"basarabia pamint romanesc"

Hehe nu, nu-s rus ^^
Eu pur si simplu cred cã Moldova sa dezvoltad de o formã diferitã de România si cã ar trebui sã îsi mentinã independenta....dar acesta este opiniunea mea, fiecare are opiunea sa.
 
Molda;193048 said:
Omw....BASSARABIA NU ESTE PAMINT ROMANESC!!!! Arggg de ce voi (romîni) nu vã bãgati in cap cã Moldova existã si este independentã??? Noi nu vrem sã fim romîni, cine sunteti voi sa ne ziceti ca nu putem fi liberi?

daca ai fi avut o minima curiozitate si ai fi cercetat siteul campaniei ai fi vazut ca scopul ei nu este de a convinge pe unii sau pe altii ce ar trebui sa gindeasca ci de oferi informatii. sint sigur ca si tu ai gasi lucruri interesante in paginile portalului...caci se vorbeste acolo despre basarabia de astazi dar si despre istoria ei si despre personalitatile nascute pe acest pamint.
 
mesaje la meciul amical de fotbal romania - moldova de anul acesta
"singele apa nu se face" "pierdut milioane de romani" "basarabia pamint romanesc"
26056291017tv2.jpg
 
mesaje la meciul amical de fotbal romania - moldova de anul acesta
"singele apa nu se face" "pierdut milioane de romani" "basarabia pamint romanesc"

Pfff... acesti sunt toti români, moldovenii nu se referã la tara sa ca "Bassarabia".
 
imagini de la concertul organizat anul trecut, pe 31 august, in piata universitatii din bucuresti, concert inchinat basarabiei...
http://www.concert.romanism.net/foto2006.htm

Hehehehe concertul a fost fãrã platã? Fãceti un concert pro nazi sau communist sau despre ce vreti cã tot o sã vine multi oameni...Poate cã cîtiva se duceau pentru tema...dar majoritatea pentru musicã gratuitã =P
 
multe concerte, multa ipocrezie, insa unde is faptele?daca romanii din Romania ne-ar iubi asa cum zic ei,demult eram in UE asa toti gramada, asa ca sa se lese de prostii , ca nici pe copii ii convingi.
 
irina, trebuie sa intelegi ca acest concert ca si intreaga campanie de informare "basarabia pamint romanesc" este organizata de oameni obisnuiti...la fel ca tine si ca mine... nu exista sponsori si/sau finantatori. trupele care au venit la concertul asta, la fel ca si cele care vor cinta anul acesta pe 31 august, au venit fara sa ceara vreun ban, au venit sa cinte pentru cauza basarabiei.
ce reprosezi tu tine de spectrul politic si sa nu crezi ca noi, ca cetateni romani, n-am avut de suferit in relatia cu politicul sau cu administratia publica.
lucrurile se schimba greu si, mai ales, nu se schimba de azi pe miine...fiecare pas care ne duce mai aproape e important dar in acelasi imp nu e suficient, fiindca el trebuie sa fie urmat de alti pasi
 
Molda;193238 said:
Hehehehe concertul a fost fãrã platã? Fãceti un concert pro nazi sau communist sau despre ce vreti cã tot o sã vine multi oameni...Poate cã cîtiva se duceau pentru tema...dar majoritatea pentru musicã gratuitã =P
sunt sigur ca ai dreptate...dar chiar si cei veniti pentru muzica gratuita, asa cum spui tu, au putut afla cite ceva despre situatia din basarabia si despre mesajul de apropiere promovat de aceasta campanie...
 
Molda;193096 said:
Eu sînt Moldovan, de pãrinti moldoveni, mam nãscut în Hiriseni, raionul Telenesti =o

Si dupa parerea ta, moldovenii ce radacini istorice au? Stefan Musat era curat moldovean, sau pe jumatate?
 
Stefan probabil se trage din Protugalia,unde a lasat constructia si a venit in Moldova,sa spele mintile somnorosilor...
 
Molda;193087 said:
Vorbeam despre Transnistria si Gãgauzii care sau îndepãrtat din pricina unionistilor, prin destrungere mã referim la rãzboiul civil =/

Haha "Deus Ex" si tu înpreunã cu toate persoanele de aici trebuie sã fiti Români...Este cineva de aici Moldovan? ><

TU CHIAR CREZI CE AFIRMI MAI SUS ?
Gagauzii si Rusii din Transnistria s-au indepartat cind le-ati cerut sa vorbeasca in limba tarii si sa o invete in cazul in care nu o cunosteau !
La momentul respectiv re-unirea nu era de actualitate din cauza lui Iliescu (printre altii !!).
Tot stau si ma intreb: cum Dumnezeu popoarele baltice (estonii, letonii si lituanienii) au reusit sa se impuna in fata rusofonilor care au fost colonizati la ei de catre URSS iar voi, moldovenii nu ati reusit ???
Probabil ca va lipseste ceva fata de balticii ! Ce ? Nu stiu, cred ca voi va cunoasteti mai bine pe voi insiva !
 
Onisifor;193407 said:
Probabil ca va lipseste ceva fata de balticii ! Ce ? Nu stiu, cred ca voi va cunoasteti mai bine pe voi insiva !

daca te-ai gindi la basarabeni ca la romani cred ca ai putea sa-ti raspunzi singur la intrebare...
 
Moldovenii in RM sunt intr-atit de indobitociti, incit habar nu au care le este identitatea lor istorica si nationala, pentru care s-a varsat atita singe. Mai cu seama e, ca nici nu vor sa stie.
In statul asta mic sunt moldoveni, care se bat in piept cu nationalitatea lor artificila, si romani sau basarabeni, care lupta zilnic cu prostia celorlalti.
Si e o lupta foarte grea, pentru ca mai sunt si rusofonii, poporul maret, care cica are drepturi peste tot in lume, si mai ales dreptul de a-i umili pe ceilalti.
Si cind incerci, unui moldovean, sa-i deschizi ochii, nu frate, ca el "ii moldovan, si mama, si tata is moldoveni".

iar pe de alta parte, nici sa-i invinuiesti nu prea poti, caci 60 ani sub "obladuirea" Moscovei isi tot fac efectul.
 
Vreme n-am avut de vazut daca s-a mai discutat aspectul pe care am sa-l prezint,si anume cine este in spatele acestei ''campanii''. Noii golani nu sint decit progenitura lui Tudor Ionescu(un viitor pacient al unui spital neuropsihiatric) ,liderul organizatiei neofasciste ''Noua Dreapta''. Daca vreti,Noii Golani is ultrasul acestei organizatii care din motive de publicitate nu folosesc pe site crucea de fier.
Vreau sa atrag numai atentia ca aceste grupuri din pacate prind sa se joace cum poftesc prin Romania si Moldova. Nu dati credit fascistilor,lasati-i sa latre.
 
buna svetlana...as vrea sa te intreb, dar sa nu te superi pe mine, daca voi toti cei asa numiti "antifa" sinteti conectat la un creier comun...caci daca e asa trebuie sa-ti atrag atentia ca s-ar putea sa aveti ceva virusi.
acum citeva zile un alt copil deversa acelasi aberatii pe un forum romanesc...cind l-am rugat sa dauca si ceva argumente in sprijinul arirmatiilor sale s-a retras brusc din discutie...sper ca nu o sa-mi faci si tu aceeasi supriza neplacuta.
deci:
1) arumente/dovezi care sa sprijine afirmatiile tale?
2) ce intelegi tu prin ultras?

ahhh...si ca sa nu crezi ca eu, asemeni tie, bat cimpii:
citez mesajul userului ilovemybuny de pe softpedia:
"E pe dracu,ca doar n-o fi legatura pe fata. Legatura e ca Noii Golani sunt ultrasul Noii Drepte. Alta legatura e ca ambele ''organizatii'' sunt de extrema dreapta ,ca sunt nationalisti si fascisti,intoleranti fata de minoritatile sexuale si nationale,rasisti si antisemiti care bat rockeri la colt de strada si care striga mesaje rasiste pe stadionane(vezi galeria stelei-Becali-dreapta-rasism-violente). Alta legatura e ca sunt o adunatura de idioti,de neonazisti si de copii teribilisti,precum si de ultrareligiosi care profita de orice ca sa isi faca publicitate. Sa fie sanatosi cu Basarabia lor cu tot,insa sa opreasca minciuna ca n-ar fi nicio legatura intre ei sau n-ar fi nicio legatura intre ei si altermedia si novopress (asa-zise surse de informare independenta) Pute-a fascism"

si raspunsul meu de pe acelasi forum:
"crezi ca repetitia tine loc de argumentatie? consideri ca daca spui aceleasi aberatii de "n" ori, fara sa aduci vreun argument in sprijinul lor, ele vor deveni mai credibile?
copile, (si iti spun asa nu din cauza virstei ci fiindca modul in care intelegi sa porti un "dialog" te recomanda ca atare) tu ai probleme...ai auzit de la amicii tai mai mari una sau alta iar acum aplici "notiunile" fara discernamint, sperind ca lipsa de substanta a mesajelor tale o sa treaca neobservata...
e a treia oara cind afirmi ca "pute a fascism". stii macar ce este ala fascismul? (nu..nu te grabi sa dai o cautare pe google sau pe wiki...e doar o intrebare retorica). ce caracteristici ale fascismului crezi tu ca se regasesc in campania asta de informare? sau poate in celelalte actiuni desfasurate de n.g.?
in mintea ta, nationalismul si/sau patriotismul sint tot una cu fascismul?
enumeri acolo toate relele pamintului: xenofobie, antisemitism, rasism...m-as insela cumva daca as afirma ca ai dat un copy/paste de pe un site "antifascist"? din nou te intreb: ai vreun argument pentru ceea ce sustii? poti sa aduci in sprijinul afirmatiilor tale un exemplu, macar, de actiune antisemita sau xenofoba a grupului noii golani?
arunci in stinga si-n dreapta cu termeni al caror inteles ti-e strain dar care ti se par tie ca "merg" in context...vorbesti despre "ultras"...esti cumva un expert in viata peluzelor? sau simpla victima a massmediei, confunzi si tu ca multi altii termenul de huligan cu cel de ultras?
amice, poate n-ar mai strica sa te documentezi un pic inainte de a te expune in toata goliciunea nestiintei tale.
trebuie sa recunosc, insa, ca partea cu rockerii batuti pe la colturi reprezinta apogeul "argumentatiei" tale elucubrante.
este primul si ultimul mesaj in care voi incerca sa raspund, pe cit posibil, serios, aberatiilor tale"
 
pina una - alta hai sa va arat modelul de tricou care promoveaza ce-a de-a doua editie a campaniei. anul trecut s-au distribuit in tara nu mai putin de 700 de tricouri dintre care 60 la chisinau.
pozafata.jpg


pozaspate.jpg
 
Back
Top