacra acestuia încurajează o relaţie a celor doi, deoarece, pentru ea, fiecare nou tablou înseamnă mai mulţi bani intraţi în casă. În acelaşi timp, protectorul financiar al pictorului îi comandă acestuia un portret al lui Griet…
Regia Peter Webber
Cu: Colin Firth, Scarlett Johanson, Tom Wilkinson"
E unul din filmele mele favorite,de o mare incarcatura emotionala transpusa cu multa pricepere de actori,iar perioada sec al XVll-lea e redata uimitor de bine.Nu stiu cum e cartea,insa filmul e minunat,e intr-adevar un film artistic.Il recomand din toata inima.
 
a propos de Apocalypto... mi-a placut trivia:
During the course of filming the 170-ft waterfall for the scene in which Jaguar Paw (Rudy Youngblood) jumps to escape the headhunters, a real cow that was attempting to cross upstream went over the waterfall. Remarkably, it emerged from the fall alive and the dazed and confused animal banged with the current along rocks near the bank. Mel Gibson and crew were certain the cow was done for, but after a local man swam into the river and calmed it, the cow climbed up on bank and began eating grass as if nothing had happened.

pe scurt... la faza cu cascada, pe treapta de sus o vaca a intrat in apa, a fost luata de torent, a cazut in cascada, a ieshit teafara, a fost ajutata sa iasa la mal shi s-a apucat de pascut ca shi cand nimic ieshit din comun nu s-ar fi intamplat :)
 
Recomand tuturor filmul 'Da mai departe" despre un baietel care a avut o idee geniala cum sa faca lumea mai buna....Am plins mult la el,de fapt e o drama!
 
Anahi;162970 said:
Recomand tuturor filmul 'Da mai departe" despre un baietel care a avut o idee geniala cum sa faca lumea mai buna....Am plins mult la el,de fapt e o drama!

L-am vazut.Cu Helen Hunt,Kevin Spacey si baiatul ala care a jucat in "The sixth sense".Da,si eu am plans la el...
 
The Prestige. Magie rivalitate si mister. Cu Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson si altii. Fain film despre viata de culise a doi magicieni si despre cat de departe poate duce o obsesie.
 
The Shawshank Redemption...
l-am vazut de cateva ori insa de fiecare data primesc aceeashi placere ca prima data...
despre un director al unei banci, Andy, inchis pe viatza pe nedrept ca shi-ar fi ucis sotzia shi amantul din gelozie... de-a lungul anilor a facut contabilitate dubla pentru sheful inchisorii shi mai multzi gardieni, a reinnoit biblioteca, a sapat un tunel, shi dupa 20 de ani de inchisoare a fugit...

mi-a placut mult momentul cand unui batranel care statuse 50 de ani in inchisoare i-au dat drumul la libertate... el nu s-a putut adapta la noua viatza shi s-a spanzurat in camera pe care i-o daduse statul... foarte touching momentul cand arata cum se chinuia cu impachetatul in magazin, ca apoi sa arate cum sta in parc, hraneshte pasarile, iar viatza fuge pe langa el... ca pana la urma sa se sinucida...
credeam ca faza se va repeta shi cu morgan freeman, care fusese eliberat dupa 40 de ani de inchisoare, care toata viatza ceruse permisiunea sa mearga la toaleta, iar sheful la lucru i-a zis ca poate sa se duca oricand fara sa ceara permisiune... era de neconceput pentru el... insa l-a salvat o scrisoare a lui Andy cu care se imprietenise in inchisoare, shi a plecat in Mexic ca sa se intalneasca cu el...
super film
 
aaaaaaa....si mie mi-a placut mult de tot filmul asta...nu mai tineam minte cum se numea dar dupa descrierea mi l-am amintit...super tare film...
 
Heat - revazut dupa mult timp... printre cele mai bune filme de genul politzist_banditzi shi inca cu o gramada de actori de elita mai ales Al pacino shi robert de Niro.. superb.. duce actziunea detektivului la maxim... doar ca se vede cu okiul liber ca ideea produktziei a fost sa-i puna pe acesti doi "monstri" alaturi shi sa respekte tagline-ul:"From "The Godfather" to "Scent of a Woman".From "Raging Bull" to "Goodfellas".Two of America's celebrated superstars will finally collide" dar a fost o intentzie foarte reushita in final :D

ps.Shawshank redemption bun film care atrage atentzia pe parkurs, la inceput mi s-au parut unele scene prea naive...
 
300
In anul 480 I.C., regele Persan Xerxes isi trimite armata uriasa pentru a cuceri Grecia. Orasul Grecesc Sparta gazduieste cei mai buni luptatori, si 300 dintre acestia sunt alesi ca sa-i infrunte
pe persani la Thermopylae, o stramtoare ingusta unde persanii nu se pot folosi de avantajul multzimii lor. Batalia este o misiune suicidala, ca sa dea posibilitate restul fortelor grecesti sa se
pregateasca de invazie. Cu toate acestea, asta nu-i impiedica pe Spartani sa se avante in lupta cu ardoare, hotarati sa omoare cati mai multi solsati persani posibil.

un film de o frumusetze ireala, cu scene de lupta superbe... abia ashtept sa apara shi la noi...
Trailere:
http://images.apple.com/movies/wb/300/300-tlr1_h640w.mov
http://63.250.192.90/b02r01/004/yah...0879610&b=72bljgp2nguqu45787fba&CG_ID=1529799

Cadre din film:
http://kinomania.ru/movies/1_9/300/kadr.shtml
 
"rei frati de belea"..super tare comedia...cu actorii de la vacanta mare...da filmul e de calitate..nu mam asteptat...merita vazut...
 
Cum demult n-am mai fost pe aici am sa va recomand un film mai recent, ca sa compensez, SMOKIN ACES, cu actorii folositi in film, sa-i pomenim doar pe Andy Garcia, Ray Liota ( roluri secundare) eu zic ca regizorii puteau sa faca un film mai de doamne ajuta.
Tot despre Mafie e vorba, desi subiectul nu e nici pe departe dezvoltat, actiunea care ar fi trebuit sa te scoata din ceata, nu-ti da nici o sansa.
Cativa Killeri temuti si recunoscuti trebuie sa aduca inima unui tradator pt care seful mafiei plateste 1 MLN $, informatie insa care se pare ca e cam gresita, inima tradatorului trebuie folosita in alte scopuri.
Cea mai tare faza e cand a black girl trage cu sniperu cu gloante de calibru 150, un glont d-ala trece printr-un zid de caramizi duble ca prin unt, d'apoi prin casele de hartie ale americanilor.
Un film numaii de vazut nu de apreciat ...
 
Back
Top