ce ne facem cu limba rusa?

Este de ajuns sa vad ca exista atitudini precum a ta ca sa imi dau seama ca mai are nevoie si de unul ca mine. S-ar putea sa nu intelegi, dar nu pot sa suport sa vad cum vine un anume X si da sentinte in numele unei intregi natiuni, singura sa calitate fiind ca s-a nascut in interiorul granitelor si nu in afara lor.
 
Rossiiskaia_Federatiia;153806 said:
A....limba rusa..foarte bine ca o stiti..dar vorbiti-o in Moldova..Romania nu are nevoie de citeva milioane de rusi ,bulgari, gagauzi si alte aberatii ale naturi.

si spune-mi atunci de ce are nevoie Romania? de cetateni care-ti seamana?

Husky40;153842 said:
Eu sunt sigur ca exista si cetateni ai Moldovei de etnie rusa sau ucraineana care ar vrea sa invete si limba romana. Totul este ca actuala conducere de la Chisinau sa termine cu politica de rusificare si sa sprijine limba romana, nu pseudo-limbile inventate in laboratoarele KGB. Cat respect poate sa aibe un rus fata de o limba care isi spune moldoveneasca si este o corcitura intre romana de la inceputul secolului 20 si limbile slave din jur? Va spun eu - zero.

sunt de acord cu tine, Husky. stii asta e faza - conducerea. insa sa fim lasi si sa dam vina pe ei, ar fi infantil. totul e un complex de chestii bine legate una cu alta. insa la sigur, nici un alt popor nu ne va respecta, daca noi nu ne respectam identitatea.
 
Husky40;153844 said:
Este de ajuns sa vad ca exista atitudini precum a ta ca sa imi dau seama ca mai are nevoie si de unul ca mine. S-ar putea sa nu intelegi, dar nu pot sa suport sa vad cum vine un anume X si da sentinte in numele unei intregi natiuni, singura sa calitate fiind ca s-a nascut in interiorul granitelor si nu in afara lor.

Nu asta intrebam dar ma rog.
Si nu ai vrea cumva sa le dai tu?Ce fel de calitati ai tu?Eu nu dau sentinte..cu asta se ocupa parchetul....dar imi spun parerea..care de altfel daca tot m-am nascut in interiorul garnitei am tot dreptul..ca tine de altfel.E tara mea, a ta, etc.Nu vad de ce ar trebui sa fiu de acord cu tine.
 
Pot sa dau si eu sentinte, mr., si cred eu ca ar fi mai corecte decat "ba, sunteti prosti ca v-ati nascut in RM si nu in Romania = > n-avem nevoie de unii ca voi". Si pana la urma, n-am inteles ce-i cu atitudinea asta de martir: te-am banat eu pentru opinii? Nu. N-ai decat sa nu fii de acord cu mine. Sper insa ca nu te astepti sa dau doua parale pe parerile tale din moment ce mi se par niste aiureli. Nu imi cere prea mult.

calugarita said:
stii asta e faza - conducerea. insa sa fim lasi si sa dam vina pe ei, ar fi infantil. totul e un complex de chestii bine legate una cu alta.
Bine, problema este mai complicata, dar daca asa-zisa elita a tarii ar fi altfel decat anti-nationala nu ne-am mai afla in mizeria asta. Numarul mare de nostalgici (mai ales printre cei in varsta), rusofonii si moldovenii indoctrinati ca vin romanii si ii omoara, apatia criminala, faptul ca cei mai multi tineri sunt in afara granitelor, lipsa implicarii Romaniei, puternica prezenta a Federatiei Ruse... Toate astea isi spun cuvantul.
 
Husky40;153975 said:
Pot sa dau si eu sentinte, mr., si cred eu ca ar fi mai corecte decat "ba, sunteti prosti ca v-ati nascut in RM si nu in Romania = > n-avem nevoie de unii ca voi". Si pana la urma, n-am inteles ce-i cu atitudinea asta de martir: te-am banat eu pentru opinii? Nu. N-ai decat sa nu fi de acord cu mine. Sper insa ca nu te astepti sa dau doua parale pe parerile tale din moment ce mi se par niste aiureli. Nu imi cere prea mult.

Atunci de ce le comentezi?
Nu a zis nimeni, sinteti prosti ca va-ti nascut in MD.
Am intrebat doar...ce te face sa crezi ca sentintele tale sunt corecte?
Sau, citi crezi ca ar fi de acord cu ele?
 
atat timp kt engleza se invatza obligatoriu, iar franceza sau germana ca limba straina 2(dar nustiu in ce masura se face asta in moldova), nu vad vreo problema in a vb rusa
atata tot k e uraztik limba asta..shi cum am zis in primul post a fost impusa, ci nu s-a impus
 
engleza. in scoala, limba franceza si rusa am invatat-o in aceeasi masura... 5 ani a cate 2 lectii pe saptamana. acum invat greaca. stiu niste spaniola :)

cele mai bune 2 prietene... limba materna e romana (desi mamele-s ucrainence) :), a doua limba e rusa, stiu foarte bine engleza, particular si la facultate au invatat germana, franceza - ca si mine... si mai stiu niste spaniola.
 
trebue de facut ceva cu rusa asta, zau ca ma inerveaza... intreb ceva in romina mi se raspunde in rusa, sau chiar si mai rau, mi se raspunde ca nu inteleg romina...
 
Smile;154346 said:
trebue de facut ceva cu rusa asta, zau ca ma inerveaza... intreb ceva in romina mi se raspunde in rusa, sau chiar si mai rau, mi se raspunde ca nu inteleg romina...

Nu e de mirare ,kiar nu cunosti romana ..
 
Pai ai reusit sa faci vreo 10 greseli in 5 posturi , nu e complicat lucru reperarea agramatilor ...
 
Smile;154378 said:
aratami terog greselile, ca eu nu le vad :) principal e ca toti mau inteles :)
Hai sa vedem kite greseli poti face intr-o fraza ...
Arata-mi , te rog , principal=forma incorecta , corect - important , m-au ...

Nu am kef sa iti fac hermeneutica tuturor prostiilor care le-ai scris pina acum , sper ca ai inteles ...

PS: Calugarito ... Nu sunt rau ...
 
Stimati colegi, tocmai am sters 29 de mesaje dintre cele postate aici in ultimele 2 zile. Sa mai mentionez ca erau total pe langa subiect? As prefera ca de acum inainte sa se discute mai mult on-topic. De asemenea, ii rog pe cei care isi manifesta nemultumirea (in legatura cu refuzul multora dintre locuitorii RM de origine slava de a vorbi romaneste) sa nu mai macelareasca la randul lor limba romana.

Cat despre tov. Frectie/ Bang/ FAQ1/BangBang/ Chiriliv/ IvanTurbinca/ alte nickuri: a devenit clar pentru mine ca tu nu doresti decat sa iti bati joc, ori imi pare foarte rau, dar nu vad rostul.

P.S. Da, SweetKEO, Umbreon era pe subiect. I-a demonstrat unui indignat d'al nostru ca nici Maria Sa nu-si cunoaste propria limba. Trebuie sa iti traduc? Mesaj sters.
 
sincer sa fiu mi-am stricat toata impresia despre acest forum, inteleg ca gramatica e importanta da nu chiar in asa masura, am venit sa discut nu sa invat a scrie... bb gl

ps: husky40 trebuea sa lasi raspunsul meu lui Umbreon, ca se crede tare corect dar singur cu greseli scrie...
 
L-am sters din greseala. Au fost atatea mesaje aiurea incat este posibil sa nu fi fost prea atent. In cazul asta, imi cer scuze. Problema insa este alta: nu ne scoatem ochii in legatura cu cat de corect scriem atata timp cat limba romana nu face parte din discutie. Mai pe romaneste: daca ii critici pe altii pentru ca nu nu iti vorbesc limba, fa-o astfel incat sa nu te faci de ras.

P.S. Nu poti sa discuti pe un forum atata timp cat nu stii sa scrii.
 
Smile;154437 said:
ps: husky40 trebuea sa lasi raspunsul meu lui Umbreon, ca se crede tare corect dar singur cu greseli scrie...

Sa-mi trag palme ... Daca se mai ia cineva de kestia asta , imi fac semnatura pentru cei deosebit de dotati , cu "ch =k" , "sh = s" "ts =t" ..
 
Back
Top