ce ne facem cu limba rusa?

Viorel, tu poti sa-mi incsrie in Cartea ta rosie pentru ca eu vorbesc romana si nu numai:-) Vorbesc nu prea bine, spun sincer, rau, dar vorbesc. Tineminte: eu nu sint roman, dar rus, pina la ultimii trei am stiut in romana numai "buna ziua". Dar eu nu sint unic. Generatia noua, despre care am spus eu, acuma creasca si invata la scoli. Nu toti, dar o mare parte din ei, studieaza romana foarte serios. Dar, eu cred, din cauza opiniei ca rusii toti sint ocupanti, voi nu va schimbati parere despre rusii daca ei toti vor cunoaste limba. Pentru rusii din Basarabia trebuie exista numai o cale "Chemodan, vokzal, Rossia"? Asa-i credeti, domnule? Daca asa, relaksati-va. Nu va fi niciodata.

Daca vrei, poti ea legatura cu mine prin ICQ (111732161) si vom discuta toate "povesti populare rusesti" on-line. Apropo, "povesti pupulare romanesti" sint mai bine decit rusesti?:-)
<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-05-30 10:21 ]</font>

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-05-30 10:36 ]</font>
 
zatvor,

Cum ramne cu tezaurul nostru care este la voi? Cand il retrocedati? Asa ar proceda o tara care se respecta si o natiune care pretinde sa fie tratata in mod democratic.
 
Despre care tezuar vorbesti? Care tara? Daca nu stii, sint un cetatean moldovenesc si n-am luat asa ceva, si buneii mei n-au luat. N-au nici o mare casa, nu petrec vara undeva la Malorca. Deschideti ochii, domnule, si mai intii ginditi, apoi vorbiti:-)))

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-05-30 14:02 ]</font>
 
Ciofu, ce e corect?! N-am luat tezaurul si gata. Cred ca Dorin nu e respesctuos, dar nu eu: pentru ca, repet inca o data, nam luat ca si stramosii mei. Stii o banca la aceasta tema?

Suna un evreu in societatea antievreiasca si inteaba:

- E adevar ca evreii au furat aurul partidului?

- Adevarat, jid parhatii (scuzi, dar e imposibil sa traduc asta din rusa).

Evrei:

- Dar unde eu pot primi partea mea?

Deci, nu intrebati intrebarile stupude.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-05-30 14:25 ]</font>
 
Tezaurul romnesc a fost FURAT. El se afla la Moscova. Pna Rusia nu il intoarce Romniei, rushii nu au dreptul la replica. Este o chestiune de respect si de principiu. Zatvor, daca nu ai bani sa intorci tezaurul, atunci uite iti fac o propunere: apuca-te tu shi vorbeshte cu alti rushi din Moldova si scrieti impreuna o mare Petitie care sa o adresati lui Putin si in care sa cereti ca Rusia sa retrocedeze tezaurul Romniei. Spuneti acolo ca va pare rau pentru faptele stramoshilor voshtri si ca va este rushine pentru ei. Spuneti ca nu veti putea trai cu conshtiinta impacata alaturi de oamenii care au fost pradati de reprezentantii Rusiei, pna la momentul in care acest tezaur va fi ntors. Adunati vreo doua sute de mii de semnaturi ale rushilor din RM, si apoi sa ne tii la curent si pe noi cu rezultatul demersului vostru.
 
Hai si sa ne apelam catre Germania si Turcia. Aceste tari tot trebuie sa intoarce bunuri care ei au furat din Molodova in niste razboi. Cred ca nu vati apela. Turci si nemti nu sint rusi. Nu e asa? Numai Rusia e o tara-ocupant. Eu rid, domnule: ce standarde duble:)))
 
Macar nemtii au avut curajul sa CONDAMNE nazismul dupa al doilea razboi mondial. Au avut loc doua procese internationale la Nurnberg impotriva nazishtilor, iar aceshtia mai sunt urmariri shi azi de Interpol in toate tarile lumii. Ce a facut Rusia dupa caderea URSS? A avut loc vreun proces public impotriva comunismului? A condamnat vreodata Rusia in mod oficial faptele sale si crimele comise impotriva altor popoare asa cum au facut-o nemtii? Si-au cerut vreodata scuze autoritatile ruseshti in mod public de la cei pe care i-a facut sa sufere, asa cum au facut-o nemtii? A recunoscut vreodata Rusia ca pactul Molotov-Ribbentrop a fost o expresie a colonialismului si expansionismului propriu, asa cum au facut-o nemtii?
Cu Turcia este alta poveste: ei au fost alungati de pe pamanturile noastre cu mult inainte de stabilirea unor principii de drept international. Si-au luat-o in cap rau de tot pe la 1877 si de atunci nu am mai avut probleme cu ei.
 
Si inca ceva: de ce s-a lasat o tacere rece pe plan international in privinta activitatilor Rusiei in trecut? Nu este doar vorba de romni, ci si de alte popoare deportate si chinuite de rushi. De ce voi nu recunoashteti nici macar aici, pe acest forum, ca Rusia a condus o politica inumana si colonialista? Cunosc personal 6 nemti de varsta mea. Am vorbit cu toti despre nazism, razboiul al doilea mondial, etc. TOTI SASE au condamnat intr-un glas crimele nazismului si au recunoscut ca poporul lor a gresit grav in acea perioada. Voi insa, aceshti doi rushi(zatvor si avdussr) de pe acest forum, de ce nu puteti recunoashte aceasta sus si tare? De ce nu puteti recunoashte aceasta intr-un mod curajos si demn? De ce nu va puteti cere scuze si ne de ce mai indrazniti sa ne bagati in cap tot felul de prostii care sa starneasca ura intre romani si romani???
La 6 iunie Rusia va apare in calitate de parte condamnata intr-un proces la o mare instanta internationala(Strasbourg) in chestiunea privind cazul grupului Ilascu. Sper ca Ilie Ilascu sa nu retraga dosarul pana la acea data.
 
eu sunt de acord cu tot ceea ce s-a spus cu privire la Rusia. Dar nu trebuie sa generalizam si sa egalam notiunile rus cu ocupant etc. tot asa cum nu putem sa spunem ca toti nemtii azi sunt natisti. Oricum zatvor vorbeste romana si eu am si alti cunoscuti rusi care vorbesc romana sau incep sa o invete. Nu e normal desigur ca ei fac acest lucru doar acum dar asa persoane trebuie incurajate, ceilalti ii vor urma. Fiindca cu atitudinea noastra neschimbata ei din contra se vor simti nevoiti sa se apere si nu vor recunoaste niciodata tot ceea ce au facut rusii in trecut. Limba romana trebuie promovata si in continuare dar fara exese de jenul inchiderea tuturor scolilor rusesti. O parte trebuie sa fie inchise desigur fiindca is mai mute scoli ruse decat ar trebui sa fie luind in consideratie numarul rusilor la noi.
Rusificarea la noi a durat aproape 200 ani si in 10 ani nu poti sa intorci totul la loc. Oricum situatia limbii romane astazi este diferita de cea din anii 80, daca mai tineti minte. In Moldova o treime din populatie nu sunt romani de origine si nu putem sa-i ignoram. Dupa parerea mea chiar peste 10 ani situatia limbii o sa fie mai buna ca astazi.
Trebuie ca limba romana sa redevina prima limba dar de facut aceasta intrun mod civilizat.



<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: sai-sai pe 2001-05-31 08:40 ]</font>

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: sai-sai pe 2001-05-31 08:42 ]</font>
 
la noi la universitate deja se trece la limba romana pentru cei din grupele ruse...
adica de la anul 4 ei deja vor studia in romana...
sper ca asta va fi un stimul bun pentru invatsarea limbii :smile:
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-05-31 08:38, sai-sai a scris:
eu sunt de acord cu tot ceea ce s-a spus cu privire la Rusia. Dar nu trebuie sa generalizam si sa egalam notiunile rus cu ocupant etc. tot asa cum nu putem sa spunem ca toti nemtii azi sunt natisti.
[/quote]
Atunci cind conducerea Rusiei are sa ceara scuze de la popoarele chinuite de regimul Sovietic si se va dezice de ideile de expansionism vualate sau directe, atunci poti sa incepi sa compari rusii cu nemtii.

Nimeni de aici inca nu a generalizat si nu a egalat notiunile rus cu ocupant - s-a vorbit la concret si s-au discutat parerile unor persoane concrete, care intamplator sunt de nationalitate rusa.

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Oricum zatvor vorbeste romana si eu am si alti cunoscuti rusi care vorbesc romana sau incep sa o invete. Nu e normal desigur ca ei fac acest lucru doar acum dar asa persoane trebuie incurajate, ceilalti ii vor urma. Fiindca cu atitudinea noastra neschimbata ei din contra se vor simti nevoiti sa se apere si nu vor recunoaste niciodata tot ceea ce au facut rusii in trecut.
[/quote]
Ai putea cumva sa ne spui mai multe despre atitudinea noastra neschimbata? Consideri ca ar trebui sa tacem si sa inghitem cind ni se spun povesti despre "Marele imperiu al binelui"? Iata atunci precis ca am avea o atitudine neschimbata.

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Limba romana trebuie promovata si in continuare dar fara exese de jenul inchiderea tuturor scolilor rusesti. O parte trebuie sa fie inchise desigur fiindca is mai mute scoli ruse decat ar trebui sa fie luind in consideratie numarul rusilor la noi.
[/quote]
S-a vorbit despre inchiderea scolilor finantate din buzunarul statului. Sunt de acord ca nu trebuie inchise toate. Pur si simplu ar fi logic ca statul sa asigure minimumul necesar de scoli de limba rusa (reiesind din procentajul populatiei de nationalitate rusa - 13% in 1989, acum ??, si din arealul de raspandire a lor). Daca ei vor considera ca nu le sunt de ajuns - scoli particulare rusesti sunt cata frunza si iarba in Chisinau, unde chiar si calitatea predarii este ceva mai mare. Criza economica (de care se face vinovata si Rusia in mare parte) ar fi un argument perfect pentru asa o actiune.

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Rusificarea la noi a durat aproape 200 ani si in 10 ani nu poti sa intorci totul la loc.
[/quote]
A se vedea Tarile Baltice si situatia limbilor acolo. Cunosc personal rusi veniti de acolo si nu s-a jeluit inca nimeni de discriminare. Pur si simplu s-a ajuns la un respect reciproc - voi invatati limba de stat si ne respectati pe noi ca populatie majoritara, iar noi va stimam pe voi pentru binele ce l-ati facut si incercam sa uitam trecutul.

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Oricum situatia limbii romane astazi este diferita de cea din anii 80, daca mai tineti minte.
In Moldova o treime din populatie nu sunt romani de origine si nu putem sa-i ignoram.
[/quote]
Iar 1/2 sunt romani de origine dar cu "originea uitata", care in transport comunica in rusa ("vyhodite?"), la magazine, pieti etc intreaba pretul ruseste. Chiar si cand convorbitorii sunt moldoveni. Ce este asta? Au nu cumva frica de a fi injositi?

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Dupa parerea mea chiar peste 10 ani situatia limbii o sa fie mai buna ca astazi.
Trebuie ca limba romana sa redevina prima limba dar de facut aceasta intrun mod civilizat.
[/quote]
Esti optimist. Ai toate sansele sa ramai cu visurile...
 
Am citit mesajele. Limba rusa tb invatata.Atit. Este o cerinta vitala pt romani. Pt a-i intelege si pt a le raspunde in romana!L.rom tb invatata si vorbita. Pt a-i ajuta sa se conformeze pe straini tb mult curaj (zi de zi), inteligenta, exemplu etc. Nu putem impune pe cineva sa ne stimeze atit cit nu ne stimam pe noi insine.
 
Eu nu inteleg de ce raspunsul meu nu apare in lista cu toate ca mi se spune ca a fost inregistrat!
 
ce v-ati aruncat in capul lui zatvor. nu e de vina omul. este NORMAL ca are anumite sentimente fata de Rusia. daca ar avea conceptii asemanatoare (dar si o limba vorbita tot atat de decent) prapastia care este intre comunitatile rusa si romana din RM s-ar diminua.

intr-adevar Rusia nu si-a recunoscut multe greseli, dar cu retorica deseori nechibzuita
a noastra facem ca rusii de la noi sa se simta nu cetateni ai RM, ci straini, ceea ce este nu tocmai bine, pentru ca integrarea lor in societatea noastra este cu adevarat necesara, daca dorim ca ei sa voteze pentru reforme (eventual integrare europeana) si nu pentru limba pe care o vorbeste un partid sau altul.
 
Problema rusilor in Moldova:
1. Ei se impart pe categorii: care au inteles ca nu se pot conforma si sunt inteligenti - au pelcat sau pleaca in continuare; care sunt inteligenti si doresc sa ramina - invata limba; care sunt inteligenti dar nu cunosc limbasi nu au unde pleca (diverse motive: batrini,bolnavi,etc.) sunt binevoitori, incearca sa se adapteze pentru a-si sfirsi traiul aici; acei care nu-si pot ierta ca timpurile se schimba in defavoarea lor, sunt agresivi - ...pasarea pre limba ei moare - fara sa-i ajute cineva, deoarece ura marchiaza omul - este suficient de a ne aminti de Sornicov.Mai sunt si alte categorii, dar nu importa. Cu fiecare din ei trebuie vorbit calm, cu argumente, fara frica, fara violenta. Din pacate am fost martor la multe conflicte intre purtatori de diferite limbi - in majoritatea cazurilor au fost de vina moldovenii - sau au fost agresivi, sau nu-si pot argumenta afirmatiile, sau sunt prea nervosi, sau le-au inchis gura chiar alti moldoveni...E drept, nu putem recupera repede ce am avut, dar trebuie sa ne dispunem pentru o lupta (fiindca este lupta) de durata.Prin lupta am in vedere curaj, rabdare, cunostinte, exemplu propriu, educarea copiilor respectiva, nu prin ura sau fraze.
 
In tot ce am scris pana acum nu am pus nici un pic de ura fata de vreun popor sau fata de avdussr sau zatvor. Nu vreau violenta impotriva Rusiei sau impotriva acestor doi utilizatori ai forumuli. Noi suntem un popor crestin si nu recunoastem doctrina "dinte prntru dinte, ochi pentru ochi". Pur si simplu am spus ca in RM este nevoie ca rusii sa ne STIMEZE si sa nu ceara porcarii de tipul "a doua limba de stat". LIMBA DE STAT INTR-O TARA NU ESTE UN DREPT AL MINORITATILOR. Este o ipocrizie crunta sa ceri limba de stat pentru minoritati argumentandu-ti punctul de vedere cu fraze despre democratie si drepturile omului. NU ESTE NORMAL ca intr-un stat democratic minoritatile sa aiba limba lor ridicata la rangul de limba de stat. Respectata, stimata, aparata - asta este ACCEPTABIL SI CORECT, dar in nici un caz punerea ei pe picior de egalitate cu limba majoritatii. Cat despre subventionarea ei, - este problema fiecarei minoritati in parte. De aceea am spus ca trebuie inchise toate shcolile DE STAT in limba rusa. Cine vrea sa invete "russkaia reczi", sa o faca pe cheltuiala proprie. Aceasta pozitie a mea NU este nicidecum una extremista, este una CORECTA si DEMOCRATICA, fiindca asa functioneaza sistemele educationale din tarile cu adevarat democratice(Germania, SUA, Franta, etc, etc, etc...).
Iar cei care participa la aceste discutii sa nu ne mai provoace pe noi, romanii majoritari cu intrebari de tipul "cine a creat ura" si sa nu se mai bage in viata noastra cu afirmatii aberante despre "poporul moldovenesc" si "limba moldoveneasca" si sa nu mai semene ura si discordie intre romani si romani. 50 de ani de "frate mai mare" ne-a adus deja la fundul Europei. Sa ne mai lase in pace, sa vedem, poate ca fara rushi ne vom descurca mai bine.
 
Eu cred ca pactul R-M (P-V)a fost demult incheiat si ceea ce ni se pregateste este usor de prevazut! Putem mult si bine sa demonstram ca nu suntem elefanti, soarta tarilor mici este in mina reptilelor cu dinti ascutiti.Din pacate inca nu a venit timpul pt ca Europa sa ne dea o mina de ajutor. Se salveaza in primul rind acei care dau mai activ din coate - cu timpul poate va veni si rindul MD. Aici este interesul mai mare al visatorilor din Kremlin - interesul lor este in mai multe directii - iata de ce nu pot fi salvati toti odata. Dar mai depinde si de noi. Inca un amanunt - pe timpul urss invatatorilor de l.rus in sc mold li se plateau 15% m.mult.Azi invers nu. Azi cine are bani deschide scoli cat vrea si de care vrea. Cei bogati sunt tot ei.Noi suntem tarani care depind de ploaie.
 
Back
Top