ce ne facem cu limba rusa?

bai viorele, dorine, r_horatiu si toti ceilalti etc: ce v-ati legat asa tare de zatvor? ei si ce daca doreste drepturi mai mari a minoritatii rusesti? da tu daca te-ai fi aflat intr-o tara straina n-ai fi facut acelasi lucru pentru familiile si rudele romane? N-ai fi dorit emancipare? Sa stii ca suntem oameni in primul rind , iar etnia nu conteaza. El e cetatean moldovean ca si toti ceilalti si e normal sa aiba aceleasi drepturi. E normal sa doreasca mai mult pentru cei de o nationalitate cu dinsul chiar daca noi vedem ca nu e corect. Are un gram de patriotism.
Nu-i vorba ca as apara pe cineva, da ati sarit in numar de o mie peste bietul om.

Lasa in pace treaba cu trecutul si ce-au facut ei si daca cunosc ei istoria si consecintele pactului ribentrop-molotov sau nu. Ziceti ca ar trebui sa-si ceara scuze, d-apoi ei nu invata istoria din punctul de vedere al pactului Rib-Mol! Ei o invata din punctu de vedere "al razboiului pentru apararea patriei"! Bine ca noua ne pare stupid, da ei slavii o avut intotdeauna idei expansioniste si de marire a sferelor de influenta. Cu ce ti-i vinovat individul in parte? Masele de oameni sint responsabile dar nu direct, caci asa o fost situatia crearii imperiului sovietic la momentu dat. Tot ii acuzi atita pe rusi de parca ei in primul rind ar fi dorit asta (migrare in moldova unde-i mai cald). Pai altii o hotarit pentru dinsii si i-o deportat aicea! Poate ma insel da mi se pare ca satlin nu era rus, da era gruzin? Ei nu-s vinovati de regimul de atunci si de expansiunea armatei sovietice. Poate strabuneii si buneii lor; Dar la rindul ei populatia ruso-ukraineana din moldova o fost si ea deportata din inima rusiei tot asa cum pe moldoveni i-au deportat in siberia si kazahstan; Pentru a-ti imagina ce-i in sufletul lui zatvor acum dupa ce o fost bombardat cu atitea mesaje inchipuieti cum te-ai fi simtit tu daca aflindu-te in siberia, pe tine rusii de acolo te-ar fi injurat in felul asta;
Tu poate habar n-ai da in siberia ca si in teritoriile instrainate - sudul basarabiei si bucovina triesc si acolo o multimea de-a moldoveni tot asa cum aici rusi; Ce-ai fi simtit tu pentru ai tai daca ai fi fost stabilit acolo si rusii te-ar fi bombardat cu injuraturi de tipu du-te inapoi in moldova ?
De unde ura asta dintre natiuni? Am inteles dorine punctu tau de vedere si faptu ca au gresit si ca nu vor sa-si ceara scuze autoritatile de azi a rusiei! Da cu ce ti-i vinovat zatvor cind actuala patrie a lui e moldova si e cetatean stabil si s-o nascut aicea ca si parinti lui? Cum crezi ca poate el influenta direct puterea din rusia si pe putin pentru a face ceva?
Si mai lasati odata dracului tezaurul ista ca tare m-o saturat sa va legati in cor de asa ceva si sa vreti de la un zatvor banii pe care ii datoreaza rusia lu romania.
 
Tokmai traiesc intr-o tara straina,dar i-s cuminte :invat germana si nu impun nemtii sa vorbeasca romaneste.in strada cind nu inteleg ceva nu spun "ce?",spun "was?" sau "wie bitte?".
Nu scriu petitii in Reischtag sa-mi faca limba romana limba de stat sau sa-mi scrie in pasaport romaneste.Si nu cer scoli romanesti sau etc.Chiar si turcii care constitue aici cam 30% din populatie nu au scoli turcesti:AICI EXISTA NUMAI SCOLI NEMTESTI:-)
Asa fac oamenii civilizati.Aici cetatean poate deveni numai o persoana care a trait aici nu mai putin de 7 ani si cunoaste limba scris si oral.Cermaniia e numai pentru nemti si cel care nu este de acord pleaca acasa.
 
Cel putsin shtiind rusa il pot citi pe Pushkin in original :lol:
asta a fost o inecrcare de a calma spiretele infierbintate.
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-06-09 04:46, Viorel a scris:
Tokmai traiesc intr-o tara straina,dar i-s cuminte :invat germana si nu impun nemtii sa vorbeasca romaneste.
[/quote]

Da zatvor te-o pus pe tine sa inveti ruseste?
Anume ca zatvor vorbeste f. bine romaneste. Cel putin el vorbeste romaneste mai bine decit vorbesc eu ruseste.
El e taman un exemplu si putini ca dinsu incearca sa-si apere poporu de injuraturi, ceilalti rusi fie te ignora, fie te dispretuiesc si nu-i ating de loc cuvintele tale. Pe dinsul il doare, asa ca el incearca sa arate numai lucrurile bune ale fratilor sai astfel ca printre voi extremistii nationalisti romini sa apar oleaca de intelegere pentru populatia rusa din md. Anume ca el e ultimul om da care ar fi trebuit sa te legi, dar ura ta pentru poporul rus te face sa-ti descarci amarul pe unul din putinii rusi normali care vor sa-i faca pe moldoveni sa inteleaga starea rusilor. El incearca sa gaseasca limba comuna, pe cind ceilalti rusi te-ar ignora dintr-odata. Asa ca tu n-ai avut nici un drept sa-ti descarci nervii in felu asta. Nu pe dinsul. El de unul singur nu ti-i cu nimica vinovat.

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Cermaniia e numai pentru nemti si cel care nu este de acord pleaca acasa.
[/quote]

Iaca asa atitudine zic si eu :mad: . O atitudine bolnava a nemtilor porcosi. Parca si hitler zicea asa: citez: "germania e pentru nemti si cine nu e de-acord sa se duca acasa" ! hitler i-o unit intr-un singur stat pe toti nemtii din austria si germania si le-o zis evreilor sa se duca acasa, numai ca a pleca acasa pentru hitler o insemnat sa-i arda in cazane si sa faca sapun dintr-insii. Priveste bai "La vita e bella" ; Sunt sigur ca in germania filmul asta e interzis. vad ca fanaticii fascisti te-o facut si pe tine sa gindesti ca ei. Zici ca "germania e pentru nemti si cine nu e de-acord sa se duca acasa" ; pai tu nu esti neamt (sau poate esti); O fost de-a juns scurta ta sedere acolo sa te faca sa-ti pierzi mintile? te-ai transformat intr-un neamt?
adica eu daca ma duc intr-o calatorie si vreau sa le vorbesc in franceza sau engleza caci nu stiu germana o sa ma trimita si pe mine acasa? Eu de-as sta acolo as invata germana din interes si curiozitate asa cum multi moldoveni o invatat bulgareste etc. Vad ca tu ai inceput sa gindesti nemteste.
Bai fascistule: faptul ca esti cum esti si ca te-o imbolnavit nemtii (care dintre popoare sunt cei mai porcosi) nu-ti da nici un drept sa-i injuri pe cetatenii moldoveni de diverse etnii :mad:
 
Pt Picardul.Interventiile tale pentru a potoli spiritile au descoperit ca nu esti chiar atit de pacific. De unde ai luat ca nemtii [cenzurat] cei mai porcosi? E o aberatie. Calificativul fascist este chiar o dovada. Tot respectul pentru Dorin si Zatvor
 
sustin multe din argumenele Picardului.

nu este deloc original sa dai vina pe cineva 10 ani, fara a-ti vedea buturuga din ochiul tau. de ce vrem sa se schimbe altii, daca nu suntem gata sa ne reformam pe noi insine?
venim cu niste argumente rasuflate din europa anilor '20, in care statul national "era cea mai tare formula".

personal apreciez faptul ca Zatvor vorbeste destul de bine romana, nu vorbeste rusa pe acest forum, chiar daca stie ca am intelege, si accepta regulile de aici. repet, daca ar avea aceeasi atitudine mai multi rusi, era mult mai bine....iar voi ce faceti? il faceti be baiat sa nu mai doreasca sa auada de romana.......

si in fine, aveti un mond de a gandi SOVIETIC, COLECTIVIST. va predindeti democrati, dar nu uitati ca una din valorile occidentale este si INDIVIDUALISMUL, iar voi, dragi colegi, acuzati fara noima pe Zatvor nu pentru ceea ce este, ci pentru ceea din ce grup face parte.....

tot respectul pentru zatvor si toti colegii de forum
 
Picardule, Vex, s.a.

In tot ce am scris eu nu am zis nimic la adresa lui zatvor personal. Am incercat doar sa critic un curent general din gandirea politicii basarabene care sustine ca intr-un stat democratic ar fi foarte normal ca minoritatile etnice sa aiba drepturi la educatie de stat in limba lor proprie, sau la limba lor instituita ca limba de stat. Nu consider ca am procedat intr-un mod sovietic, fiindca nu l-am criticat pe el personal, ci anume acest curent de gandire. Bineinteles, cand "i-am cerut lui tezaurul Romaniei", a fost o metafora, m-am adresat in acest fel intregii populatii ruseshti din RM. NICAIERI IN LUME MINORITATILE NU AU ASA DREPTURI, atunci de ce sa le aiba la noi??? Eu sincer nu cred ca zatvor si avdussr ar fi avut tupeul sa se duca pe un forum nemtesc si sa ceara in nemteshte limba rusa - limba de stat in Germania. Nu ar fi facut-o chiar daca ar fi trait intr-un oras numai de rushi din Germania. La noi insa si-o permite. Fiindca moldovenii nu sunt nemti. Dupa parerea lor(educata in shcolile ruseshti din RM), moldovenii sunt nishte brute, nishte "moldavan-baran" buni numai la sapa si la vin. Daca nu ma credeti, va rog sa va duceti pe la shcolile ruseshti, la lectiile lor de istorie, unde NICI UN PROF DE ISTORIE RUS NU VA CONDAMNA IN FATA ELEVILOR PACTUL MOLOTOV-RIBBENTROP. Duceti-va in magazinele noastre si insistati sa vorbiti numai romaneshte, sa vedeti ce veti auzi in loc. Duceti-va pe la ministerele noastre, pe la notari, la Banca Nationala, la Parlament si insistati sa vorbiti numai romaneshte, sa vedeti atuncea "democratie". Duceti-va la barurile, terasele(Andy's Pizza sau Orashul Vechi sau atatea si atea altele) si restaurantele noastre, sa vedeti cate chelnerite vorbesc romaneshte. Duceti-va pe la Balti sau pe la Komrat si numarati cate tablite sunt scrise in limba romana acolo. Uitati-va ce porcarii scriu ziarele de expresie rusa din RM. Cate radiouri ruseshti exista la Chisinau, si cate romaneshti? Cate televiziuni ruseshti exista la noi si cate romaneshti?! Voi spuneti ca noi suntem nationalishti, extremishti, fascishti, dar nu vi se pare ca ar fi ABSOLUT NORMAL ca totul sa fie invers decat cum v-am descris mai sus? Este oare un act fascist-extremist dorinta mea de a fi RESPECTAT in tara in care EU SUNT REPREZENTAT AL ETNIEI MAJORITARE? Unde este demnitatea voastra? Unde este coloana voastra vertebrala?
Picardule,
In fosta urss, Moldova era intr-adevar un loc cu soare unde veneau DE BUNA VOIE membrii de partid care se pensionau din Vorkuta si din Tiumeni. Nimeni nu a fost trimis impotriva vointei lor in Moldova. Picardule, oare moldovenii din Siberia(despre care eu shtiu foarte bine ca exista sate intregi de moldoveni in Kazahstan si la Kolyma si Magadan) au cerut vreodata limba de stat? Vor cere ei vreodata limba de stat? Vor cere vreodata rushii de la New York limba de stat? Dar cei de la Los Angeles? Nu cred. Atunci de ce isi permit sa ne ia pe noi la mishto si sa ne trateze de parca noi le-am fi obligati cu ceva? Isi mai permit intr-un mod atat de perfid sa mai semene ura intre frati. Cu ce drept? Ca ce chestie??? Cine sau ce le-a dat lor dreptul moral sa o faca???
Am mai zis-o si o mai zic: Rusia(guvernul oficial) si toate comunitatile ruseshti din fostele republici sovietice au nevoie acuma sa se dezica de tendintele lor expansioniste, sa condamne in mod oficial si public trecutul(s-ar putea de inceput cu pactul Molotov-Ribbentrop), sa isi ceara scuze in mod oficial si public de la cei care au suferit de pe urma comunismului(inclusiv de la rushii care au suferit), sa ii judece pe criminalii politici care mai sunt azi in viata. Numai dupa aceea va fi posibil de pus bazele unei reconcilieri istorice a dushmanilor de ieri. Atunci numai vom putea incepe discutia normala, nu de pe pozitii inegale. Asa au facut nemtii dupa 1945 si au intrat in lumea natiunilor normale. Pana atunci, insa, nu vreau sa aud nimic despre limba rusa - limba de stat sau alte porcarii de tipul acesta.
 
Add to Dorin. Sunt de acord intru totul cu tine. Si mai este ceva. Astazi rusii se pling ca creerii li se duc in Occident si dezvolta stiinta etc. Alte natiuni care se duc incolo servesc mai mult, da rusii si evreii fac stiinta, fiindca numai ei au o regatire corespunzatoare. Sa-si aduca aminte ca de-a lungul a zeci si sute de ani acest lucru au facut-o ei. Exemplu - Puschin. Eu ii zic eutopian.
 
Dorin: nu cred ca zarvor a pus direct problema devenirii limbii ruse drept limba de stat;
Dar: daca populatia minoritara rusa depaseste un anumit procent, dupa toate legile ce tin de drepturile omului, in regiunile si localitatile corespunzatoare unde minoritarii depasesc 20% din populatie sa zicem, limba lor e declarata limba oficiala si se foloseste in administratie si serviciile publice, sunt folosite inscriptii bilingve etc.. Deci nu doar crearea in scoli si universitati a facultatilor cu predare in limba maghiara si germana care exista in Transilvania, dar chiar folosirea limbii in administratie in acele regiuni in care populatia minoritara depaseste 20%
Daca statul nu creaza conditii normale de viata comunitatilor minoritare inseamna ca acest stat e un stat extremist-nationalist. Vreti sa plece toate minoritatile ne-romane din Moldova? Ei traiesc si s-au nascut aici de multi ani si eu nu cred ca simpla voastra ura va schimba ceva ; trebuie de privit rational situatia.

Ginditi-va la populatia minoritara romana din ukraina. Ce s-at intimpla daca autoritatile ukrainene nu le-ar respecta drepturile in prezent? Ukraina doar nu recunoaste consecintele pactului rib-mol asupra bucovinei si deci teritoriul e tratat ca toate celelalte teritorii ukrainene si deci moldovenii de acolo sunt socotiti populatie minoritara (tot asa cum rusii sunt in moldova). Cu toate astea au scoli cu predare in limba romana, licee, Eminescu e tratat caatare etc. (v-as ruga sa uitati despre ce a fost in perioada comunista cind nu se dadea voie sa vorbesti romaneste pe strada. limba a ramas in familiile care n-au fost deportate si va fi transmisa din generatie in generatie. uitam trecutu si ne uitam in prezent asta e situatia in ukraina pentru moldoveni) Acelasi lucru si-l doresc rusii din md, insa ei sunt mai multi si pentru ca moldovenii l-au ales pe voronin ei si-au cam luat nasul la purtare;
Dar repet: minoritatile nu trebuiesc ignorate sau tratate necorespunzator si tineti minte ca si ei sunt cetateni moldoveni. Daca nu veti respecta aceste lucruri, statul nu va fi altfel decit unul sovin si aceste lucruri in occident nu sunt bine-privite si nu sunt tolerate.

Exemplu: la timisoara in banat intr-o clasa la o scoala obisnuita: 40% sunt ardeleni (romini), 20% sirbi, 20% maghiari, 20% nemti etc. Cu toate astea banatul e cea mai bogata regiune a romaniei si acolo nu exista conflicte intre popoare si eu zic ca e cel mai cool acolo: cunosti viata si limba altor popoare, le cunosti modul de viata si particularitatile natiunilor. Daca insa s-ar incepe acolo fiecare etnie in parte cu discriminarile proprii, atunci ar fi prapad, dar acolo nu e deloic asa. In comunitatile europene si internationale sunt rau privite partidele si ideile extremisto-nationaliste de tip: invata-mi limba altfel pleci din tara mea,sau toti vorbesc o limba,sau nu acordam limba oficiala sau autonomie minoritatilor etc... Voi citiva sinteti din astia si eu nu pot tolera asa ceva.
 
Ma Picardule! Nici nu am rabdare sa-ti citesc aiurelile, care se cred tolerante. Ai ales cel mai prost exemplu cu Ucraina. Nu stii ca chiar acolo are loc ce mai mare descriminare a populatie romane! Inca asi mai intelege daca acest teritoriu ar fi fost cucerit prin lupte vitejesti, dar nu, a fost pur si simplu taiat o bucata de pamant cu tot cu oameni. Scoli romanesti? Informeaza-te te rog mai bine in aceasta privinta. La fel, exeplu cu Banatul.Structurile internationale nu toleareaza extremismul, dar cunoasterea limbii populatiei bastinase este conditie de nediscutat. Nu te duci nicaieri in lume fara a cunoaste o limba straina. Ca in lumea civilizata s-a ajuns ca fiecare etnie - e vorba de civilizatie la care s-a ajuns pe parcurs - citeste argumente de mai sus.
 
Picardule,

La Cernauti nu exista strada care sa poarte numele lui Mihai Eminescu, monumentul lui Eminescu a fost profanat de nenumarate ori, si scolile romaneshti nu inceteaza sa fie inchise. Toate administratiile primariilor sunt duse in limba ucraineana, chiar daca sunt sate SUTA LA SUTA romaneshti. Eu am cunoscut personal situatia din Bucovina de Nord timp de mai multi ani si shtiu despre ce vorbesc. Tu cand ai fost ultima oara pe acolo?
In Franta exista un oras - se cheama Vaulx en Velin(100 000 locuitori). In acest oras 60 la suta din populatie sunt arabi de la mama lor din Maroc si Algeria. Toata administratia orasului se duce in limba franceza si nici nu se pune in discutie oficializarea limbii arabe in acel oras. Ce zici, eshti destul de tare ca sa scrii o mare petitie la Curtea Europeana a Drepturilor Omului si sa dai in judecata Franta pentru ducerea unei politici "fascist-extremiste"? Exemplul cu Vaulx en Velin NU este singular. Marsilia este pe jumate arabeasca, in Paris 25 la suta sunt arabi. Ce zici, ai tupeul sa scrii petitia?
 
Catre nnn Dorin & company !!!!!!!!! Sunteti oameni veseli si ... si .... ma rog!!!!!! Unul dintre Domniile Voastre a scris mie ca nu am aici cruci....- e o timpenie,dar este alt ceva, adica ,priveste pe mine ..... Dar un deshtept ( sa spun mai frumos) a introdus o ideea celebra ,patriotica romaneasca suta la suta!!!!!!!!!!!!!! Asa sunteti voi ....... chiori ,cu statul =piramida voastra . Doiti in europa ?????? la revedere romania mare!!!!!!!! Ce faceti voi , cu fundu' gol cu globalizare????? Armata romani este distrusa in continuu de catre voi " europeni" !!!!!!! ACUM TREC LA IDEEA, DISPRE CARE VORBEAM LA INCEPUT : " BESARABIA SI BUCOVINA NU ERAU CISTIGATE IN LUPTI VITEJESTI CI LUATE PUR SI SIMPLU....." BRAVOOOOOOO BRAVOOOOOOOO!!!!!!!!!!!! MAI,FOSTU PASALIC TURCESC SI (IRONIC NU???) MEMBRU AL PI.PI.CI.DI...... CE SATI SPUN ...... ANUL 1812 IMPERIUL MEU - MARELE IMPERIUL RUS LUPTA CU TURCI PAGIN . CISTIGA SI CUCERESTE O PARTE DIN TERITORIU TURCESC ..... 1877 IMPERIUL MEU DA INDEPENDENTA PRRRRRINCIPATELOR ROMINE ( CRESTINE VREAU SA SUBLINIEZ) 1918 TRUPELE ROMINE INTRA "TRIUMFATOR" IN CADAVRUL IMPERIULUI.... SA FACA....... SA FACA..... SA FACA...... ORDINE SI ALEGERILE DEMOCRATICE!!!!!! AMUZANT ...NU???????" CE TIMPENIE AU FACUT R OMANI " A SPUS ATUNCI TITULESCU!!!!!!!!! GLORIE !!!!! GLORIE VITEJIEII!!!!!!!!!!!
 
Catre avdussr

1. Scrie te rog mai clar, fara emotii.
2. Sa rizi de un popor adus la sapa de lemn tot de @marele Imperiu rus@ este ca si cum ai invinui un copil crescut rau de mama vitrega!
3. Alaturi de @Marele tau Imperiu@ au luptat romanii, pe teritoriul propriu, fara de care nu ar fi fost posibila victoria. Si ce au cistigat ei de la rusi drept rasplata? Bineinteles au pierdut o parte din teritoriu, fiindca asa sunt rusii minciunosi si perfizi in relatii.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: nnn pe 2001-06-12 07:59 ]</font>
 
Cum poate fi calificata o persoana care este gata sa castreze tiganii din Romania pentru nu stiu ce crime inchipuite si concomitent sa invinuiasca conationalii sai de pe forum de discriminare a minoritatilor ruse?

Pentru TOTI:

Recititi atent mesajele de la bun inceput si numai dupa aceia aruncati-va in lupta verbala. Daca va veti baza discursurile pe cuvinte extrase din context riscati sa provocati razboi. Unii oameni chiar o si fac intentionat!

Calm, popor iubit! Nu va aprindeti - judecati la rece.

Acolo unde vedeti aberatii - cereti evidenta (cazuri concrete tiparite prin ziare recunoscute ca nepartinitoare sau monitoare oficiale). Nu va aruncati sa combateti argumente nefondate.
Haideti sa purtam o discutie civilizata!
 
dorin, marocanii si tunisienii vorbesc franceza si la ei acasa. tunisienii scriu si retete medicale (pt alti tunisieni!) in franceza. iar francezii sunt nationalisti - asta o stie toata lumea si nu-s un exemplu de respectarea drepturilor omului.
universitatea din cluj babes-bolyai e partial romana, partial maghiara si e de stat, nu particulara. iata ca in alte tari exista invatamant de stat in limba minoritatilor. si in kosovo a fost aceeasi problema. si sarbilor, ca si noua, li se flutura de catre handicapati occidentali (care nu inteleg nimic) drepturile omului pe la nas, de parca lor le-ar creste pene pe spate.
asa ca nu mai luati ca exemplu 'marile democratii' occidentale care-s la fel de imputite ca democratiile noastre. trebuie sa facem ce credem noi de cuvinta, nu ce zic altii ca-i bine. de ce ar fi altii mai destepti ca noi, mai ales cand e numai gura de ei?
eu nu sunt de acord cu invatamant de stat in limbile minoritatilor, dezaprob si impartirea universitatii clujene, dar mi se pare corect acceptarea unor scoli private in alte limbi. tot ce-i de stat trebuie sa fie in limba statului.

si fiti atenti la ton si la exprimare. persoana a II-a, chiar daca a fost doar o afirmatie "metaforica" , face sa para atac direct. in mod reflex omul raspunde cand e chemat si intelege ca-i vorba de el cand i se vorbeste asa. mi s-a intamplat si mie sa mi se reproseze "faptele" conationalilor si n-am putut mult sa duc, am inceput sa-i ocolesc pe cei care mi-au zis si inca mai am multe cuie impotriva lor. mai ales ca mi se pare o extraordinara lipsa de respect sa spui "VOI ne-ati facut asta, din cauza VOASTRA suntem asa...", e ca si cum ai vorbi despre parintii celuilalt. eu asa am perceput intotdeauna si n-am acceptat niciodata, din partea nimanui, oricat de justificat era.

si gata cu atatea complexe de inferioritate si atatea exemple pozitive alese gresit. nu suntem prosti si cred ca avem discernamant, putem intelege si singuri unde-i bine si unde pute, nu mai admirati atata alte state care cu teoria stau bine cand e de vorbit, dar cu practica........

PS. o parte din vina pt atitudinea altora fata de noi chiar noi o detinem. numai o parte, e drept. de restul sunt ceilalti responsabili, dar deh...ei sunt mai bogati, ne sunt superiori din multe puncte de vedere si isi imagineaza ca ne sunt superiori din toate. capul sus si sa aveti cu ce va mandri!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: solara pe 2001-06-12 17:44 ]</font>
 
To Picardul
Ce are emanciparea cu drepturile etniilor? Nimeni nu-i contra etniilor. E vorba cum sa se constituie o tara de drept la noi in MD.Nimeni nu a incalcat drepturile rusilor aici.S-a vorbit de revenirea la drepturile noastre - asta i-a ofensat cel mai mult. Este o natie cam sovina - pina la urma nu sunt de vina generatiile de azi.La urma urmei fara rusi nu ar fi interesant - sunt reprezentanti ai unei natii exotice. Din pacat propria politica de expansiune ii trage inapoi.
2. Sa afirmi ca Stalin nu era rus si deci rusii nu sunt de vina pentru exterminarea cel putin a intelectualitatii ruse - este o aberatie.
3. Nu am timp sa-ti raspund la toate - revin mai tirziu.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: nnn pe 2001-06-13 00:44 ]</font>
 
To Picardul
Urmare
1. Cum poti compara moldovenii din Sibir cu rusii din MD?
2. Cei din Sibir doar nu cer scoli.Acei din RM nu zic, pot avea scolile lor - dar le si au, cum poti atunci sa-ti invinuiesti conationalul, doar el porneste de la realitati?
3. De unde ai luat ca exista ura? Pe Zatvor nimeni nu il invinuieste.
4. Mai revin

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: nnn pe 2001-06-13 06:43 ]</font>
 
Back
Top