Biserica - o noua sursa de bani "usori"...

eu nu vad numai raul si murdaria...
dar vreau ca lumea sa sa uite la mine ca la un om obisnuit chiar daca sustin ca sunt ateu
de ex nu vreau sa merg la biserica de anumite sarbatori religioase, dar mama spune "trebuie,asa face toata lumea.de ce noi sa fim altfel"
 
Ionix, voi ateii sunteti cei care ii priviti de sus pe cei religiosi. Deci nu intra in rolul de victima. Nu vreau sa te conving 100% de existenta lui Dumnezeu, ci vreau doar sa-ti atrag atentia ca Dumnezeu s-ar putea sa existe. Poti sa crezi ce vrei, insa am incercat sa-ti demonstrez ca ateismul nu este un adevar absolut, ci doar o teorie posibila.
 
Fortele supranaturale exista fiindca omul inca n-a lamurit totul...
domnul da ploaie, dar apoi s-a demonstrat ca este un fenomen atmosferic...
 
Tocmai am incercat sa-ti explic: natura nu are in interiorul ei legile sau motorul care o misca. Nu exista o lamurire totala, fara limite. De pilda nu poti atinge suprafata Soarelui cu mana goala. Suntem limitati; e o realitate biologica.
 
Cineva pe aceasta tema a zis de posibilitatea existentei lui Dumnezeu. Dar oare cineva care crede in D poate accepta fie si ideea posibilitatii inexistentei Lui? Respectivul zicea ca el accepta desi nu cred asta. Majoritatea "ateilor" cred (nu sunt convins) ca accepta posibilitatea existentei. Asta nu-i face cu nimic mai putin atei.
A zis cineva de "lene". Si bine a zis. A crede este un efort imens. Io nu sunt dispus sa fac acest efort, recunosc!
A crede inseamna mult mai mult decat a faca diferenta intre bine si rau, a avea un set de valori.
Un alt lucru nu pot sa inteleg. Un lucru pe care il consider grav. La emisiunea 13-14 din 11 sept de pe protv, Andrei Gheorghe a intrebat pe cineva care a spus ca "DA, americanii au meritat-o si ei" daca face cruce cand trece prin fata unei biserici iar acesta a raspuns afirmativ! Iar cazurile de acest tip sunt foarte multe la numar.
 
In timpurile de astazi va exista intotdeauna si reversul medaliei. Insa nu cred ca lucrurile se pot absolutiza. Credinta are intensitate diferita. Exista si oameni credinciosi care isi pun problema inexistentei lui Dumnezeu, dupa cum exista si atei convinsi, chiar agresivi, care sunt gata sa-si taie un brat pentru a demonstra inexistenta lui Dumnezeu.
_________________________________________________________

Iar cazurile de acest tip sunt foarte multe la numar.

Nu conteaza cate sunt la numar, ci conteaza proportia lor. Crestinismul nu obliga pe nimeni. Seamana putin cu politetea: exista un anumit comportament in societate, dar el nu este si obligatoriu. Totul depinde de liberul arbitru, de constiinta si vointa fiecaruia. Exemplul cu Andrei Gheorghe mi se pare, in lipsa unui procent verificabil, o incercare patetica de generalizare.
 
Da stiti ca de-acum serviciile oferite de biserica sunt platite oficial, iti dau chiar si cec(bon de plata)!!
 
La care Biserica te referi, draga Ionix? La Bisericile protestante? La Biserica greco-catolica? La cea ortodoxa? La cea adventista?

Sau in capul tau e o salata din toate? :ciupos:
 
Dar apropo de platirea religiei. De ce religia Ortodoxa e platita din bugetul de Stat ? Ca ce chestie sa finantez eu Martor pe Ortodoxi ?!
 
mie mi-se pare ca cea mai mare prostie este sa pupi mana popii!!!! Cine naiba este el ca eu sa-i pup mana. el este un om ca toti oamenii, vine la lucru (biserica) in fiecare zi.. ca orice alt om. cine shtie ce a facut el cu mana ceea a lui. defapt majoritaea popilor sunt cu mult ma pacatosi decat multi dintre noi.... de exemplu eu am o colega de clasa, tatal ei este preot.. el o batea pe maica-sa in cel mai rau fel cu putinta... ei au divortat..... la mine la bunica, popo din sat este proprietarul uniu bar, ziua e l aslujba.. iar noapte kefuieshte in bar........
si daca eshti credincios nu este neaparat sa umblila biserica.. sunt foarte multi oameni care umbla la biserica ..dar defapt sunt nishte persoane demne de dispret (am intalnit asha cazuri).. si invers.. asha ca toata kestia asta cu biserica, popa si tot felu kestii este un mare [cenzurat]!
 
Î:Care e diferenta dintre un popa si un indicator de circulatie?
R:Niciuna. Ambii îti arata drumul bun dar nu merg pe el niciodata...
 
Vad ca n-avetzi frica de Dumnezeu!!! de unde atita antipatie? eu tot sunt ateu, dar nu urasc nici o religie, pe cind voi...
 
Eu cred ca exista o putere supranaturala... dar sigur nu e Dumnezeu .. care sta cuminte pe un nor si se uita la noi toti d.. de acolo de sus.... si daca faci o fapta rea iti da un bobarnac in cap... :lol:
eu cred ca este o putere supranaturala.. dar la momentul dat nu am nevoie de ea.. ... - adica sunt agnostica
 
Back
Top