Biserica - o noua sursa de bani "usori"...

Oamenii duc razboaie din tot felul de credinte: religioase, politice, sociale etc. Faptul ca un popor duce un razboi din credinte politice nu inseamna ca politica in sine conduce la razboaie, ci ca oamenii politici nu se pricep la politica. Dictaturile sunt mai mult accidente, monstruozitati, nu exemple de politica. O credinta in sine nu are valoare; depinde cum te raportezi fata de ea.
 
Pe cind preotii incalca exact ceea ce propavaduiesc...

Nu toti preotii sau predicatorii, ci doar anumiti preoti si predicatori incalca exact ceea ce propovaduiesc...
_____________________________________

Treaba asta nu demonstreaza nimic. Medicii propovaduiesc nocivitatea fumatului, si totusi exista medici care fumeaza. Poate ca exista si stomatologi care nu se spala pe dinti.

Ce-ti poate spune pastorul, preotul sau medicul din ce nu cunosti deja? Nu cumva obisnuim sa dam vina pe medici, preoti sau predicatori doar pentru a ne ascunde lenea?
 
Ce n-ai inteles? Tu minti pentru ca vrei sa minti sau pentru ca mint alti? Nu esti capabil de o hotarare? Nu-ti dai seama ce e rau si ce e bine?
 
Cineva te poate sfatui, iti poate arata calea, dar nu te poate obliga. Sau nu are voie sa te oblige. Crestinismul nu e o vanatoare. Nimeni nu obliga pe nimeni.
 
tu de unde stii?
de ce esti atit de sigur?
multi nu sunt siguri pe credinta lor - n-au timp de ea cind au copii acasa care n-au ce minca
 
Nu am discutat natura credintei, am spus doar ca 85% din populatie e credincioasa. Orice plan educational se face in baza unor date sociologice. 85% din populatie e religioasa; cat de religioasa este si la ce le foloseste e partea a doua.
 
Am remarcat greseala mea... dar nu eram pe forum atunci...

Concuzia e una: Toti calca strimb... chiar si preotii...

Dar eu nu sunt de acord cu introducerea credintei in scoala...
Sunt pentru o societate laica...

Voi ce ziceti???
 
Scoala este obligata sa ofere optiuni. Se numeste cultura generala. Romania si Moldova sunt tari crestine, indiferent daca ne place sau nu. Deci scoala este obligata sa introduca si aceasta materie. Care va folosi sau nu, depinde de persoana. De pilda mie nu-mi foloseste prea mult chimia. Ba chiar nu-mi foloseste de nici un fel. Totusi si chimia face parte din cultura generala.
 
Back
Top