Cancerul de col uterin si cancerul ovarian

adrenalina

fara aripi
am o intrebare pentru medicii de pe acest forum.
am sa prezint un caz si as vrea sa imi dati niste pareri.
acuma 2 ani persoana X a facut cancer de col uterin de gradul III. a fost operata si i s-a scos practic tot afara. dupa operatie a urmat un tratament de chimioterapie, aproximativ jumatate de an. dupa acest tratament totul a fost ok, a urmat cateva tratamenet natursite, a tinut regim alimentar strict, mergea la control din 3 in trei luni. si analizele au iesit tot timpul bune.

la ultimele analize facut, s-a descoperit un nodul pe partea de sus a uterului, care a afectat si membrana care sustine abdomenul (asa am primit info, daca gresesc sa ma corectati) si din aceasta cauza nu este operabil. i s-a recomandat sa inceapa chimioterapia, un tratment mai puternic ca primul. si trebuie sa vedem cum reactioneaza la tratament. s-a discutat si cu un medci naturist, care este mult mai optimist decat medicii de la oncologie.

as vrea sa stiu care sunt sansele reale, ce s-ar mai putea face, sfaturi, etc...
 
Re: Cancerul de col uterin

pai iti zic..parere medicala gasesti acolo, administratorul site-ului e medic:)
 
Re: Cancerul de col uterin

sa cresti mare:) si sper sa gasesti raspunsul/ajutorul de care ai nevoie
 
Re: Cancerul de col uterin

Naturistii si cancerul e o tema aparte, medicilor nu le ramane decit sa taca si sa se minuneze de spectrul lor vast de cunostinte aprofundate si de puterile lor supranaturale.

Cea mai importanta intrebare care necesita a fi din start clarificata: E sigur vorba de cancer al colului si nu de displazie de col(stadiul III conform clasif. Papanikolau)?

Nodulul de pe uter e sigur metastaza? Poate fi si un nodul miomatos. Cum a fost stabilita diagnoza de metastaza?

Si dece nu a fost scos si uterul afara(histerectomie) cind ai spus ca i-au scos aproape totul? In acest caz extirparea uterului e obligatorie, din cite stiu.

Tratamentul variaza de la tara la tara, de la spital la spital, insa stadiul III al cancerului de col uterin e deja un stadiu foarte avansat si ar fi o indicatie primara pentru radioterapie si chimiotherapie, nu pentru operatie, pentru o interventie chirurgicala e prea tirziu...

Daca vorbim de cancer in st. 3, prognoza e chiar rea. 25-48% - supravietuire in urmatorii 5 ani... si daca in acest caz e o metastaza in regiunea peritoneului - foita care tapeteaza pe dinauntru abdomenul(canceroza peritoniala), e deja stad4b si din tratamentul respectiv, care o fi fost ala, pacienta nu a profitat... prognoza e si mai rea.

E alegerea ei acum: exista sanse ca chimioterapia sa creasca putin longetivitatea vietii, insa i-ar scadea din calitatea timpului ramas.

Cancerul de col uterin e unica forma de cancer impotriva careia exista vaccin. Vaccinati-va! Si screeningul(vizita la ginecolog) cel putin o data pe an e obligatorie, astfel pot fi depistate schimbarile in stadiile incipiente, care actual pot fi 100% tratabile.
 
Re: Cancerul de col uterin

deci, eu din cate stiu, cand a fost desoperit cancerul, era intr-o forma destul de avansata. avea mai multi noduli care s-au dovedit a fi de origine maligna.
a fost operata si curatata, dupa care a facru chimioterpie. s-a vindecat si totul a fost bine pana acuma.
eu credeam ca a fost scos tot, dar sora ei mi-a spus ca s-a gasit un nodul de natura maligna pe partea de sus a uterului, care a ajuns si la membrana abdomenului si nu poate fi operat.
nu am spus ca este metastaza. am spus doar ca ii cancer si nu poate fi operat. nu stiu exact ce stadiu este, dar am inteles ca nu ii foarte avansat.

tratamentul natural il face pe baza de aloe, dar il face in paralel cu chimioterapia.

persoana in cauza are 38 de ani. varsta este un factor?
 
Re: Cancerul de col uterin

Virsta - nu. Cancerul de col afecteaza preponderent femeile tinere, deci pina la 40-50, cauza lui fiind de cele mai multe ori un virus transmis pe cale sexuala.. iata de ce predominant femeile la o virsta sexual activa.

Din cite inteleg e metastaza....e o metastaza peritoniala, si ea poate sa apara dupa un timp, chiar daca operativ a fost aparent totul inlaturat.... si asta vorbeste deja pentru un stadiu avansat. Faza e ca uterul il mai are, asta ma deruteaza.
 
Re: Cancerul de col uterin

o sa ma interesez inca o data exact care ii faza. si o sa iti dau o informatie mai concreta.
spui ca este metastaza din cauza ca nu poate fi operat? si daca este asa, care sunt sansele prin chimioterapie?
 
Re: Cancerul de col uterin

am spus mai sus..daca e o metastaza peritoniala sanse de vindecare completa nu exista.
 
Re: Cancerul de col uterin

eu is constienta ca daca este metastaza nu sunt sanse de vindecare. cred ca problema se pune in cat timp. poti sa imi oferi o marja de la minim la maxim?
 
Re: Cancerul de col uterin

Rata supravietuirii pana la 5 ani - 0-5% daca! e o metastaza la distanta.
 
Re: Cancerul de col uterin

Da` in cancerul de col nu se facea radioterapie?
Adrenalina, prognosticul i-l spune oncologul, nu-l afla de pe forum. Ala stie mai bine si stadiul, si raspunsul la terapie, si prognosticul. Si in mod normal, tu afli de la ea, nu invers, pt ca e o informatie confidentiala. Ai de gand sa-i spui care-s sansele? Te tin balamalele? Ai experienta in a da vesti proaste?
 
Re: Cancerul de col uterin

Solara, e o discutie ca oricare alta, nu e neaparat sa sari cu comentarii de genul asta la fiecare intrebare medicala pusa pe forum. Plus ca toata informatia plasata la tema asta e utila pt toate femeile ce nu au nimic in comun cu medicina. So, imi pare rau, ca tu in calitate de moderator al forumului dat, prima te abati de la tema.
 
Re: Cancerul de col uterin

solara, tu chiar ai o mare problema ... de atitudine, in general. poate pe tina nu te duce capul ca acesta info era importanta pentru mine. nu suntem in acelasi loc ca sa putem discuta si nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa ii spun exact ce si cum... a fost un soc pentru mine aceasta veste si am vrut mai multe detalii.
pt informatia ta personala, ii vorba de matusa-mea... in rest, esti lipsita de orice simt si educatie. sincer, nu imi dau seama cum de ai ajuns medic si mai ales cum te comporti cu pacientii.
have a nice life! din acest moment esti pe ignore in lista mea.
 
Re: Cancerul de col uterin

Of.
E adevarat.
Doar medicul curant stie care e situatia si ce e de facut in cazul ei.
Vorbeam de cancer de col in general.
 
Re: Cancerul de col uterin

deci ca sa fac niste rectificari.

matusa-mea a avut cancer ovarian faza 3b... nu stiu de ce eu am ramas cuplata la ideea ca a fost cancer de col uterin.
restul info is corecte.
acuma are recidiva de cancer ovarian metastaza. acesta a fost diagnosticul pe care mi l-a spus mama mea.
se schimba cumva datele problemei.

ps: fetelor. nu ma asteptam sa imi oferiti solutii miraculoase sau tratmente. doream sa vad ce parere au si altii despre aceasta chestiune, doream sa stiu niste prognoze. sunt si eu ca formatie psiholog si din cauza ca mama nu putea sa imi ofere multe info, am vrut sa aflu mai multe din ce surse aveam la dispozitie.
daca asta v-a mancat din timpul vostru pretios, va rog sa ma scuzati.
 
Re: Cancerul de col uterin

Mie nu mi-ai mincat din timpul pretios si nu e cazul sa te scuzi.
Cancer de ovar stadiul 3b inseamna prezenta de metastaze peritoniale macroscopice mai mici de 2 cm. Prognoza e de mai multi factori conditionata(histologie, staging, grading, citogenetica, prezenta ascitei etc)...insa cu aproximatie se poate spune ca rata supravietuirii pana la 5 ani in acest stadiu e de 4-15%.

Femeile mai tinere au de regula prognoza mai buna si intervalul pina la primul recidiv e mai lung, ca si in cazul matusii tale - de 2 ani.
Acum ca a recidivat, hotarasc oncologii cu ginecologii care ar fi cea mai optimala interventie in cazul ei...se poate recurge la relaparotomie, in cazul in care e o metastaza solitara de ex, pentru radiatio sau chemotherapie(Cisplatin in combinatie cu Paclitaxel e o schema buna)...sau alte interventii paliative.


Si ca sa fiu la tema:
Cancerul de col uterin E O BOALA CU TRANSMITERE SEXUALA!!!
 
Re: Cancerul de col uterin

Lelaina, comentariul meu nu a fost rautacios. Prognosticul tine de mai multi factori pe care cel mai bine ii cunoaste oncologul care-o trateaza. Crezi ca am spus vreun neadevar cu asta?
Orice tine de boala e confidential. Familia afla doar daca pacientul e de acord sa li se spuna si celorlalti. Pacientul e cel care trebuie pus la curent (conform legislatiei romanesti si nu numai) si el hotareste daca ceilalti afla sau nu. De aceea mi se pare firesc ca adrenalina sa afle de la matusa, nu invers.
Pronosticul e o chestie al naibii de greu de precizat in fata pacietului si pt doctorii care se ocupa cu datul vestilor proaste, d-apoi pt cei care n-au mai facut asa ceva. Am lucrat la oncologie si stiu ca nu m-ar tine balamalele sa dau o astfel de veste; am intrebat-o sincer pe adrenalina daca ea ar fi in stare.
Fiicele femeilor cu cancer ovarian trebuie sa faca screening ecografic (pt ca exista riscul transmiterii genei la descendenti); in unele tari asa se recomanda. Transmiteti-i si adrenalinei, daca tot ma ignora si nu poate afla de la mine.
Recapituland, in mesajul anterior am spus ca:
1. in cancerul de col se face radioterapie
2. prognosticul il stie oncologul, pt ca el stie detaliile
3. familia afla de la pacient, nu invers
4. am intrebat-o pe adrenalina daca ar putea da o veste proasta.
De ce ati sarit ca arse? N-am mintit, n-am acuzat pe nimeni de nimic, n-am zis nimic de pacienta (vad ca pe adrenalina o preocupa comportamentul meu in fata pacientilor), n-am jignit pe nimeni, n-am folosit termeni vulgari. Unde-i problema?
 
Back
Top