ce ne facem cu limba rusa?

stimati useri... pentru a va corecta greselile de vorbire exista o tema speciala unde puteti sa va bateti din partea mea... unde puteti sa va argumentati si evidentiati toate greselile.

pe restul temelor va rog sa va abtineti si sa ramaneti la subiect, pentru ca nu voi muta mesajele voastre in tema corespunzatoare, dar le voi sterge, nu inainte de a primi penalizare penru atac la persoana..
 
Husky40;153842 said:
Ti se pare. Problema nu este ca oamenii cunosc limba rusa. Problema este ca au cam uitat ca au si o alta limba.

nu stiu cum o fi pentru altzii, insa in cazul meu _rusa_ e "o alta limba"; prefer sa vorbesc in romana; chiar discut romana cu multzi vorbitori de rusa..

Husky40 said:
Pana la urma asta este problema. Cum sa invete vecinul rus 3 vorbe pe romaneste daca toti romanii din bloc se chinuie sa o rupa in limba lui Cehov?

astia care vor sa invetze romana, o invatza; cei care nu doresc sa o cunoasca, dau replici de genul: "govori 4elove4eskim jazykom" (vorbeste in limba omeneasca)

Husky40 said:
Totul este ca actuala conducere de la Chisinau sa termine cu politica de rusificare si sa sprijine limba romana, nu pseudo-limbile inventate in laboratoarele KGB.

in loc de comentariu, un citat dintr-o stire:

Intr-un interviu acordat postului de radio BBC, la finele lunii august, presedintele R. Moldova Vladimir Voronin a declarat ca in Guvern sunt chiar 4 ministri care nu vorbesc limba de stat, dar ei au fost numiti in functie datorita profesionalismului. Cu toate acestea, a specificat Voronin, cetatenii care nu cunosc limba moldoveneasca trebuie sa o invete.

Husky40 said:
Cat respect poate sa aibe un rus fata de o limba care isi spune moldoveneasca si este o corcitura intre romana de la inceputul secolului 20 si limbile slave din jur? Va spun eu - zero.

ceea ce aici se cheama limba "moldoveneasca" este 100% limba romana...
(daca inca nu stiai)
 
100% nu cred...altminteri se numea lb romana
dar din moment ce are influnentze mari ruseshti evident k nu se poate chema lb romana
pe wikipedia scrie ca lb vorbita in moldova e romana oficiala
nush ce srie la voi in constitutzie shi de ce Voronin crede in absurda lui necunoasgtere ca ar trbui sa pastreze denumirea de limba moldoveneasca
 
SweetKeo;154727 said:
100% nu cred...

uite ca este, insa putzini corect o vorbesc...
(la voi nu-i altfel; se baga multe tziganisme si englezisme in vorba..)

SweetKeo said:
altminteri se numea lb romana
dar din moment ce are influnentze mari ruseshti evident k nu se poate chema lb romana

limba n-are influentze; influentzatzi au fost oamenii...

SweetKeo said:
pe wikipedia scrie ca lb vorbita in moldova e romana oficiala nush ce srie la voi in constitutzie

initial in constitutie scria ca-i romana, insa "agrarienii" (daca nu ma insel) au schimbat-o in "moldoveneasca"...

SweetKeo said:
shi de ce Voronin crede in absurda lui necunoasgtere ca ar trbui sa pastreze denumirea de limba moldoveneasca

isi are el socotelile lui...
 
nici nu poate fi vorba de introdus limba rusa ca o a doua limba de stat... shi apoi daca ei vor doua limbi de stat lasa sa puna engleza ca mai putini analfabetzi vom avea, care nu shtiu in prezent nici romana nici rusa, ci intradevar vorbesc un dialect "moldovenesc" grotesc de urit...
ei dar acum problema asta acum nu ii asha de aprinsa s-au mai linishtit apele asha ca totul depinde de noi acum sa nu parem ca vrem o a doua limba
 
unknown zone;154788 said:
nici nu poate fi vorba de introdus limba rusa ca o a doua limba de stat... shi apoi daca ei vor doua limbi de stat lasa sa puna engleza ca mai putini analfabetzi vom avea


ce te face astfel sa crezi :)? cu ce e mai buna engleza decat rusa?

(eu sint pentru o singura limba de stat)
 
groparu;154789 said:
ce te face astfel sa crezi :)? cu ce e mai buna engleza decat rusa?

(eu sint pentru o singura limba de stat)

Nu, intrebarea ar trebui sa sune asa: Ce sa faci cu Rusa?
Cum poti intreba asa ceva?La ce e mai buna engleza ca si rusa?
Nu trebuie sa fi englez ca sa te descurci oriunde cu limba engleza.Pe cind rusa, trebuie sa fi in Rusia.Si totusi pe undeva ai dreptate....tot e bine sa sti rusa (cazul vostru) poti comunica in Moldova ca oamenii. :D
 
NKVD;154791 said:
Nu, intrebarea ar trebui sa sune asa: Ce sa faci cu Rusa?
Cum poti intreba asa ceva?La ce e mai buna engleza ca si rusa?
Nu trebuie sa fi englez ca sa te descurci oriunde cu limba engleza.Pe cind rusa, trebuie sa fi in Rusia.Si totusi pe undeva ai dreptate....tot e bine sa sti rusa (cazul vostru) poti comunica in Moldova ca oamenii. :D

Chineza, mandarina 885,0 mil.
Spaniol 332,0 mil.
Englez 322,0 mil.
Bengali 189,0 mil.
Hindi 182,0 mil.
Portughez 170,0 mil.
Rus 170,0 mil.

Sa nu uitam ca aria de utilizare a limbii ruse cred ca este urmatoarea dupa engleza. In rusa se poate comunica in tot spatiul CSI si Tarile Baltice - daca va uitati pe harta - este un teritoriu destul de mare.
 
militant;154822 said:
Chineza, mandarina 885,0 mil.
Spaniol 332,0 mil.
Englez 322,0 mil.
Bengali 189,0 mil.
Hindi 182,0 mil.
Portughez 170,0 mil.
Rus 170,0 mil.

Sa nu uitam ca aria de utilizare a limbii ruse cred ca este urmatoarea dupa engleza. In rusa se poate comunica in tot spatiul CSI si Tarile Baltice - daca va uitati pe harta - este un teritoriu destul de mare.

Este un fost teritoriu al Rusiei si atat.Ai iesit de acolo....poti sa arunci rusa la gunoi.Daca te duci cu rusa in celalalte tari, esti mort.Daca mergi cu engleza in statele CSI sint convins ca sint o gramada care o stiu.Nu poti face asemenea comapratii.
 
Malamut;154826 said:
Este un fost teritoriu al Rusiei si atat.Ai iesit de acolo....poti sa arunci rusa la gunoi.Daca te duci cu rusa in celalalte tari, esti mort.Daca mergi cu engleza in statele CSI sint convins ca sint o gramada care o stiu.Nu poti face asemenea comapratii.

Limba rusa este o limba importanta; nu atat de importanta pe cat sugereaza dimensiunea teritoriului pe care este vorbita, insa este o limba cu o cultura vie si veche; vehicul important de stiinta pana de curand, si o limba a unei mari puteri trecute si prezente. Este limba civilizatiei cu care noi, romnii, moldovenii, ne nrudim ca popor destul de mult (ca si srbii, ca si bulgarii), desi avem o limba care apartine unei alte mari sfere de dominatie culturala, cea mai influenta de atlfel, anume spatiul occidental.
Nimic nu te impiedica sa fii romn sau sa fii moldovean, si sa rami asa cunoscnd in acelasi timp aceasta limba. Daca rusii inca manifesta imperialism de moda veche, lucrurile se vor schimba fara doar si poate. Romana va prevala acolo unde este matca ei naturala. Insa a cunoaste o limba straina este un atout important, iar rusa mai este si o limba importanta. Mi-ar place s-o cunosc si s-o nvat, desi nu stiu actualemtente nici macar 5 cuvinte in rusa . . .
A cunoaste rusa nici macar nu impiedica pe nimeni sa procedeze la gestul vital de a cunoaste marile limbi de cultura si influenta, cum sunt engleza si franceza. Acestea deschid orizonturi infinite tineretului lumii de azi.
 
Malamut;154826 said:
Este un fost teritoriu al Rusiei si atat.Ai iesit de acolo....poti sa arunci rusa la gunoi.Daca te duci cu rusa in celalalte tari, esti mort.Daca mergi cu engleza in statele CSI sint convins ca sint o gramada care o stiu.Nu poti face asemenea comapratii.

Nu vorbesc de minoritatile de 0,1 % din CSI care desigur stiu engleza, in rest situatia este la fel ca si in Moldova, populatia nu stie engleza deoarece nu are nevoie s-o utilizeze in viata de zi cu zi. Eu de exemplu cunosc dar in masura in care am nevoie pe net.
Eu sunt nationalist si antiglobalist de aia nu privesc cu ochi buni engleza. Dar este nevoie oricum de cunoasterea mai multor limbi. Sunt multe chestii care sunt disponibile pe net doar in rusa, cei care cunosc doar engleza se pomenesc depasiti.
Sunt multe carti, softuri, filme care sunt foarte accesibile pe net si sunt in rusa, in aceste cazuri e bine sa cunosti si rusa.
 
Problema limbii ruse in RM e una grava...dpdv a cetatenilor ce nu cunosc lb de stat si a celor ce folosesc rusizme...dar, ma rog, problema cuvintelor imprumutate nu e doar specifica RM. Dpdv a cunoasterii unei limbi in plus, e un atu intr-adevar, iti largeste orizontul cunostintelor. :)
 
militant;155760 said:
Sunt multe chestii care sunt disponibile pe net doar in rusa, cei care cunosc doar engleza se pomenesc depasiti.
Eu zic sa initiezi, impreuna cu cei patru ministri "moldoveni" care nu cunosc decat limba rusa, o rezolutie ONU privind obligativitatea studierii limbii ruse in toate scolile din lume. Ce, vrei sa murim prosti?
 
Back
Top