"basarabia pamint romanesc"

vreau sh eu un tricou ca asta..te rog..de unde pot sa fac rost???

p.s: ultimu banc pt cunoscatori: cica noua dreapta sunt nazeri-punkishti:))))))
 
prima serie de tricouri a ajuns zilele astea la chisinau. daca vrei pot incerca sa-ti fac rost de datele de contact ale unuia dintre baietii care le au.
 
M-am uitat la poza cu tricou. Estetic e penibil. Ai zice ca e copiat de pe un ambalaj de sapun sau de pe o cutie de peste in sos. Politic e imatur si agasant. "Basarabia" ? Nici un moldovean cult din stanga Prutului nu-si zice "basarabean".
Sociologic e agresiv. Ma face sa ma gandesc la martorii lui Iehova : guralivi, fanatici, deranjanti, anosti si obositori.

Ideea romanismului e una mareata, si cand e bine inteleasa e in primul rand una ce tine de spirit, nu de tra-la-la pe tricouri.
 
MirK;193442 said:
M-am uitat la poza cu tricou. Estetic e penibil. Ai zice ca e copiat de pe un ambalaj de sapun sau de pe o cutie de peste in sos. Politic e imatur si agasant. "Basarabia" ? Nici un moldovean cult din stanga Prutului nu-si zice "basarabean".
Sociologic e agresiv. Ma face sa ma gandesc la martorii lui Iehova : guralivi, fanatici, deranjanti, anosti si obositori.

Ideea romanismului e una mareata, si cand e bine inteleasa e in primul rand una ce tine de spirit, nu de tra-la-la pe tricouri.

Orice moldovean (sau persoana in general) cult(a) shtie k teritoriul din stanga Prutului se numeshte Basarabia dinainte sa fi aparut cuvinte deshtepte ca "estetic","penibil","agasant","anost",etc..etc.. , prin urmare, locuitorii teritoriului numit "Basarabia" este firesc sa se numeasca "basarabeni"..

Eu o sa port cu mandrie tricoul ala dak reushesc s fac rost de el..

Sau propune tu o modalitate mai buna de a promova ideea asta mareatsa a romanismului(vorba ta)..fara "tra-la-la pe tricouri"..
 
Crazy4LifeTime;193444 said:
Orice moldovean (sau persoana in general) cult(a) shtie k teritoriul din stanga Prutului se numeshte Basarabia

Nu vei fi avut note bune la istorie.


Crazy4LifeTime;193444 said:
Eu o sa port cu mandrie tricoul ala dak reushesc s fac rost de el..

Sa-l porti sanatos. Vezi poate faci rost si de o pereche de izmene pe tema, astfel iti vei prelungi mandria pana-n iarna.

Crazy4LifeTime;193444 said:
Sau propune tu o modalitate mai buna de a promova ideea asta mareatsa a romanismului(vorba ta)..fara "tra-la-la pe tricouri"..

Asa sunteti voi, cei cu mandria pe tricou, va trebuie "modalitati", notite de montaj, pasaportul tehnic al romanismului in actiune. Tu le vorbesti de spirit, ei iti cer conditiile de exploatare-promovare, ca pentru masinile de spalat.

Nu te stradui sa fii un "bun roman", caci din astia avem cu ghiotura, fii doar roman... fara tricolor pe gard sau tricouri de doi bani, asa, simplu, roman, in toata firea, ce-si vede de treaba si se tine de neamuri.

Sper ca n-am fost inteles (vorba preferata a lui Steinhardt).
 
la faza cu "romanu" sh "romanu bun" eu ash spune k totsi suntem romani: basarabeni,ardeleni,munteni,olteni,etc.. dar nu totsi suntem buni romani..
cu ghilimelele ai vrut sa spui k faza cu "un bun roman" e de "pakazuha" sau ce?
eu mai bine umblu in izmene si vorbesc direct si pe intselese cu badea Gheorghe de la tsara dekt sa stau cu nasu in dictsionaru de neologisme sa ma dau mare k shtiu sa vorbesc elevat..k eshti PENIBIL(vorba ta):))
sau asta la tine inseamna spirit..spiritualitate inalta?

p.s.:apropos, cum nu shtii sa foloseshti mashina de spalat fara instructsiunile de utilizare,exact la fel trebuie sa fii ajutat in orice alta situatsie..nu potsi sa-i spui omului sa fie un bun roman si el sa indeplineasca intocmai ca un zombie..tre sa-i explici omului dak nu shtie,nu?fiecaruia pt nivelul lui,nu?
 
Crazy4LifeTime;193436 said:
p.s: ultimu banc pt cunoscatori: cica noua dreapta sunt nazeri-punkishti:))))))

Asta si sint.. idiotul de Tudor Ionescu,l-as mai injura dara sa nu iau vreo avertizare si cu inca 2 prikindei si-au facut formatie de punk.. Brigata de Asalt .. 2-3 acorduri la chitara si acelasi ritm la tobe..
Nu asta e subiectul insa purcelusii Noii Golani= jigodiile Noua Dreapta..
 
MirK;193442 said:
M-am uitat la poza cu tricou. Estetic e penibil. Ai zice ca e copiat de pe un ambalaj de sapun sau de pe o cutie de peste in sos. Politic e imatur si agasant. "Basarabia" ? Nici un moldovean cult din stanga Prutului nu-si zice "basarabean".
Sociologic e agresiv. Ma face sa ma gandesc la martorii lui Iehova : guralivi, fanatici, deranjanti, anosti si obositori.
Ideea romanismului e una mareata, si cand e bine inteleasa e in primul rand una ce tine de spirit, nu de tra-la-la pe tricouri.
doamne ce-ti mai place sa te "auzi vorbind"...dar faptele? faptele dragul meu "teoretician"...de ce nu ne spui mai multe despre faptele tale?

BlitzKrieg;193447 said:
Basarabia pamant romanesc? Poate, dar fara modoveni. Aia la rusi cu ei.
ti-ai facut cont doar ca sa impartasesti cu lumea-ntreaga aceasta "filozofie"?
 
Sventlana;193450 said:
Asta si sint.. idiotul de Tudor Ionescu,l-as mai injura dara sa nu iau vreo avertizare si cu inca 2 prikindei si-au facut formatie de punk.. Brigata de Asalt .. 2-3 acorduri la chitara si acelasi ritm la tobe..
Nu asta e subiectul insa purcelusii Noii Golani= jigodiile Noua Dreapta..

svetlana, scuza-ma ca am fost mai rautacios in primul mesaj si am incercat sa obtin de la tine niste argumente care sa-ti sustina afirmatiile.
acum de abia am realizat ca esti o copila foarte draguta dar careia mai mult chiar nu as putea sa-i cer :) scuze, inca odata!
 
david cristian;193434 said:
buna svetlana...as vrea sa te intreb, dar sa nu te superi pe mine, daca voi toti cei asa numiti "antifa" sinteti conectat la un creier comun...caci daca e asa trebuie sa-ti atrag atentia ca s-ar putea sa aveti ceva virusi.
acum citeva zile un alt copil deversa acelasi aberatii pe un forum romanesc...cind l-am rugat sa dauca si ceva argumente in sprijinul arirmatiilor sale s-a retras brusc din discutie...sper ca nu o sa-mi faci si tu aceeasi supriza neplacuta.
deci:
1) arumente/dovezi care sa sprijine afirmatiile tale?
2) ce intelegi tu prin ultras?

ahhh...si ca sa nu crezi ca eu, asemeni tie, bat cimpii:
citez mesajul userului ilovemybuny de pe softpedia:
"E pe dracu,ca doar n-o fi legatura pe fata. Legatura e ca Noii Golani sunt ultrasul Noii Drepte. Alta legatura e ca ambele ''organizatii'' sunt de extrema dreapta ,ca sunt nationalisti si fascisti,intoleranti fata de minoritatile sexuale si nationale,rasisti si antisemiti care bat rockeri la colt de strada si care striga mesaje rasiste pe stadionane(vezi galeria stelei-Becali-dreapta-rasism-violente). Alta legatura e ca sunt o adunatura de idioti,de neonazisti si de copii teribilisti,precum si de ultrareligiosi care profita de orice ca sa isi faca publicitate. Sa fie sanatosi cu Basarabia lor cu tot,insa sa opreasca minciuna ca n-ar fi nicio legatura intre ei sau n-ar fi nicio legatura intre ei si altermedia si novopress (asa-zise surse de informare independenta) Pute-a fascism"

si raspunsul meu de pe acelasi forum:
"crezi ca repetitia tine loc de argumentatie? consideri ca daca spui aceleasi aberatii de "n" ori, fara sa aduci vreun argument in sprijinul lor, ele vor deveni mai credibile?
copile, (si iti spun asa nu din cauza virstei ci fiindca modul in care intelegi sa porti un "dialog" te recomanda ca atare) tu ai probleme...ai auzit de la amicii tai mai mari una sau alta iar acum aplici "notiunile" fara discernamint, sperind ca lipsa de substanta a mesajelor tale o sa treaca neobservata...
e a treia oara cind afirmi ca "pute a fascism". stii macar ce este ala fascismul? (nu..nu te grabi sa dai o cautare pe google sau pe wiki...e doar o intrebare retorica). ce caracteristici ale fascismului crezi tu ca se regasesc in campania asta de informare? sau poate in celelalte actiuni desfasurate de n.g.?
in mintea ta, nationalismul si/sau patriotismul sint tot una cu fascismul?
enumeri acolo toate relele pamintului: xenofobie, antisemitism, rasism...m-as insela cumva daca as afirma ca ai dat un copy/paste de pe un site "antifascist"? din nou te intreb: ai vreun argument pentru ceea ce sustii? poti sa aduci in sprijinul afirmatiilor tale un exemplu, macar, de actiune antisemita sau xenofoba a grupului noii golani?
arunci in stinga si-n dreapta cu termeni al caror inteles ti-e strain dar care ti se par tie ca "merg" in context...vorbesti despre "ultras"...esti cumva un expert in viata peluzelor? sau simpla victima a massmediei, confunzi si tu ca multi altii termenul de huligan cu cel de ultras?
amice, poate n-ar mai strica sa te documentezi un pic inainte de a te expune in toata goliciunea nestiintei tale.
trebuie sa recunosc, insa, ca partea cu rockerii batuti pe la colturi reprezinta apogeul "argumentatiei" tale elucubrante.
este primul si ultimul mesaj in care voi incerca sa raspund, pe cit posibil, serios, aberatiilor tale"



A kto ne uspel - tot opazdal
M-am chinuit sa-ti citesc pomelnicul. Multi mi-au confirmat ca Noii Golani sunt tot creatia lui Ionescu. In fine ,nu vreau nici sa argumentez afirmatiile altora asa ca o voi face pe a mea. Tu ar trebui sa stii ca Noua Dreapta,al doilea an consecutiv a sustinut campania asta nationalista. Totodata nu trebuie sa-ti spun eu ca membrii Noilor Golani sint din galeria echipei Steaua(galerie de neonazi skinheads),sint cei care striga lozinci rasiste pe stadioane si cei care i-au agresat pe homosexuali la marsul gay. Desigur,din motive de publicitate si pentru a atrage cat mai multi pokemoni care cred ca nationalismul este o valoare,Noii Golani nu folosesc crucea celtica si pe siteurile lor nu este nicio legatura pe fata cu Noua Dreapta. Oricine s-ar putea intreba : pah*i shi za copkii astia Noii Golani care din ceata-au aparut ? De unde au sarmanii bani de afise,bani de publicitate etc?
Doresti sa spui oare ca banii vin toti dintr-o modesta cotizatie? Banii vin de la Noua Dreapta si implicit de la neonazistii N.P.D. din Germania.
Numai bine,de probat n-am cum ,insa doresc sa deschid ochii celor care nu cunosc subiectul. Nationalismul si patriotismul sint un flagel care nu-si au locul intr-o Europa Unita
 
Sventlana;193453 said:
Nationalismul si patriotismul sint un flagel care nu-si au locul intr-o Europa Unita

mdea..u ai habar n-ai care-i motto-ul UE sh ce vrea el de fapt sa spuna..
"unitate in diversitate".. documenteaza-te..
 
Sventlana;193453 said:
A kto ne uspel - tot opazdal
M-am chinuit sa-ti citesc pomelnicul. Multi mi-au confirmat ca Noii Golani sunt tot creatia lui Ionescu. In fine ,nu vreau nici sa argumentez afirmatiile altora asa ca o voi face pe a mea. Tu ar trebui sa stii ca Noua Dreapta,al doilea an consecutiv a sustinut campania asta nationalista. Totodata nu trebuie sa-ti spun eu ca membrii Noilor Golani sint din galeria echipei Steaua(galerie de neonazi skinheads),sint cei care striga lozinci rasiste pe stadioane si cei care i-au agresat pe homosexuali la marsul gay. Desigur,din motive de publicitate si pentru a atrage cat mai multi pokemoni care cred ca nationalismul este o valoare,Noii Golani nu folosesc crucea celtica si pe siteurile lor nu este nicio legatura pe fata cu Noua Dreapta. Oricine s-ar putea intreba : pah*i shi za copkii astia Noii Golani care din ceata-au aparut ? De unde au sarmanii bani de afise,bani de publicitate etc?
Doresti sa spui oare ca banii vin toti dintr-o modesta cotizatie? Banii vin de la Noua Dreapta si implicit de la neonazistii N.P.D. din Germania.
Numai bine,de probat n-am cum ,insa doresc sa deschid ochii celor care nu cunosc subiectul. Nationalismul si patriotismul sint un flagel care nu-si au locul intr-o Europa Unita


copila cu parul balai...sincer, nu am nici un chef sa ma cert cu tine. te astept in bucuresti sa iesi cu noi la un suc pentru a ne putea cunoaste inainte de a ne "judeca"...

totusi pentru ca afirmatiile tale gratuite sa nu ramina asa, in aer, o sa-ti raspund: nu am ce sa-ti spun despre noua dreapta (cine ii finanteaza, de ce folosesc crucea celtica s.a.). daca vrei sa discuti despre treburile astea ti-as recomanda sa-i intrebi chiar pe ei...sint sigur ca pe siteul lor trebuie sa fie un mail de contact sau ceva de genul...
ipotezele pe care le aduci tu in discutie cu privire la sursele de finantare ale campaniei de informare "basarabia pamint romanesc" sint pur si simplu niste absurditati ce se doresc a fi arme de atac. ele ma ung, insa, pe suflet...caci: sa stii ca faci totul pe banii tai, lucruri pe care altii le considera imposibil de realizat, e un lucru tare placut, crede-ma :)

iti jur ca mi-ar facea placere sa discut cu tine daca ti-ai expune propriile ginduri si optiuni si nu prostiile pe care ti le-au bagat in cap altii...faci afirmatii, despre una despre alta, lucruri pe care pur si simplu nu ai cum sa le intelegi, fiindca nu le cunosti direct ci din auzite, de la oameni despre care numai obiectivi nu poti sa spui ca sint...

pe linga mottourile de genul "toti diferti/toti egali" se pare ca v-ati asumat si un altul...nici pe departe la fel de inspirat: "crede dar nu cerceta"
 
Taman pentru ca e asa taina cu privire la finantari si nu numai,chiar cine sinteti voi,ce teluri aveti. Va spun,nu-s eu singura persoana care va considera legati de Noua Dreapta. E o campanie cam mare sa fie numai din cotizatiile unor zeci de membri. Sigur,cineva din Rom. sau din afara e in spatele campaniei(asta e parerea mea si pina nu aduci macar citeva probe n-am s-o schimb).
E adevarat,eu-s intr-o tara unde nu exista nici noii golani,nici Noua Dreapta si informarea mea e internetul. De cercetat as cerceta insa n-am unde. Nu-s in vreo organizatie ierarhica,n-am lider si nici nu platesc cotizatii deci poti folosi singularul cand mi te adresezi.
Post Scriptum: care este problema cu ''toti diferiti - toti egali''?
 
Sventlana;193466 said:
E adevarat,eu-s intr-o tara unde nu exista nici noii golani,nici Noua Dreapta

I bet u're wrong..
pazeshte-te! noii golani sh noua dreapta kre sunt de fapt aceeashi kestie - o banda de huligani neofascisto - nazero - punkishti:)) sunt in spatele tau sh vor avea grija de sufletul tau inocent sh neshtiutor inca sa-l indrepte pe calea pierzaniei..:))))))
 
Crazy4LifeTime;193468 said:
I bet u're wrong..
pazeshte-te! noii golani sh noua dreapta kre sunt de fapt aceeashi kestie - o banda de huligani neofascisto - nazero - punkishti:)) sunt in spatele tau sh vor avea grija de sufletul tau inocent sh neshtiutor inca sa-l indrepte pe calea pierzaniei..:))))))

Poate scri ceva si cu rost.Nu ma tem unde sint. Sint neonazi si neonazi skinheads si pe aici insa se ascund de antifa si de comunisti..de 1 mai 2005 4 nazi au fost ucisi
 
Crazy4LifeTime;193468 said:
I bet u're wrong..
pazeshte-te! noii golani sh noua dreapta kre sunt de fapt aceeashi kestie - o banda de huligani neofascisto - nazero - punkishti:)) sunt in spatele tau sh vor avea grija de sufletul tau inocent sh neshtiutor inca sa-l indrepte pe calea pierzaniei..:))))))
cam asta ar fi teoria conspiratiei :D

Sventlana;193466 said:
Taman pentru ca e asa taina cu privire la finantari si nu numai,chiar cine sinteti voi,ce teluri aveti. Va spun,nu-s eu singura persoana care va considera legati de Noua Dreapta. E o campanie cam mare sa fie numai din cotizatiile unor zeci de membri. Sigur,cineva din Rom. sau din afara e in spatele campaniei(asta e parerea mea si pina nu aduci macar citeva probe n-am s-o schimb).
E adevarat,eu-s intr-o tara unde nu exista nici noii golani,nici Noua Dreapta si informarea mea e internetul. De cercetat as cerceta insa n-am unde. Nu-s in vreo organizatie ierarhica,n-am lider si nici nu platesc cotizatii deci poti folosi singularul cand mi te adresezi.
Post Scriptum: care este problema cu ''toti diferiti - toti egali''?
nu e nici o taina svetlana...scrie si pe portalul www.romanism.net si pe siteul nostru www.noiigolani.ro toate actiunile noastre sint autofinantate...mai explicit de atit nu vad cum ar putea fi descrisa situatia...ca sa-ti explic mai in detaliu secretul nu sint banii ci dorinta de face ceva...ma bucur ca ti se pare o campanie de amploare, inseamna ca si-a atins scopul, dar, din nou, nu stiu in ce masura poti tu sa apriciezi dimensiunile sau impactul campaniei...
uite facem altcumva...tu imi zici mie ce ti se pare de "nerealizat" fara "a avea pe cineva in spate" iar eu iti voi explica. in regula?

ps: n-ai inteles ce ti-am spus despre mottoul pseudo-antifa?
 
Sventlana;193473 said:
Poate scri ceva si cu rost.Nu ma tem unde sint. Sint neonazi si neonazi skinheads si pe aici insa se ascund de antifa si de comunisti..de 1 mai 2005 4 nazi au fost ucisi

violenta naste violenta...oriunde si oricind :(
 
Cunosc cativa membrii mai rasariti (in grad) ai Noii Drepte si nu i-am auzi niciodata vorbind despre chestia asta. Sunt sigur ca daca ar fi in spatele actiunii s-ar lauda macar intre ei. Sau poate ca n-am eu levelu' destul de mare ca sa am acces la asa informatii.
 
david,eu n-am spus ca a voastra campanie nu si-o gasit telul.Dupa cum am si spus pare destul de promovata in Romania si Moldova. M-a interesat numai sursele de finantare si ce oameni/organizatii sint in spatele Noilor Golani daca sint. N-am putut decit presupune si m-a scirbit cind am vazut promovata actiunea si pe http://ro.altermedia.info/ - cred ca cei informati stiu ce e altermedia si ce idei antisemite,nationaliste,ultrareligioasa sustine. Si toti stiu legatura altermediei cu Noua Dreapta( pe siteul Noii Drepte apare altermedia la '' legaturi utile'') David astept lamuriri ,de nu ti-i jale ,eu pina atunci n-o sa va consider decit creatia Noii Drepte
 
Svetlana, poti da un link mai exact, pentru ca in afara de un titlu "Basarabia, pamant romanesc!" eu nu am gasit nimic legat de "golani" pe altermedia.
 
Back
Top