Ce înseamnă să te mândreşti că eşti român?

Raya Ammani;224612 said:
Na ca am rectificat titlul.Echidistant my foot.
Nu au deaface cu realitatea? Au si inca foarte mult.
Sunt extrem de calma draga...LOL...nu stiu de ce tot insisti pe latura asta.

Au dom'le de-a face cu realitatea, și cum încă. Dar greșești generalizând.

Cât de des simțim nevoia de a pălăvrăgi despre calitățile noastre?
Ființa umană a fost astfel construită încât să tindă către perfecțiune, așa că nu avem nevoie să ne discutăm calitățile individuale sau naționale. Doar defectele prezintă interes real, acolo trebuie să umblăm ca să mai facem un pas spre perfecțiune.
Așa că, dacă ne înșiri defectele sau problemele noastre specifice, nu aduci nimic nou în discuție. Dacă reușești să jignești, nu o faci înșirând defectele specific românești sau răspândite printre români ci, o faci prin modul în care prezinți ceea ce știm și noi și comentariile tendențioase.

Ideile nu au miros, culoare, religie. Ideile sunt validate doar de corectitudinea sau incorectitudinea lor, nu de calitățile autorului ideii.
Faptul că tu ți-ai făcut "dușmani", că ai "valoare", "bani", nu îți invalidează ideile doar pentru că împarți ceva valori cu maneliștii, ci prin faptul că generalizezi grosolan și cu evidentă lipsă de obiectivitate, ba chiar răutate calculată.

Trăgând linie cunoașterea României și a românilor pe care ne-o demonstrezi sau ne-o afișezi îmi pare a-ți fi limitată, voit sau nu, la ceea ce transpiră de prin forumuri. Și când zic "voit sau nu", o zic pentru că în continuare consider povestea ta cusută cu ață albă, găsesc că povestea ta caută doar să dea credibilitate spuselor tale.
 
abbu;224616 said:
Atentie pe ce apasati...
acest forum contine virusi:
Otilia
Nacialnik
Democrat
Bapse
Vanatorul
PainGiver
Alyyy
urmeaza....

Pentru o devirusare, iau de obicei 10€. Maxim 15 minute. Satisfacție garantată.
 
Sincer nu inteleg fobia musulmanilor fata de porc. De ce li se pare musulmanilor ca fiind ceva scarbos ca noi(crestinii) mancam carne de porc? Cam toate animalele crescute acasa sunt murdare si sunt hranite cu cine stie ce laturi.

Io, senor(cu liniutza deasupra) admin, smilies no worky again.
 
traieste in Egipt sau in Saudia si o sa sti.....
daca o sa citesti putin despre subiect,iar o sa sti....
daca vrei doar sa faci misto...stai acasa.
 
Raya Ammani;224551 said:
Vai si amar de aceasta comunitate.Cu cat mai mult imi prelungesc tranzitul pe aici cu atat mai clara devine imaginea despre acesta comunitate si cu atat mai mult voi fi inclinata sa-mi continui drumul si sa va las in colb.
Ma bucur ca nu da nimeni doi bani pe mine.Tineti banii acolo la ciorap sau la izmene ca e vremuri grele.Va inteleg,nu-i bai.
Spun asta pentru ca dupa cum se pare ti-ai asumat rolul de purtatoare de cuvant al acestei comunitati deci daca se simte cineva lezat ca ma adresesz la plural,sa-ti trimita un e mail tie si va rezolvati voi intre voi.

cuvinte intelepte....dar spuse la zid.....
toata haita asta asmutita aiurea nu fac decat sa confirme de ce romanii sunt aratati cu degetul oriunde,iar pe la magazine scrie :-interzis intrarea cu caini si a romanilor....
 
abbu;224625 said:
traieste in Egipt sau in Saudia si o sa sti.....
daca o sa citesti putin despre subiect,iar o sa sti....
daca vrei doar sa faci misto...stai acasa.

Totusi, care-ti este problema? Am pus doar o intrebare, la care asteptam un raspuns si nu misto sau un atac. Pana acum nu ai dat vreun comentariu folositor sau informativ, ci doar atacuri la persoana. Cred ca urmeaza sa-ti iei ban foarte curand.
 
FogDucker;224622 said:
Sincer nu inteleg fobia musulmanilor fata de porc. De ce li se pare musulmanilor ca fiind ceva scarbos ca noi(crestinii) mancam carne de porc? Cam toate animalele crescute acasa sunt murdare si sunt hranite cu cine stie ce laturi.
Eu stiam ca oaia,capra,vaca,iepurele sunt animale ierbivore.Poate ma insel...ia spune tu...LOL.
Intreaba-i pe evrei de ce nu mananca porc nici ei,ca dateaza dinaintrea crestinilor si parese ca sunt primii care au primit "comunicatii" divine.
In alta ordine de idei gresesc cand spun ca crestinismul se cam sterge....pe picioare...cu vechiul testament sau cel putin cu unele chestii scrise acolo? E logic sa asum ca sa debarasat si de interdictia carnii de porc? Daca da,de ce? A dat Isus vreun decret nou care trateaza in particular carnea de porc? A spus cumva "deacum incolo e voie" ? Unde scrie?
Daca nu a spus asta,e logic sa asum ca legea initiala inca mai este valabila?

Daca D-zeu a spus la inceput ca este interzisa consumului carnea de porc presupunem ca exista vreun motiv nu? Sau nu avea ce face in ziua respectiva si sa gandit sa faca putin misto de israeliti?
Nu as numi faptul ca musulmanii nu mananca porc o fobie ci mai degraba o respectare a uneia dintre poruncile lui D-zeu.Voi aveti 10...noi avem oleaca mai multe,atata tot.
Acum dpdv anatomic stii ca (,)carnea de porc este cea mai similara cu cea de om?Aproape toate experimentele stiintifice care vor sa determine anumite efecte asupra tesuturilor musculare,pielii,organelor umane, se fac pe porc pentru ca dau cele mai acurate si apropiate rezultate.Nici un alt animal de pe planeta nu este asa similar ca omul in privinta carnii.Daca nu ma crezi intreaba orice doctor.
Ai urmarit vreodata documentare despre ucigasi in serie canibali? Intrebati ce gust are carnea de om daca ar fi sa o compare cu orice alta carne de animal comestibil, spun : exact ca cea de porc.
Stii ca sangele de porc are un nivel elevat de acid uric? Stii ca este cea mai nesanatoasa carne pentru consum si cat dauneaza sanatatii dpdv al colesterolului? Tatal meu e chirurg cardio vascular.El stie,tu stii?
Si informatiile astea sunt publice.Te poti documenta oricand.
Spune-mi un singur lucru pozitiv despre carnea de porc,si cu asta nu ma refer la gust.Gustul difera de la om la om,poate ce-ti place tie sau a 10 milioane de oameni nu place la alte 10 milioane.
Sunt atatea alte tipuri de carne comestibile in lumea asta.Zau, ce pierde omul daca nu mananca porc?


Hai sa-ti explic si chestia cu vinul pe care chipurile il bau Yeshua la cina cea de taina.Cand respectivul eveniment avu loc,era sarbatoarea de Passover la evrei.In timpul acestei sarbatori evreii nu au voie sa manance sau sa bea absolut nimic fermentat.Vinul este suc de struguri fermentat si prin urmarea fermentarii are alcool.Amu Yeshua evreu fiind sau cel putin israelit iti inchipui ca ar fi servit el vin la masa? Mai mult ca sigur fu niste must in stadiul de inceput fara alcool sau suc de struguri.Asta poveste nu-i din burta de la mine ci expusa in diferite publicatii istorice care analizeaza cronologia evenimentelor biblice.Cauta-o si o vei gasi.
La cate daune cauzeaza alcoolul in ziua azi...crime,divorturi,batai,familii si vieti distruse,moarte,boala,etc....nu crezi ca fu D-zeu inspirat sa ni-l interzica,la fel ca si cu drogurile ce sunt otrava pentru organism? D-zeu a spus corpul nostru este templul in care salasuieste sufletul.Sa avem grija de el,sa-l ingrijim,sa-l respectam,sa nu il intoxicam,otravim,mutilam,maltratam,distrugem,samd.
Cei care fac misto de musulmani pentru ca cred aceste lucruri sunt de compatimit, sincer spun fara nici o rautate.
Dupa logica mea de doi bani ma gandesc ca daca D-zeu ne porunceste sa nu facem lucruri care dauneaza sufletului,nu ar face-o si in privinta lucrurilor care dauneaza corpului? Ne iubeste atat mult incat ne da mana libera sa ne autodistrugem cu cele mai insipide metode?...spun insipide ca sa nu compar alcoolul cu bomba atomica. Asta nu mai are deaface cu free will ci cu nepasare,iar D-zeu nu e nepasator.Dar asta este opinia mea.Feel free to disagree.
 
Este absolut încântător să observ că opiniile unora din participanții la temele cu subiect "fierbinte", se încadrează în trei mari categorii: una de construire a imaginii proprii, una de atac la imaginea altora și ultima în care sunt aruncate lături în capul românilor. Cu nimic mai prejos față de marii "gânditorii" contemporani ai neamului românesc cum ar fi: Tismăneanu, Patapievici, Brucan, Liiceanu, Pleșu etc.

Nimic nou sub soare. Și totul în numele libertății de exprimare. Niciodată explicații, întotdeauna sentințe.

Singura soluție este ignorarea personajelor care s-au suit singure pe piedestale. Doar atunci când nu mai e nimeni în preajmă ca să sperie porumbeii, natura poate să-și urmeze cursul firesc.
 
Vă dedic, pui de năpârcă, o strofă:

.............................
Iară noi? noi, epigonii?... Simţiri reci, harfe zdrobite,
Mici de zile, mari de patimi, inimi bătrâne, urâte,
Măşti râzânde, puse bine pe-un caracter inimic;
Dumnezeul nostru: umbră, patria noastră: o frază;
În noi totul e spoială, totu-i lustru fără bază;
Voi credeaţi în scrisul vostru, noi nu credem în nimic!
.............................


Mihai EMINESCU, Epigonii
 
mersi de precizare....credeam ca e Codreanu....ala Zelea si cum ii zice....

apropo te simti epigon,epicentru sau episcop,sau epilat ?
 
FogDucker;224630 said:
Totusi, care-ti este problema? Am pus doar o intrebare, la care asteptam un raspuns si nu misto sau un atac. Pana acum nu ai dat vreun comentariu folositor sau informativ, ci doar atacuri la persoana. Cred ca urmeaza sa-ti iei ban foarte curand.

da-mi un ban si om te fac.......iti ghicesc in palma,in zatz, in carti, in oase si in zaruri.
(nu oase de porc )

nu zau....flacau...e asa de greu sa te documentezi inainte de a intreba ce stie toata lumea??

pS cine a dat aici comentarii serioase cu bunavointa si cu dorinta de a va transmite ceva,paparudelor,a fost Raya,ati facut misto de ea,gainari mici, v-ati dat pana si la parinti.....pfuiaaaaaaaa!!!
 
abbu;224636 said:
pS cine a dat aici comentarii serioase cu bunavointa si cu dorinta de a va transmite ceva,paparudelor,a fost Raya,ati facut misto de ea,gainari mici, v-ati dat pana si la parinti.....pfuiaaaaaaaa!!!

Nici cum o dai nu-i bine....daca raspunsurile sunt la misto,jignitoare sau agresive nu-i bine,daca explici omului cu rabdare fara caterinca nici asa nu-i bine....apai io ma las pagubasa ca ma dor degetele de la atata tastat.....mai bine ma'c sa-mi fac o manichiura...LOL
 
abbu;224635 said:
mersi de precizare....credeam ca e Codreanu....ala Zelea si cum ii zice....

apropo te simti epigon,epicentru sau episcop,sau epilat ?

zDRelea era poanta. Din filmul "Actorul și sălbaticii". Magistrală interpretarea lui Toma CARAGIU.
Unul dintre filmele românești pe care o să vreau să le revăd din când în când.

Eu mă simt ... e-porumbel.
 
io mi-am stabilit "linia"
caterinca..............
de orce si de orcine....
cand vreau sa fiu serioasa,am cu cine,nu aici.
 
FogDucker;224630 said:
. Cred ca urmeaza sa-ti iei ban foarte curand.

PLSSSSSSSS,inainte de ban da-mi si mie adresa la poza care ai pus-o.....am o matusa de mostenit si vreau sa-i arat ce va pati de-mi sta in cale...............plsssssssssssssss !!!
jur ca ma fac fata cuminte....
multzam anticipat
 
Raya Ammani;224631 said:
Eu stiam ca oaia,capra,vaca,iepurele sunt animale ierbivore.Poate ma insel...ia spune tu...LOL.
Intreaba-i pe evrei de ce nu mananca porc nici ei,ca dateaza dinaintrea crestinilor si parese ca sunt primii care au primit "comunicatii" divine.
In alta ordine de idei gresesc cand spun ca crestinismul se cam sterge....pe picioare...cu vechiul testament sau cel putin cu unele chestii scrise acolo? E logic sa asum ca sa debarasat si de interdictia carnii de porc? Daca da,de ce? A dat Isus vreun decret nou care trateaza in particular carnea de porc? A spus cumva "deacum incolo e voie" ? Unde scrie?
Daca nu a spus asta,e logic sa asum ca legea initiala inca mai este valabila?

Daca D-zeu a spus la inceput ca este interzisa consumului carnea de porc presupunem ca exista vreun motiv nu? Sau nu avea ce face in ziua respectiva si sa gandit sa faca putin misto de israeliti?
Nu as numi faptul ca musulmanii nu mananca porc o fobie ci mai degraba o respectare a uneia dintre poruncile lui D-zeu.Voi aveti 10...noi avem oleaca mai multe,atata tot.
Acum dpdv anatomic stii ca (,)carnea de porc este cea mai similara cu cea de om?Aproape toate experimentele stiintifice care vor sa determine anumite efecte asupra tesuturilor musculare,pielii,organelor umane, se fac pe porc pentru ca dau cele mai acurate si apropiate rezultate.Nici un alt animal de pe planeta nu este asa similar ca omul in privinta carnii.Daca nu ma crezi intreaba orice doctor.
Ai urmarit vreodata documentare despre ucigasi in serie canibali? Intrebati ce gust are carnea de om daca ar fi sa o compare cu orice alta carne de animal comestibil, spun : exact ca cea de porc.
Stii ca sangele de porc are un nivel elevat de acid uric? Stii ca este cea mai nesanatoasa carne pentru consum si cat dauneaza sanatatii dpdv al colesterolului? Tatal meu e chirurg cardio vascular.El stie,tu stii?
Si informatiile astea sunt publice.Te poti documenta oricand.
Spune-mi un singur lucru pozitiv despre carnea de porc,si cu asta nu ma refer la gust.Gustul difera de la om la om,poate ce-ti place tie sau a 10 milioane de oameni nu place la alte 10 milioane.
Sunt atatea alte tipuri de carne comestibile in lumea asta.Zau, ce pierde omul daca nu mananca porc?


Hai sa-ti explic si chestia cu vinul pe care chipurile il bau Yeshua la cina cea de taina.Cand respectivul eveniment avu loc,era sarbatoarea de Passover la evrei.In timpul acestei sarbatori evreii nu au voie sa manance sau sa bea absolut nimic fermentat.Vinul este suc de struguri fermentat si prin urmarea fermentarii are alcool.Amu Yeshua evreu fiind sau cel putin israelit iti inchipui ca ar fi servit el vin la masa? Mai mult ca sigur fu niste must in stadiul de inceput fara alcool sau suc de struguri.Asta poveste nu-i din burta de la mine ci expusa in diferite publicatii istorice care analizeaza cronologia evenimentelor biblice.Cauta-o si o vei gasi.
La cate daune cauzeaza alcoolul in ziua azi...crime,divorturi,batai,familii si vieti distruse,moarte,boala,etc....nu crezi ca fu D-zeu inspirat sa ni-l interzica,la fel ca si cu drogurile ce sunt otrava pentru organism? D-zeu a spus corpul nostru este templul in care salasuieste sufletul.Sa avem grija de el,sa-l ingrijim,sa-l respectam,sa nu il intoxicam,otravim,mutilam,maltratam,distrugem,samd.
Cei care fac misto de musulmani pentru ca cred aceste lucruri sunt de compatimit, sincer spun fara nici o rautate.
Dupa logica mea de doi bani ma gandesc ca daca D-zeu ne porunceste sa nu facem lucruri care dauneaza sufletului,nu ar face-o si in privinta lucrurilor care dauneaza corpului? Ne iubeste atat mult incat ne da mana libera sa ne autodistrugem cu cele mai insipide metode?...spun insipide ca sa nu compar alcoolul cu bomba atomica. Asta nu mai are deaface cu free will ci cu nepasare,iar D-zeu nu e nepasator.Dar asta este opinia mea.Feel free to disagree.

Nothing to disagree about... mai ales la cea ce nu ma pricep. Iar o lectie de religie, un capitol la care recunosc ca stau prea bine, imi prinde bine. Nu numai ca am aflat cate una alta dar mi-ai si prezentat opiniile tale, motivul pentru care nu am intrat pe "Google" sa caut raspunsul. Si oricum, multumesc pentru explicatia anterioara, nu glumesc deloc. Problema mea este ca nu pot vorbi in numele lui Dumnezeu, ce ce El, permite, nu premite sau porunceste. Nu am reusit sa citesc Biblia pana la capat macar. Nu sunt prea religios si sincer nu prea cred in lucrurile astea.(Yes, you can call me a farmer...) Faptul ca, carnea de porc este nesanatoasa si noi o mancam "ca porcii" doar ca-i buna nu ar trebui sa aiba nici o legatura cu religia. Adica exact aceeasi chestie este si cu Fastfood-urile Nordamericane, fiind la fel sau mai nesanatoase decat carnea de porc, dar iata ca aceea o manaca toti, musulmanii inclusiv. Pur si simpulu nu vad, ce treaba are Dumnezeu(with all due respect...) cu ce pun eu in farfurie. Nu, fumez, nu beau, dar mananc porc...deci tot un pacatos...oh well...meh...
 
abbu;224636 said:
nu zau....flacau...e asa de greu sa te documentezi inainte de a intreba ce stie toata lumea??

pS cine a dat aici comentarii serioase cu bunavointa si cu dorinta de a va transmite ceva,paparudelor,a fost Raya,ati facut misto de ea,gainari mici, v-ati dat pana si la parinti.....pfuiaaaaaaaa!!!

Sincer intrebarea i-a fost adresata lui Raya. Si nu ca nu as fi putut intra ca tot prostul pe Google sau Wikipedia, pur si simplu am vrut sa aflu opinia dansei si cum vede un musulman lucrurile astea, nu teoriile de pe Internet.
Pana acum nu ai reusit sa scrii un mesaj poziv, numai atacuri; macar de mi-ai fi dat o replica la ceva ce am scris eu, o replica legata direct de cuvintele mele, dar ai aberat in continuu.
 
abbu;224641 said:
PLSSSSSSSS,inainte de ban da-mi si mie adresa la poza care ai pus-o.....am o matusa de mostenit si vreau sa-i arat ce va pati de-mi sta in cale...............plsssssssssssssss !!!
jur ca ma fac fata cuminte....
multzam anticipat

No, ca la faza asta ai fost cam maimutzica si ti-ai luat teapa, ca io nu-s moderator...
 
Back
Top