Ce e basarabeanul fr rusisme?

Iar tu nu ar trebui sa ataci alti forumisti,atita timp chit faci singur greseli in constructia frazelor :)
 
As dori sa cunosc parerea Liei ...

A ei deoarece nu am observat inca sa comita greseli in acest sens ...
 
Fr3Zy said:
As dori sa cunosc parerea Liei ...

A ei deoarece nu am observat inca sa comita greseli in acest sens ...

Sunt mgulit c ai impreisa asta, dar trebuie s-i spun c fac greeli, de tot felul, i de gramatic, i de sintax, i, mai ales, scap litere, ca n clasa nti... :)

Deosebirea dintre mine i alii e c eu AM dorina de a-mi corecta aceste greeli i nu vreau s persist n eroare, sub pretextul de a-mi pstra "originalitatea". Poi original, chiar respectnd normele limbii...

Filip s-a nscut n Romnia, vorbete o romn frumoas, poate nu e filolog, dar are un bun sim al limbii, elocin, coeren etc... Deci, este o autoritate mai mare dect mine. Dar I EL face greeli. Cred c e ceva normal.


Ct despre sintagma "corect pe romnete", este corect. Noi o evitm, din sentimentul de nesiguran: credem c e un calc rusesc i ajungem s dm n alt extrem, cred c unii i-ar zice "hipercoerctitudine". Nu e un pcat mare. E mai bun dect neglijena n vobire, dar... nu ne prea ajut. :)
 
lia said:
Ct despre sintagma "corect pe romnete", este corect. Noi o evitm, din sentimentul de nesiguran: credem c e un calc rusesc i ajungem s dm n alt extrem, cred c unii i-ar zice "hipercoerctitudine". Nu e un pcat mare. E mai bun dect neglijena n vobire, dar... nu ne prea ajut. :)

Trebuie s adaug, ca s neleag complexatul priit prin Frana, c eu nu cunosc limba rus.
 
Nu ziceam ca nu comiti Lia,ziceam ca nu observasem eu sa o faci ...

Eu am gresit si cer scuzele de rigoare fata de Filip Antonio ...

Chiar daca nu am prins ideea din ultimul sau post ...
 
Fr3Zy said:
Nu ziceam ca nu comiti Lia,ziceam ca nu observasem eu sa o faci ...

Eu am gresit si cer scuzele de rigoare fata de Filip Antonio ...

Chiar daca nu am prins ideea din ultimul sau post ...

Ca s faci calcuri ruseti trebuie s cunoti limba rus, nu e logic? Eu nu o cunosc, deci nu am cum s utilizez astfel de calcuri.
 
Filip_Antonio said:
Ca s faci calcuri ruseti trebuie s cunoti limba rus, nu e logic? Eu nu o cunosc, deci nu am cum s utilizez astfel de calcuri.

Tocmai asta discutam mai ieri cu Arina. Nu e chiar aa cum zici. Cazul tu e simplu, tu nu cunoti limba rus, dar nici nu stai ntr-un mediu rusificat. n Basarabia e altfel: cine nu tie rusa adopt, incontient, calcurile ruseti.


O parte dintre ele vor rmne n uz, dup prea mea, pentru c prea sunt populare. Cele mai hazlii ns vor disprea. Ex: nu ncape ndoial c basarabenii vor nceta s zic "nu v atingei cu minile" (n loc de "nu atingei obiectele expuse"), cnd vor contientiza c asta sun cam pervers, iar varianta corect e destul de simpl i uor de articulat...
 
Filip_Antonio said:
Ca s faci calcuri ruseti trebuie s cunoti limba rus, nu e logic? Eu nu o cunosc, deci nu am cum s utilizez astfel de calcuri.

Mi se pare destul de logic ... ceea ce un intelesesem,era semnificatia cuvintului "priit" , dar nu cred ca mai conteaza ...
 
Fr3Zy said:
Mi se pare destul de logic ... ceea ce un intelesesem,era semnificatia cuvintului "priit" , dar nu cred ca mai conteaza ...

Era "pripit" de la "a te pripi", "pripas". Dac nu tii ce nseamn, i explic.
 
"A te lua n mni". Filip nelege aceast expresie, pentru c are prieteni basarabeni care i-au "tradus-o". Dar ali romni din ar cred s v neleag, dac i vei ndemna s "se ia mni". n cel mai bun caz, vor tcea diplomatic, dar ar putea cere instruciuni: cum s o fac? :)

Deci, instruciuni pentru "a te lua n mini": "te calmezi", "te stpneti", pentru a putea lua o decizie corect, a adopta un comportament normal.
 
Bravo lor. Am uitaz s explic c e de la rusescul "vziati sebia v ruki" - o expresie plastic, frumoas, dar care nu are acelai sens, dac se traduce mot-a-mot n romn.
 
sunt de acord cu zopiryon. stiu ca e incorect, nu e in limba romana literara...dar e foarte ****stiva. putem sa o impumutam :) imbogatim limba :lol:
lia, zici, de parca in Romania oamenii ar avea o gandire total directa.
cand e zisa, e zisa intr-un anumit context, si eu cred ca ar intelege...dar pentru a se amuza, pot sa ceara instructiuni :)
 
Back
Top