Biserica - o noua sursa de bani "usori"...

:) :) Stiinta nu mai e fixa de mult. In caz ca nu stiai. Iar intrebarile in stiinta sunt chiar mai mari decat in religie.
 
Franta e tara crestina cu o societate laica... in scolile franceze de stat nu se preda religie... asta-i legea !!!

Dece nu-i posibil si la noi asa ceva???
 
La scoala invatam si evolutionismul, cu toate ca genetica inclina in proportie imensa spre creationism. Asa ca...
 
Nu ca o varianta. Din moment ce evolutionismul nu este confruntat cu creationismul nu se poate vorbi de o varianta. Comunismul ne-a bagat pe gat evolutionismul fara drept de apel. Nu avem ce alege in scoala.
 
IONIX: Cartile din Moldova sunt facute be baza cartilor romanesti (care cred eu ca nu s-au prea schimbat) sau traduse din cartile rusesti (care la sigur ca nu s-au schimbat)... Deci cam tot aceeasi ce se invata si mai inainte...
 
Catre Figaro
dar daca parintii unui copil de la scoala nu sunt de religie ortodoxa?
cum se rezolva problema??
ii impunem pe toti sa se faca crestini ortodocsi??
 
Problema se pune in termeni de majoritate/minoritate. De pilda exista copii care nu vor avea nevoie niciodata de materia numita chimie. Si totusi invata chimie in scoala.

De regula confesiunile religioase au ore proprii de religie. Deci nu vad o problema.

Ionix, orele de religie din scoala tin de cultura generala. Cum populatia Moldovei si Romaniei este in majoritate ortodoxa, orele respective mi se par absolut normale. Nu mi s-ar parea noramle ore de ortodoxie in Italia, de pilda, care are majoritate catolica.
 
cred ca n-ai dreptate
n-ai voie sa impui omului o religie anume - parca am discutat aceasta, fiecare om isi alege religia care-i place
 
Figaro: Chimia e una si aceeasi pe tot globul... cite secte avem doar in intreriorul crestinisului??? Dar alte religii??
 
Back
Top