Biserica - o noua sursa de bani "usori"...

apropo, ce-am vazut in Chishinau:

Linga biserica se construia casa parintelui: o casa cu 2 etaje, mare si frumoasa, pe acoperis vreo 5 antene satelit (TV), in fata casei vreo 3-4 masini nu chiar ieftine (circa 100000$ minmum)>i-au intrecut pe ministri
 
Si ce anume demonsteaza asta? Pai, dupa tine, Ionix, demostreaza ca religia crestina e generatoare de necinste.
_________________________________________________

Sa zicem ca vizitezi o scoala generala si ii prinzi pe elevi fumand pe la colturi. Concluzia: invatamantul preuniversitar genereaza comportare anormala si huliganism. Scolile ar trebui desfiintate.
__________________________________________________

La fiecare 3 secunde cate o persoana moare intr-un accident rutier (fie pieton, fie conducator auto)

Se dau doua solutii

1) interzicera automobilelor, casarea miliardelor de masini existente si desfiintarea carosabilelor

2) educarea participantilor la trafic

De ce nu gandesti, Ionix?
 
la ce te referi?

Eu spun ca "o locuinta bunisoara o au preotii nostri"!

Dapoi cum facem business in Biserica, vindem luminari, carti, icoane la unpret mai ridicat decit in alta parte(aproape dublu), dar nu cumva sa aprinzi o luminare cumparata din alta parte decit in biserica :-? ....
 
Ionix, tu te referi doar la Biserica Ortodoxa din Moldova sau si la restul Bisericilor Ortodoxe din lume, ca de pilda la Biserica Ortodoxa din Japonia, din Statele Unite sau din Olanda?

Tu acuzi intreaga ortodoxie sau doar o Biserica anume? Ca sa intelegem clar.
 
Stiu. Dar asta tine mai degraba de o proasta organizare a Bisericii. Sigur, trebuie sa gandim logic. Lumanarile si cartile religioase nu cresc in copaci. Nu exista campuri intinse de lumanari. Ele trebuiesc fabricate, si pentru aceasta operatie e nevoie de bani. Insasi Biserica necesita bani. Constructia unei Biserici reprezinta o investitie. Destul de mare, daca stai sa te gandesti. In plus ai nevoie si de caldura iarna, apa potabila, electricitate. Colac peste pupaza inteligentii nostrii politicieni obliga Bisericile sa plateasca in regim de fabrica. O Biserica nu e o uzina, nu exporta sau importa masiv. Oamenii sunt insa vesnic nemultumiti. Cand nu sunt lumanari sunt nemultumiti. Cand sunt lumanari sunt nemultumiti. Cand nu gasesc iconite sunt nemultumiti. Sunt nemultumiti si cand nu le gasesc. Anul trecut am umblat prin parohie cu Asociatia noastra de Tineret pentru fonduri. Trebuiau revopsite turlele. Unii nu au dat. Altii au dat. Unii au mormait. Altii nu. In caz ca nu ai observat orice cladire trebuie intretinuta. Cred ca si tu iti zugravesti sau iti mobilezi apartamentul macar o data la 5 ani. Nu mai vorbesc de platile la lumina si chirie.
 
dapoi asa o casa ca la preotii nostri rar vezi> ti-am spus ca au intrecut ministrii!! :-? buna credinta cind vine un sarac si vede la parinte o locuinta atit de "simpla"...ce crede el? A?!
 
dapoi asa o casa ca la preotii nostri rar vezi

Ionix, tu ai probleme cu intelegerea? Nu vorbesc bine romaneste pentru tine? Cunosti tu toti preotii din Romania si Moldova? Ai niste cifre? Ai facut tu un sondaj? Ce e cu generalizarile astea de neam prost? Da, exista si preoti bogati. Si mi se pare normal ca un preot de la oras sa castige mai bine ca un preot de tara. Ba stiu un preot in satul bunicului meu care e un bun gospodar, un agricultor foarte bun. A castigat o avere din recolta de floarea soarelui de anul acesta. Nu inteleg ca legatura are una cu alta. Oamenii sunt suciti rau de tot. Cand preotul e betiv spun: uite la el ce betiv! Cand e gospodar si iubeste pamantul si roadele daruite de Dumnezeu lumea spune: uite-l cum pliveste! uite-l cum sapa! Chiar nu mai inteleg!

Apreciezi cumva lenea? Iti plac oamenii lenesi?
 
tu zici ca numai unii preoti sunt asa de bogati (cu toate ca nu stiu de unde le vine bogatia asta :roll: )
da ce sa spun despre mitropolie (un fel de conducatori sau lideri in religie dupa cite eu inteleg :rool: ), pai acolo toti au niste masini si case "simple :ciupos: si sarace de tot"(daca mai inteles)! daca "sefii" :ciupos: sunt asa, de ce ceilalti sa ramina in urma :wtf:
 
De aceea ca au cap pe umeri. Si mai au un alt cap - capul Bisericii- Hristos. Pe El sa-l urmeze, nu pe altcineva...
 
Vldmr, ai grija ca esti pe teren minat. Nu ma face sa ma iau de pastori si predicatori, ca am niste exemple care iti ridica parul in cap.
_______________________________

Ionix, nu vad de ce o persoana care are o anumita educatie - a facut o facultate, a luat un doctorat de pilda (si exista multi preoti, unii recunoscuti pe plan international) sa fie renumerat ca un lacatus matriter. Pentru tine da, pentru ca traiesti cu 100 de ani in urma, si ai o mentalitate de baiat de tara. Se vede dupa ineptiile pe care le spui. Ce propui concret? Sa silim preotul sa renunte la viata sociala? Chiar nu te inteleg!
 
Pai loveste cit doresti in pastori si predicatori, eu nici nu-i apar. Spun doar, ca daca urmam exemplul oamenilor, nu ajungem departe, deoarece oamenii gresesc. Asa ca trebuie sa-l urmam pe Hristos...
 
Categoric, dar cand doua persoane discuta o chestiune de interes general - cum ar fi pastorirea Bisericii in crestinism - nu intra cu tot felul de probleme interconfesionale (de tipul mijlocirii lui Hristos si problema preotiei), ca nu pot actiona simultan pe doua fronturi. Incearca sa distingi cand o discutie se duce pe o tema generala si cand intervine o situatie particulara.
_________________________________________________________

P.S. Sigur ca nu trebuie sa urmam exemplul oamenilor, dar sa nu uitam ca Dumnezeu actioneaza intotdeauna prin oameni, si insusi Hristos a luat chip omenesc, golindu-se de slava.
 
eu n-am citit Noul Testament, dar dupa cite eu stiu, Isus Christos este evreu...(fara suparare)

cunosc oameni care cred in D-zeu, dar nu in Christos
 
cunosc oameni care cred in D-zeu, dar nu in Christos
Si eu cunosc oameni care cred in evolutionism cu incapatanare, impotriva normelor elementare ale stiintei.

eu n-am citit Noul Testament, dar dupa cite eu stiu, Isus Christos este evreu...(fara suparare)

Nu ma supar. Si Einstein era evreu. Nu vad legatura. Sa inteleg ca ai oarecare simpatii fasciste?
 
nu. n-am simpatii fasciste,
dar nu ti se pare ca prea multe au evreii: si pe D-zeu, si pe Christos, si mai multe fete (minciuni)
 
Te inseli. Evreii sunt cei care L-au rastignit pe Hristos, tocmai pentru faptul ca El a predicat un Dumnezeu al omenirii, nu doar un Dumnezeu al evreilor. Treaba asta i-a deranjat. Insa Dumnezeu nu e doar al evreilor, ci al tuturor. Este adevarat ca El s-a aratat mai intai poporului evreu, pentru ca iudeii erau singurii monoteisti intr-un ocean de politeism. Daca reforma monoteista a lui Akenathon ar fi rezistat timpului atunci Dumnezeu s-ar fi aratat egiptenilor. Atunci egiptenii ar fi luat locul evreilor, si atunci i-ai fi boscorodit pe egipteni. Insa egiptenii au renuntat la monoteism in favoarea politeismului. Si atunci au pierdut partida.
 
Back
Top