Banii aduc fericirea?

Adevarat,faptul ca ai bani nu e nicidecum un semn ca esti 100% destept,asa cum pretind unii (...),dar asta nu inseamna,de altfel, ca esti prost.
 
banii pot aduce placerea, bucurii, dar iaka fericire???

da ce numim noi fericire?? minile bucurii pe care le avem in fiecare zi si ne fac viata mai dulce :roll:
 
(Nitrous, citi anisori ai, daca se poate?)

Vorba aia din batrini nu vine "din pod". Vei trai si te vei convinge.
Vrei sa inshir lista cu exemplele (numele, prenumele) pe forum? :wtf:

Ti-as descifra cu amanuntul proverbul, ca n-am nici timp, nici chef.
 
Faptul ca omul e bogat, deodata inseamna ca e destept. (cu unele exceptii, ereditare, talent, etc.).
P.S.: Am 14 ani ! :) Nu-ti convine cu ceva ? :D
 
NiTROUS said:
Faptul ca omul e bogat, deodata inseamna ca e destept. (cu unele exceptii, ereditare, talent, etc.).
P.S.: Am 14 ani ! :) Nu-ti convine cu ceva ? :D

Imi convine, de ce nu?, cam asa presupuneam si eu... :-?
Ar fi ideal cum spui tu, dar in viata, unde exista blatul, cumatrismul, si fara "mina paroasa" a unui nacialnik uneori nu poti ajunge prea departe, slaba nadejde sa faci prea multi bani doar cu mintea. Eu vad exemple din astea aproape zilnic.
Situatia e si mai grava de cind stau comunistii la putere. Timpitii si lingaii sunt pusi la posturi mari sau trimisi peste hotare sa reprezinte tara.

Cred ca e destul, ca nu mai am timp.
 
Aia "destul de bogati" sunt foarte putini.
Nu cunosc date statistice precise (poate degraba - dupa ce s-au prezentat declaratiile - vor fi publicate), dar majoritatea isi numara banutii cind fac bugetul familiei :(

Iar despre numarul prostilor nu vom gasi date statistice (poate dupa alegeri :( ) :roll:
 
la noi este prezent extremismul: ori sunt prea saraci oamenii, ori prea bogati, deoarece acestia de mijloc sunt cam putini
 
Nu sunt de acord cu tine IONIX, de exemplu eu-s din clasa de mijloc si cunosc foarte multi oameni ca mine, mai multi decat cei foarte bogati ! Ce, crezi ca n-ar fi mai bine sa fie mai multi oameni foarte bogati ? (investitii, ma rog...) :)
 
absurd sa afirmi ca cei bogati sunt prosti.poate ca nu sunt culti,dar in afara de cei care au primit mostenire,ceilalti poate ca nu au studii superioare,dar in schimb sunt smecheri si stiu sa se foloseasca de moment.fiti de acord,asta nu e prostie
 
hai sa vedem daca cei prosti despre care vorbim sunt si fericiti? intrebarea e foarte interesanta si multe generatii de oameni au trait si au murit fara sa afle raspunsul la aceasta intrebare. numai un incult si smecher poate fi fericit din bani, dar este o iresponsabilitate si o crima impotriva naturii proprii a omului. omul in evolutia sa isi largeste orizonturile, cunoaste lucruri, obtine deprinderi si aptitudini. ian spuneti-mi despre vre-unul cu bani care investeste in lucruri care sa aduca lumina, cultura populatiei majoritare? sunt oare multi?

mie imi pare ca daca am o suta de prieteni (am in vedere nu carpe de podele) atunci eu pot face un lucru mult mai mare decat acel cu multi bani. dati-mi orice exemplu si eu va spun cum il face eu mai bine cu 100 prieteni?
 
Zorzo, da' nu-i mai bine sa fii bogat si sa ai 100 de prieteni ? :) Si inca ceva, eu nu inteleg de ce tu crezi ca daca esti bogat, atunci n-ai prieteni. N-am mai vazut asa ceva. Stii expresia: "Dva sapoga para" :P
 
Back
Top