Ce inseamna Basarabean!

dacodava

New Member
Românii din România atunci cind spun "moldovean de peste Prut" sau Basarabean,inteleg un Român care traieste intre Prut si Nistru, (sau Român din Republica Moldova).

Atunci cind un Oltean imi spune mie Moldovean,el intelege prin cuvintul Moldovean,un Român care traieste in Provincia Româneasca Moldova. Atunci cind eu spun Oltean inteleg un Român care traieste in Provincia Româneasca Oltenia.

Românii din România atunci cind vorbesc despre cei din RM au fixat in creier ca vorbesc despre Români care traiesc pe un teritoriu Românesc aflat sub ocupatie.

Am facut aceste precizari ptr cei din RM,ca sa inteleaga ceea ce gindesc si modul cum ii percep Românii din România pe cei din RM.Ii percep ca pe Români si nu accepta exprimari de tipul "natiune moldovana".
 
dacodava said:
Am facut aceste precizari ptr cei din RM,ca sa inteleaga ceea ce gindesc si modul cum ii percep Românii din România pe cei din RM.Ii percep ca pe Români si nu accepta exprimari de tipul "natiune moldovana".

Cei mai multi romani din Romania nu percep nimic, deoarece pur si simplu nu-i intereseaza ce se petrece pe malul asiatic al Prutului.
 
FA, daca pe cei din Romania nu-i intereseaza de romanii din Rep. Moldova, atunci pot sa zic ca sunt niste cretini care nu le pasa de insusi poporul lor
 
ciofu said:
FA, daca pe cei din Romania nu-i intereseaza de romanii din Rep. Moldova, atunci pot sa zic ca sunt niste cretini care nu le pasa de insusi poporul lor

In aceeasi masura in care pe imensa majoritate dintre romanofonii de pe malul asiatic al Prutului nu-i intereseaza Romania decat in masura in care pot obtine cetatenie. Altfel, gandesc in continuare in ruseste, "privesc" la televiziuni rusesti, mai "in scurt", prefera modul de viata rusesc, "necatand" la faptul ca de anul viitor vor trebui sa calatoreasca in Romania cu vize (evident aceia care nu au avut prevederea sa-si ia cetatenie romana).
 
Sunt deacord ca sunt si in RM multi cretini rusificati care nu-si dau seama de originea lor, de faptul ca ori sunt romani, ori ucraineni, ori rusi, da striga ca debilii ca sunt moldoveni si nu romani.
Dar macar sa fii romanii din Romania mai destepti decat astia de peste Prut
 
ciofu said:
Sunt deacord ca sunt si in RM multi cretini rusificati care nu-si dau seama de originea lor, de faptul ca ori sunt romani, ori ucraineni, ori rusi, da striga ca debilii ca sunt moldoveni si nu romani.
Dar macar sa fii romanii din Romania mai destepti decat astia de peste Prut

De ce sa fie "desepti", ei isi vad propriul lor interes. Iar interesul lor este sa nu-si atarne de gat o piatra de moara precum Bastardostanul.
 
Nu e vorba de nici un interes. E aceeaşi ignoranţă ca şi în cazul mankurtismului basarabean. Cu singura diferenţă că basarabenii au fost mult mai mult sub cizma rusească şi nu sunt o naţiune, spre deosebire de românii din Ţară, şi ignoranţa lor este mult mai justificabilă (nu zic şi acceptabila!).

Interesant că moldoveniştii din Ţară pretind de la basarbeni să conştientizeze ceea ce ei înşişi conştientizează cu greu: unitatea naţiunii române. :o Când li se aduce argumentul slăbiciunii României în WWII şi în perioada de ocupaţie sovietică, evocă circumstanţele atenuante, dar refuză să accepte că ACELEAŞI circumstanţe determină actuala criză identitară din Basarabia... Deci, retracteaza, cât nu e târziu, Filipe, căci e o atitudine lipsită de perspectivă... :D


Înaintea interesului economic este cel de securitate a frontierei. Deci, dacă românii din Ţară nu conştientizează pericolul de a se trezi cu o frontieră estică ostilă, în locul unui "al doilea stat românesc", înseamnă că nu sunt deştepţi. Sunt absolut de acord cu Ciofu.

Adică, nu sunt deştepţi, DACĂ că nu ţin minte ce le-a mai făcut istoria. Cum nu poţi da minte cu de-a sila unui om, aşa nu poţi forţa o naţiune să-şi conştientizeze interesul. E adevărat, dacă românii nu mai simt ceea ce-i lega în 1918, naţiunea română a devenit mai mică, cu o Basarabie. Dacă mai simt, nu s-a schimbat nimic, în afară de frontiere. Care astăzi sunt, mâine dispar şi invers, după cum arată istoria...
 
lia said:
Nu e vorba de nici un interes. E aceeaşi ignoranţă ca şi în cazul mankurtismului basarabean. Cu singura diferenţă că basarabenii au fost mult mai mult sub cizma rusească şi nu sunt o naţiune, spre deosebire de românii din Ţară, şi ignoranţa lor este mult mai justificabilă (nu zic şi acceptabila!).

Interesant că moldoveniştii din Ţară pretind de la basarbeni să conştientizeze ceea ce ei înşişi conştientizează cu greu: unitatea naţiunii române. :o Când li se aduce argumentul slăbiciunii României în WWII şi în perioada de ocupaţie sovietică, evocă circumstanţele atenuante, dar refuză să accepte că ACELEAŞI circumstanţe determină actuala criză identitară din Basarabia... Deci, retracteaza, cât nu e târziu, Filipe, căci e o atitudine lipsită de perspectivă... :D


Înaintea interesului economic este cel de securitate a frontierei. Deci, dacă românii din Ţară nu conştientizează pericolul de a se trezi cu o frontieră estică ostilă, în locul unui "al doilea stat românesc", înseamnă că nu sunt deştepţi. Sunt absolut de acord cu Ciofu.

Adică, nu sunt deştepţi, DACĂ că nu ţin minte ce le-a mai făcut istoria. Cum nu poţi da minte cu de-a sila unui om, aşa nu poţi forţa o naţiune să-şi conştientizeze interesul. E adevărat, dacă românii nu mai simt ceea ce-i lega în 1918, naţiunea română a devenit mai mică, cu o Basarabie. Dacă mai simt, nu s-a schimbat nimic, în afară de frontiere. Care astăzi sunt, mâine dispar şi invers, după cum arată istoria...

Wishful thinking. A propos, ti-ai luat cetatenie sau ai ratat ocazia?
 
Ştii bine că nu mi-am luat şi că nici nu am de gând să aplic pentru cetăţenie. Voi avea cetăţenie română, odată cu reunificarea teritoriilor româneşti. :D
 
lia said:
Ştii bine că nu mi-am luat şi că nici nu am de gând să aplic pentru cetăţenie. Voi avea cetăţenie română, odată cu reunificarea teritoriilor româneşti. :D

Ha, ha, ha, ma faci sa rad cu pofta!!!!!!!!!!!!!!
 
re

filip-antonio reprezinta un punct de vedere fascist si eu il IGNOR.Din ceea ce spune el nici nu mi-am dat seama ce este,"moldovan",rus sau ungur?!?

Draga Ciofu,eu am facut un experiment printre cunoscuti si i-am intrebat ce inteleg ei prin Basarabean.Mi-au spus ca Basarabenii sunt cei din RM.Iar cind i-am intrebat:Bine ma dar ce nationalitate au,sunt chinezi,turci,ce sunt?Mi-au raspuns ca :Sunt Români!
Asta e perceptia in Romania!

Faptul ca mai sunt unii ca filip-antonio care probabil ca e rus ca andrei gheorghe si contesta tot ce e romanesc nu are nici o relevanta!

Pe mine ma intreaba prin internet oameni din restul tarii:Ce fac ma moldovenii tai de peste Prut,de ce mai voteaza cu,comunistii?Asta inseamna ca ii intereseaza soarta voastra si ca nu inteleg nici ei situatia in care va aflati.Si mai ales sunt contrariati cind le zici de "natiunea moldovana".Acest termen nici macar nu il percep!
 
Re: re

dacodava said:
filip-antonio reprezinta un punct de vedere fascist si eu il IGNOR.Din ceea ce spune el nici nu mi-am dat seama ce este,"moldovan",rus sau ungur?!?

Mi-ar fi jenă în locul tău, dacodava, tu care eşti un rasist şi un xenofob naţional-comunist, să vorbesc despre fascism.
 
Eu sunt de acord cu FA. Fiind in Tara am asteptat prietenie, ori cel putin compasiune (cat de banal n-ar suna, doar pentru faptul ca sunt basarabean), nimic. Acum m-am resemnat. Si apoi, in 1918 doar basarabenii au initiat Unirea, ei doar acceptind-o, nu cred ca acum istoria s-ar inversa.
Ar fi bine sa ne lamurim pentru inceput cu constiinta noastra nationala si doar apoi sa-i criticam pe ei, vorba ceea vedem paiul din ochiul altuia...
 
Back
Top