ce ne facem cu limba rusa?

pai shi eu ce spuneam la inceput de tot...franceza nu a fost impusa...s-a impus prin importantza ei....rusa a fost impusa indiferent de circumstantze
 
calugarita;153204 said:
daca am fi fost 70 ani sub Uniunea franceza, am vorbi franceza...
Iata ca a pus cineva punctul pe "i". Limba rusa v-a fost impusa de ocupanti si punctum. Au patit-o si altii ...
Ma distreaza cum isi justifica unii dragostea fata de limba rusa. Ba ca vor sa-l citeasca pe Dostoievski in original, ba ca vor sa vada filme rusesti, ba ca e o limba frumoasa etc. Toate argumentele astea pot fi reale, dar suna destul de fals atunci cand sunt puse pe tapet de niste ex-sovietici care inca sunt nevoiti sa vorbeasca ruseste pentru a se face intelesi in propria tara. Se lauda cineva pe forum ca a reusit sa vorbeasca doar romaneste la Chisinau. Mare victorie, intr-adevar !
 
Sventlana;153122 said:
limba rusa e pe locul 4 ca limba vorbita pe glob..
in plus ma gindesc ca pot lucra peste hotare unde nimeni nu stie rusa,si asta se cere.Mai mult esti limba mea . Si mie mi se pare frumoasa...inteles?
plus de asta de ce sa discriminam?toate limbile sint frumoase si importante.
si poate pentru unii limba romana suna urat..
si sint limbi,care pentru mine suna urit dar nu le desconsider(turca,bulgara,spaniola,portugheza,norvegiana,araba,chineza...etc)

Da, chineza e pe locul 1 in lume ca limba vorbita.....si nu pentru ca te-ai descurca foarte bine cu ea daca o sti, ci pentru faptul ca sint cei mai multi...1.400.000.000 de persoane mai mult sau mai putin, nu stiu sigur.
Cam acelasi lucru si cu rusa..ca sa faci treaba cu ea...trebuie sa fi rus.Si sa locuiesti in Rusia.Dar cam atat..dupa ce ai plecat de acolo e o alta lume.

calugarita said:
daca am fi fost 70 ani sub Uniunea franceza, am vorbi franceza...
Daca erati sub ocupatie franceza...erati si voi alti oameni..si asta sigur...nu poti compara asta.Nu mai sinteti sub ocupatie "rusa" si tot sustineti limba si pe ei in acelasi timp.
Judecand dupa ce ati scris aici, nu imi ramane decit sa va intreb...de ce va ziceti voi moldoveni (romani) cind de fapt voi sinteti rusi?
 
nu vad nimic frumos in limba rusa, doar ca ma ajuta in viata cotidiana sa utilizez site-uri rusesti interesante sau dc am prieteni de nationalitate rusa si punctum. vrei sa citesti pe Diderot in original, invata franceza, acelasi lucru e si cu Dostoevskii...

si de ce ma rog as impresii ca a fost impusa? da logic ca asa a fost..in coloniile franceze in ce limba se vorbeste... la ei e si mai rau / dar poate e mai bine / limba oficiala nr.1 e franceza... luati Tahiti, spre exemplu...

stii baieti e foarte usor de vorbit despre impunere, atunci cand ii ai pe parinti si bunei crescuti in acest regim care iti spun ca istoria si realitatea este exact asa cum o descriu cartile ex-sovietice si rusesti si ca Romania a fost aceea care ne-a subjugat, atunci e intr-adevar grav...

Sfinx;153212 said:
Iata ca a pus cineva punctul pe "i". Limba rusa v-a fost impusa de ocupanti si punctum. Au patit-o si altii ...
Ma distreaza cum isi justifica unii dragostea fata de limba rusa. Ba ca vor sa-l citeasca pe Dostoievski in original, ba ca vor sa vada filme rusesti, ba ca e o limba frumoasa etc. Toate argumentele astea pot fi reale, dar suna destul de fals atunci cand sunt puse pe tapet de niste ex-sovietici care inca sunt nevoiti sa vorbeasca ruseste pentru a se face intelesi in propria tara. Se lauda cineva pe forum ca a reusit sa vorbeasca doar romaneste la Chisinau. Mare victorie, intr-adevar !

SweetKeo;153214 said:
:) in sfarshit
credeam ca numai eu am impresia pe aici ca a fost impusa si ca e o mare diferentza

asculta noi nu vorbim despre ce oameni am fi fost noi daca am fi sub ocupatie franceza.. ocupatia ramane ocupatie... nu conteaza ce popor te asupreste... e nasol, e clar?

asa imi plac generalizarile de genul, voi, etc

cine ii sustine pe rusi?
KX250;153217 said:
Daca erati sub ocupatie franceza...erati si voi alti oameni..si asta sigur...nu poti compara asta.Nu mai sinteti sub ocupatie "rusa" si tot sustineti limba si pe ei in acelasi timp.
Judecand dupa ce ati scris aici, nu imi ramane decit sa va intreb...de ce va ziceti voi moldoveni (romani) cind de fapt voi sinteti rusi?
 
Fara suparare, Calugarita, dar comparatia cu Africa mi se pare jignitoare pentru Basarabia. Africa si acum este mult prea inapoiata, ce sa mai vorbesti acum 1-2 secole... De asta a si avut limba franceza un succes atat de mare - lipsa scolilor in limbile africane si diferenta ca de la cer la pamant intre civilizatia franceza si cea a triburilor.

Arina said:
]asta vara am intalnit o romanca, la Bucuresti... cand a aflat ca-s din Chisinau, ma intreaba daca stiu rusa.... zic ca da. si ea imi zice ca ma invidiaza mult ca il pot citi pe Cehov in original .
Cineva mi-a povestit de o cunostinta care a ajuns la Chisinau si acolo ii ruga pe basarabeni sa ii vorbeasca in rusa (nu stia o boaba ruseste, dar era super-incantat ca poate sa o auda)... Atitudinea respectivului mi se pare de astfel exemplara pentru lipsa de intelegere a tragediei basarabene de catre ignorantii din dreapta Prutului. Pentru unii idioti din partea asta, experienta Moldovei este exotica, suna fain, interesant si potential-trendy (ca sa folosesc o expresie cretina). Eu daca as fi fost basarabean, m-as fi simtit jignit de astfel de ratati. Si apoi eu nu pot sa fac asa ceva. Am mai citit si eu o carte la viata mea si mi-ar fi rusine.
 
Husky, nu crezi ca e putin deplasat toata viata sa te gandesti la aceasta tragedie? si pe langa toata viata mea, sa se mai gandeasca generatii viitoare? da, e bine sa privesti lucrurile in context... dar aceasta uneori (sau chiar adesea) dauneaza.
urmand logica ta, eu nici in CV n-ar trebui sa-mi pun rusa :D
multi din Moldova nu se mai plang de jale...incercam sa ne folosim de ce avem :lola: se dau burse pentru studentii din tarile mai putin dezvoltate (ca sa nu zic sub-dezvoltate), din care e si Moldova - bine.... ca doar nu vom zice - nu, ne simtim ofensati.
e un avantaj cunoasterea limbii ruse (pe langa engleza, franceza) pentru a lucra intr-o organizatie internationale? buuun... noi suntem acolo :D
cand eram in SUA, americanii ma rugau sa vorbesc in romana... si asta nu chiar imi placea... dar le zici, caci intelegi ca oamenii sunt curiosi sau poate e o metoda de a intra in contact cu cineva strain lol :)

si fata pe care am cunoscut in Bucuresti mi-a parut foare cumsecade si inteligenta... de fapt ea era, sora ei si sotul surorii si toti mi-au parut asa... si ii voi tine minte mult timp :) i-am cunoscut la concertul lu' Depeche Mode, unde eram singura. am vorbit inainte de concert, ne-am distrat impreuna in timpul concertului si apoi m-au dus cu masina in Regie care deloc nu e aproape de Lia Manoliu.
 
Husky40;153559 said:
Fara suparare, Calugarita, dar comparatia cu Africa mi se pare jignitoare pentru Basarabia.

Atitudinea respectivului mi se pare de astfel exemplara pentru lipsa de intelegere a tragediei basarabene de catre ignorantii din dreapta Prutului. Pentru unii idioti din partea asta, experienta Moldovei este exotica, suna fain, interesant si potential-trendy (ca sa folosesc o expresie cretina).
Husky, am vorbit ceva de Africa? Scuze? Tahiti nu este egal cu Africa:)
Referitor la exotica Moldovei, ai intr-adevar dreptate... vin strainii si fotografiaza strazile vai-de-capul-lor, etc.

Arina;153561 said:
e un avantaj cunoasterea limbii ruse (pe langa engleza, franceza) pentru a lucra intr-o organizatie internationale

Arina, avantaj este sa cunosti orice limba...
 
Nu e acelasi lucru, Arina. In CV trebuie sa treci toate limbile straine pe care le cunosti, fie ca este vorba de franceza, engleza, germana, rusa, tatara sau nai mai stie ce altceva. Discutia este cu totul alta. Vorbesc de un gen de abordare care vine in primul rand dintr-o lipsa de cunoastere a istoriei mai mult sau mai putin indepartate a unora dintre romani. Poti sa inveti rusa si fara a fi fortat sa o faci. In Basarabia rusa nu a fost invatata precum franceza de aristocratia din Imperiul Tarist. Nu, rusa a fost impusa. Nu acum, ci in urma cu vreo 50 de ani. Si era o vreme in care a vorbi romaneste era un semn de rezistenta; iar pana nu demult, a scrie in grafie latina era o declaratie politica. Crezi ca majoritatea celor care vad Basarabia ca pe ceva exotic inteleg asta? Crezi ca le pasa? Nu, Arina. Astia fac parte din Specia de roman care sustine ca Basarabia trebuia lasata sa isi vada de drum (whatever that means), iar noi sa ramanem undeva la margine, sa nu ne mai bagam ca oricum nu avem ce cauta. Pentru ei sunteti ceva ce ar merita dat pe Discovery Channel intre un documentar despre triburile indigene din Australia si un altul despre amerindieni.

Limba rusa este o trista realitate. Nu vreau se simta nimeni jignit, dar asa este.

Calugarita said:
Husky, am vorbit ceva de Africa? Scuze? Tahiti nu este egal cu Africa
Corect, mea culpa. Chiar si asa (cu Tahiti nefacand parte din Africa :he: ), exemplul nu este prea bun. Vorbim de niste insule care au apartinut Imperiului Colonial Francez... exista vreo constructie nationala in Tahiti? Nu. Si atunci ce comparatie mai este asta Basarabia - Tahiti?

Calugarita said:
si de ce ma rog as impresii ca a fost impusa?
Pentru ca asa a fost - impusa de bravul ostas sovietic. In momentul in care pana si numele noilor nascuti erau rusificate, grafia latina pusa la zid, iar toate institutiile statului imprastiau rusa sa nu-mi spui ca nu se vorbeste de rusificare.
 
Husky40;153576 said:
Corect, mea culpa. Chiar si asa (cu Tahiti nefacand parte din Africa :he: ), exemplul nu este prea bun. Vorbim de niste insule care au apartinut Imperiului Colonial Francez... exista vreo constructie nationala in Tahiti? Nu. Si atunci ce comparatie mai este asta Basarabia - Tahiti?


Pentru ca asa a fost - impusa de bravul ostas sovietic. In momentul in care pana si numele noilor nascuti erau rusificate, grafia latina pusa la zid, iar toate institutiile statului imprastiau rusa sa nu-mi spui ca nu se vorbeste de rusificare.

:) am pomenit de Tahiti din punct de vedere al faptului ca prima limba oficiala a lor este franceza... avand in vedere ca la noi pana ce e romana ( ca sens, nu ca denumire oficiala )

si nu rupe cuvintele mele din context :) am raspuns la citatul tau cu ' normal ca a fost impusa :)
 
calugarito, nu, cunoasterea oricarei limbi nu reprezinta un avantaj... sau - un avantaj e mai mare decat alt avantaj.

Husky, da... din pacate, ai dreptate in privinta ignorantei unor romani.
si, da, pe mine nimeni nu m-a impus sa invat rusa... dar iata a intrat in cap :)
 
_am accent straniu cind vb in rusa :)
ce ne facem cu ea, limba rusa? involuntar o inveti, asa e "strada" ...
 
Arina, sa stii tu japoneza sau orice alta limba, nu te-ai bucura?
Rusa ti-a intrat in cap pentru ca oriunde o auzi, iata de ce.... De ce nu cunosti chineza? Pentru ca la TV, in ziare, in strada ruseste se vorbeste, nu chinezeste :)

Accentul tau in limba rusa, Voyage, este accent pe care il au toti moldovenii limba materna a carora este romana :)
 
Arina nu am venit pe forum sa ma intrec cu tien sau cu orice altcineva in ironii.. totul e relativ in viata. am dat de inteles ca in cazul in care cunosti limba ta materna, engleza si franceza, dar pentru postul pe care il vrei ai nevoie de maghiara ( desi e limba raspandita doar in Ungaria si unele teritorii din Ro), pai anume cunoasterea maghiarei va prezinta avantaj pentru tine.

eu nu ma refer la cate procente din populatie cunosc limba, ci necesitatea fiecaruia in ea.

pe bune, aici e intrecere de ironii si sarcasm?? sau cum sa inteleg?
 
da, Arina, ti-ai dat seama, in sfarsit,...ar fi un avantaj pentru ca mergi sa-i cercetezi si daca privesti filme, observi ca cercetatorii incheaga una-doua buchii in limba lor.. :) bine dar nu asta e importantul, improtant e ca in sfarsit ne-am inteles :bravo: :iubesc:
 
Back
Top