Basescu trebuie judecat, condamnat si executat.

mai studentule , ma simt bine la mine acasa cu toate bazele americane , si le-as alege inca o data decat sa am rusi in preajma...
Iti repet BASESCU e presedintele romanilor, al majoritatii care au mers la vot atunci si la referendum, nu-ti place...mare branza...destui ca tine
Ma bucur ca cineva se gandeste sa zica si Basrabia din cand in cand in intalnirile oficiale, chiar daca astea nu privesc direct RM, e bine sa shtiu ca cineva stie ca si la Cernatuti sunt romani, si la Chisinau si peste tot... din pct asta de vedere cine isi vinde tzara? zi-mi macra unul care a facut asta pe jum cat a facut el si cat s-a expus???

nu si-a vandut nimeni tzara mey, nu fi radical ca n-ai motive. Si mie mi-e mai bine cu americanii decat cu rusii, aleluia ca n-au intrat in 89...desi erau dispozitii...sau poate GUsa chiar s-a sinucis? dupa ce nu i-a lasat sa intre in RO
 
radante: e diferenta mare intre a fi aliat in cadrul NATO si intre baze straine pe teritoriul tarii care nu au legatura cu UE sau NATO. Caci bazele americane tind sa apara anume in tari sarace din fostul lagar comunist: Bulgaria, Romania, Polonia, Cehia sau in tari subdezvoltate din Golf, ori in regiuni separatiste ca Kosovo. Acest fapt nu are legatura cu politica NATO chiar daca SUA face parte din aceasta alianta, nu are legatura nici cu UE. Sint baze americane, nu trupe nato, nu incurca. De 1000 de ori trebuie sa repet ca Romania era de-acum in NATO din 2004? Cine ar indrazni sa atace un stat din NATO caci asta ar insemna razboi impotriva intregii aliante? Asa ca bazele americane din Romania nu au legatura cu NATO, e vorba de politica americana de a se baga peste tot, Basescu doar s-a lasat cumparat si a facut jocurile murdare ale americanilor. Vom vedea dupa recesiunea economica din SUA ce sprijin american in economie veti avea (investitii), ce beneficii econiomice. Cum ati fost asa si veti ramine saraci. Iar bazele americane fie cele din Iraq, Kosovo , Bulgaria, Polonia sau Romania n-au nici o legatura cu economia acestor tari sarace.
 
Ce sa va spun, mi-e mila de Basescu de asta il las sa traiasca, cred ca am exagerat... eu n-as fi in stare sa omor un om, spre deosebire de voi, e de fapt metoda voastra, va sta in fire sa va impuscati conducatorii, ma car in sfirsit de pe acest forum sa nu ma mai molipsesc de la voi ceausistilor.
 
Studentule cata exagerare =))) un comunist a fost ucis de alti comunisti, nu l-a ucis carnea de tun care a ieshit in strada, nici un bun crestin in ziua de Craciun n-ar face asta, l-au ucis ai lui, tot aia care l-au pupat undeva pe el si pe rusi ani de-a randul....nu-ti da de gandit?

Si pana la urma era atat de prost ca altii in conduceau, aceeasi care l-au ucis

Si poate ca-si merita soarta (daca a fost cu adevarat el ucis)....n-am uitat de cozi la lapte, de "radacinile sanatoase", de painea neagra din carutza sau de copii ucisi de la Cighid ( lasati sa moara de foame, boala in propriile mizerii)

Asta ne-a dat noua printre altele comunismul , in timp ce el vana mistretzi si sta in baie cu robinete de aur... asha ca nu zice despre ceea ce nu shtii..

edit:

un video poate sa-ti faci o imagine ...desi nu va oglindi niciodata 10 % din realitate


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=I4c0C9unwIc"]YouTube - copiii de la cighid.wmv[/ame]
 
Studentule, intelegi gresit spusele mele. Am zis ca e ca o relatie intre 2 persoane, deci nu are legatura cu NATO sau UE, e intre Romania si SUA. Investitii americane vor mai fi in Romania si inca multe. Recesiune este in multe tari dezvoltate, pentru ca nu se mai pot dezvolta in actuala forma fiscala/economica si dureaza ceva timp pana reincep cresterea economica.

Dupa mine bazele americane nu sunt aici neaparat pentru apararea Romaniei sau intimidarea Rusiei (poate ca putin sunt si pt intimidare) ci doar pt suportul logistic in cazul unei interventii in Iran, deci nu poate fi vorba ca ne-ar ataca cineva . Ei platesc taxele catre statul roman, n-am vazut vreun soldat american in viata mea (deci nu imi pasa), au baze in toata Europa Occidentala. Italia fara americani nu si-ar putea asigura propria securitate, la fel si Islanda. Israel, Taiwan, Coreea de Sud si Japonia depind in mare masura de cooperarea in aparare cu SUA. De ce apar in tarile "subdezvoltate" din Estul Europei? Simplu: in vest au deja destule baze iar in est nu au deloc :D

Cooperarea Romaniei cu SUA in domeniul apararii e avantajos, soldatii romani avand acces la antrenamente si tehnica militara a americanilor.

Acum , vorba unui coleg "sa nu maniem (=enervam) pe Domnul", nu suntem chiar saraci. Mai sunt multe de facut sa devenim bogati dar un om care munceste se poate intretine fara probleme. "Buba" e la pensionari si familiile numeroase. In schimb stiu ca Moldova a ajuns cea mai saraca tara din Europa. E foarte trist ca tu, moldoveanule, te ocupi de problemele altei tari in loc sa faci ceva pt propria tara. E drept, e artificiala, un viitor sumbru din cauza neutralitatii si guvernului comunist dar daca nici moldovenii nu fac nimic pt viitorul propriilor copii...
Eu n-am zis nimic de Rep Moldova cand a facut un schimb teritorial cu Ucraina. A dat 2 kmp (200 hectare) pentru 1 hectar. Si era o perioada cand astfel de schimburi se faceau lunar. N-am zis nimic pt ca nu e tara mea, nu e pamantul meu. De ce tot continui sa incerci sa "rezolvi" problemele tarii mele? Eu sunt aici, eu stiu care sunt problemele, eu incerc sa vad o rezolvare.
Nu vezi ce e in Rep Moldova? Pana si eu daca as fi fost presedinte ar fi fost mai bine. Nu vezi ca toti guvernantii tai isi bat joc de tara? Nu vezi ca politicienii vostri sunt lingaii rusilor? Primesc ceva la schimb? Foarte mult: investitii rusesti de miliarde de dolari, ajutoare umanitare de la rusi, rezolvarea conflictului transnistrean prin integrarea teritoriului de dincolo de Nistru in Rep Moldova, promovarea culturii romanesti si nu moldovenesti, va ajuta la lupta impotriva coruptiei, va doneaza bani sa dezvoltati infrastructura, educatia, agricultura, va ofera fonduri pentru deschiderea de noi afaceri, va dau subventii, va finanteaza orice proiect public, privat sau mixt care e fiabil etc. Ce sa zic, bine faceti! Uite asa o sa ajunga Rep Moldova la nivelul tarilor nordice in 10 ani. Se pare ca ati ales corect (scuze pt exprimare) fundul pe care sa-l lingeti.
Bravo, bietule student, se pare ca s-au terminat problemele in Moldova asa ca sa ne ocupam si de problemele bietilor romani :(
Daca nici acum nu deschizi ochii, nu mai am ce sa zic. Nu voi mai posta la topicul asta. Fii fericit!
 
basescu a facut multe pentru romania... si in comparatie cu alti presedinti ( sa nu aratam cu degetu ) ap' diferenta e ca dintre cer si pamint
 
Studentule vad ca tot repetent ai ramas.

Desi am sperat si eu ca ca vine toamna, iti dai restantele si scapi :(
 
chiar biet student REPETENT.... rusii n-au avut baze militare in alte tari , rusii le-au invadat cu totul, mai desteptule
 
Nu prea trebuia sa cedeze Base la baze permanente. Era bine daca le dadea voie sa aiba baza aeriana de urgenta si atat. Povestea cu Iranul e groasa si sper sa nu ne traga si pe noi inn conflict ca acolo este urat. Daca te gandesti ca Irakul era la pamant de 8 ani si dupaia i-au atacat si ce greu le este pana azi. Cu iranienii povestea este alta ca astia sunt nationalisti si sunt si frsh. In plus neputand achizitiona arme din afara au evoluat in productie proprie punand accent masiv pe dammage in loc de precizie si stealth.
Daca ne trag si in razboiul asta nu iesim basma curata. Pierdem cel putin 10 % din soldati si tehnica de lupta sa nu mai vorbim.
Despre bazele americane cred ca Repetentu se refera la faptul ca tradatorul lor a vrut sa le-o faca prin aducere de trupe rusesti pe teritoriul Moldovei dar populatia s-a opus vehement iar la noi practic s-a ignorat problema.
Eu eram de acord cu trupe mixte europene dar cu americanii nu sunt de acord deoarece devenim tinta gratuita in caz de conflict.
In plus americanii astia nu mai sunt asa de incredere cum i-a crezut lumea asa ca nu se stie pe viitor.
 
ia gandestete daca poti sa faci asa ceva (dar nu cred) cum s-au simtit tari ca Polonia , Cehoslovacia , Ungaria , Germania, Romania, Moldova, bazele militare din Cuba , etc.

unde naiba esti student ? la Frunze ? KGB , ....

Basescu Trebuie Condamnat Sa Traiasca Si Sa Fie Presedinte 1000 De Ani Si Trbuie Neaparat Executata Condamnarea !

Astept replica de la tine mai repetentule si nu-ti mai zice student ca ne faci de ras pe cei care am facut o facultate !
 
Nu este neaparat vorba de Basescu.
Este vorba de mentalitatea poporului roman care , intotdeauna a tras spre Vest
 
Re: about nike dunk

Basescu — vinzatorul de tara. O sa ramina in istorie ca una din cele mai mari kurve care de buna voie a lasat baze straine in Romania.
Noi macar am luptat impotriva rusilor in ‘92, am fost intotdeauna impotriva armatei ruse in Transnistria. Iar Romania de buna voie si nesilita de nimeni a lasat soldatii straini in tara. Istoria o sa va judece.

Intre Romania si Transnistria nu mai e nici o diferenta, doar ca una e controlata de americani cealalta de rusi... Sigur ca Romania nu e decit o marioneta a americanilor, iar Basescu un zombie controlabil f. usor. Vreti sa faceti jocul americanilor? Faceti-l in alta parte, securisti ceausisti
 
cipslim;215322 said:
Nu prea trebuia sa cedeze Base la baze permanente. Era bine daca le dadea voie sa aiba baza aeriana de urgenta si atat. Povestea cu Iranul e groasa si sper sa nu ne traga si pe noi inn conflict ca acolo este urat. Daca te gandesti ca Irakul era la pamant de 8 ani si dupaia i-au atacat si ce greu le este pana azi. Cu iranienii povestea este alta ca astia sunt nationalisti si sunt si frsh. In plus neputand achizitiona arme din afara au evoluat in productie proprie punand accent masiv pe dammage in loc de precizie si stealth.
Daca ne trag si in razboiul asta nu iesim basma curata. Pierdem cel putin 10 % din soldati si tehnica de lupta sa nu mai vorbim.
Despre bazele americane cred ca Repetentu se refera la faptul ca tradatorul lor a vrut sa le-o faca prin aducere de trupe rusesti pe teritoriul Moldovei dar populatia s-a opus vehement iar la noi practic s-a ignorat problema.
Eu eram de acord cu trupe mixte europene dar cu americanii nu sunt de acord deoarece devenim tinta gratuita in caz de conflict.
In plus americanii astia nu mai sunt asa de incredere cum i-a crezut lumea asa ca nu se stie pe viitor.
Daca esti in Romania pentru asa mesaj ai putea sa infunzi una din puscariile secrete CIA din Europa de Est sau sa nimeresti chiar la Guantanamo, teroristule. N-am mai auzit vreun roman sa critice bazele americane din RO, crezi ca acest lucru se permite la voi? Ai auzit vreun oficial de la voi sau la vreun post tv sa se puna la indoiala ceea ce face Romania in privinta bazelor americane? Ai grija ce si cum gindesti, dar mai ales ceea ce spui, securistii vostri vegheaza chiar si pe acest forum. Chiar traiti ca pe vreamea lui Ceausescu.
 
Vreti sa stiti ce reprezinta Romania?
Romania inseamna:
1. inchisori secrete CIA pe teritoriul Romaniei unde sint torturati detinutii suspectati de terorism
2. inseamna soldati straini (americani) pe teritoriul Romaniei
3. serviciile secrete romanesti controlate de americani
4. Romania nu e decit o marioneta a americanilor, iar Basescu un zombie controlat
 
mai studentule tu ai trait ope timpul lui Ceausescu? Si apropo de ce vb de Transnistria zi mai bine de Rm, ca e cam iadul pe pamant ce se face , nu crezi?
 
Back
Top