Ce m-a facut fericit/a azi

instrumental, new age

din Gladiator imi place melodia aia cind vine Maximus acasa sisi gaseste familia omorita.insa din toate compilatiile cu OST la Gladiator nam gasit nicaieri melodia asta.o voce de femeie cu motive de lamentatie.great.
soundtracku e bun si la The Village, de James Newton Howard
 
poate vb despre aceeasi piesa, sau asta e cind el moare deja si vede cimpii..nu tin minte, si mie imi plak cintecele cu elemente de jale feminina :D. Rame de Snap e un alt exemplu.
m-a facut fericit faptul ca azi ma frezez si-mi vopsesc parul, demult vroiam dar n-aveam timp.
 
iulik;174684 said:
Eu m-am frezat duminica .... lisii .... :)


oameni buni, nu este corect "a freza" deoarece nu are nimic cu scurtarea sau modificarea parului. este "a friza" ceea ce inseamna sati ondulezi parul, de aici si frizerie, si nu frezerie. Cel mai corect e banalul "a tunde"! da! nu numai oile se tund, dar si oamenii.pentru domnisoare sar putea alege si o varianta mai eufimizata "a-si face parul"

FREZÁ1, frezez, vb. I. Tranz. A prelucra prin aşchiere un material cu freza. ♢ Maşină de frezat = maşină-unealtă destinată prelucrării prin aşchiere a suprafeţelor plane sau profilate ale pieselor cu ajutorul unei scule aşchietoare; freză1 (2). – Din fr. fraiser.

FRIZÁ1, frizez, vb. I. Tranz. şi refl. (Azi rar) A(-şi) încreţi, a(-şi) ondula părul (cu fierul sau prin alte mijloace); a (se) coafa. [Var.: frezá vb. I] – Din fr. friser.

TÚNDE, tund, vb. III 1. Tranz. şi refl. A(-şi) scurta, a(-şi) reteza, a(-şi) tăia părul, barba sau mustaţa. ♦ Tranz. A tăia lâna sau părul de pe corpul unui animal. ♦ Tranz. P. anal. A tăia în mod egal fibrele unei ţesături, iarba, frunzele, crengile copacilor etc. 2. Tranz. (În ritualul bisericii ortodoxe) A tăia părul de pe capul unui bărbat înainte de a-l călugări; p. ext. a călugări. 3. Tranz. (Fam.; în expr.) A o tunde = a fugi (pe furiş), a dispărea, a o şterge. – Lat. tondere.


2 Otilia: nu nu, acolo cind el merge prin lanul de griu e chiar "now we are free". dar melodia care imi place e chiar de jale, cind vine el acasa si gaseste sotia si copilul morti, nam gasit melodia asta nicaieri, tu n-o ai Otilia???
 
Otilia;174671 said:
mi-a trimis doar strofa a 4a si a 6a, restul am gasit eu..daca imi gasesti cintecul te iubesc forever..
referitor la Gladiator - Hans Zimmer si Lisa Gerrard - Now we are free.. ma trec fiorii cind askult asa gen de cintece, ca si cintecul ala dedicat mie si lui linar de tine..din ce film e?
si spune-mi daca stii cum se numeste genul asta de muzika..
O, Otilia, ce rasplata ! - aici in mod normal urma smilikul cu clipitul extaziat sau cel cu inimioara in dilatatie :D
E ok pe rapidshare, da ? :)

http://rapidshare.com/files/27703139/05_Iertarile.mp3.html

Sunt multe coloane sonore facaute special pentru vreun film sau altul si acolo compozitorii buni dozeaza perfect muzica instrumentala eroica cu inflexiuni melodioase din epoca in care se petrece actiunea ... dar si multe din cantecele care existau inaintea filmului se asociaza asa de bine cu el uneori, incat nu mai poti sa le asculti fara sa ti se deruleze automat si imaginile.
"The Last of the Mohicans" era asta. Il dau des la tv peste tot. Daca te joci putin cu telecomanda si acum cred ca nimeresti peste el pe vreun post. :D

Exact in context. M-am bucurat sa gasesc azi incantantia asta fatalista superba din "Children of Dune".

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TvilAUufaVQ[/youtube]
 
m-a facut fericita iesirea din oras si faptul ca am mers vreo 20 minute iesita cu jumate de corp din masina, uitindu-ma la stele si luna, ascultind Return to Innocence de Enigma, I'm accomplished today :D + cintecul shared de Codrin care akum se inkarca, merci mult..
 
am aflat ca pe 12 mai la chisinau vine steve edwards ("world hold on") si goran bregovic("in the death car","cocktail molotov", etc...autorul muzicii la multe multe filme). great chance! can't lose it
 
:) Otilia..mi-ai adus aminte de o noapte frumoasa in Cipru:D>..dupa club...in Mercedes...viteza ~150...muzica tare...era Shakira cu Hips don't lie...am scos capul pe geam...aaaah..cata adrenalina:D>...

azi dimineatza m-a facut fericita faptul ca am vazut pentru prima data in Chisinau o masina cu numerele de Bacau...si mi-am adus aminte de oraselul asta dragutz:)
 
Otilia, se face:)....am viza pana la sfarsitul lunii iulie..si oricum tre sa merg sa-mi iau actele de la universitate.

Semidia va fi cea mai fericita...va avea oaspeti:D...
 
eu nu intzeleg cum potzi sa scopi capu pe geam la 150 kmph... tu eshti nenormala, linar...

azi o sa trag pe cineva de urechi... pursh simplu...
 
un pic nenormala, recunosc:D...si ce e rau in asta?
cum poti sa fii tu K fericit cand tragi pe cineva de urechi?..cata agresivitate....
 
cam acelasi lukru cind mergi pe motocicleta fara casca si iti filfie falcile si te innadusi ca nu poti respira ;) eu o inteleg pe linar :) noi cred ca ne-am gasit aici :)))
 
ah...visez demult sa ma plimb cu moto..pe strada pustie....viteza...si fara casaca:D...(deacord Otilia...avem ceva in comun:D)

mi-a zis cineva ca vrea sa ma traga de urechi...shi fericire....:)))
 
linar;174914 said:
ah...visez demult sa ma plimb cu moto..pe strada pustie....viteza...si fara casaca:D...(deacord Otilia...avem ceva in comun:D)

mi-a zis cineva ca vrea sa ma traga de urechi...shi fericire....:)))

e ziua ta azi, linar???
 
Back
Top