Basescu trebuie judecat, condamnat si executat.

Robear: mi-am zis ca nu-ti mai scriu... dar
Tu mai omule esti naiv la culme, ai macar un gram de rusine si incearca sa-i asculti si pe altii, nu fi tampit...
Informatia are diferite surse si ar trebui sa ai judecata de a da sau nu o autoritate uneia sau alteia, de asta mai boule te-a inzestrat natura cu creieri - ca sa stii sa-ti pui intrebari si sa gasesti raspunsuri.
Recunosti ca esti un lingau si slugoi de bunavoie fara sa te sileasca nimeni, iar cine nu e de acord cu tine devine automat 'rus'. Tare prost te-o mai facut ma-ta.
Du-te dracului.
 
Vezi eu ţi-am zis fără supărare.Şi nu ironic.Dar expresia ”americoşilor” mi-a sugerat cum că ai face parte din opoziţie(ruşi,”moldoveni”..).Dacă îmi eşti superior prin cunoştinţe,aştept oricînd o demonstraţie directă,în loc de atacuri constante asupra lui băsescu şi ”americoşilor” .Nu mai cobor pînă la ideea a-ţi răspunde cu aceleaşi înjurături,e dezgustător.Doar la colţul străzii se poartă discuţii la aşa nivel.
 
wow cata cultura! Robear pe asemenea specimene nici nu tre sa te superi. E frustrare mai mult decat poate duce si se razbuna pe ce poate sau pe care poate. Am mai vazut asha exemplare care cauta paiul dar nu vad barna lor.
 
Fără supărare,eu cred că are cunoştinţe,dar atitutidinea anti-USA şi anti-Ro(posibil) îl face să-l vadă pe băsescu,duşman.La fel cum atitudinea mea Pro-RO mă face să-l văd pe băsescu şi ca pe un erou.De aici şi contradicţia
 
Robear, nu incerca sa duci o discutie logica si argumentata cu unul care are idei putine dar fixe si care mai ales atunci cand nu mai are argumente recurge la jigniri. Daca esti curios cauta pe site si o sa-l gasesti sub diferite nume improscand aceleasi prostii. Pierzi timpul degeaba.
 
studentule, provocarile tale sunt de domeniul plictisului maxim.
Du-te si te trateaza la psihiatru. Desi ma indoiesc ca cineva o sa-ti scoata vreodata din cap idolatria pentru "russian power".
restu'... nu mai are rost sa reactionati la postarile lui. E nebun.
 
biet student repetent;214936 said:
Robear: mi-am zis ca nu-ti mai scriu... dar
Tu mai omule esti naiv la culme, ai macar un gram de rusine si incearca sa-i asculti si pe altii, nu fi tampit...
Informatia are diferite surse si ar trebui sa ai judecata de a da sau nu o autoritate uneia sau alteia, de asta mai boule te-a inzestrat natura cu creieri - ca sa stii sa-ti pui intrebari si sa gasesti raspunsuri.
Recunosti ca esti un lingau si slugoi de bunavoie fara sa te sileasca nimeni, iar cine nu e de acord cu tine devine automat 'rus'. Tare prost te-o mai facut ma-ta.
Du-te dracului.

Ce-al draq esti gicule.
Pe tine te facu ma-ta analist politic si expert in geopolitica...

Sau tu nu mai esti smecher. Acu esti profesor.

"Moldovenii şi puterea, despre politică şi potenţă cum se spune..."
 
Radu, las-o balta... iar nu ai luat medicamentele si aiuresti pe forum... eu inteleg asta, dar fara apelative si injuraturi. ca nu am chef sa iti dau penalizari atata de rapid dupa reaparitia ta pe forum.

pentru restul. Radu nu isi va schimba pozitia, este aceeasi de ani de zile. asa ca nu stiu daca are sens sa va obositi cu argumente si explicatii logice, nu are sens.
 
adrenalina: pozitia mea referitor la bazele americane din RO e aceeasi si a aparut in toamna anului 2005 cind am aflat din presa ca pe teritoriul Romaniei vor aparea baze straine... eu nu am cum sa-mi schimb pozitia atita timp cit consider ca pe teritoriul Moldovei nu trebuie sa existe trupe straine (rusesti), tot asa nici pe teritoriul vreunui alt stat(Romania) n-ar trebui sa existe baze straine (americane)
 
lizofoafa, citeste cu atentie: subiectul e despre Basescu care si-a vindut tara si bazele americane din RO... tu vezi rusi la orice subiect. Afla ca eu ma impotrivesc atit armatei rusesti din transnistria cit si bazelor americane din Romania... ceea ce tu nu intelegi e faptul ca intre Romania si Transnistria nu mai e nici o diferenta, ambele cu soldati straini... iar ceea ce ma mira e logica ta de neandertal: 'daca nu esti cu americanii esti cu rusii'... cu alte cuvinte cine nu gindesta ca voi nimereste automat in tabara dusmanilor,mentalitatea ta e tipic stalinista; adica n-ai dreptul nici macar sa te impotrivesti bazelor straine pe teritoriul Romaniei caci din asta in mintea ta ingusta reiese automat ca tii cu rusii? mda... in cazul tau e vorba de 'apartenenta la turma', lizofoafo... tu crezi ca trebuie 'sa tii' ori cu rusii ori cu americanii; pe tine natura nu te-a inzestrat cu creieri sa poti gindi desinestatator?
 
si stiu ce raspuns o sa dea lizofoafa, o sa fie ceva de felul:
prea multe scoli rusesti in Moldova
foametea , stalin, deportarile
posturi tv si radio in rusa etc.

dar ce are asta cu bazele americane din RO si slugoiul de Basescu, marioneta americanilor care si-a vindut tara si a lasat trupe straine care nu se stie cind or sa mai plece din Romania?
 
Din perspectiva Romaniei exista diferente cat se poate de prozaice dar esentiale dintre relatiile cu Rusia si relatiile cu America.
America este PE ALT CONTINENT! America nu a avut niciodata pretentii teritoriale de la Romania; a solicitat doar sprijin militar. Americanii nu au cerut niciodata romanilor sa adopte engleza ca a doua limba de stat. America a discutat de pe pozitia de aliat, nu de cuceritor.

Si daca tot exista trupe rusesti care se ratzoiesc pe teritorii straine, trebuie sa existe si trupe pregatite si dispuse sa le faca fata, nu?
 
O daca asha crede Lizofoafa mi-a citit gandurile!, si nu-i singura care judeca asha.

Mai sluga ca md de peste Prut la ei acasa nu e nimeni...poate decat somalezii slugi ai foamei


Am mai spus despre baze straine in RO. Le-am acceptat odata cu votul pt presedinte , asta e. Oricum noi nu vb engleza, nu ne indoim de frica in fatza politiei, nu respiram comunism intr-un cuv.....

ma bucur ca sunt americani "nebuni" aproape si nu 'rusii violatori' asha cum au fost acum zeci de ani pe teritoriul Romaniei.
Treziti-va oameni buni.... nu shtiti unde traiti cred.
 
lizofoafa;215099 said:
America a discutat de pe pozitia de aliat, nu de cuceritor.
Cum justifici ceea ce au facut americanii in Serbia, Iraq?
Si daca tot exista trupe rusesti care se ratzoiesc pe teritorii straine, trebuie sa existe si trupe pregatite si dispuse sa le faca fata, nu?
Se va ajunge si pe pamint, odata si odata, sa dispara armele?
Ca sa dispara armele si armatele(straine) trebuie sa dispara si multe mentalitati violente si destructive (primitive) reprezentanta a carora esti tu lizofoafo
 
Studentule... mi-e mila de tine.
Cine te plateste sa faci propaganda anti-americana (sau mai bine zis pro-ruseasca)? Si cat?

America probabil ca isi baga destul de mult nasul pe unde nu trebuie, intr-adevar, dar pentru Romania, politica lor externa este mult mai buna decat cea ruseasca.

Sincer prefer sa am cateva trupe americane in tara care sa ma apere impotriva rusilor dar sa traiesc intr-o economie sustinuta de vest decat sa nu am trupele americane, sa traiesc intr-o tara in care nu exista la varf (aka, nu ni se da voie de la Moscova/aka santaj politic si economic) dorinta de imbunatarire a calitatii economiei, si sa stau cu frica mereu stiind ca Rusia poate face oricand ce vrea la mine in tara(ba mai mult, chiar are trupe stationate in tara).

Invoci conflictele din Serbia si Irak, dar uiti ca si Rusia (URSS) a procedat la fel. Invazia Afghanistanului din 79-89 iti spune ceva? Invazia Cehoslovaciei din 68?

Istoria ne invata ca de Rusia trebuie sa ne ferim prin orice mijloace. Iar trupele americane si apartenenta NATO ofera macar pe hartie o protectie a Romaniei in fata rusilor. Daca liderii moldoveni ar fi destepti si s-ar gandi si la altceva in afara de pastrarea puterii, iesirea din sfera de influenta ruseasca s-ar putea realiza. Si ati scapa si de oameni de genul "bietului" student, sustinuti in general politic de catre comunisti...

Nu or fi nici americanii ingeri, dar cand ai de ales, alegi raul cel mai mic...
 
biet student repetent;215112 said:
Cum justifici ceea ce au facut americanii in Serbia, Iraq?

acum, te stiu eu de mai demult. ia un rudotel...inspira adanc. numara pana la 10. inspira numarand pana la 4, expira numarand pana la 5. repeta asta de 3 ori. esti gata? BUN!

Cum justifici ce au facut rusnacii cu:Polonia in WW2?
Ungaria in 1956 (aliatii lor!!!)?
Cehoslovacia in 1968 (tot aliatii lor)?
Afganistan? (1 milion de afgani morti)

NU apar SUA si recunosc ca razboiul din Vietnam a fost doar o incercare de a reedita rezultatul razboiului din Coreea. Dar daca americanii ar fi castigat razboiul, Vietnamul era acum la nivelul Coreei de Sud.
DAR ce au facut americanii in: - Serbia? probabil ca au salvat de la moarte sigura sau asuprire sute de mii de oameni.
- Irak? gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca "zilnica explozie sinucigasa" nu ar avea loc acolo ci in tarile dezvoltate. si nu merge faza aia ca din cauza soldatilor straini explodeaza aia de "fericire" ca si inainte de asta au fost atentate.

Deci, Rusia nu s-a comportat diplomatic nici cu aliatii. Ce sa te astepti de la ei? Dar de la tine bietule student? Doar la injuraturi ma pot astepta. Tu esti ca Rusia - agresiv, agitat, amenintator, fara logica, privirea incetosata, discurs "nationalist-patriotic" (nu esti din Romania si n-ai dreptul sa pui la indoiala alegerea oamenilor), pretentia de a fi bagat in seama prin orice mijloace, indoctrinat de ideologii nefiabile in societate, mare si fara densitate (a substantei cenusii).

In locul tau faceam topicul: "Voronin trebuie judecat, condamnat si executat". Aveti o tara mica si cioroiul are de gand ori sa o faca mai mica ori sa se vanda rusilor. Aveti pe TERITORIUL VOSTRU trupe rusesti care cu siguranta nu vor mai pleca vreodata de acolo Dar tu cum sa vezi asta? Ai ochelari de cal...
Iti spun sincer, bietule, apuca-te de yoga/meditatie sau fa ceva cu agresivitatea aia ca e pacat de tine. Transforma energia aia in ceva productiv (inteligenta, intelegere etc). Si lasa falsul patriotism ca nu mai e la moda :)
 
Fallen si radante - inca 2 lingai ai americanilor care incearca sa justifice bazele straine la voi in tara... in ceea ce ma priveste am mai spus ca sint impotriva armatei rusesti din transnistria si in general impotriva oricaror trupe straine fie in Romania fie in Moldova. Asa ca intrebarea logica bai Fallen: cine te plateste pe tine sa faci propaganda pro-americana pe forum? Scuteste-ma de mentalitatea ta stalinista de 2 bani 'daca nu esti cu americanii esti cu rusii' . Iar in ceea ce-l priveste pe Basescu e o c.urva ordinara care si-a vindut tara... sigur ca trebuie condamnat si impuscat. Cind or sa mai plece americanii din Romania? Vor mai pleca vreodata ?
 
Ce sa zic, bietule, m-ai surprins ca nu m-ai injurat. Probabil ai ascultat sfaturile mele :D

Nu sunt lingaul americanilor, de fapt sunt putin anti-american si mai mult pro-european insa cu siguranta anti-bolsevic. Uniunea Europeana o sa fie viitoarea superputere, imediat dupa federalizare (60% sanse sa se intample lucrul asta in timpul vietii noastre).

DAR:
- fara implicarea SUA (planul Marshall) nu ar mai fi existat UE, sau cel putin nu ar fi o uniune asa de prospera, ar fi ca Uniunea Africana - toate statele au aderat la gramada.
- noua, europenilor ne trebuie sprijinul american in economie (investitii), aparare, cercetare si altele.
- daca suntem patrioti (asa cum zici tu ca esti) trebuie sa intelegem ca o politica de izolare fata de aliati ar fi dezastruoasa, ca sa nu mai zic ca singuri nu putem supravietui in viitorul indepartat.
- implicarea rusilor in blocul de est spune tot.

Nu prea imi convine ca bazele americane sunt pe teritoriul tarii mele, dar nici prea tare nu-mi pasa. O relatie diplomatica, cu un aliat e ca o relatie intre doua persoane: trebuie lasat la o parte orgoliul si vor profita amandoi.
 
Back
Top