"basarabia pamint romanesc"

Sventlana;193480 said:
david,eu n-am spus ca a voastra campanie nu si-o gasit telul.Dupa cum am si spus pare destul de promovata in Romania si Moldova. M-a interesat numai sursele de finantare si ce oameni/organizatii sint in spatele Noilor Golani daca sint. N-am putut decit presupune si m-a scirbit cind am vazut promovata actiunea si pe http://ro.altermedia.info/ - cred ca cei informati stiu ce e altermedia si ce idei antisemite,nationaliste,ultrareligioasa sustine. Si toti stiu legatura altermediei cu Noua Dreapta( pe siteul Noii Drepte apare altermedia la '' legaturi utile'') David astept lamuriri ,de nu ti-i jale ,eu pina atunci n-o sa va consider decit creatia Noii Drepte

bine fie cum vrei tu...am crezut ca vrei s-o luam pe rind pentru a epuiza intrebarile dar vad ca treci de la una la alta...vorbeai de finantari si te-am rugat sa imi spui care sint semnele tale de intrebare. in loc sa-mi spui, ai sarit la alt subiect, dar fie, fiindca esti fata draguta merge si asa.
altermedia este un "organ de presa" alternativ. dupa cum iti inchipui, in romania, ca si in majoritatea celolalte tari televiziunile sint ocupate sa transmita stiri despre accidente rutiere, crime, balacareli politice si altele de genul.
prin urmare o actiune ca a noastra nu ar avea mari sanse sa ajunga pe "prima pagina a ziarelor". prin urmare recurgem la metode alternative de promovare. afisaj stradal, materiale promotionale, promovare in mediul virtual s.a.m.d.
in contextul asta apelam si la publicatii online, bloguri personale, agentii de stiri alternative s.a.
actiunile noastre au fost promovate de-a lungul timpului atit pe atit pe altermedia cit si pe indymedia. stiu, vag, ca cele doua agentii se afla pe pozitii undeva pe undeva opuse, dar, sincer, asta nu este treaba noastra. treaba noastra este promovarea campaniei.
cit priveste afirmatiile tale despre altermedia ele au valoarea unei opinii personale si nu pe accea a unui adevar abosolut. vrei sa-mi spui ca tu consideri ca toate actiunile promovate pe site sint organizate "din umbra" de noua dreapta? tin sa-ti atrag atentia ca de-a lungul timpului s-au regasit acolo actiuni dintre cele mai variate...de la salvarea rosiei montane, la lupta pentru pastrarea identitatii bucurestiului, actiuni impotriva organismelor modificate genetic s.a.m.d.
chiar acum e pe prima pagina a siteului o campanie a organizatiei "mind bomb" din cluj, care cere inlocuirea statuii lui avram iancu. poti sincer sa crezi ca si asta e o actiune a noii dreapte?!?
 
pentru ca n-am multa vreme,desi as vrea sa mai vorbim ,am sa raspund scurt:
altermedia promoveaza campaniile dreptei. Din curiozitate am intrat pe siteul mindbomb de care spuneai si am vazut in dreapta undeva ''invitatie la marsul pentru normalitate''.
Inca astept,daca nu-s taine,surse de promovare. Cit despre indymedia,cred ca admini-s chiori cand ofera oricui dreptul de a scrie acolo,avind in vedere faptul ca indymedia e o sursa de informare cu simpatii de stinga,si cred ca in Romania sint interese pentru discreditarea indymedia. In occident,o astfel de campanie a unor astfel de organizatii nu ar fi promovata pe indymedia.
 
Sventlana;193498 said:
pentru ca n-am multa vreme,desi as vrea sa mai vorbim ,am sa raspund scurt:
altermedia promoveaza campaniile dreptei. Din curiozitate am intrat pe siteul mindbomb de care spuneai si am vazut in dreapta undeva ''invitatie la marsul pentru normalitate''.
Inca astept,daca nu-s taine,surse de promovare. Cit despre indymedia,cred ca admini-s chiori cand ofera oricui dreptul de a scrie acolo,avind in vedere faptul ca indymedia e o sursa de informare cu simpatii de stinga,si cred ca in Romania sint interese pentru discreditarea indymedia. In occident,o astfel de campanie a unor astfel de organizatii nu ar fi promovata pe indymedia.

rasarit de soare, chiar daca raspunzi scurt asta nu te scuteste de a aduce argumente. ti-am dat ca exemple o gramada de campanii care n-au treaba cu politica (de dreapta, daca asa vrei) si care au fost promovate pe altermedia.
ce zici tu legat de "mind bomb" nu e una argument din simplu motiv ca "invitatia" la marsul normalitatii, sau cum ii zicea, era postata pe "cartea de oaspeti", nemoderata, a siteului. exista sectiuni speciale unde poti sa vezi actiunile lor...nu cartea de oaspeti...
daca ajungi sa-i acuzi si pe mind bomb de extremism de dreapta, sincer esti foarte departe de realitate :(
ti-e mai usor sa spui ca adminii de la indymedia sint chiori decit sa accepti purul adevar?
n-am inteles ce-ai vrut sa spui cu "surse de promovare"?
 
citeva imagini din bucuresti:
IMG_1639.jpg


IMG_1646.jpg


IMG_1642.jpg


IMG_1629.jpg


IMG_1627.jpg


IMG_1624.jpg


IMG_1621.jpg


IMG_1640.jpg
 
Sventlana;193480 said:
david,eu n-am spus ca a voastra campanie nu si-o gasit telul.Dupa cum am si spus pare destul de promovata in Romania si Moldova. M-a interesat numai sursele de finantare si ce oameni/organizatii sint in spatele Noilor Golani daca sint. N-am putut decit presupune si m-a scirbit cind am vazut promovata actiunea si pe http://ro.altermedia.info/ - cred ca cei informati stiu ce e altermedia si ce idei antisemite,nationaliste,ultrareligioasa sustine. Si toti stiu legatura altermediei cu Noua Dreapta( pe siteul Noii Drepte apare altermedia la '' legaturi utile'') David astept lamuriri ,de nu ti-i jale ,eu pina atunci n-o sa va consider decit creatia Noii Drepte

http://romania.indymedia.org/en/2004/07/281.shtml
 
Este de preferat o politica de dreapta unei politici de stanga. Bineinteles nu discutam de extreme.
 
Rapax;193537 said:
Este de preferat o politica de dreapta unei politici de stanga. Bineinteles nu discutam de extreme.

Nu si in cazul meu.nu despre asta discutam aici,dar fiecare cu optiunile lui.
Crazy4lifetime eu despre altermedia discutam ,nu despre indymedia in care inca mai am incredere
 
Sventlana;193539 said:
Crazy4lifetime eu despre altermedia discutam ,nu despre indymedia in care inca mai am incredere

da dragutsa eu am intsales dispri shi tu vorghei numa k nish nu te-i obosat s citeshti shi scrii acolu..
 
Crazy4LifeTime;193554 said:
da dragutsa eu am intsales dispri shi tu vorghei numa k nish nu te-i obosat s citeshti shi scrii acolu..

Te rog sa nu te mai adresezi asa ca doar nu-ti sint cunoscuta. Am citit si asta e parerea indymediei nu si a mea(ca doar nu-s ''salariata'' indymedia) .Pentru mine,altermedia ramane o sursa care prezinta evenimentele din punctul de vedere al extremei drepte si cred si intr-o idila intre ND si altermedia ,pentru ca extrema dreapta internationala e extrem de internationalista (aliteratie involuntara)
Si inca ceva ,fa un efort si nu mai chinui limba romana. E oare asa greu?
 
Sventlana;193558 said:
Pentru mine,altermedia ramane o sursa care prezinta evenimentele din punctul de vedere al extremei drepte si cred si intr-o idila intre ND si altermedia
e dreptul tau la opinie. ti-am demonstrat destul de clar ca, atit pe indymedia cit si pe altermedia, sint promovate actiuni si campanii dintre cele mai diverse, pina la urma, asta fiind scopul primordial al acestor "organe de presa" alternative: oferirea uneui spatiu rezervat exprimarii libere.

eu inca astept intrebarile punctuale referitoare la finantarea diferitelor actiuni din cadrul campaniei ;)

afisaj stradal in deva, judetul hunedoara:
deva1.jpg


deva5.jpg


mai multe imagini: http://poze.noiigolani.ro/displayimage.php?album=99&pos=4
 
la 20 de zile de la lansarea celei de-a doua editii a campaniei de informare "basarabia pamint romanesc" s-au desfasurat deja activitati de promovare stradala in nu mai putin de 33 orase
http://www.stiri.romanism.net/?p=1363

Alexandria Azuga Bistriţa Brăila Braşov Bucureşti Caransebeş Cluj Constanţa
Craiova Deva Focşani Galaţi Gura Humorului Haţeg Hunedoara Iaşi Paşcani
Piatra Neamţ Piteşti Ploieşti Râmnicu Vâlcea Roman Satu Mare Sibiu Slobozia
Suceava Tecuci Timişoara Tulcea Vaslui Vulcan Zalău

citeva imagini alese la intimplare:
suceava
suceava.jpg


constanta
normal_constanta5.jpg


hunedoara
hunedoara1.jpg


ploiesti
DSCF2299.jpg


cluj
cluj4.jpg


bucuresti
bucuresti1.jpg
 
Sventlana said:
Cit despre indymedia,cred ca admini-s chiori cand ofera oricui dreptul de a scrie acolo,avind in vedere faptul ca indymedia e o sursa de informare cu simpatii de stinga,si cred ca in Romania sint interese pentru discreditarea indymedia. In occident,o astfel de campanie a unor astfel de organizatii nu ar fi promovata pe indymedia.
Sventlana, Indymedia este la fel de moderata ca si Altermedia. Cu alte cuvinte, in timp ce Altermedia tinde spre extrema dreapta, Indymedia tinde spre extrema stanga. Amandoi stim asta, asa ca nu vad nici un motiv pentru a folosi expresii eufemistice gen "simpatii de stanga". Simpatiile de stanga ale Indymedia sunt la fel de moderate precum simpatiile de dreapta ale Altermedia. Convine sau nu, asta este adevarul.
 
hai sa nu cautam noroi acolo unde nu ii. Svetlana, incep sa cred ca esti adepta teoriilor conspiratiei, pentru ca altfel nu inteleg atitudinea ta. inteleg ca exista o anumita mandrie ruseasa in tine, dar as aprecia daca nu ti-ai rasfira-o cu atata exuberanta. pentru ca devine neplacut si enervant. sper ca ai inteles la ce ma refer.

mai departe, cunosc si eu cateva persoane implicate in acesta campanie si sunt niste tineri entuziasti, dar care nu vor obtine prea multe, datorita modului de implementare cam haotic si simplist. campania asta de informare cred ca ii o pierdere de timp (stiu ca multi se vor supara). nu cred ca acum suntem in epoca in care cateva afise sau inscriptii sa schimbe ceva... si nu prea intelg care este scopul? ca basarabia ii pamant romanesc stiu romanii, ca au invatat istorie. problema este mult mai profunda acum si trebuie abordata altfel.

inca ceva, david cristian. nu sunt de-acord cu tine la faza ca tre sa folosesti orice canal media pentru ati duce vestea. trebuie sa fii foarte atent la imaginea ta si la socierile care se pot face, tocmai pentru a nu-ti periclita actiunea. asta sunt cateva reguli simple pe care ar trebui sale urmati. mai departe actiunile simpliste ajung la tineri de 15-16 ani, dar mai departe nu ajung. astfel de actiuni sunt entuziaste, dar fara o logica care sa convinga. nu are un mesaj care sa convinga publicul larg si mai ales acel public care conteaza.
v-ati intrebat cui va adresati, care ii scopul vostru? cum vor fi sustinute aceste actiuni pentru a ajunge la cei care conteaza?
 
Sventlana;193558 said:
Te rog sa nu te mai adresezi asa ca doar nu-ti sint cunoscuta. Am citit si asta e parerea indymediei nu si a mea(ca doar nu-s ''salariata'' indymedia) .Pentru mine,altermedia ramane o sursa care prezinta evenimentele din punctul de vedere al extremei drepte si cred si intr-o idila intre ND si altermedia ,pentru ca extrema dreapta internationala e extrem de internationalista (aliteratie involuntara)
Si inca ceva ,fa un efort si nu mai chinui limba romana. E oare asa greu?

Svetlana nu cred k m-am adresat urat sau deranjant..dak e asha,nu te supara,n-a fost cu intentsie..

..incearca sa fii mai atenta - in inflacararea ta de a-tsi sustsine ideile ai tendintsa de a te contrazice pe alocuri..hotarashte-te la o singura directsie pe care sa mergi..

kt despre limba romana..
uff..cu limba romana sa shtii k n-am probleme,stau de 3 ani in Ro,shi pana acum nimeni nu s-a prins k sunt din Moldova..so,nici macar accent n-am..
iar despre kinuit,nu cred k deranjez pe cineva atata timp kt toata lumea intselege ce am scris sh nu injur sau jignesc pe cineva..nu lezez nici un fel de convingere a nimanui (shi nu ma bag in familia nimanui..:D)..
 
adrenalina;193743 said:
mai departe, cunosc si eu cateva persoane implicate in acesta campanie si sunt niste tineri entuziasti, dar care nu vor obtine prea multe, datorita modului de implementare cam haotic si simplist. campania asta de informare cred ca ii o pierdere de timp (stiu ca multi se vor supara). nu cred ca acum suntem in epoca in care cateva afise sau inscriptii sa schimbe ceva... si nu prea intelg care este scopul? ca basarabia ii pamant romanesc stiu romanii, ca au invatat istorie. problema este mult mai profunda acum si trebuie abordata altfel.

inca ceva, david cristian. nu sunt de-acord cu tine la faza ca tre sa folosesti orice canal media pentru ati duce vestea. trebuie sa fii foarte atent la imaginea ta si la socierile care se pot face, tocmai pentru a nu-ti periclita actiunea. asta sunt cateva reguli simple pe care ar trebui sale urmati. mai departe actiunile simpliste ajung la tineri de 15-16 ani, dar mai departe nu ajung. astfel de actiuni sunt entuziaste, dar fara o logica care sa convinga. nu are un mesaj care sa convinga publicul larg si mai ales acel public care conteaza.
v-ati intrebat cui va adresati, care ii scopul vostru? cum vor fi sustinute aceste actiuni pentru a ajunge la cei care conteaza?

nu stiu cine se va supara dar in mod sigur nu vor fi dintre noi. am primit acuze dintre cele mai variate si mai absurde de-a lungul campaniei asa ca niste observatii punctuale sint chiar binevenite :)
sa incerc sa-ti raspund: campania are atit un scop cit si un public tinta. nu stiu pe care dintre voluntarii implicati in campanie ii cunosti tu, dar trebuie sa-ti spun ca nu "entuziasmul" este cel care pune in miscare lucrurile ci convingerea ca putem face ceva...chiar daca este un pas mic (nici n-am avut vreodata pretentia ca ar fi altceva decit un pas) tot este mai bine decit nimic.
ne-am bucura sa faca si altii cite ceva...nu neparat legat de campania noastra ci gesturi pe care le considera ei binevenite pentru a sprijini o cauza in care cred.
campania de informare "basarabia pamint romanesc" desi poate parea simplista privita fiind din exterior iti garantez ca ne solicita la maxim. stringerea materialului pentru portal, actualizarea permanenta a sectiunii de stiri, promovarea stradala si in mediul virtual, distribuirea materialelor promotionale, pregatirea concertului de pe 31 august s.a.m.d. toate astea nu se fac singure, si nici usor de facut nu sint.
as vrea sa poti sa fii linga noi ca sa te convingi cit de greu se misca si cele mai mici lucruri dar si sa te bucuri cum ne bucuram si noi cind un copil de liceu iti scrie pentru a-ti spune ca a aflat multe lucruri noi despre basarabia, lucruri pe care nu le stia si ca ar vrea sa faca ceva, ceva pentru basarabia, pentru romania.
poate afisele si inscrisurile, un concert sau un articol nu schimba nimic ...sau, poate, ca schimba macar un pic viata cuiva.
 
adrenalina;193743 said:
mai departe, cunosc si eu cateva persoane implicate in acesta campanie si sunt niste tineri entuziasti, dar care nu vor obtine prea multe, datorita modului de implementare cam haotic si simplist. campania asta de informare cred ca ii o pierdere de timp (stiu ca multi se vor supara). nu cred ca acum suntem in epoca in care cateva afise sau inscriptii sa schimbe ceva... si nu prea intelg care este scopul? ca basarabia ii pamant romanesc stiu romanii, ca au invatat istorie. problema este mult mai profunda acum si trebuie abordata altfel.

inca ceva, david cristian. nu sunt de-acord cu tine la faza ca tre sa folosesti orice canal media pentru ati duce vestea. trebuie sa fii foarte atent la imaginea ta si la socierile care se pot face, tocmai pentru a nu-ti periclita actiunea. asta sunt cateva reguli simple pe care ar trebui sale urmati. mai departe actiunile simpliste ajung la tineri de 15-16 ani, dar mai departe nu ajung. astfel de actiuni sunt entuziaste, dar fara o logica care sa convinga. nu are un mesaj care sa convinga publicul larg si mai ales acel public care conteaza.

Adrenalina te contrazic...ceea ce fac ei este ceva de genul "picaturii chinezesti"...nu te lasa sa "te faci ca uiti" ca ai o problema dureroasa si nerezolvata".
Te face sa o vezi pe stilpii de la statia de autobuz in care treci zi de zi....
In al doilea rind....degeaba atingi asa zisii subiectii importanti...daca tineretul ajunge sa nu mai stie ce este cu aceasta Basarabie....
afisele acestea sunt pe stilul tinerilor si lor li se si adreseaza...si nu numai lor....
Iar lui Cristian.....cind va adunati sa faceti ceva sa uitati ideea ca veti vedea repede un rezultat....rezultatele se vad in ani si ani de munca....
La scara istoriei 20-30 de ani este ceva mic....pt tine sau mine este o viata intreaga !!!
daca vreti sa va inhamati la aceasta sarcina de 20-30 de ani....atunci sunteti "mari" si va felicit !
 
daca ne-am fi asteptat la rezultate rapide, de mult am fi renuntat.
din fericire avem exemplul atitora de dinaintea noastra care au crezut ca lumea-ntreaga se schimba intr-o zi sau cu un gest iar cind au realizat "crudul" adevar s-au retras intr-o resemnare izolata.
 
eu stiu ca arata bine chestia asta. si nu spun ca trebuie oprita... spun doar ca acet gen de afise pe langa faptul ca nu le vede multa lume, nu pot decat sa satrneasca un zambet pe fata unui trecator grabit, indiferenta pentru majoritatea oamenilor care merg pe strada si au alte lucruri in cap, mult mai stringente, decat sa aiba revelatia ca basarabenii chiar is romani de-ai nostri... mai ales intr-o tara in care abia se accepta cei dintre granitele actuale.
eu vad realitatea asa cum este ea... eu nu spun ca nu este frumos, dar este idealist. si nu cred ca avem timp sa mai asteptam 30 de ani... fara suparare, dar s-a asteptat destul.
 
Back
Top