ce ne facem cu limba rusa?

mie nu-mi e rushine de limba mea... de ce mi-ar fi rushine?
Anii de sovietizare shi-au pus amprenta asupra poporului basarabean.. dar asta nu inseamna ca basarabenilor le e rushine de limba lor..sau mai corect ar fi de dialectul lor...
Nici nu-mi e frica sa fiu recunoskut moldovean .... kiar sunt mandru de asta....
 
Nu stiam ca vorbesti un dialect ka-sashule, credeam ca vorbesti un "grai" regional foarte frumos care tre sa ramana aja cum e (adica sa nu se rusifice in continuare). dar nu dialect, cel putin din p.d.v al meu si al lingvistilor... poti fi mandru ca ejti moldovean, adica roman si fara sa spui ca vorbesti un dialect separat.
 
ka_sasha said:
mie nu-mi e rushine de limba mea... de ce mi-ar fi rushine?
Anii de sovietizare shi-au pus amprenta asupra poporului basarabean.. dar asta nu inseamna ca basarabenilor le e rushine de limba lor..sau mai corect ar fi de dialectul lor...
Nici nu-mi e frica sa fiu recunoskut moldovean .... kiar sunt mandru de asta....

esti mai mult o exceptie decit o regula, credema moldovenii se rusineaza de limba sa. am plecat de 5 ani din moldova in russia si de cite ori vin acasa nu simt nici o diferenta dintre Moscova si Chisinau TOTI vorbesc rusa. In cisinau timp de 2 luni am auzit limba romina pe strada cam tot atitea ori cite o aud in moscova nu am auzit pe nimeni cui i se adreseaza cineva in rusa sa-i raspunda in romina probabil tine de "bun simt".
Si daca tot nu ti-e rusine de limba Romana atunci uita limba rusa si nu o folosi nici odata NICI ODATA cum crezi e posibil?
 
ka_sasha said:
mie nu-mi e rushine de limba mea... de ce mi-ar fi rushine?
Anii de sovietizare shi-au pus amprenta asupra poporului basarabean.. dar asta nu inseamna ca basarabenilor le e rushine de limba lor..sau mai corect ar fi de dialectul lor...
Nici nu-mi e frica sa fiu recunoskut moldovean .... kiar sunt mandru de asta....
Straniu, in Riga, unde letonii sunt minoritari, auzi mai degraba limba letona decat rusa... Ciudat... Oare aici sovietizarea nu si-a pus amprenta?
 
Calin said:
nu simt nici o diferenta dintre Moscova si Chisinau TOTI vorbesc rusa. In cisinau timp de 2 luni am auzit limba romina pe strada cam tot atitea ori cite o aud in moscova nu am auzit pe nimeni cui i se adreseaza cineva in rusa sa-i raspunda in romina probabil tine de "bun simt".
Si daca tot nu ti-e rusine de limba Romana atunci uita limba rusa si nu o folosi nici odata NICI ODATA cum crezi e posibil?

Eu des aud limba romana la chisinau (mai putin in cluburi) si si pe mirc,pe canalele moldovenesti cea mai vorbita romana este(ma refer la moldova si chisinau) spre deosebire de acum citiva ani cind se vorbea mai mult in rusa.
 
Sventlana said:
Eu des aud limba romana la chisinau (mai putin in cluburi) si si pe mirc,pe canalele moldovenesti cea mai vorbita romana este(ma refer la moldova si chisinau) spre deosebire de acum citiva ani cind se vorbea mai mult in rusa.

Tu des auzi limba romina de la prieteni si cumoscuti eu am in vedere trecatorii, magazinele...
 
nu magazinele...vezi tu oamenii simt o obligatie sa vorbeasca rusa in magazine,in autobuz....
iar nu toti prietenii mei vorbesc in romana...numai colegii de la scoala si prietenul meu care este la iasi la universitate
 
Robi said:
Straniu, in Riga, unde letonii sunt minoritari, auzi mai degraba limba letona decat rusa... Ciudat... Oare aici sovietizarea nu si-a pus amprenta?
Aia sunt si nationalisti dementi. :D Gotta love'em. Nu uita ca balticii le-au spus foarte frumos rusilor: invatati limba noastra ca altfel nu va fi bine. Daca vreti sa vorbiti numai ruseste, n-aveti decat o sa facet, dar in patria Tarului.

Calin > Chiar asa grava este situatia la Chisinau? Din ce povestesti tu rezulta un tablou de-a dreptul apocaliptic.
 
calin cred ca prea mult la MOCKBA ai fost plecat amu nu pretutindeni se vobreste rusa(am spus mai mult in magazine,baruri,autobuze) dar nu peste tot. Sint destui moldoveni care vorbesc romaneste
 
Continuam sa ne balbaim in rusa :(,poate odata si odata ne vom satura si ne vom da sama ,ca mai frumoasa limba ca cea romana nu exista .
 
Re: ce ne facem cu limba romana?

Iluzia said:
Continuam sa ne balbaim in rusa :(,poate odata si odata ne vom satura si ne vom da sama ,ca mai frumoasa limba ca cea romana nu exista .

ce ne facem cu limba rusa? Intrebare gresita!!! Intrebarea corecta era: ce ne facem cu limba romana?
 
Re: ce ne facem cu limba romana?

Limba romana nu mai tine de competenta statului, asa ca sa pui intrebarea la nivel politic este o absurditate.
La nivel de stat rusa nu mai este promovata.
Problema consta in neimplcarea statului, in slabiciunea si lipsa de vointa a acestuia.
Cat timp oamenii de afaceri (care sunt in marea majoritate rusofoni) vor fi de capul lor nu se va rezolva nimic.
La "Patria" in continuare filemele vor fi in rusa, iar mass-media in continuare va fi in marea majoritate de limba rusa.
 
Re: ce ne facem cu limba romana?

militant said:
Limba romana nu mai tine de competenta statului
Atata timp cat limba romana este limba oficiala in stat tine si de competenta statului, insa in primul rand tine de vointa celor 80% etnici romani din Basarabia de a vorbi in limba materna!
 
Re: ce ne facem cu limba romana?

Romn Moldovean said:
Atata timp cat limba romana este limba oficiala in stat tine si de competenta statului, insa in primul rand tine de vointa celor 80% etnici romani din Basarabia de a vorbi in limba materna!

Capitalismul nu tine de vointa sau necesitatile oamenilor, este o masinarie care functioneaza de la sine care daca nu este controlata cum trebuie distruge totul in cale, inclusiv identitatile etnice.
Pantru un capitalist nu exista "romani", "frati", "parinti", el nu intelege decat notiunele de "marfa" si "consumator".
 
Militant, pentru a nu stiu cata oara iti spun: incearca sa gandesti nitel inainte de a asterne ceva pe forum. Capitalismul este vinovat, ma, pentru faptul ca romanii basarabenii vorbesc ruseste? Nu cumva romanii aia prosti? Si cum adica nu este problema statului moldovean daca se vorbeste romana sau altceva? Atata timp cat moldovenismul tine cap de afis in Republica Moldova, Chisinaul va fi mai mult Kishinev, asta sa o stii de la mine. Tine cont de faptul ca statul tau mult-iubit a venit cu tezele moldovenesti, statul tau grozav are ca inamic public numarul 1 pe Romania, statul tau genial dorea acum cativa anisori sa bage limba rusa ca limba oficiala ("limba de comunicare interetnica").

Dictionar, aia nu cumva este celebra limba moldafneasca? E chiar in ruseste? Ca eu unul nu stiu sa citesc in alfabetul chirilic.
 
Husky, e rusa, cred ca e si cam vechiut site-ul, dar nu e frumos, Site al Procuraturii Generale al RM si pare pagina principala. Dar poate nu l-au lucrat destul...?
 
Dar dupa ce selectezi ceva e in romana...
Oricum, desi rusa nu are vreun statut oficial, peste tot orice se scrie pe net in Moldova e cel putin bilingv, daca nu chiar - adesea - monolingv in rusa. Iar daca capitalismul tine de consuamtor, iar toti moldovenii vorbeau romana si doar rusii rusa, atunci TOT ar fi DOAR in romana. Cate siteuri vezi in maghiara in Romania?
 
Back
Top