"basarabia pamint romanesc"

Pe linga partea legata strict de informare, campania mai are si alte componente.
Totusi, pentru a descrie unele lucruri e mai bine sa lasi imaginile sa vorbeasca. Duminica asta (19 august) am reusit in sfirsit sa ajungem la micul monument ridicat in amintirea apostolilor romanismului basarabean Ion si Doina Aldea Teodorovici...

IMG_1687.jpg


IMG_1688.jpg


IMG_1696.jpg


IMG_1716.jpg


IMG_1709.jpg


IMG_1764.jpg


IMG_1692.jpg


IMG_1693.jpg


IMG_1711.jpg


IMG_1723.jpg


IMG_1739.jpg


IMG_1740.jpg


IMG_1694.jpg


IMG_1699.jpg


IMG_1700.jpg


IMG_1701.jpg


IMG_1721.jpg


IMG_1724.jpg


IMG_1713.jpg


IMG_1702.jpg


IMG_1720.jpg


IMG_1743.jpg


IMG_1758.jpg


IMG_1770.jpg


IMG_1765.jpg


IMG_1749.jpg


IMG_1761.jpg
 
buna ideea cu curatirea mormintului...privind pozele atasate aci mi-ar fi palcut sa particip si io acolo...

un grup de vreo 5 baieti..unul din ei fiind un coleg de al meu, a fost arestat citeva zile pentru ca purtau tricouri pe care scria "basarabia pamint romanesc"...este o oroare in secololul in care traim..insa traim realitatea
 
alyyy;196628 said:
buna ideea cu curatirea mormintului...privind pozele atasate aci mi-ar fi palcut sa particip si io acolo...

mormantu-i la cimitirul Armenesc din Chisinau; in poze e doar un monument...

alyyy said:
un grup de vreo 5 baieti..unul din ei fiind un coleg de al meu, a fost arestat citeva zile pentru ca purtau tricouri pe care scria "basarabia pamint romanesc"...este o oroare in secololul in care traim..insa traim realitatea

care a fost pretextul pentru arestare?
 
am scris clar in mesaj de mai sus..
PURTAU ACEL TRICOU...
iau insirat vreo 5 motive....nesubordonare, insulta... desi doar intreba motivu si nush... da totu sa inceput de la acel tricou
 
alyyy;196649 said:
am scris clar in mesaj de mai sus..
PURTAU ACEL TRICOU...
iau insirat vreo 5 motive....nesubordonare, insulta... desi doar intreba motivu si nush... da totu sa inceput de la acel tricou

este vreo lege care interzice sa portzi tricouri care pe nimeni nu insulta?
 
David Cristian, uite cA abia actsiunea de la monumentul lui Ion sh Doina Aldea Teodorovici m-a convins. Aveam respect pt actsiunile pe care le fAceatsi, toate afishele cu "Basarabia pAmynt Romynesc", dar ele sunt ca un fel de vorbe goale, au contsinut dar nu se doresc receptsionate, e ca un sfat dat de pArintsi, yl auzi, dar nu-l ei yn seamA. YnsA actsiuni de genu acelei de la monument, sunt adevArate, au contsinut shi nu au personalitate,adiq sunt efectuate de popor shi nu de cineva anume (din perspectiva unui trecAtor pe lyngA monument).

Respectul meu profund David shi tuturor celor implicats.

O sA yncerc shi eu sA fac ceva yn orashul meu de bashtinA cynd ajung yn el.

YnsA mesajul meu va fi "Moldova, pAmynt Romynesc" fiindcA e adresat basarabenilor, dar kiar sA fie adresat shi romynilor, nu e nevoie sA precizezi care MoldovA, cu totsii shtim despre ce e vorba.......
 
Back
Top